Jaki termometr wybrać? Tradycyjny czy bezdotykowy?

| 5 Komentarzy
Popularnością cieszą się zarówno termometry tradycyjne, jak również bezdotykowe. Który lepszy? Jak wybrać?

Nowoczesny termometr może przydać się w wielu sytuacjach. W sprzedaży znajdziemy już tylko termometry elektroniczne standardowe i bezdotykowe. Który z nich lepiej działa i jest wygodniejszy w użytkowaniu? 

Jaki termometr wybrać?

Termometr do mierzenia gorączki to podstawowy element w domowej apteczce, ale nie tylko tam. Termometr medyczny znajduje się także na wyposażeniu gabinetów, przychodni, a nawet w firmowych apteczkach – choć w takich miejscach zazwyczaj stosowane są urządzenia bezdotykowe. Jaki termometr wybrać? W sklepach i aptekach można znaleźć:

  • Termometr pod pachę – może być szklany bezrtęciowy albo elektroniczny. Swym kształtem i rozmiarem przypomina tradycyjne termometry rtęciowe. Świetnie sprawdza się do pomiaru temperatury pod pachą.
  • Termometr do ucha – wśród termometrów elektronicznych dotykowych można znaleźć także specjalne modele dedykowane do pomiaru temperatury w uchu. Urządzenia te mają lekko asymetryczny kształt i wąską końcówkę, którą umieszcza się w uchu.
  • Termometr do ciała – nadaje się do pomiaru temperatury pod pachą, w ustach lub w uchu. Ma kształt zbliżony do standardowych termometrów, ale smukłą i elastyczną końcówkę. 
  • Termometr na czoło – może to być termometr bezdotykowy, który umożliwia odczytanie temperatury na odległość albo termometr paskowy, który przykleja się na czoło i po chwili można odczytać temperaturę. 

Wybierając termometr, warto dobrać go uwzględniając wiek oraz liczbę użytkowników. Do zastosowań domowych sprawdzi się prosty model elektroniczny, a dla dziecka można wybrać model w formie smoczka lub bezdotykowy. 

Polecane termometry

Na co zwrócić uwagę przy wyborze termometru?

Oferta termometrów jest dość szeroka i zróżnicowana, dlatego przy zakupie warto wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów:

  • Rodzaj termometru – to kluczowa kwestia, na którą należy zwrócić uwagę. Dostępne rodzaje termometrów to: elektroniczne i klasyczne. W termometrach klasycznych nie jest już jednak stosowana rtęć ale np. alkohol, dzięki czemu są one bezpieczniejsze w użytkowaniu. Jeśli chodzi o elektroniczny termometr, to wybór jest jeszcze szerszy, gdyż w tej grupie znajdują się termometry standardowe, z elastyczną końcówką, smoczki oraz bezdotykowe. 
  • Możliwe miejsca pomiaru temperatury – to szczególnie ważne, gdy kupuje się termometr, który ma posłużyć do mierzenia temperatury dziecku. Jaki termometr dla dziecka? Najlepiej model umożliwiający pomiar temperatury nie tylko pod pachą, ale też w ustach i uchu. Niektóre modele stosowane mogą być także do pomiaru temperatury w odbycie albo na czole. 
  • Czas pomiaru – im krótszy, tym wygodniejsze będzie użytkowanie termometru. Jeśli ma to być termometr dla dzieci, czas pomiaru nie powinien być dłuższy niż kilkanaście sekund. Dla osób dorosłych można wybrać termometr o nieco dłuższym czasie pomiaru. 
  • Sygnał pomiaru – jest to rozwiązanie obecne w większości termometrów elektronicznych. 
  • Pamięć pomiaru – zastanawiając się nad tym, jaki termometr kupić, warto rozważyć zakup urządzenia wyposażonego w pamięć kilku ostatnich pomiarów, co pomaga porównywać wyniki i lepiej kontrolować stan zdrowia. 
  • Automatyczne wyłączanie – to rozwiązanie obecne niemal w każdym termometrze elektronicznym – zarówno standardowym, jak i bezdotykowym. 
  • Wodoodporność – nie każdy termometr jest wodoodporny. Jeśli urządzenie ma być użytkowane np. podczas kąpieli albo do pomiaru temperatury wody, to warto wybrać model wodoodporny. 
  • Cena – warto zorientować się, ile kosztuje termometr o wybranych parametrach. Najtańsze są termometry szklane bezrtęciowe oraz proste modele elektroniczne – cena może wynosić od kilkunastu złotych w górę. Jeśli chodzi o bezdotykowy termometr elektryczny, cena będzie zdecydowanie wyższa – często to kwestia nawet kilkuset złotych. Warto pamiętać także o tym, że na cenę wpływać może również marka, ale też miejsce zakupu. Jeśli chodzi o zaawansowany termometr, apteka niekoniecznie zaoferuje najlepszą cenę, dlatego warto zajrzeć też do sklepów z elektroniką.
  • Marka – wybierając termometr do ucha, dla dziecka albo termometr bezdotykowy, warto kierować się nie tylko ceną i funkcjami, ale też renomą producenta. Najbezpieczniej jest wybierać urządzenia wyprodukowane przez firmy specjalizujące się w sprzęcie medycznym. 

Chcąc kupić termometr, warto poświęcić chwilę na zastanowienie się nad tym, jaki rodzaj termometru będzie najwygodniejszy w użytkowaniu. To właśnie rodzaj tego urządzenia ma największy wpływ na cenę zakupu, ale też na wygodę użytkowania w różnych sytuacjach.

Rodzaje termometrów

Wśród termometrów, jakie wciąż są stosowane, można wymienić:

  • Termometr rtęciowy – nie ma sensu zastanawiać się, gdzie kupić termometr rtęciowy, gdyż na terenie Unii Europejskiej urządzenia tego rodzaju zostały wycofane z produkcji i sprzedaży. Niektórzy posiadają jeszcze termometry tego typu w domach. Mankamentem termometrów rtęciowych jest nie tylko potencjalne zagrożenie, jakie wiąże się z ich użytkowaniem (rtęć jest silnie toksyczna, dlatego należy być bardzo ostrożnym podczas użytkowania termometru rtęciowego), ale też długi czas pomiaru, który wynosi kilka minut.
  • Termometr szklany bezrtęciowy – to bezpieczniejsza alternatywa dla termometrów z rtęcią. Mają identyczną konstrukcję i wygląd, jak modele rtęciowe, ale zamiast trującej rtęci, zastosowano w nich bezpieczniejsze substancje (najczęściej jest to alkohol). Termometr tego rodzaju jest niedrogi w zakupie, ale za to czas pomiaru temperatury jest, w jego wypadku, dość długi i wynosi nawet 3 do 5 minut.
  • Termometr elektroniczny standardowy – może to być termometr o klasycznej konstrukcji albo wyposażony w elastyczną końcówkę. Termometr do ciała z elastyczną końcówką jest dość uniwersalny, gdyż umożliwia dokonywanie pomiarów w ustach, pod pachą, a nawet w uchu. Ogromną zaletą termometrów elektronicznych jest ich szybkie działanie – czas pomiaru to kwestia kilku lub kilkunastu sekund.
  • Termometr bezdotykowy – niezwykle funkcjonalne i wygodne rozwiązanie, a szczególnie, gdy ma to być termometr dla dzieci. Urządzenie umożliwia odczyt temperatury na odległość. Jego zaletą jest błyskawiczne działanie – pomiar temperatury trwa nie dłużej niż kilka sekund, a w wielu wypadkach wystarczy jedna sekunda. Jest to rozwiązanie bardzo higieniczne i wygodne w użytkowaniu.

Z wielu względów największą popularnością cieszą się termometry elektroniczne. Oferują one szybki czas pomiaru, sporą dokładność oraz są wygodne w użytkowaniu. Wśród urządzeń elektronicznych szczególnie godne uwagi są modele standardowe i bezdotykowe. Przed zakupem, warto poznać kluczowe różnice pomiędzy tymi rozwiązaniami.

Różnice między termometrem tradycyjnym a bezdotykowym

Zarówno tradycyjne termometry elektroniczne (dotykowe), jak i bezdotykowe cieszą się dużym zainteresowaniem. By wybrać najlepszą opcję, warto porównać oba typy urządzeń. 

Termometr elektroniczny dotykowy vs bezdotykowy

 

TERMOMETR DOTYKOWY

TERMOMERT BEZDOTYKOWY

Czas pomiaru

Przeważnie kilkanaście sekund.

Zazwyczaj od jednej do kilku sekund.

Wygoda użytkowania

Przeciętna – termometr należy umieścić pod pachą, w ustach lub innym miejscu.

Wysoka – termometr działa na odległość, więc nie trzeba nim nawet dotykać ciała.

Cena

Przeciętna – zazwyczaj to kwestia kilkudziesięciu złotych.

Wysoka – wiele modeli kosztuje od 200 zł w górę.

Odpowiedni dla

Dorosłych i starszych dzieci.

Wszystkich – łatwo nim zmierzyć temperaturę dorosłym, dzieciom, a nawet niemowlętom.

Funkcjonalność

Typowa – pomiar temperatury, sygnalizacja zakończenia pomiaru, automatyczne wyłączenie.

Bardziej zaawansowana – poza funkcjami standardowymi, termometry bezdotykowe oferują także pamięć pomiarów dla wielu użytkowników.

Jak widać, zarówno termometry elektroniczne dotykowe, jak i bezdotykowe mają swoje mocne strony. Kluczowym atutem urządzenia dotykowego jest niska cena zakupu i szeroka dostępność. Jeśli chodzi o termometr bezdotykowy cena jest kilkakrotnie wyższa, ale jest to inwestycja na dłuższy czas i warto wziąć pod uwagę model bezdotykowy, jeśli będzie użytkowany przez kilka osób, a szczególnie do pomiarów temperatury u dzieci. 

Jak mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym? Kluczową kwestią jest miejsce pomiaru. Termometr bezdotykowy to, w gruncie rzeczy, termometr na czoło – to właśnie z czoła powinno się odczytywać temperaturę. By dokonać pomiaru, należy zbliżyć urządzenie do czoła tak, by pojawił się na nim pojedynczy punkcik światła, co będzie sugerowało, że odległość od skóry jest prawidłowa do dokonania pomiaru. Wówczas należy aktywować przycisk pomiaru i odczytać wyświetloną temperaturę. 

Wybór termometru może wydawać się bardzo prostym zadaniem, ale w rzeczywistości trudno zdecydować się na konkretny model. Warto więc kierować się parametrami technicznymi urządzenia, a także zwrócić uwagę na opinie innych użytkowników. Termometr warto kupić w zaufanym miejscu. Jeśli chodzi o termometr bezdotykowy, apteka nie jest jedynym miejscem, gdzie możemy go znaleźć. Warto zweryfikować oferty w sklepach z urządzeniami elektronicznymi, bo najczęściej to właśnie w nich można liczyć na atrakcyjne ceny. 

Udostępnij
4,8
3 oceny
5 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

Ja mam w domu termometr bezdotykowy i jestem z niego zadowolona. Szczególnie przy dzieciach nie można liczyć na to, że dziecko będzie spokojnie siedziało z takim termometrem. Mój termometr multitemp sanity oprócz zwykłego pomiaru temperatury umożliwia też mierzenie temperatury płynu/mleka w butelce i mierzy temperaturę otoczenia.
Ja mam bezdotykowy firmy Haxe HW-2 i uważam, że jest świetny! Używam na co dzień bo temperaturę butelki sprawdzę itd
Hello! okopałem bo na szybko szukalem a ten był u mnie w sklepie. Ciesze sie ze pozytwne komenatrze, mam nadzieję, że będzie mi długo służył
Fajne parametry i funkcje ma termometr NonContact. Mierzy gorączkę i od razu informuje o podwyższonej temperaturze podświetleniem i sygnałem ale można też nim zmierzyć temperaturę wody w szklance, czy powietrza w pokoju, także jest to urządzenie do wielu zadań, a nie tylko zwykły, klasyczny termometr.
Mam termometr bezdotykowy Diagnostic NC300, uważam, że jest dużo lepszy niż tradycyjny, mierzy temperaturę błyskawicznie i bardzo dokładnie, przy małych dzieciach sprawdza się idealnie.
Specjalista Morele | 01:13
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.