Jaki wentylator stojący wybrać?

| 0 Komentarzy
Chcesz kupić wentylator stojący do domu, biura lub mieszkania? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze.

Otwarte na oścież okna, przeciąg, wilgotne chusteczki, zimny napój… Podczas upałów każdy szuka sposobów, by poradzić sobie z męczącą duchotą i uciążliwym gorącem. Nie zawsze ma się dostęp do klimatyzacji, ale na szczęście nie tylko ona może przynieść znaczącą ulgę. Wentylator stojący to prosty i tani sposób na to, by radzić sobie z nieprzyjemną temperaturą. Można wybrać zarówno model biurkowy, jak i kolumnowy czy klasyczny, dobierać je według rozmiarów, a nawet designu. Jednak jak każde urządzenie, także i one mają swoje wady i zalety, które warto przemyśleć, zanim zapadnie decyzja o zakupie.

Czym jest wentylator stojący? Jak działa?

Wentylator stojący to niedrogi sprzęt elektroniczny, służący do punktowego chłodzenia pomieszczeń. Zamontowany na biurku lub podłodze pozwala poradzić sobie ze zbyt wysoką temperaturą w pokoju, zwłaszcza w czasie upalnych letnich dni, nocy i wieczorów. Jak wybrać wentylator domowy lub urządzenie ochładzające powietrze do biura? Które cechy są najważniejsze? Czym wentylator różni się od cyrkulatora powietrza? Podpowiadamy poniżej.

Jak wybrać wentylator stojący?

Wentylator stojący to tak naprawdę bardzo szerokie pojęcie. W tej kategorii znajdują się bowiem zarówno wentylatory biurkowe, jak i wentylatory klasyczne oraz kolumnowe. Te pierwsze charakteryzuje niewielki rozmiar oraz ograniczona regulacja ruchu. Można je postawić na blacie, w domu lub w miejscu pracy. Zajmują niewiele miejsca, ale też ich wydajność jest słabsza w porównaniu z innymi, większymi modelami.

Drugi typ, klasyczny wiatrak stojący to urządzenie o wymiarach większych niż w przypadku biurkowego. Zazwyczaj posiada dwustopniową regulację prędkości oraz funkcję cyrkulacji, brakuje mu natomiast regulacji wysokości. Sprzęt może być zasilany sieciowo lub poprzez podłączenie kablem USB do komputera. Umieszczenie na stabilnym stojaku zapobiega przewróceniu pod wpływem ruchu powietrza lub drgań wytwarzanych w trakcie pracy.

Trzeci rodzaj, czyli wentylator kolumnowy to urządzenie o wydłużonym i smukłym kształcie, zbudowane z kilku mniejszych wirników. Stawia się go na podłodze, więc nie zajmuje dużo miejsca. Co prawda, brakuje tutaj regulacji wysokości, ale za to wiatrak ma funkcję obrotu wokół własnej osi, oferuje także duże możliwości w zakresie konfiguracji pracy. Wiatrak kolumnowy jest chętnie wybierany do nowoczesnych mieszkań z uwagi na funkcjonalny charakter i niebanalny design.

Polecane wentylatory podłogowe

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wentylatora stojącego?

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie wiatraka elektrycznego stojącego? Bardzo istotne aspekty to:

  • design – wentylatory często stoją na widoku, dlatego też ich wygląd jest dość ważny. Warto wybierać sprzęt tak, by pasował do aranżacji mieszkania;
  • możliwości konfiguracji – dobre wentylatory stojące można personalizować, czyli ustawiać tryb pracy oraz aktywować i dezaktywować dodatkowe funkcje;
  • wielkość wiatraka – im większy wentylator, tym efektywniej pracuje, minus to jednak to, urządzenie zajmie dużo miejsca.

Poza wymienionymi wyżej cechami, w doborze odpowiednich wiatraków domowych lub do biura ważne jest także, by był to jeden z wentylatorów stojących cichych oraz, aby sprzęt:

  • był wykonany z trwałych i solidnych tworzyw, najlepiej z elementami metalowymi,
  • posiadał stabilny stojak,
  • posiadał funkcję automatycznego obrotu – dzięki temu znacznie zwiększa się zasięg działania, czyli powierzchnia chłodzenia,
  • miał opcję sterowania poprzez zdalną aplikację lub był wentylatorem na pilot, bez konieczności ciągłego podchodzenia do panelu sterującego.

Jeśli wentylator domowy ma pracować w miejscu, gdzie stale przebywają dzieci lub zwierzęta, trzeba zadbać także o to, by miał odpowiednio zabezpieczone wirniki. Najczęściej obudowa przyjmuje postać gęstej sieci, tak, by niemożliwe było wsadzenie w szczeliny wiatraka palców lub innych części ciała. Taki wentylator stojący, mały i duży jest bezpieczny dla wszystkich domowników oraz zwierząt – psów, kotów i papug.

Wentylator z nawilżaczem

Wiatrak wentylator w wielu przypadkach ma wiele ciekawych funkcji – poza ochładzaniem powietrza także jego nawilżanie. Takie wielofunkcyjne modele są dostępne w sklepie Morele. Dzięki nim można utrzymać poziom wilgotności optymalny dla zdrowia dróg oddechowych. Wentylator z nawilżaczem sprawdzi się zwłaszcza w sytuacji, gdy użytkownik choruje na astmę, zapalenie zatok lub jest alergikiem.

Wentylator stojący z pilotem

Nowoczesny wentylator stojący duży to urządzenie, które rzadko wymaga podchodzenia do niego. Wszystkie ustawienia i konfiguracje przeprowadzasz zdalnie, za pomocą pilota. Taki sprzęt oferuje kilka trybów pracy, a także posiada funkcję automatycznej oscylacji. Na rynku są już dostępne także wentylatory stojące domowe sterowane za pomocą telefonu. Wystarczy prosta aplikacja, by móc przełączać się pomiędzy różnymi opcjami i dostosować sposób oraz moc chłodzenia do własnych potrzeb.

Wentylator domowy zasilany przez USB

Wentylator stojący domowy da się zasilać także przez USB. Taki sprzęt nie wymaga podłączania do prądu, wystarczy go podpiąć do dowolnego urządzenia – komputera stacjonarnego lub laptopa. Energooszczędny wentylator stojący znacznie zwiększa komfort przebywania w miejscu pracy. Rozmiary są zazwyczaj kompaktowe; modele można ładować przez telefon, za pomocą kabla micro USB.

Wady i zalety wentylatorów stojących

Jakie zalety ma wentylator stojący? Pierwsza z nich to niska cena. W ofercie różnych sklepów elektronicznych często można bowiem znaleźć dobrej jakości wentylator stojący do 100 zł. Inne zalety to:

  • duże zróżnicowanie modeli,
  • łatwe czyszczenie, brak konieczności konserwacji lub specjalnej pielęgnacji,
  • niewielkie rozmiary,
  • wysoka dostępność – wentylator kupisz praktycznie w każdym dużym sklepie, nie trzeba w tym celu udawać się do sklepu elektronicznego.

Natomiast jeśli chodzi o wady, wentylator stojący tani może charakteryzować:

  • niewielka wydajność (w porównaniu z innymi urządzeniami, np. cyrkulatorem powietrza),
  • ograniczony zakres działania,
  • ryzyko, że nieprawidłowo użytkowany będzie stanowił zagrożenie dla dzieci lub domowych zwierząt,
  • słabe wykonanie – wiele modeli dostępnych na rynku zostało wyprodukowanych z tworzyw sztucznych.

Ile kosztuje wentylator do domu lub biura?

Ile kosztuje wentylator czarny, biały lub w dowolnym innym kolorze? Wiatrak biurowy zdobędziesz już w cenie do 100 złotych. Jego moc będzie nieduża, ale do zastosowań w pracy zupełnie wystarczy. Taki wentylator może być wyposażony w dwustopniową regulację prędkości oraz funkcję oscylacji. Zajmuje niewiele miejsca i da się go zamontować także w innych miejscach w okolicy biurka, np. na ścianie.

Ile kosztuje podłogowy wentylator stojący? Tani sprzęt kupisz w podobnej cenie, co wiatraki biurowe. Wentylatory podłogowe zostały wykonane tak, by nie niszczyć miejsca, w którym stoją. Ich zasięg pracy jest większy niż w przypadku wiatraków biurowych. Niektóre modele mają dodatkowe zabezpieczenia przed dziećmi, łatwo zdejmowalne osłony oraz blokadę chroniącą przed przegrzaniem – dzięki temu ich użytkowanie charakteryzuje wysoki poziom bezpieczeństwa.

W Morele znajdziesz także droższe wentylatory kolumnowe i stojące, np. wspomniane powyżej urządzenia wielofunkcyjne. Wentylator z nawilżaczem to wydatek rzędu około 400 złotych. To sprzęt, który schładza i orzeźwia powietrze za pomocą podmuchu oraz wodnej mgiełki. Parametry pracy wiatraka można dopasować do własnych potrzeb, regulacja prędkości jest wygodna i w pełni intuicyjna, prowadzona za pomocą panelu dotykowego lub zdalnego pilota.

Czy warto kupić wentylator stojący?

Czy warto w ogóle kupić wentylator stojący? Zdecydowanie tak, zwłaszcza w upalne dni oraz jeśli domownicy źle znoszą wysokie temperatury. To sprzęt, który skutecznie chłodzi powietrze i pozwala na normalne funkcjonowanie w domu lub w pracy. Alternatywną opcją dla zakupu wiatraka stojącego jest oscylator powietrza. To urządzenie, które wprawia powietrze w pomieszczeniu w ruch obiegowy, i można je wykorzystać zarówno do rozprowadzania zimnego powietrza i chłodzenia, jak i do ogrzewania zimą. Znajdziesz je w ofercie sklepu Morele.

5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:24
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.