Jaki wok kupić? Czym jest? Czy warto?
Spis treści:
Jaki wok wybrać?
Jeśli jesteś nowicjuszem, gdy chodzi o chińską kuchnię, na pewno zastanawiałeś się, jaki duży wok kupić. Czy w ogóle warto nabyć takie naczynie, skoro patelnie Tefal oraz inne klasyczne sprzęty i urządzenia służą Ci bez problemu? Ostatecznie nie każdy w Polsce przyrządza tradycyjne dania azjatyckie. Nawet jeżeli uważasz, że Daleki Wschód oznacza tylko ryż z sosem sojowym, to garnek tego typu nadal może być sporym udogodnieniem w kuchni.
Takie naczynie może być bardzo wszechstronnie stosowane. Wbrew pozorom patelnia wok (ceramiczna, stalowa czy aluminiowa – zależnie od potrzeb) nie służy tylko do smażenia – doskonale nadaje się do frytek, ale również duszenia gulaszu, gotowania na parze lub podgrzewania wody. Szybko się nagrzewa, więc możesz w niej zrobić makaron w kilka minut. Wytrawni użytkownicy potrafią przyrządzać w takim garnku nawet kilka potraw jednocześnie.
Jeśli zapytasz doświadczonego kucharza „Jaki dobry wok kupić?”, ten bez wątpienia powie, że Twoim wyborem powinna być tylko patelnia wok – żeliwna, nie z innego materiału! W Azji przez setki lat, od czasów dynastii Han, to właśnie takie ciężkie naczynia stanowiły serce kuchni i były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jednak Ty możesz korzystać z takiego rondla bez znajomości starożytnych chińskich tradycji.
Można znaleźć wiele rodzajów tych naczyń i przed zakupem garnka musisz wybrać: ma być żeliwny? Ze stali węglowej? O płaskim albo zaokrąglonym dnie? Ręcznie kuty lub sprowadzany z Chin? Czy patelnia wok Ambition będzie dobrym wyborem, a może lepiej sięgnąć po wypróbowane urządzenie, jakim jest wykonana z aluminium patelnia Zwieger? Zapoznaj się z informacjami poniżej, abyś mógł podjąć dobrą decyzję.
Polecane patelnie wok
Co warto wiedzieć o woku?
Europejskie naczynia mają płaskie dno i delikatnie nachylone ścianki, co pozwala na równomierne rozprowadzanie tłuszczu, sosu lub wody po dnie. Za to chińska patelnia wok (ceramiczna czy stalowa) ma budowę miski, dzięki czemu płyny gromadzą się w centrum. Strome ściany zatrzymują ciepło wewnątrz, umożliwiając szybsze gotowanie potraw. Jeśli lubisz chrupiące dania, możesz je przyrządzić przy użyciu mniejszej ilości oleju niż we frytkownicy.
Tradycyjne naczynia tego typu mają zaokrąglone dno, bo od setek lat były przeznaczone do gotowania nad ogromnymi ogniskami. W domu chińskiej rodziny zazwyczaj palenisko płonęło cały dzień, ponad nim wisiała patelnia wok – żeliwna lub, później, ze stali – w której ciągle coś przyrządzano. Jej kształt jednak utrudnia korzystanie z niej w europejskiej kuchni. Wiele osób nie wie, jaki wok do kuchenki gazowej będzie dobry?
Dlatego warto wybrać orientalne garnki z płaskim dnem jak na przykład patelnia wok Ambition. Mieszanie składników będzie na niej nieco trudniejsze, to jednak nadal lepszy wybór niż jej europejskie odpowiedniki. Wnętrze tego typu naczyń pokryto teflonem — stanowią dobrą opcję dla zwykłego użytkownika, choć wielu kucharzy radzi, by kupować naczynia ze stali węglowej lub żeliwa. Zbyt drogi sprzęt będzie często tylko problemem.
Azjatyccy szefowie kuchni wypalają te naczynia, aby je zahartować: rozgrzewają wtedy ich metal do czerwoności, a następnie polewają go oliwą, która wybucha płomieniem. Wygląda to niezwykle widowiskowo. Oczywiście, Twoja droga patelnia Zwieger ze sklepu raczej nie zniesie takiego traktowania. Trzeba o nią dbać, ale woki dostępne na rynku mają inne rozwiązania ułatwiające nowicjuszom domowe gotowanie.
Jaką wielkość woka wybrać?
Przed wyborem zastanów się, jak dużego garnka potrzebujesz. Tradycyjne mają około 70 cm średnicy, natomiast w sklepach można znaleźć naczynia od około 30-35 cm średnicy. Duże woki robione ręcznie są na ogół płytsze niż masowo produkowane patelnie wok. Żeliwne przyrządy trudno jest wygiąć, ale aluminiowe lub stalowe kształtuje się maszynowo. To właśnie takie są najpowszechniejsze, jeżeli szukasz takich o płaskim dnie.
Jeśli chodzi o rozmiar, to osoba z liczną rodziną ma inne wymagania niż ktoś samotny, kto gotuje głównie jedną porcję. Przeważnie obiad dla 2 do 4 osób można przyrządzić, używając woka o średnicy 35 cm. Mniejszy, lżejszy wok będzie poręczny nawet w wypadku średniej wielkości rodziny. To, jaki duży wok jest, wpływa też na jego ciężar. Jeżeli należysz do drobnych, szczupłych osób, możesz mieć problem z przenoszeniem tego ogromnego garnka.
Woki o średnicy około 30-40 cm są najbardziej uniwersalne – jak popularne patelnie Tefal. Oczywiście profesjonaliści korzystają ze znacznie większych naczyń, o ponadmetrowej średnicy, ale takie są zbyt duże do domowej kuchni. Im mniejsze, tym lepiej. Duży garnek pomieści wprawdzie masę jedzenia, jednak będzie się dłużej nagrzewał i szybciej stygł, zajmie też pół piekarnika. Wiele osób woli gotować potrawę w dwóch porcjach niż czekać, aż wielki wok osiągnie wymaganą temperaturę.
Na co zwrócić uwagę kupując woka?
Istnieją trzy główne rodzaje tych naczyń: mandaryński, pekiński i kantoński. Jak bardzo różnią się one między sobą? Mandaryńska patelnia wok (ceramiczna albo aluminiowa) jest stosunkowo niewielka, ale dość głęboka. Możesz podrzucać w niej potrawy, co ułatwia mieszanie. Kantoński model to ciężka patelnia wok: żeliwna lub stalowa, mająca ciągle stać na palenisku. Uniwersalny typ pekiński będzie gdzieś pomiędzy tymi ekstremami.
Materiał jest właśnie kluczową sprawą przy zakupie woka. Tradycyjna patelnia wok (żeliwna) ma grube ścianki oraz mocną podstawę, ale oczywiście sporo waży. Dziś żeliwo zastąpiła stal węglowa – takie naczynia są lżejsze i szybko się nagrzewają. Jeśli pytasz, jaki wok do indukcji kupić, to właśnie taki: żelazo bardzo dobrze przewodzi prąd, uaktywniając płytę grzewczą. Obecnie jednak mamy znacznie szerszy wybór.
Aluminiowe naczynia pokryte powłoką non-stick stanowią najtańszy wybór. Są wytrzymałe i mają gładkie wnętrze, ale nie zawsze utrzymują stałą temperaturę. Nieprzywierająca patelnia wok (ceramiczna lub teflonowa) sprawia, że potrawy tracą na smaku. Według doświadczonych kucharzy z Azji, to właśnie chropowata powierzchnia patelni z żelaza daje ten wyjątkowy posmak tradycyjnej kuchni chińskiej – oliwa wsiąka w żeliwo, dojrzewając z każdym smażeniem.
Te naczynia produkowane ze stali węglowej szybko się nagrzewają, łatwo je czyścić i są lżejsze niż klasyczna patelnia wok. Żeliwna jest znacznie cięższa od stalowej. Przy wyborze należy też zwrócić uwagę na stop żelaza i jego jakość. Stalowe naczynie wymaga odpowiedniej pielęgnacji: przed użyciem musisz je zahartować. Unikaj środków czyszczących mających w składzie ocet lub kwasy, bo takie chemikalia mogą uszkodzić jego powierzchnię.
Dobór pozostałych elementów zestawu, jak uchwyty, pokrywa, akcesoria, zależy od Twoich upodobań. Może być to kratka do gotowania albo nawet specjalny ruszt. Naczynie musi jednak pasować do kuchenki, którą posiadasz. Odpowiedź na pytanie, „jaki wok do indukcji?”, jest prosta: taki z płaskim dnem. Raczej nie aluminiowy ani ceramiczny, choć np. lekkie patelnie Tefal czasem od dołu bywają pokryte warstwą stali nierdzewnej.
Czy warto kupić wok?
Takie duże naczynia nie potrzebują znacznej ilości tłuszczu. Wystarczy odrobina rozgrzanego oleju, który najpierw rozprowadzisz po ściance, zamiast wlewać je na dno. Gdy zaaplikujesz tam oliwę, poczekaj chwilę, aż zadymi — dopiero wtedy wrzucisz składniki do garnka. Smażenie w ten sposób jest bardzo szybkie, zwłaszcza jeśli przygotowujesz potrawy na rodzinny obiad. Pojemna patelnia Ambition nadaje się też doskonale do gotowania dań „jednogarnkowych”, idealnych dla samotnych.
Dzięki gotowaniu w woku będziesz mógł jeść zdrowo: zużywasz mniej tłuszczu i zachowujesz więcej składników odżywczych. Ponieważ smażenie trwa krócej, mikroelementy nie ulatniają się z parą wodną. Mieści większe porcje jedzenia, co obniża zużycie energii. A ponadto łatwiej w nim przygotowywać posiłki, od chińskich stir-fry po gulasze czy potrawki. Patelnia wok (żeliwna, ceramiczna lub stalowa) na pewno jest warta zakupu, nawet jeśli dopiero zaczynasz kulinarną przygodę.
Komentarze (0)