Jaki wybrać wentylator kanałowy?

| 0 Komentarzy
Podpowiadamy, jakimi kryteriami należy się kierować, by wybrać jak najlepszy wentylator kanałowy do użytku przemysłowego lub prywatnego.

Do czego służy wentylator kanałowy?

Podobnie, jak w przypadku innych rodzajów tego typu urządzeń, wentylatory kanałowe mogą zostać wykorzystane zarówno w domu, jak i biurze czy w przemyśle. Od klasycznych wentylatorów różnią się konstrukcją i przeznaczeniem – są montowane w przewodach (kanałach) okrągłych. Są bardzo wydajne i bardzo często stanowią zamiennik naturalnej wentylacji. Nawet po wyłączeniu zapewniają swobodny przepływ powietrza – wirniki jedynie przyspieszają ten proces. Służą regulowaniu wilgotności i temperatury, radzą sobie także z zanieczyszczeniami, dając im ujście.  

Wentylatory kanałowe

Wentylatory kanałowe

Na co zwrócić uwagę, kupując wentylator kanałowy?

Wybór w zasadzie nie należy do trudnych, bo i parametrów, które go determinują, nie ma zbyt wiele. Do najważniejszych należą:

  • Typ wentylatora

Najpopularniejszy jest wentylator kanałowy osiowy, czyli posiadający wirnik osiowy, o gładkiej, okrągłej obudowie, idealnej do umieszczenia np. w rurze. Jego montaż jest łatwy, a zastosowanie dość wszechstronne – sprawdzi się zarówno w domu, jak i w miejscach użyteczności publicznej. Także wentylatory kanałowe przemysłowe bardzo często są urządzeniami osiowymi. Są bardzo wydajne, skutecznie przełączają powietrze usuwając z niego zanieczyszczenia, a do tego ich cena jest całkiem przystępna.  Oprócz wentylatora z wirnikiem osiowym, dostępne są także z wirnikiem promiennym i do przewodów prostokątnych, ale nie cieszą już tak wielką popularnością, między innymi przez znacznie wyższą cenę, niekoniecznie adekwatną do wydajności.

  • Wydajność

Wentylator kanałowy musi być dostosowany do wielkości pomieszczenia. Zakres jego działania, czyli właśnie wydajność, powinien być co najmniej trzy razy większa, niż kubatura danego pomieszczenia. Zasada jest taka sama, jak w przypadku oczyszczaczy, nawilżaczy czy klasycznych wentylatorów – urządzenia mają określony obszar działania i niedostosowanie wydajności do metrażu skutkuje niezadowalającą efektywnością, a w niektórych przypadkach może w ogóle nie przynosić żadnych pozytywnych zmian.

  • Średnica kanału wentylacyjnego

Czasem idąc do sklepu po wentylator, pojawia się banalny problem – jakiej wielkości wentylator kupić? Jest to niewygodne dlatego, że wybór nie może być przypadkowy. Każdy otwór wentylacyjny ma określoną średnicę i właśnie do niej musi być dopasowana wielkość wentylatora. Na każdym modelu jest napisane, jakim otworom jest dedykowany. Najczęściej spotyka się wentylator kanałowy 100mm, wentylator kanałowy 125mm czy czy wentylator kanałowy 150mm, ale mogą być i większe. Oznacza to, że będą pasowały do otworów właśnie o takich średnicach. Jeśli jest się na etapie budowy domu czy solidnego remontu, należy mieć na uwadze, że im większa powierzchnia danego pomieszczenia, tym wentylator powinien być większy, czyli potrzebny będzie otwór o większej średnicy.

  • Głośność pracy wentylatora

Może nie jest to najważniejszy parametr, jednak każdy zgodzi się z tym, że zbyt głośna praca urządzenia – nawet takiego, które włączane jest okresowo – może uprzykrzać życie. Tutaj także należy zwrócić uwagę na wartości, jakie podają producenci. Im urządzenie będzie ciszej pracowało, tym lepiej. Głośność nie powinna przekraczać wartości 30dB i najlepiej szukać jak najniższej. Niektóre modele mogą pracować niemalże bezgłośnie. Cichy wentylator kanałowy jest idealnym rozwiązaniem dla wrażliwych na dźwięki użytkowników, do pomieszczeń biurowych lub miejsc, gdzie przebywają dzieci.

  • Design

Choć wentylatory nie są elementami zbyt widocznymi, to mimo wszystko powinny się w miarę wpasowywać w pomieszczenie, np. w kolor ścian czy dominującą barwę otoczenia. Słowem – nie muszą rzucać się w oczy. Wybór jest dość spory, dlatego warto nieco poszukać, by znaleźć urządzenie zadowalające także pod względem wyglądu.

Dodatkowe funkcje wentylatorów kanałowych

Każdy rodzaj wentylatora – czy to wentylator podłogowy, sufitowy czy kanałowy – może posiadać dodatkowe funkcje,  wzmacniające komfort ich użytkowania. Najczęściej – także w przypadku wentylatorów kanałowych – będzie to timer, pozwalający na przedłużenie czasu pracy nawet po wyłączeniu urządzenia, czy też czujnik ruchu, reagujący na obecność użytkowników w danym pomieszczeniu. W przypadku wentylatorów łazienkowych, dobrze sprawdza się czujka wilgoci. Ogólnie – warto szukać urządzeń o jak największych możliwościach regulacji ich pracy.

Cena wentylatora kanałowego

Zróżnicowanie jest ogromne – od kilkunastu do kilkuset złotych. Im większa – można powiedzieć automatyzacja urządzenia i spektrum jego regulacji – tym będzie ono droższe, ale najczęściej też jego praca jest dużo bardziej efektywna. Z pewnością warto zwracać uwagę na urządzenia sprawdzonych producentów, z designem odpowiadającym estetyce wnętrza i o nieco większych możliwościach.

Czy warto kupić wentylator kanałowy?

Z pewnością doskonale sprawdzi się w kuchni czy łazience – poradzi sobie nie tylko z niwelowaniem zanieczyszczeń czy wilgoci w powietrzu, ale także będzie stałą, niezbędną wentylacją w przypadku kuchenek czy ogrzewania gazowego. Są to mało inwazyjne, dyskretne urządzenia, które w subtelny, ale jednak zauważalny sposób mogą poprawiać jakość powietrza w domu. Ich działania nie można porównywać do oczyszczaczy, pełnią raczę funkcję regulującą, ale mimo wszystko powinno się znaleźć dla nich miejsce już na etapie budowy domu czy remontu.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:27
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.