Jaki zasilacz do ledów?

| 0 Komentarzy
Kupujesz taśmę LED, ale nie wiesz, jakie zasilacze wybrać? Poniżej dowiesz się więcej na ten temat.

Gdy kupujesz taśmę LED, pewnie zastanawiasz się, jaki zasilacz będzie odpowiedni dla Twojej nowej iluminacji. Zasilacz LED musi być odpowiednio dobrany do całej instalacji i zapewnić stabilne napięcie oraz moc na wyjściu. Odpowiednio dobrana moc sprawi, że pasek LED będzie świecił równomiernie na całej powierzchni i nie przeciąży sieci ani przewodów. Z tego artykułu dowiesz się, jaki zasilacz do danego paska LED będzie odpowiedni.

Jak dobrać zasilacz do taśmy LED?

Zasilacz zapewnia odpowiednią moc urządzeniu elektrycznemu. Jak wiesz, w Polsce używa się napięcia 230 V. Ponieważ oświetlenie LED jest znacznie bardziej efektywne niż standardowe żarówki, paski LED, niezależnie czy to taśmy LED Philips, czy taśma LED Ledvance, na ogół potrzebują niskiej mocy, często tylko kilkunastu watów. Zasilacz, czyli transformator lub konwerter, obniża to dość wysokie napięcie tak, by zapewnić odpowiednią moc i nie spalić Twojego oświetlenia.

Jeśli dobrze dobierzesz zasilacz do oświetlenia LED, sprawisz, że cała instalacja będzie działała dłużej i bez problemów. Im dłuższy jest pasek świetlny, tym więcej jest na nim diod. A więcej diod oznacza więcej mocy. Zasilacz o zbyt małej mocy będzie się przegrzewał i bardzo szybko się zepsuje. To z kolei może oznaczać uszkodzenie taśmy LED RGB, przewodów, a może nawet zwarcia w sieci elektrycznej.

Dobrej jakości zasilacz jest przeznaczony wyłącznie do oświetlenia LED. Taki zasilacz powinien być stałoprądowy i zabezpieczony przed skokami napięcia. Nieprzewidziane zmiany zasilania mogą łatwo zniszczyć nawet światła najlepszej jakości, jak droga taśma LED Osram. Transformator musi też mieć moc odpowiednio dopasowaną do długości i rodzaju taśmy LED.

Polecane taśmy LED

Jak obliczyć moc zasilacza do taśmy LED?

Dobór odpowiedniej mocy zasilacza LED jest całkiem prosty. Wystarczy tylko poznać moc znamionową metra taśmy (często podaną na opakowaniu taśmy LED RGB, w opisie produktu lub nadrukowaną na samej taśmie) oraz jej długość. Gdy pomnożysz jedno przez drugie, dodając 10% lub 15% zapasu jako zabezpieczenie na wypadek błędu czy skoków napięcia, uzyskasz niezbędną moc zasilacza.

Jeśli potrzebujesz tylko dwóch metrów taśmy LED Polux, której moc wynosi 1,5 W na metr, łatwo policzyć, że moc zasilacza to 1,5 × 2 = 3 W, do tego doliczyć 10% zapasu. Szukamy więc niewielkiego zasilacza, którego minimalna moc to 3,30 Watów. Zasilacz może być mocniejszy od wyliczonego zapotrzebowania, ale nigdy nie powinien być słabszy, więc prawdopodobnie do takiego oświetlenia zakupimy zasilacz o mocy 10 W.

Spróbujmy policzyć inny przykład: jaki zasilacz do taśmy LED 5 m wybrać? Jeśli wybierzemy jakiś bardzo jasny pasek LED, który pobiera 19,2 W/m, pięciometrowy odcinek takiej taśmy to (19,2 × 5) × 110% = 105,6 W. Wymaga to całkiem potężnego zasilacza, najlepiej o mocy 120 W.

Nie każdy zasilacz ma podaną moc w watach, niektóre mają wyłącznie opisane natężenie w amperach. Jak pamiętamy ze szkolnych lekcji fizyki, by uzyskać moc, musimy pomnożyć napięcie (w voltach) przez natężenie prądu (w amperach). Zasilacz 12 V i 1,25 A będzie miał moc 15 watów (1,25×12 = 15). Dlatego też warto kupić dedykowany zasilacz do LED, bo na ogół ma on już podaną moc.

Warto też zapoznać się ze specyfikacją taśmy – zasilacze dostępne są na ogół w wersji z napięciem stałym DC 12 V lub też 24 V. Musisz odpowiednio dobrać ten zasilacz do swojej taśmy LED. Jeśli, na przykład Twoja taśma LED Sonoff na opakowaniu wymaga zasilania 12 V, to taki zasilacz musisz kupić. Jeśli takiej informacji nie ma na opakowaniu lub na samej taśmie, sprawdź to, kontaktując się ze sprzedawcą lub producentem, zanim zaryzykujesz podłączenie zasilacza.

Jak podłączyć zasilacz do taśmy LED?

Wiesz teraz, jaki zasilacz do taśmy LED 15 m albo krótszej należy wybrać. Pozostaje teraz prosta kwestia: jak podłączyć zasilacz do LED-ów? Zanim to zrobisz, miej na uwadze podstawowe zasady. Najważniejsze jest bezpieczeństwo – montuj oświetlenie LED bez podłączenia zasilacza i oświetlenia do prądu.

Podpinając przewody do zasilacza, pamiętaj zawsze, że czerwony kolor jest plusowy, czarny minusowy. Plus zawsze łączymy z plusem oznaczonym też jako V+, a minus z minusem (V-). Co dość jasne, zasilacz musi znajdować się między wejściem do sieci i listwą lub taśmą LED. Jeśli korzystasz z kolorowych taśm LED RGB, przy podłączaniu pilota zachowaj odstęp między zasilaczem a samymi taśmami.

Nie należy łączyć ze sobą zasilaczy, ponieważ nie zwiększy to mocy na wyjściu. Jeśli masz różne taśmy LED o różnych kolorach i poborze mocy — na przykład taśma LED Ledvance wymagająca 55 W i taśma LED Osram wymagająca 36 W — najbezpieczniejsze będzie zastosowanie dwóch zasilaczy, które podepniesz do dwóch różnych gniazdek. Możesz oczywiście podłączyć kilka taśm do jednego zasilacza, ale uważaj, byś nie przekroczył całkowitej mocy.

Najprostszy jest zasilacz wtyczkowy. Ma on standardową wtyczkę, którą podłączamy do gniazdka, na drugim końcu mamy zaś czarny i czerwony przewód, czyli wtyk DC. Zasilacze tego typu najlepiej nadają się do instalacji oświetleniowych o niezbyt dużej mocy.

Za to zasilacz modułowy jest trochę bardziej skomplikowany w budowie. Jeśli producent nie dostarczył Ci złączek, musisz wkręcić tu przewody, dopasowując je kolorami. Brązowy przewód L oznacza fazę, prąd. Przewód niebieski N – neutralny, zero. Zielony przewód oznaczony odpowiednim symbolem to uziemienie. Od strony światła LED montujemy kable: tu także czerwony montujemy do plusa, a czarny do minusa.

Jeśli korzystasz ze złączek, podepnij taśmy LED RGB w odpowiednim punkcie lutowniczym. Kiedy łączysz paski z sobą szeregowo, każdy z nich połącz złączkami z kolejnym. Jeśli korzystasz z lutownicy, zadbaj też o izolację taśmy. Pierwszy pasek połącz z zasilaczem. Pamiętaj, by przewody były odpowiednio długie i nie zaplątały się.

Profesjonaliści radzą też, by nie używać zbyt długich odcinków taśmy LED, bo w takim wypadku końcowy fragment taśmy połączonej szeregowo może świecić zauważalnie słabym światłem. Jeśli zastanawiasz się, jaki zasilacz do taśmy LED 20 m będzie dobry, być może lepszym pomysłem jest użycie trzech fragmentów o długości do 7 metrów. Jeśli połączysz je równolegle, wtedy oświetlenie będzie wyglądało znacznie bardziej estetycznie, ale to jednak może być nieco trudniejsze.

Po co zasilacz do taśmy LED?

W tradycyjnej żarówce 5% energii elektrycznej zamieniane jest na światło. W diodzie LED ten współczynnik może wynieść nawet 90%. Oznacza to, że światło LED-owe wymaga mniej prądu niż tradycyjne żarówki. Taśma LED Osram jest więc lepszą inwestycją, niż zakup nawet dziesięciu żarówek. By nie uszkodzić taśm LED, wymagany jest też transformator, który obniży moc i ustabilizuje napięcie. Dobrej jakości zasilacz przełoży się na optymalną energooszczędność, która pozwoli Ci wykorzystać potencjał technologii LED i obniżyć rachunki za prąd.

Im wyższa sprawność i jakość zasilacza, tym mniej traci on energii. Jego efektywność powinna więc wynosić 85%, zwłaszcza jeśli Twoje taśmy LED wymagają 12 V napięcia. Odpowiedniej jakości zasilacze posiadają zabezpieczenia przed przeciążeniami, zwarciami, gwałtownym obniżeniem napięcia i tak dalej. Każde takie zabezpieczenie w razie potrzeby wyłączy oświetlenie, co może ocalić instalację.

Rozmiar i dodatkowe cechy zasilacza zależą od Twoich potrzeb. Im jaśniejsze światło LED, tym więcej mocy potrzebujesz. Co więcej, zwłaszcza jeśli przygotowujesz oświetlenie na zewnątrz lub w kuchni, twój zasilacz musi być wodoodporny. Jeśli nie wiesz, jaki zasilacz do taśmy LED 5 metrów będzie idealny, musisz najpierw wiedzieć, gdzie zainstalujesz taśmę i jak będziesz z niej korzystać.

Dobrej jakości zasilacz do taśmy LED zapewnia bezpieczeństwo, chroni Twoje oświetlenie przed przeciążeniem, ułatwia też instalację całego oświetlenia. Jeśli dobrze dobierzesz moc zasilacza, Twoje światła LED będą działały jak najdłużej i nie obciążą ani Twojej sieci energetycznej ani Twojego portfela.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:16
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.