Jaki zasilacz do RTX 4070 wybrać – ile mocy będzie potrzebne?

| 0 Komentarzy
Nie wiesz, jaki zasilacz do RTX 4070 będzie wystarczający? Przedstawiamy wymagania i rekomendowane PSU.

Zasilacz to arcyważny element każdego PC. Jego odpowiedni wybór odgrywa krytyczną rolę w zapewnieniu stabilnej pracy całego urządzenia. Posiadasz RTX 4070 i zastanawiasz się, jaki zasilacz dobrać do tej karty? Ten tekst rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości.

A jeżeli chcesz przesiąść się na najpopularniejszą kartę graficzną z rodziny Ampere, sprawdź nasz artykuł jaki zasilacz do RTX 3060.

Jaki zasilacz do RTX 4070 – ile mocy wymaga podstawowy układ graficzny?

W wersji FE od NVIDII, podstawowy model GeForce RTX 4070 maksymalnie pobiera 200 W mocy z zasilacza. Producent tego rodzaju układów wyznaczył więc rekomendowaną moc zasilacza na 650 W. Co jednak ważne: cały czas jest mowa o wersji Founders Edition, czyli karcie referencyjnej. Co w przypadku niereferenta?

W takim przypadku rekomendujemy sprawdzenie instrukcji lub zapoznanie się ze specyfikacją na stronie sklepu, lub samego producenta. Poszczególne modele od danych producentów mogą się od siebie różnić pod tym względem. Posiadając GPU od Gigabyte’a, Asusa, Palita lub MSI upewnij się, jakie są jej wymagania pod względem zapotrzebowania na energię.

Wyznaczone przez NVIDIA 650 W niekoniecznie musi być regułą. Przykładowo Palit GeForce RTX 4070 Dual według zaleceń producenta wymaga aż 750 W zasilacza. Z drugiej strony Zotac Gaming GeForce RTX 4070 Twin Edge  lub Inno3D GeForce RTX 4070 Twin X2 (oba układy w niepodkręconych wersjach) wymagają 600 W PSU. Jak widać, różnice mogą być spore i nie zawsze powodem jest bardziej rozbudowana sekcja chłodzenia – każda z tych kart posiada po dwa wentylatory.

Jaki zasilacz do mocniejszych wersji RTX 4070, czyli: RTX 4070 SUPER, RTX 4070 Ti i RTX 4070 Ti SUPER

Wiemy już, jaki zasilacz do RTX 4070, ale to nie wszystko! Z całej rodziny układów Ada Lovelace, to właśnie RTX 4070 doczekał się najwięcej wersji. W obecnej ofercie są dostępne aż cztery różne od siebie układy, które w nazwie mają kod „4070”. Jeżeli zastanawiasz się, jakie są między nimi różnice w poborze mocy, zapraszamy do dalszej lektury.

Jaki zasilacz do RTX 4070 SUPER

Mocniejsza wersja podstawowego układu ma delikatnie zwiększone zapotrzebowanie na energię. W tzw. peaku ma ona moc TDP na poziomie 220 watów. NVIDIA jednak wciąż rekomenduje dla niej zasilacz o mocy 650 W. To jednak dalej karta referencyjna, zatem słusznie możemy się spodziewać tu jeszcze większych różnic w przypadku propozycji od zewnętrznych producentów.

Zakres wymaganej mocy zasilacz dla układów tego rodzaju waha się od 750 W do 600 W. Raz jeszcze należy zwrócić uwagę na to, aby dobrać odpowiedni zasilacz do karty, lub kupić taką, której sprosta posiadana przez nas jednostka.

Jaki zasilacz do RTX 4070 Ti

„Czterdzieści-siedemdziesiąt” jak najbardziej posiada również swoją edycję Titan. Wraz z tą kartą rośnie też zapotrzebowanie energetyczne. Czy oznacza to konieczność zakupu zasilacza 1000 W? Na szczęście nie, gdyż układ ten (cały czas mowa o edycji FE) potrzebuje 285 W energii z PSU. W swojej specyfikacji Zieloni rekomendują więc posiadanie jednostki zasilającej o całkowitej mocy 700 W.

Lwia część producentów zewnętrznych rekomenduje do swoich modeli jednak mocniejsze jednostki. W ofercie dominują układy, które wymagają 750 W zasilaczy. Nadal jednak nie jest to regułą, gdyż w ofercie dostępne są karty graficzne, które mają niższe wymagania. Najmniej prądożerne układy będą potrzebować jedynie 600 W mocy.

Jaki zasilacz do RTX 4070 Ti SUPER

Przechodząc do najmocniejszego układu RTX 4070 możemy spodziewać się sporego skoku mocy. Co jednak zaskakujące, w porównaniu do podstawowego modelu 4070 Ti, mamy tutaj takie samo zapotrzebowanie na energię. Oba układy Founders Edition wymagają więc 285 W dla siebie i zasilacz o mocy 700 W. To zaskakujące jeżeli weźmiemy pod uwagę to, że RTX 4070 Ti SUPER oferuje około 10 miliardów tranzystorów więcej niż każdy z trzech wyżej wymienionych układów.

Jaki zasilacz ATX będzie odpowiedni dla układów produkowanych przez pozostałych wytwórców? Najlepszą opcją nadal będzie jednostka o mocy 750 W. Wymóg ten dominuje najczęściej i nie spotykamy tu przypadków przekroczenia tego progu. Część układów może mieć jednak niższe zapotrzebowanie, jak choćby 700 W. Warto jednak pamiętać, że to minimum: zasilacz 650 W dla RTX 4070 Ti SUPER będzie niewystarczający.

Polecane modele zasilaczy dla RTX 4070

W zależności od tego, jaki model omawianej karty graficznej posiadasz (lub zamierzasz kupić), niezbędny będzie zasilacz oferujący inną moc. Poniżej przygotowaliśmy kilka rekomendacji dla zasilaczy 600, 650, 700 i 750 W. To właśnie te cztery rodzaje będą niezbędne dla wybranych układów RTX 4070. Co zatem warto wybrać? Zacznijmy od najniższej wartości.

Zasilacze 600 W:

  • Endorfy Vero L5 – doskonały stosunek oferowanych parametrów do samej ceny. W segmencie poniżej 300 złotych trudno znaleźć mu konkurencja – doskonała i wydajna jednostka, a przy tym bardzo cicha.
  • be quiet! System Power 9 CM – choć urządzenia niemieckiego producenta kojarzą się z wysoką ceną, tutaj nie ma to miejsca. Ten zasilacz be quiet! kosztuje około 300 złotych, jest półmodularny, ma sprawność na poziomie 87% i szereg zabezpieczeń w pakiecie.
  • be quiet! Pure Power 11 – mamy również sprzęt dla wymagających. Pure Power 11 posiada certyfikat 80 Plus Gold, bardzo wysoką jakość wykonania, sztywne przewody w oplocie i oferuje wysoką kulturę pracy.

Zasilacze 650 W:

  • Gigabyte P650G – stabilne zasilanie, niezależnie od rodzaju obciążenia a do tego cena około 260 złotych. No i doskonały certyfikat 80 Plus Gold – jest tu więc wszystko, czego można oczekiwać od dobrego zasilacza.
  • MSI MAG A650BN – kolejny solidny i niedrogi zasilacz, tym razem od MSI. Cechuje go m.in. konstrukcja obwodów zasilania z przetwornicami prądu stałego (tzw. układ DC-DC), pojedyncza faza 12V, aktywny PFC oraz cicho pracujący wentylator.
  • be quiet! Pure Power 12 M – 80 Gold Plus ze sprawnością do 92,7%. Najważniejsze kwestia to jednak to, że jest to zasilacz ATX 3.0 z natywną integracją złącza 12VHPWR dla kart graficznych PCIe 5.0 nowej generacji. Doskonała baza pod high-endowy zestaw, a co ważne: rozsądnie (jak na tę klasę) wyceniona.

Zasilacze 700 W:

  • SeaSonic A12 – doskonały przykład mocnego zasilacza, który ma dobrą cenę i nie jest produktem firmy-krzak. Mocny kandydat do TOP 3 w zestawieniu zasilaczy do 300 zł. Wysoka jakość wykonania, cicha praca a przede wszystkim: stabilność. Wszystko, czego można się spodziewać po tym producencie, tu jest.
  • Cooler Master MWE 700 V2 – prawie 400 W na jednej linii 12V, do tego przetwornica DC-DC a wszystko razem z rozsądną ceną. Dodajmy do tego płaskie okablowanie i cichy wentylator – czego chcieć więcej w tej cenie?
  • SeaSonic Prime Fanless TX-700 – dla odmiany pora na prawdziwą potęgę. Cena tego urządzenia jest bardzo wysoka, ale stawiając na niego, dokonujemy zakupu ostatecznego. Certyfikat 80 Plus Titanium, regulację obciążenia poniżej 0,5%, układ chłodzenia pozbawiony wentylatora (chłodzenie pasywne) – to prawdziwie topowa liga, ale też sprzęt nie dla każdego z uwagi na cenę.

Zasilacze 750 W:

  • MSI MAG A750GL PCIE5 – w pełni modularny zasilacz w standardzie ATX 3.0 i certyfikatem 80 Plus Gold. Już sama jego prezencja wpada w oko, a im więcej się o nim dowiadujemy, tym jest lepiej. Doskonałe urządzenie do mocniejszych zestawów, oferujące najwyższy poziom bezpieczeństwa.
  • Corsair RM750e ATX 3.0 – propozycja Korsarzy dla najwyższej jakości zestawów komputerowych. Wyposażony w certyfikat Cybenetics Platinum, ATX 3.0 i kabel GPU PCIe 5.0 12VHPWR – jest tu wszystko to, co niezbędne do PC z górnej półki.
  • Gigabyte UD750GM – kolejny model na naszej liście od tego producenta. Jednostka niezwykle wydajna i stabilna, która zachowuje niską temperaturę nawet podczas nieprzerwanej i długiej pracy pod obciążeniem. Jest to z pewnością zasilacz komputerowy na lata.

Zasilacz poniżej 600 W dla RTX 4070

Uwaga!

Karty z serii RTX 4000 wymagają dużych pokładów mocy. Schodzenie poniżej rekomendowanej przez producenta wartości może skutkować niestabilną pracą, a w skrajnych przypadkach: nieodwracalnymi uszkodzeniami karty.

Ustaliliśmy już, że zasilacz o mocy 600 W jest minimalnym wymogiem dla podstawowego układu RTX 4070. Co jednak w przypadku, gdy planujemy poczynić pewne oszczędności i zostać na zasilaczu, który oferuje mniejszą moc? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, ponieważ ogólna stabilność działania zależy od szeregu innych czynników, które są zmienne.

Powyżej przedstawiliśmy bezpieczne i rekomendowane przez producentów rozwiązania na to, jaki zasilacz do RTX 4070 należy wybrać. Jeżeli planujemy korzystać z tej karty graficznej na zasilaczu 550 W lub 500 W, a nawet niższym, wtedy zaczyna się swoista loteria. Należy pamiętać, że zasilacz musi dostarczyć moc również do innych podzespołów – CPU, płyta główna, dysk, RAM, słowem wszystko to, co jest podpięte do niego. I wtedy może zacząć się problem.

Dobrym rozwiązaniem jest pozostawianie swoistego marginesu mocy, tak aby zasilacz był zawsze w stanie pokryć każdy rodzaj zwiększonego zapotrzebowania. Wybierając jednak zasilacz o mocy niższej niż 600 W, nie będziemy w stanie tego zapewnić. Jeżeli mamy prądożerny procesor może się nagle okazać, że urządzenie nie jest w stanie zapewnić mocy dla naszego PC. W ten sposób zaczną się objawiać problemy z działaniem, które przejawiać się będą niestabilnością.

Rzecz jasna możemy dokonać niezbędnych obliczeń, posiłkując się kalkulatorem zasilania, gdzie sprawdzimy zapotrzebowanie na energię dla naszych podzespołów. Innym rozwiązaniem jest również undervolting GPU/CPU, czyli dwóch najbardziej prądożernych elementów komputera. Jeżeli jednak nie mamy odpowiedniej wiedzy, lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zakup rekomendowanego zasilacza.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Zasilacze PC - Karty graficzne - Obudowy PC

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:55
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.