Jaki zasilacz UPS do pieca gazowego wybrać? Który najlepszy?

| 0 Komentarzy
Pomagamy w wyborze odpowiedniego źródła zasilania awaryjnego do pieca gazowego.

Skuteczna ochrona urządzeń grzewczych pozwala na znaczne wydłużenie ich żywotności, a także zredukowanie możliwości wystąpienia groźnych awarii, które mogą stanowić zagrożenie zarówno dla sprzętów, jak i ich użytkowników.

Polecane zasilacze awaryjne UPS do pieca gazowego

W tym właśnie celu wykorzystywane są specjalne zasilacze UPS, zwane również zasilaczami awaryjnymi. Pomimo wielu błędnych definicji, spełniają one kilka funkcji. Oczywiście pierwotnym zastosowaniem takich zasilaczy było dostarczanie energii do urządzeń w sytuacji awarii sieci energetycznej. Obecnie jednak, popularne UPS-y są wykorzystywane również do wielu innych zadań.

Wspomnieć należy przede wszystkim o ochronie podłączonych do nich urządzeń. Mowa tutaj między innymi o skutkach spadku lub skoku napięcia, a także innych zakłóceń sieci energetycznej. Mogą one doprowadzić nie tylko do problemów z prawidłowym działaniem pieca, ale również do jego uszkodzenia. Wszystko to sprawia, że w wielu sytuacjach warto do tego typu urządzeń podłączyć odpowiednio dobrany zasilacz UPS, który uchroni nas przed ewentualnymi awariami.

Problemem może okazać się jednak właściwy dobór urządzenia. Jak nietrudno się bowiem domyślić, na rynku znajdziemy wiele ich modeli, zróżnicowanych pod praktycznie każdym względem. Wszystko to sprawia, że warto je dokładnie przeanalizować i wskazać na ten, który okaże się najlepszym wyborem.

Jaki zasilacz UPS do pieca gazowego?

Skoro wiemy już, na jaki rodzaj urządzeń warto zwrócić uwagę, pora na wskazanie wszystkich istotnych cech, którymi powinien wyróżniać się model wykorzystywany do zasilania pieców gazowych. W ich określeniu pomoże nam oczywiście analiza kluczowych parametrów technicznych.

  • Dobrej jakości UPS do pieca gazowe powinien wyróżniać się kształtem napięcia wyjściowego w formie pełnej sinusoidy, zarówno podczas pracy z wykorzystaniem zasilania płynącego z sieci, jak i akumulatora. Zapewnia to stabilną pracę pieca w każdych warunkach.
  • Zabezpieczenia zaimplementowane w zasilaczu UPS powinny skupiać się między innymi na kontroli prądu jonizacji, korektorze napięcia sieciowego reagującym na zaniki i skoki napięcia, a także na ochronie przeciwprzepięciowej. Wszystko to w sposób skuteczny zabezpiecza piec przed wystąpieniem rozmaitych awarii i usterek.
  • Warto zainteresować się modelami, które pozwalają na wymianę wbudowanych akumulatorów, a także na połączenie ich z akumulatorami zewnętrznymi. Pozwoli to na zwiększenie ich potencjału.
  • Zasilacz UPS powinien współpracować z odbiornikami czynnymi, biernymi pojemnościowymi, generacyjnymi i biernymi indukcyjnymi. Zyskamy w ten sposób ogromną swobodę wykorzystania takiego sprzętu.
  • Decydując się na zakup zasilacza UPS, warto sprawdzić, przez jaki czas jest w stanie funkcjonować przy wykorzystaniu wyłącznie akumulatora lub akumulatorów. Im dłużej, tym oczywiście lepiej, ponieważ „obsłuży” on piec w przypadku dłuższych awarii sieci energetycznej.
  • UPS do pieca gazowego musi dysponować odpowiednio dopasowaną mocą. Oczywiście wszystko zależy od wykorzystanego przez nas pieca. W przypadku modeli standardowych, wystarczający okaże się zasilacz UPS 300W, jednak w wielu przypadkach konieczny okaże się zasilacz UPS 500W, 700W, a nawet zasilacze UPS 1000W.
  • Wybierane przez nasz urządzenie powinno wyróżniać się jak najkrótszym czasem przełączania na zasilanie awaryjne. Dzięki temu, w przypadku awarii, piec natychmiast będzie mógł skorzystać z dodatkowego zasilania.
  • Zasilacz należy kupować z uwzględnieniem rodzaju i liczby wyjść komunikacyjnych. Trzeba to dokładnie sprawdzić.
  • Dla naszej wygody, powinniśmy decydować się na zasilacze wyposażone w wygodny panel kontrolny, który pozwoli nam szybko sprawdzić ich parametry, a także dostosować działanie do aktualnych potrzeb.
  • Bardzo często zasilacze UPS obsługują funkcje dodatkowe. Wspomnieć należy tu między innymi o tak zwanym zimnym starcie, który pozwala na uruchomienie zasilacza wyłącznie przy użyciu akumulatora, bez dostępu do sieci elektrycznej.

Jaki rodzaj zasilacza UPS do kotła gazowego?

Procedurę wyboru urządzenia warto rozpocząć od scharakteryzowania architektury, w jakiej zostało ono wykonane. Obecnie na rynku znaleźć można trzy modele zasilaczy. Pierwszy z nich to tak zwany UPS typu offline, wyróżniający się bierną rezerwą. Zasilacz tego typu nie jest zalecany do pieców gazowych. Dlaczego? Jego cena jest co prawda bardzo atrakcyjna, jednak należy podkreślić dość specyficzne napięcie wyjściowe, które generuje, przez co nie wszystkie sprzęty mogą zostać do niego podłączone, a także bardzo ubogą ochronę przed wspomnianymi wcześniej zakłóceniami. Wszystko to sprawia, że zabezpieczenie kotła byłoby znikome, a przecież nie o to nam chodzi.

Najoptymalniejszym wyborem w przypadku większości pieców będzie zasilacz UPS line-interactive. Jest on niejako rozwinięciem modeli offline, dlatego zapewnia znacznie skuteczniejszą ochronę – dzięki niemu, nie musimy martwić się ani spadkami i skokami napięcia ani innego rodzaju zakłóceniami, które mogłyby znacząco wpłynąć na stabilność pieca. Co równie ważne, występuje on w wielu zróżnicowanych odmianach, dlatego bez problemu dobierzemy konkretne parametry, a także przedział cenowy.

Na rynku dostępny jest także zasilacz UPS typu offline, do którego podłączane są urządzenia najwrażliwsze. Głównie ze względu na doskonałe napięcie wyjściowe i kompleksową ochronę. Są to jednak zasilacze bardzo drogie, dlatego zalecane są głównie do użytku specjalistycznego.

Ile kosztuje zasilacz awaryjny UPS do pieca gazowego?

Przedstawione wyżej cechy urządzeń wpływają oczywiście na koszt ich zakupu. Nie warto jednak kierować się wyłącznie kryterium ceny, gdyż w ten sposób możemy wybrać coś, co będzie tanie, ale zupełnie niewystarczające. Efektem tego okażę się nieodpowiednia ochrona podłączonego pieca.

Wszystko to sprawia, że w pierwszej kolejności należy sprawdzić parametry, jakimi wyróżnia się UPS. Zasilacz awaryjny do pieca gazowego, w odmianie najsłabszej, kosztować będzie około 200 złotych. W przypadku modeli gwarantujących wystarczającą ochronę przed zakłóceniami, będziemy musieli zainwestować około 400-600 złotych. Zasilacze mocniejsze mogą kosztować tysiąc, dwa, a nawet trzy tysiące złotych. Jeżeli do końca nie wiecie, który z interesujących Was zasilaczy jest tym najlepszym, przeanalizujcie ich recenzje, testy, a także opinie użytkowników, którzy mieli okazje korzystać z tych urządzeń. Bardzo często wskazują oni na pewne mankamenty, a także mocne strony sprzętów, co powoli Wam zawęzić wybór.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Access Pointy - UPS APC - UPS Volt - UPS Eaton - Modemy

Udostępnij
4,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:49
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.