Jaki zestaw głośnomówiący do samochodu? Który najlepszy?
Spis treści:
Bez wątpienia każda osoba mająca prawo jazdy zdaje sobie sprawę z tego, jak niebezpieczne może być równoczesne rozmawianie przez telefon i prowadzenie auta – gdy na kierownicy znajduje się tylko jedna dłoń, a druga trzyma słuchawkę przy uchu. Co wcale nie oznacza, że trzeba całkowicie powstrzymać się od prowadzenia rozmów telefonicznych, siedząc za kółkiem. Szczególnie że w przypadku kierowców zawodowych taka „telefoniczna wstrzemięźliwość” mogłaby być bardzo trudna.
Jaki zestaw głośnomówiący do auta jest najlepszy?
dobry zestaw głośnomówiący do samochodu jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego kierowcy; zwłaszcza gdy często jeździ samochodem. Dzięki temu, że umożliwia prowadzenie rozmowy podczas jazdy w sposób bezpieczny, cieszy się ogromną popularnością wśród kierowców, co oznacza z kolei bardzo duży wybór modeli dostępnych na rynku. Jaki zestaw głośnomówiący do samochodu Bluetooth wybrać, by korzystać z niego długo i bezawaryjnie? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Weryfikacji bez wątpienia powinna podlegać jakość dźwięku oferowana przez dane urządzenie. Nawet najnowszy model smartfona w połączeniu z zestawem głośnomówiącym, w którym zaimplementowano słaby głośnik, nie pozwoli Ci na prowadzenie rozmowy w sposób wyraźny. A miej na uwadze, że sam fakt odbywania jej w pojeździe wpływa negatywnie na czystość połączenia, w tle słychać bowiem szum auta i hałas ulicy. Co więcej, rozmowa telefoniczna na trybie głośnomówiącym włączonym nawet w samym smartfonie charakteryzuje się często pogłosem słyszanym przez rozmówcę.
Dlatego sprawdzaj przede wszystkim, czy interesujący Cię zestaw głośnomówiący został wyposażony w dwie innowacyjne technologie: redukcji szumów (jak zestaw głośnomówiący Jabra) oraz eliminacja echa (np. zestaw głośnomówiący Nokia do samochodu). Wspomniane systemy w dużej mierze podniosą jakość prowadzonej rozmowy – w Twoim odczuciu i rozmówcy – szczególnie gdy w urządzeniu zostaną zastosowane oba (co oferuje np. zestaw głośnomówiący do samochodu AUX). Wówczas otrzymasz naprawdę czysty, wręcz krystaliczny dźwięk!
Najlepszy zestaw głośnomówiący do samochodu będzie też wyposażony w tak zwaną funkcję multiuse. Za jej pomocą sparujesz urządzenie z dwoma telefonami – w wersjach podstawowych jeden zestaw jest bowiem przeznaczony dla jednego smartfona. To opcja, na którą powinny zwrócić uwagę przede wszystkim osoby posiadające dwa telefony: służbowy oraz prywatny, tak, by mogły w sposób swobodny odbierać oba podczas jazdy.
Co nie oznacza, że nie skorzystasz z funkcji multiuse, mając wyłącznie jeden telefon – zestaw da się bowiem sparować nie tylko ze smartfonem, lecz także z odtwarzaczem muzyki. Wówczas możesz odtwarzać ją wygodnie bez słuchawek – tak, jak uruchamianą w radiu samochodowym. Opcję tę oferuje np. zestaw głośnomówiący Plantronics.
Koniecznie zweryfikuj również czas pracy, gotowości oraz ładowania urządzenia. Na podstawie tych parametrów poznasz szacowaną liczbę godzin, przez którą będziesz mieć możliwość prowadzenia rozmów, ile czasu urządzenie pozostanie włączone w trybie oczekiwania na połączenie, zanim bateria się rozładuje, oraz jak długo trwa ładowanie. Bardzo dobre zestawy mogą pracować nawet 12 godzin, do pełnego naładowania potrzebując zaledwie 3.
Część modeli może posiadać dodatkowo funkcję obsługującą komendy głosowe. Oznacza to, że do odebrania lub wykonania połączenia przestanie być konieczne oderwanie dłoni od kierownicy nawet na sekundę. Wystarczy, że przekażesz odpowiedni komunikat, np. zadzwoń do XYZ, odbierz, odrzuć, by urządzenie wykonało polecenie i pozwoliło Ci prowadzić samochód jeszcze bezpieczniej.
Polecane zestawy głośnomówiące GSM
Czym są zestawy głośnomówiące do samochodu?
Nazwa „zestaw głośnomówiący do samochodu” sugeruje, że odnosi się ona do co najmniej kilku różnych urządzeń, wspólnie ułatwiających rozmawianie w trybie głośnomówiącym, czyli „na głośniku”. Nic bardziej mylnego; przeglądając te zestawy, trafisz bowiem tylko na pojedynczy niewielki sprzęt: bezprzewodowy głośnik ze wbudowanym mikrofonem. Jasne jest jednak przeznaczenie: urządzenie po sparowaniu z telefonem pozwala na prowadzenie rozmowy głosowej podczas jazdy w samochodzie w sposób bezpieczny i zgodny z przepisami ruchu drogowego.
Zestawy głośnomówiące występują więc w różnych odsłonach, a każda z nich ma swoje zalety dotyczące komfortu użytkowania. Poza wspomnianą wersją w postaci niewielkiego „klasycznego” głośnika bezprzewodowego możesz trafić też na charakterystyczną pojedynczą słuchawkę nauszną (także pozbawioną kabla). To rozwiązanie zapewniające zdecydowanie większą dyskrecję, ponieważ pasażer nie usłyszy, co mówi Twój rozmówca, oraz wysoką mobilność – ze słuchawką będziesz swobodnie poruszać się pieszo, bez konieczności trzymania telefonu podczas rozmowy.
Sam bezprzewodowy zestaw głośnomówiący do samochodu w postaci głośnika może być dostępny w kilku wersjach, odmiennych ze względu na metodę montażu. Popularne rozwiązanie to zawieszenie urządzenia przy pomocy specjalnego zaczepu na ochronie przeciwsłonecznej pasażera, używanej rzadziej od tej po stronie kierowcy. Alternatywą są modele mocowane na lusterku, kierownicy, desce rozdzielczej (np. niewielkich rozmiarów zestaw głośnomówiący Parrot) oraz wpinane do gniazda zapalniczki (tak zwane transmitery bluetooth).
Zasada działania zestawu głośnomówiącego
Zasada działania zestawu głośnomówiącego jest bardzo prosta, ale uwarunkowana jego typem. Jak nietrudno się domyślić, modele bezprzewodowe opierają swoją pracę o łączność Bluetooth. Za jej pomocą zostają zdalnie sparowane z telefonem (lub dwoma, tudzież innym urządzeniem) – sprzęt, z którym mają się połączyć, musi być więc wyposażony w tę technologię. O ile w przypadku telefonów komórkowych Bluetooth nie powinien sprawiać kłopotu, tak starsze modele odtwarzaczy muzyki mogą nie umożliwiać nawiązania połączenia.
Gdy sprzęty zostaną sparowane, informacja o nadchodzącym połączeniu zostanie przekierowana z telefonu do zestawu głośnomówiącego. Zależnie od posiadanego modelu, użytkownik będzie mógł odebrać je, używając specjalnego przycisku na słuchawce nausznej albo głośniku – lub przekazując właściwą komendę głosową. Ta druga opcja w znacznej mierze ułatwia również nawiązywanie połączenia, dlatego warto zdecydować się na model zestawu wyposażony w obsługę komend głosowych.
Należy napomknąć, że jakość połączenia ma w ogromnej mierze związek z wersją Bluetooth zastosowaną w urządzeniu; a to stale ulepszany standard. Jeśli liczysz na bardzo dobrą przepustowość, wybierz model wyposażony w generację od 4.0 w górę (o przepustowości do 1 Mb/2). Pamiętaj jednak, że opcja bezprzewodowa nie będzie jedyną dostępną – alternatywa to zestaw głośnomówiący USB (transmiter).
Poszukując idealnego zestawu głośnomówiącego, należy zwrócić szczególną uwagę nie tylko na to, w które technologie został wyposażony i ile sprzętów obsługuje, lecz także na markę. Możesz bowiem trafić na nieobsługujący urządzeń innych marek niż Apple zestaw głośnomówiący do samochodu. iPhone się z nim wówczas nie połączy. Lub zdecyduj się model całkowicie uniwersalny, pozwalający na łączność z każdym sprzętem wyposażonym w Bluetooth.
Nie bez kozery jako przykład posłużył właśnie iPhone. Szczególnie w przypadku tych telefonów czasami pojawia się bowiem problem dotyczący kompatybilności. Bywa niestety, że nowe modele odrzucają parowanie sprzętów innych marek – i kłopot występuje nie tyle po stronie zestawu, ile samego telefonu. Dlatego dobrze przed zakupem nabrać pewności, że smartfon zezwoli na połączenie z wybranym urządzeniem.
Kolejną ciekawą odsłoną omawianego sprzętu jest zestaw głośnomówiący do samochodu z wyświetlaczem. Standardowe modele wyposażone są zwykle w głośnik (albo kilka) i przyciski nawigacyjne; a w tym przypadku dostajesz do dyspozycji dodatkowo niewielki ekran. Dzięki temu między innymi dowiesz się, kto dzwoni, wybierzesz numer albo kontakt na panelu dotykowym lub sprawdzisz, czy urządzenie zostało połączone z Bluetooth oraz telefonem. Pamiętaj jednak, że ekran oznacza dodatkowy pobór prądu z akumulatora samochodu, kiedy urządzenie musi być ładowane podczas jazdy.
Dlaczego warto zdecydować się na zestaw głośnomówiący do auta?
Zastanawiasz się, czy warto kupić uniwersalny zestaw głośnomówiący do samochodu? Opinie użytkowników wskazują na ogromną liczbę pozytywów płynących z wyposażenia swojego auta w to niepozorne urządzenie. Zestaw w ogromnej mierze podnosi bezpieczeństwo jazdy. Nawet jeżeli dotychczas nigdy nie zdarzyło Ci się odebrać telefonu za kierownicą, zawsze może nadejść ten moment, w którym bardzo ważne połączenie nadejdzie właśnie w aucie. Co niestety grozi nie tylko mandatem, lecz także przede wszystkim wypadkiem.
Korzystanie z urządzenia oznacza również Twoją wygodę podczas kierowania autem; zwłaszcza w przypadku modeli obsługujących komendy głosowe (np. zestaw głośnomówiący Bury). Ponowie przypominając właścicielom urządzeń marki Apple: iPhone posiada opcję nagrania wiadomości głosowej i wysłania jej za pośrednictwem omawianego urządzenia, kiedy akurat nie chcesz odebrać. Co więcej, w każdym przypadku, już bez względu na firmę, urządzenie pozwala Ci na odbieranie i wykonywanie połączeń nie tylko mową, lecz także zaledwie jednym kliknięciem.
Biorąc dodatkowo pod uwagę zestawy słuchawkowe, wyłaniają się kolejne zalety: nie musisz chodzić z telefonem po ulicy, żeby wykonać ważny telefon lub dokończyć rozmowę na mieście. Niestety bardzo często dochodzi do przypadkowego uszkodzenia smartfona właśnie w takiej sytuacji – czy to z winy przejeżdżającego zbyt blisko i za szybko rowerzysty, czy potknięcia, smartfon może wypaść z dłoni i ulec pęknięciu. Zestaw głośnomówiący znacznie minimalizuje to ryzyko.
Jeśli wciąż nie masz pewności, czy przyda Ci się zestaw głośnomówiący do samochodu, test powinien rozwiać wszelkie wątpliwości. Przed zakupem sprawdź w sklepie kilka modeli, zweryfikuj, jakie funkcje będą idealne dla Twoich potrzeb – i wybierz model, który odmieni dotychczasowy komfort jazdy.
Komentarze (3)