Jakie drewno na wiatę?

| 0 Komentarzy
Sprawdź, z jakiego drewna zbudować wiatę lub domek narzędziowy i rozwiej wszelkie wątpliwości w tym temacie.

Z jakiego drewna zrobić wiatę?

Potrzebujesz drewnianego domku na narzędzia? A może Twoim marzeniem jest wiata garażowa, ale nie masz pojęcia, jaki surowiec zastosować? Wybierając konkretny materiał, rzuć okiem na klasę oraz naturalne właściwości, typu wybarwienie, wilgotność, szorstkość powierzchni, obecność sęków i mikropęknięć lub wahania wymiarów. Wspomniane aspekty mają duże znaczenie nie tylko ze względów estetycznych, ale również praktycznych. Pamiętaj, że jakość wykorzystanego tworzywa w dużej mierze odpowiada za stabilność i bezpieczeństwo całej konstrukcji.

Do wykonania wiaty garażowej lub innej najczęściej wykorzystuje się tak zwane drewno klejone, które powstaje w wyniku połączenia ze sobą kilku warstw cienkich, wysokogatunkowych desek, zazwyczaj sosnowych lub świerkowych. Wspomniany surowiec budowlany charakteryzuje:

  • stosunkowo niewielka wilgotność – dolna granica to dziesięć, a górna dwanaście procent,
  • duża elastyczność – można go dowolnie formować i wyginać, tworząc różnego rodzaju kształty oraz nadając zupełnie nowy wymiar (na ogół im cieńsza deska, tym większa łatwość obróbki),
  • stabilność – struktura drewna jest jednolita, nie ma w niej żadnych pęknięć ani wybrzuszeń (nie pęcznieje zatem wraz z upływem czasu).

Należy jednak pamiętać o jednej bardzo ważnej kwestii – każdy rodzaj drewna, niezależnie od typu czy sposobu produkcji, będzie wymagać odpowiedniej pielęgnacji oraz konserwacji. Warto je zabezpieczyć przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych (na przykład opady deszczu bądź śniegu) oraz impregnować, by jak najdłużej zachowało właściwości, a wiata garażowa niezawodnie spełniała swoją funkcję. Surowiec klejony jest na etapie produkcji strugany i pozbawiany nadmiaru wilgoci (nie trzeba go dodatkowo suszyć).

Polecane elektronarzędzia

Czy każde drzewo nadaje się na wiatę?

Teoretycznie rzecz ujmując, każdy budulec można wykorzystać do produkcji elementów małej architektury ogrodowej, na przykład wiaty garażowej, narzędziowej czy drewutni. Wcale nie oznacza to jednak, że wszystkie surowce wykazują taką samą wytrzymałość czy odporność na działanie negatywnych czynników atmosferycznych (opady, promieniowanie UV itp.) oraz różnego rodzaju uszkodzenia o charakterze mechanicznym (typu zarysowania lub pęknięcia).

Pewne gatunki drewna sprawdzają się w roli materiałów konstrukcyjnych lepiej niż inne. Mowa tu przede wszystkim o modrzewiu, który zawiera duże ilości żywicy, a co za tym idzie, wykazuje dość wysoką twardość. Dużą popularnością cieszy się również sosna. Jej wadą jest jednak podatność na siniznę, czyli zmiany zabarwienia powodowane przez niektóre rodzaje grzybów. Właśnie dlatego wymaga dogłębnej pielęgnacji. Bywa powszechnie używana w procesie produkcji stolarki drzwiowej i okiennej. Klienci chętnie sięgają także po jodłę i świerk.

A zatem, czy gatunek drewna ma znaczenie przy budowie wiaty garażowej lub narzędziowej? Większą rolę odgrywa w tym przypadku sposób pielęgnacji oraz konserwacji danego materiału. Nawet surowiec o nieco słabszych parametrach technicznych poradzi sobie w warunkach zewnętrznych, jeśli zostanie odpowiednio zaimpregnowany. Możesz więc z łatwością dopasować rodzaj budulca do indywidualnych preferencji czy przyjętej koncepcji obiektu, a w razie konieczności dodatkowo przemalować na dowolny kolor.

Co potrzeba do zrobienia wiaty z drewna?

Chcesz mieć w swoim ogrodzie wiatę garażową? Nie musisz ubiegać się o pozwolenie, by taki obiekt postawić, niezależnie od tego, czy chodzi o budynek drewniany, stalowy, blaszany czy murowany. Wystarczy, że działka, na której zostanie wzniesiony, stanowi Twoją własność. Istnieje jednak pewien przepis wskazujący na wyjątek od przedstawionej wyżej reguły. Dotyczy liczby obiektów gospodarczych na danym terenie (nie może być ich więcej niż dwa na każde 500 m2 powierzchni). Przywołane określenie obejmuje nie tylko opisywane drewutnie, narzędziownie i garaże, ale również takie elementy architektury jak oranżerie czy altany.

Skoro wiadomo już, że budowa wiaty w większości przypadków nie wymaga pozwolenia od władz, warto postawić kolejne pytanie: co w takim razie może okazać się potrzebne? Najpierw trzeba skompletować wszystkie niezbędne akcesoria, czyli na przykład: łopaty, drabiny, poziomice oraz elektronarzędzia. Warto też przygotować preparaty i gadżety używane podczas procesu zabezpieczenia drewna, m.in. pędzel do oczyszczania powierzchni, papier ścierny, miękką ściereczkę i folię ochronną.

Co zrobić, by zbudować drewniany wolnostojący lub nowoczesny przyścienny budynek gospodarczy, na przykład wiatę? Najpierw wybierz odpowiednią lokalizację, najlepiej w dość bliskiej odległości od tarasu. Potem zadbaj o właściwe podłoże. Powinno być równe, suche i utwardzone. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie wylewki betonowej lub pełnych płyt chodnikowych. Następnie przejdź do montażu słupów nośnych, płatew, a także skręcania bocznych ścian i instalowania pozostałych elementów konstrukcyjnych, takich jak płyta dachowa czy pokrycie zadaszenia. Na koniec zaimpregnuj całość.

Czy warto robić wiatę z drewna?

Nie ulega wątpliwości, że posiadanie obiektu gospodarczego to duży zysk, a budowa wiaty niesie za sobą szereg rozmaitych korzyści. Przede wszystkim przywołane rozwiązanie pozwala zyskać więcej przestrzeni do przechowywania, a co za tym idzie łatwiej utrzymać ład wokół domu. Prezentowane konstrukcje znajdują bardzo szerokie zastosowanie. Mogą mieć charakter śmietnikowy (często służą do zamaskowania nieestetycznych kontenerów na odpady) lub magazynowy. Zmieścisz w nich materiał opałowy. Z łatwością przechowasz też różnego rodzaju narzędzia i sprzęt (grillowy, kominkowy) wykorzystywany podczas codziennych prac remontowych, ogrodowych bądź porządkowych.

Nowoczesny budynek gospodarczy wykonany z drewna i wyposażony w dwu- lub jednospadowy dach cechuje duża uniwersalność. Obiekt tego typu doskonale wpisuje się w wystrój ogrodu utrzymany w różnych stylach. Zdobi przestrzeń oraz sprawia, że nabiera zupełnie innego charakteru. Do niewątpliwych atutów przywołanej architektury należy także łatwość montażu. Cały proces nie wymaga żadnych specjalistycznych zdolności ani zaawansowanej wiedzy technicznej. Wystarczą podstawowe umiejętności majsterkowania. Co więcej, wiaty nie musisz wcale budować od podstaw. Możesz zakupić gotowe komponenty w sklepie lub hipermarkecie z materiałami budowlanymi. Jaka jest ich cena? Oscyluje zwykle w granicach kilkudziesięciu złotych.

Poza tym drewniane wiaty z pewnością przypadną do gustu zwolennikom ochrony środowiska naturalnego. Są znacznie bardziej ekologiczne niż na przykład rozwiązania metalowe czy blaszane. Pamiętaj, że w razie potrzeby łatwo je spersonalizujesz, na przykład poprzez dodanie większej ilości półek czy schowków. Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnego modelu, dobrze wszystko przemyśl i przeanalizuj swoje potrzeby oraz oczekiwania względem danego obiektu.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:17
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.