Jakie filtry do kawy wybrać? Jak ich używać?

| 1 Komentarz
Marzy Ci się aromatyczna i klarowna kawa przelewowa? Dowiedz się, jakie filtry sprawdzą się najlepiej.

Jednym ze sposobów parzenia kawy jest uzyskiwanie jej metodą przelewową. Oznacza to, że kawa sączy się przez filtr kropla po kropli. Aby była ona smaczna i odpowiednio przygotowana należy wybrać odpowiedni filtr – w tym celu warto dowiedzieć się, czym się różnią, jakie są najskuteczniejsze i w jaki sposób ich używać.

Jakie są rodzaje filtrów do kawy?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów filtrów do kawy. Czym charakteryzują się poszczególne rozwiązania? Na sklepowych półkach, możesz znaleźć filtry metalowe. Są one wielorazowe – dzięki materiałowi, z którego są wytworzone, możesz ich używać od razu po oczyszczeniu. Występują w dwóch formach. Jedną z nich jest metalowa blaszka z mikrootworami, a drugą zbudowaną z drobnych siatek. Największą wadą stosowania metalowych filtrów, jest ich przepuszczalność – szczególnie rozwiązanie z otworami przepuszcza mniejsze drobinki, zatrzymując tylko te o większych rozmiarach. Wykonane z siatki są zdecydowanie dokładniejsze, ale trudniejsze w utrzymaniu w czystości.

Koszt takiego rozwiązania nie przekracza 100 zł. Może wydawać się to sporym jednorazowym wydatkiem, ale ze względu na to, że taki filtr do kawy możesz używać wielokrotnie, przez wiele lat sprawia, że jest to bardzo ekonomiczna opcja. Jest to największa zaleta tego rodzaju filtrów.

Kolejnym rodzajem filtrów, są te wykonane z materiału. Dzięki małej przepuszczalności Twoja kawa po ich zastosowaniu będzie niezwykle klarowna. Jest to również produkt, który pozwala na wielokrotne używanie. Niestety, ich największą wadą jest bardzo trudne utrzymanie czystości. Przez to, że wykonane są z ciasno splecionego materiału, a drobinki dostają się pomiędzy włókna, niezbędne jest pranie po każdym użyciu. Oprócz oczywistej zalety, jaką jest ekonomiczność oraz ekologiczność tego rozwiązania, filtry materiałowe pozwalają na dokładne usunięcie drobin kawy z naparu.

Ostatnim, najbardziej popularnym rodzajem, są papierowe filtry do kawy. Największą różnicą jest fakt, że są one jednorazowe. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które mają problem z systematycznym czyszczeniem filtrów – w tym przypadku po użyciu należy po prostu wyrzucić filtr do śmietnika. Właśnie z tego względu jest to najczęściej wybierane rozwiązanie. Jest również niezwykle skuteczne – zastosowanie gęstej bibuły pozbawia napar nawet najmniejszych drobin.

Polecane filtry do kawy

Jak używać filtrów do kawy?

Kawa przelewowa zyskuje coraz większą rzeszę miłośników. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz cieszyć się pyszną kawą z ziaren bez fusów, a jednocześnie nie narażając się na duże koszty poprzez konieczność zakupu drogiego ekspresu do kawy. Co więcej, napar otrzymany tą metodą jest bardziej esencjonalny.

Do parzenia poleca się wykorzystywanie do parzenia kawy czajnika o stożkowym kształcie – dzięki temu możesz mieć pewność odpowiednio utrzymanej temperatury. Co jeszcze będzie potrzebne? Przede wszystkim lejek, który może być wykonany zarówno z plastiku, metalu, szkła, jak i porcelany. Oczywiście różnią się między sobą ceną i wytrzymałością. Najkrócej będziesz cieszyć się tym wykonanym z tworzywa sztucznego. Bariści polecają lejek wykonany z miedzi – nie tylko ze względów estetycznych, ale też ze względu na szybkość nagrzewania. Oprócz tego niezbędny będzie dzbanek lub filiżanka, do którego zostanie przelany napar oraz oczywiście filtry do kawy.

Jak przygotować filtr, niezależnie od tego, z jakiego materiału jest wykonany? Nałóż lejek na pasujący dzbanek lub filiżankę, a do jego wnętrza włóż filtr. Jeżeli używasz papierowego filtra do kawy, możesz uprzednio zalać go wodą, aby pozbyć się specyficznego dla tego rozwiązania posmaku papieru, który może zniszczyć aromat i smak naparu.

Aby cieszyć się pełnym smakiem kawy filtrowanej, należy zastosować odpowiednie proporcje, a także poprzez mielenie. Stopień grubości zmielenia ma znaczący wpływ na jej smak. Kawa o niewłaściwym stopniu zmielenia może być słaba i kwaśna albo za mocna i gorzka. Im więcej dodasz jej do filtra, tym będzie ona mocniejsza. Idealną kompozycję uzyska się poprzez zalanie 30 gramów zmielonej kawy 500 mililitrów prawie wrzącej wody. Zanim jednak to zrobisz, należy kawę zwilżyć niewielką ilością gorącej wody – sprawi to, że ziarno spęcznieje, a w konsekwencji uwolni więcej cukrów. Po upłynięciu minuty zalej kawę do wypełnienia lejka i pozwól swobodnie skraplać się w naczyniu.

Na co zwrócić uwagę wybierając filtr do kawy?

Tak jak już zostało wcześniej wspomniane, na rynku dostępnych jest wiele odmiennych rodzajów filtrów do kawy. Również w zakresie jednego rozwiązania, znajduje się wiele modeli różnych producentów. Z tego względu, decydując się na dane rozwiązanie, musisz wziąć pod uwagę kilka czynników. Najważniejsza jest trwałość i wytrzymałość jak w przypadku każdego produktu. Jest to szczególnie istotne, gdy zdecydujesz się na filtry wykonane z materiału lub metalu – będą one wykorzystywane wielokrotnie i z tego względu będą mocniej narażone na uszkodzenia. Jednakże, w przypadku papierowych filtrów do kawy, ich wytrzymałość może zadecydować o komforcie korzystania z nich. Filtr wykonany ze słabej jakości papieru może rwać się, co uniemożliwi prawidłowe zaparzenie naparu.

Na co jeszcze warto zwrócić przed zakupem? Należy zapoznać się dokładnie z informacjami zawartymi przez producenta. Jeżeli wybierzesz jednorazowe filtry wykonane z papieru, sprawdź, czy nie są wybielane chemicznie – jest to niepotrzebny proces, który ma negatywny wpływ zarówno na Twój organizm, jak i na środowisko. Tego rodzaju produkty charakteryzują się bardzo naturalnym kolorem. Używając jednorazowych filtrów, generujesz spore ilości śmieci – na szczęście wielu producentów zdecydowało się na produkowanie ich w taki sposób, że są one w stu procentach biodegradowalne. Niezależnie od tego, jaki rodzaj filtrów wybierzesz – papierowy, materiałowy, czy też metalowy, najważniejsze jest to, aby były one odpowiednio zaprojektowane i wykonane. Dzięki temu napar będzie klarowny i aromatyczny. Wybierając opcje wielorazowe, musisz przygotować się na spory koszt początkowy oraz konieczność systematycznego czyszczenia. Natomiast w przypadku jednorazowych filtrów papierowych – nie musisz się tym martwić.

Udostępnij
3,5
3 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Brak informacji wyjaśniającej kwestię rozmiaru filtrów (1x1 , 1x2 , 1x4 , 1/2 , 1/4 itp.).
:-(
Specjalista Morele | 09:58
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.