Jakie garnki do indukcji? Wybór garnków na płytę indukcyjną.

| 16 Komentarzy
Płyty indukcyjne zyskują na popularności. Używanie ich wymaga odpowiedniego sprzętu. Jakie naczynia wybrać?

Asortyment garnków do płyt indukcyjnych jest bardzo szeroki. Jakie garnki na indukcję wybrać, czym się kierować przy zakupie?

Jakie garnki do gotowania na kuchence indukcyjnej?

Wybór garnków do wykorzystywania na kuchence indukcyjnej jest bardzo różnorodny, a podjęcie decyzji dotyczącej zakupu nie należy do najprostszych. Na rynku znajdziesz dobrej jakości garnki Gerlach, garnki Tefal, garnki Ambition, garnki Edenberg, garnki Florina, Zilner czy Berlinger Haus. Różnią się one wielkością, pojemnością, materiałem wykonania oraz wyglądem. Każde naczynie ma swoje wady i zalety. Wyróżniają się one pewnymi detalami, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupów. Zastanów się jednak na czym zależy Ci najbardziej.

Czym kierować się przy zakupie garnków na indukcję?

Jakie garnki na indukcję nabyć, aby doskonale spełniały swoje zadanie? Przy zakupie naczyń indukcyjnych musisz zwrócić uwagę na kilka decydujących spraw, które przesądzają o tym, czy garnek w ogóle nadaje się do pracy na płycie indukcyjnej. Ważne są:

  • właściwe oznaczenie garnków - kupując nowy zestaw naczyń warto zorientować się w oznaczeniach znajdujących się na garnkach indukcyjnych lub ich opakowaniach tak, aby zakupione naczynia prawidłowo funkcjonowały na płycie indukcyjnej. Podstawowe oznaczenia to:
    • symbol indukcji (zwojnicy) - swoją formą przypomina połączone ze sobą pętelki. Jest to symbol cewki indukcyjnej, który pozwala na używanie garnków na kuchence indukcyjnej.
    • można myć w zmywarce - symbol ten może widnieć w wielu postaciach, ale najczęściej są to naczynia w środku zmywarki z kropelkami wody na około nich. Naczynia z takim znakiem spokojnie możesz czyścić w zmywarce.
    • przeznaczone do korzystania na innych kuchenkach - taki symbol wskazuje, że z naczyń możesz korzystać na innych płytach grzewczych (elektrycznych, gazowych czy ceramicznych).

  • materiał wykonania - dobre garnki do używania na płycie indukcyjnej są opracowane z rozmaitych tworzyw. Korzystając z nieodpowiednich naczyń, możesz zaszkodzić sobie i swoim bliskim. Najczęściej wybierane materiały to:
    • stal nierdzewna: garnki są wytrzymałe, nie są podatne na zarysowania i korozję. Prawidłowo oczyszczane i przechowywane posłużą ci wiele lat. Są najbardziej znaną i najczęściej wybieraną formą na rynku. Możesz je nabyć praktycznie w każdym kształcie i rozmiarze, a co więcej, możesz je myć w zmywarce. W wybranych typach dopuszczalne jest również pieczenie potraw w piekarniku. Garnki te mają wielowarstwowe dno - od dwóch do nawet siedmiu warstw. Zewnętrzna warstwa dna zrobiona jest ze stali nierdzewnej, jednakże wewnątrz bardzo często ukryte jest aluminium, a niekiedy miedź. Taka czynność daje możliwość szybszego i bardziej równomiernego emitowania ciepła po całym rozmiarze naczynia, a także świadczy o lepszej trwałości garnków. Co więcej, naczynia wykonane ze stali nierdzewnej są bardzo bezpieczne dla twojego zdrowia - łatwo zachować je w czystości, a gładka powierzchnia uniemożliwia rozwój mikroorganizmów.
    • aluminium: materiał jest lżejszy, a naczynia charakteryzują się niezwykłą zdolnością do przewodzenia ciepła. Jest ona średnio dziesięć razy większa niż w przypadku odpowiedników ze stali nierdzewnej. Dzięki takim garnkom przyrządzanie potraw staje się o wiele szybsze. Niestety są one bardziej podatne na uszkodzenia. Naczynia te wewnątrz są osłonięte specjalną, nieprzywierającą powłoką ceramiczną, teflonową lub imitującą kamień, ponieważ aluminium może być niezdrowy dla ludzkiego organizmu i nie powinien bezpośrednio stykać się z żywnością. Najlepiej do takich garnków korzystać z przyborów plastikowych lub silikonowych.
    • powłoka emaliowana: emaliowanie garnków to nic innego jak zabezpieczenie ich zewnętrznej warstwy, szczególnie tych ze stali lub szkła. Mimo upływu lat naczynia te nie tracą na popularności. Materiał jest nieszkodliwy dla alergików, dzieci czy osób starszych. Emalia jest trwała na wysokie temperatury, nie zmienia smaku potraw i nie wydziela szkodliwych substancji. Garnki emaliowane są tak ładne, że równie dobrze nie musisz w nich gotować, a możesz ich używać wyłącznie jako element dekoracyjny. Na rynku znajdziesz modele w przeróżnych kształtach i barwach, które współgrają z każdą kuchnią. Jedyną niedoskonałością jest fakt, iż odprysk emalii wewnątrz naczynia kompletnie ją dyskwalifikuje. Pod powłoką kryje się zwykła blacha, która łatwo koroduje, a to jest groźne dla zdrowia. Drugą bardzo istotną kwestią jest wysokie prawdopodobieństwo zarysowania przez korzystanie z metalowych dodatków, takich jak łyżki czy widelce. Przy takich garnkach musisz przestawić się na używanie drewnianych lub plastikowych akcesoriów.
    • garnki żeliwne: naczynia opracowane z tego materiału są właściwie wieczne. Ciężko je zniszczyć, są odporne na wysokie temperatury i niewłaściwe traktowanie. Trzeba użyć dużo siły, aby je w jakimś stopniu naruszyć. Co więcej, żeliwo samo w sobie ma doskonałe zdolności ferromagnetyczne, dzięki czemu ciepło w naczyniu rozprowadza się od razu. Bez zarzutu nadają się jako naczynia do pieczenia w piekarniku. Nie możesz jednak ich myć w zmywarce, gdyż środki czyszczące znacznie osłabiają ich właściwości. Są to niestety naczynia kosztowne i ciężkie, a przez swoje zdolności szybkiego nagrzewania istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo poparzenia się przy próbie dotknięcia rączek lub pokrywki.
    • garnki miedziane: jeśli chodzi o przewodzenie i emitowanie ciepła, naczynia miedziane nie mają sobie równych. Nawet minimalne zmiany temperatury mają natychmiastowe przełożenie na przyrządzony posiłek. Pozwala ci to na oszczędzaniu energii zużywanej w trakcie gotowania, a tym samym skraca czas przygotowywania potraw. Właściwości te powiązane z wytrzymałością i nowoczesnym designem czynią je kultowym wyposażeniem kuchni. Miedź jest również najdroższym i najbardziej ekskluzywnym tworzywem wykorzystywanym aktualnie w kuchni, dlatego ceny wszelkich kuchennych naczyń robionych z tego materiału są tak duże.
    • garnki teflonowe: naczynia pokryte tym materiałem sprawiają, że potrawy w nich nie przyczepiają się, a czyszczenie ich jest bardzo proste. Niestety nawet przy delikatnym uszkodzeniu teflonu w naczyniach, nie będą nadawały się one już do użycia.
    • garnki ceramiczne: ten typ można rozdzielić na dwie grupy - pierwsza to garnki wykonane w całości z ceramiki, a druga to te, które mają jedynie ceramiczną powłokę. W przypadku jednych i drugich są świetnym wyborem dla ludzi, którzy preferują zdrowy tryb życia. Mankamentem tego typu garnków jest ich bardzo wysoka podatność na uszkodzenia. Musisz zwracać uwagę na to, jak przechowujesz takie naczynia, a do mieszania używać tylko i wyłącznie drewnianych lub plastikowych akcesoriów. Pamiętaj jednak, aby przed zakupem sprawdzić oznaczenie garnka, ponieważ nie każdy garnek ceramiczny będzie kooperował z płytą indukcyjną.
    • garnki szklane: są najrzadziej spotykane na rynku. Nie wchodzą one w żadne reakcje chemiczne, a co za tym idzie - nie uczulają. Ponadto mają właściwości antybakteryjne i nie pochłaniają aromatu potraw, dzięki czemu zachowują swój naturalny zapach i smak. Dobrze emitują ciepło. Idealnie nadają się do piekarników, mikrofalówek, kuchni elektrycznych czy gazowych. Minusem jest ich ciężar i fakt, że łatwo je uszkodzić. Niestety nie istnieją całkowicie szklane garnki na indukcje, ponieważ musiałyby mieć metalowe dno, a tego nie dałoby się w żaden sposób ukryć i miałoby to wpływ na wygląd estetyczny naczyń.

  • rozmiar i kształt garnka - jest to bardzo ważna kwestia, jeśli płyta indukcyjna ma wydzielone pola grzewcze. Średnica naczynia musi być wtedy mniejsza lub taka sama jak pole grzewcze. Gdy dno naczynia będzie większe, kuchenka może mieć trudność z jego wykryciem. Tymczasem producenci wychodzą naprzeciw użytkownikom. Płyty indukcyjne coraz częściej posiadają łączone pola grzewcze oraz funkcję rozpoznawania wielkości garnków. Dzięki tej funkcji indukcja sama wykryje wielkość oraz miejsce, w którym umieściłeś naczynie i przekaże do niego odpowiednią moc.

  • uchwyty i pokrywa - uchwyty muszą być dobrze przymocowane, nienagrzewające się, co osłoni dłonie przed poparzeniem. Dodatkowo niektóre rączki są antypoślizgowe, co jest dodatkowym plusem naczyń indukcyjnych. Przemyślanym rozwiązaniem są garnki z odczepianymi uchwytami, które nie będą nagrzewać się w trakcie gotowania. Takie naczynia również prościej przechowywać, bo zabierają dużo mniej miejsca w szafkach. Pokrywka powinna być odpowiednio dopasowana do wielkości garnka i wyposażona w otwór umożliwiający odprowadzenie pary wodnej, dzięki czemu zmniejsza się prawdopodobieństwo wykipienia. Najczęściej wybieranymi pokrywkami są te z żaroodpornego szkła - są przezroczyste, więc bez trudu możesz śledzić proces gotowania bez nieustannego zaglądania do garnka.

  • wyposażenie dodatkowe - wspomnieć tutaj należy o narysowanej wewnątrz garnka miarce do odmierzania, brzegu ułatwiającym wylewanie czy haczykach do zawieszania. Te wszystkie elementy są dodatkowym atutem przy wybieraniu odpowiedniego naczynia.

Polecane modele garnków

Jaki rodzaj dna w garnkach na płytę indukcyjną będzie najlepszy?

Jakość dna garnków na indukcję ma istotną rolę - to z nim bezpośrednio styka się pole kuchenki. Aby uchronić się od strat energii cieplnej, powinieneś używać garnków, które mają płaskie dno. Jeśli dno garnka jest wybrzuszone, to prawdopodobnie naczynie nie będzie wykrywane przez płytę. Musi ono wykazywać właściwości ferromagnetyczne, by płyta mogła wykryć naczynie i zadziałać. Aby sprawdzić czy dno zawiera materiał ferromagnetyczny, należy przyłożyć do niego magnes. Jeśli magnes przylega do dna oznacza to, że garnek zadziała na płycie indukcyjnej. Jeśli nie - taki zakup nie ma sensu.

Garnki na kuchenkę indukcyjną powinny mieć również dno o odpowiedniej grubości. Zbyt cienka powłoka może prowadzić do odkształcenia, doprowadzi to do nierównomiernego rozprowadzenia ciepła, gotowanie będzie wydłużone, a kuchenka zacznie bardzo głośno działać. Optymalna grubość dna w naczyniach powinna wynosić 5-10mm. Dno może się składać z jednej lub wielu warstw. Najlepsze garnki posiadają na ogół podstawę złożoną z 3-6 warstw, gdzie każda z tych warstw spełnia określoną funkcję.

Czy warto kupić zestaw garnków do indukcji?

Zestaw garnków na indukcję to komplet naczyń różnej wielkości, które są wykorzystywane do gotowania na płytach indukcyjnych. Dobry zestaw naczyń to nieodłączny element dobrego wyposażenia kuchni. Jednym z głównych czynników, które warunkują fortunny zakup jest zawartość zestawu. Przed podjęciem decyzji zastanów się, czy dany zestaw naczyń indukcyjnych ma wszystko, co będzie ci potrzebne w kuchni przy gotowaniu. Oczywiście, późniejszy zakup pojedynczych elementów to nie problem, jednak lepszą decyzją jest zakup odpowiednio bogatego kompletu. Wynika to z prostego faktu - garnki z zestawu charakteryzują się tymi samymi parametrami i właściwościami. Kolejną kwestią jest praktyczność. W większości przypadków zestaw garnków do kuchenki indukcyjnej jest skomponowany w sposób, który pozwala włożenie jednego elementu w drugi. Przekłada się to na niemałą oszczędność miejsca na półce.

Bardzo popularnym elementem naczyń indukcyjnym jest szybkowar. Jest on wykonany ze stali nierdzewnej. W szybkowarze potrawy gotują się szybciej, ponieważ w szczelnie zamkniętym garnku wytwarza się wysokie ciśnienie. Szybkowary posiadają wiele zalet. Przyspieszają gotowanie, co pozwala na oszczędność czasu i energii. Dodatkowym atutem jest fakt, iż przez skrócony czas obróbki termicznej, zatrzymasz więcej wartości odżywczych w każdym daniu. Szybkowary są wielofunkcyjne i pozwalają na przygotowanie wielu różnych dań, od zup, aż po soczyste mięsa. Szybkowar do gotowania na parze daje możliwość przygotowania dań o obniżonej zawartości kalorii.

Jednym z elementów zestawu naczyń indukcyjnych, który powinien się znaleźć w twojej kuchni jest patelnia wok. Jest nie tylko przydatna w domach miłośników kuchni azjatyckiej, ale również świetnie sprawdzi się do smażenia tradycyjnych potraw, zarówno mięsnych jak i warzywnych. Smażone na niej potrawy nie będą przyklejać się do dna, nie przypalą się, a co najważniejsze, będą oszałamiać naturalnym smakiem i aromatem. Wok jest produktem niezwykle trwałym i odpornym na uszkodzenia mechaniczne oraz pęknięcia. Jest to bez wątpienia wybór na wiele lat. Szybko i równomiernie się nagrzewa, dzięki czemu przyrządzone potrawy odpowiednio będą się dusić oraz smażyć.

Czy garnki do gotowania na indukcji muszą być drogie?

Dla singli czy osób, których gotowanie nie jest pasją, starczy kilka garnków i patelnia, aby swobodnie działać w kuchni. Za taki dobierany zestaw nie zapłacisz więcej, niż 250 złotych. Komplet naczyń składający się z czterech garnków i rondla możesz kupić za cenę w granicach od 230 do ponad 500 złotych, jednak zakup kompletu będzie korzystniejszy finansowo. Cena uzależniona jest od tworzywa, z którego jest wykonane naczynie oraz ilości elementów w zestawie. Garnki przeznaczone do płyt indukcyjnych nie muszą być drogie, ale nie należy na nich oszczędzać. Droższe modele będą pracować dłużej, a w szczególności będą trwalsze.

Udostępnij
5,0
4 oceny
16 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (11)

Ja dostałam w prezencie komplet garnków gerlacha. Nadaja sie do wszystkich rodzajów kuchenek. Bardzo porzadnie zrobione, z najwyższej jakości stali nierdzewnej, nie przypalaja sie i nie rdzewieja. Ja jestem zadowolona bo moge spokojnie wstawić do lodówki w nich jedzenie i nie martwie sie, że zmieni sie zapach potraw.
Do płyty używam starych garnków z lat 80 XX wieku. wykonane z dobrej jakości stali, emaliowane, ale nagrzewają się momentalnie. Kosztowały 30zł .
a cóż to takiego ta fotomagnetyczna właściwość materiału?
Garnki fotomagnetyczne kupuje się u fotografa.
:))) mądrala jakiś to pisał. Jeszcze to, że płyta jest cały czas zimna. No nie jest, bo się nagrzewa od gara.
Ale bzdury w tym artykule... brak podstaw fizyki.
Cóż to fotomagnetyczne właściwości mają garnki?
Albo "Z pewnością ceramiczne, aluminiowe, miedziane i szklane nie będą tutaj dobrym rozwiązaniem. Nie wytwarzają one pola elektromagnetycznego, a tym samym gotowanie na nich będzie po prostu niemożliwe." Od kiedy garnki wytwarzają pole EM???
Dopiero po zakupie kuchenki indukcyjnej zobaczyłem ile legend się na ich temat namnożyło. Otóż nie wszystkie garnki ferromagnetyczne się nadają, a co dziwniejsze kupiłem czajnik specjalny do płyty indukcyjnej, działa, ale wcale nie przyciąga magnesu. Albo mam płytę ze swoimi specyficznymi cechami albo...???
"...płaskie dno wykonane jest z fotomagnetyku...".
Autorze tego gniota, co to jest za materiał o nazwie FOTOMAGNETYK?
Największy SYF to Tefal nie kupujcie ... lepiej dodać parę złotych i kupić MG ( Magda Gessler ) w Tefal się przypala do d*** są te garnki szkoda kasy
Artykuł pokazuje żenujący brak wiedzy jego autora na temat indukcji. W związku z tym porady dotyczące stosowania garnków do tego rodzaju kuchenek są wątpliwe, niewiarygodne.
Nidgy nie kupujcie garnków, które mają emaliowane dno tylko metal . Garnki z Olkusza skutecznie rozwaliły mi nowiutką płytę indukcyjną . Emalia z dna tak po nagrzaniu walneła w płytę , że wywaliła dziurę. Garnki pomimo ,że zaznaczone na nich , iż nadają się na indukcję jak widać nie są do niej dostosowane i jest ryzyko używania. Firma oczywiście wypieła się na reklamację i stwierdziła niewłaściwe używanie garnków. Jak wiadomo płyta ma dużą siłę grzewczą , na żadnych innych garnkach nic się nie stało a na Olkuszu nie ma informacji , że można zagotować potrawę tylko na pół gwizdka a nie na pełnej mocy płyty. Podsumowując GARNKI OLKUSZA NIE NADAJĄ SIĘ DO PŁYTY INDUKCYJNEJ !!!
A ja używam Olkusza z powodzeniem, może nagrzał się za mocno, albo był pusty? Powiedziałabym, że są najlepsze, bo nagrzewają się w moment.
Pamiętajmy, że garnki mają służyć nam latami, więc nie warto na nich oszczędzać. Wyższa cena zazwyczaj wiąże się z wysoką jakością produktów. Ja mam philipiaka i można na kuchenkach wszelkich.
Wybór dobrych garnków na indukcję wbrew pozorom wcale nie jest taki prosty. Kilka razy się przejechałam zanim trafiłam na zestaw, z którego jestem zadowolona.
Teraz raczej nie ma problemu z wybraniem garnka czy całego zestawu na indukcję, chociażby z tego względu że jest tego cała masa
Może i jest cała masa, ale często po przykładowo 2 miesiącach te garnki już nie wyglądają tak, jak powinny. No ale cóż, tak to jest jak się kupuje garnki niewiadomego pochodzenia :/
Specjalista Morele | 09:35
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.