Jakie głośniki komputerowe bez zasilania wybrać? Które najlepsze?

| 0 Komentarzy
Głośniki komputerowe mogą być zasilane z sieci, poprzez port USB, a także bateryjnie. Jak wybrać dobre głośniki?

Mobilne głośniki komputerowe bez zasilania są nie tylko wygodne w użytkowaniu, ale również wydajne. Mogłoby się wydawać, że tego typu sprzęt nie może wyróżniać się wysoką jakością odtwarzanego dźwięku. Każdy, kto tak myśli, jest w błędzie. Pojedyncze kolumny często wyposażone są nawet w cztery głośniki – dwa wysokotonowe i dwa niskotonowe, dzięki czemu pozwalają uzyskać doskonałe brzmienie podczas imprez organizowanych w domu lub w plenerze. Głośniki komputerowe bez zasilania sprawdzą się również doskonale w przypadku grania na komputerze oraz oglądania na nim filmów. Dodatkowe wrażenia dzięki wyraźnemu, czystemu i bogatemu dźwiękowi gwarantowane!

Polecane głośniki komputerowe

Głośniki komputerowe – zasilanie

Zasilanie w głośnikach komputerowych może być realizowane na kilka sposobów. Zastosowanie konkretnego rozwiązania ma wpływ m.in. na mobilność kolumn oraz możliwość wykorzystania ich w miejscach oddalonych od gniazdka elektrycznego lub komputera. Biorąc pod uwagę wymieniony element, wyróżnia się:

  • głośniki komputerowe zasilane USB – to uniwersalne urządzenia, do których prąd można doprowadzić zarówno z gniazdka elektrycznego, jak i urządzenia typu komputer czy laptop;
  • głośniki komputerowe zasilane z sieci – wyposażone mogą być w dedykowane złącza zasilające lub wspomniane wyżej porty USB;
  • głośniki komputerowe zasilane akumulatorowo/bateryjnie – czyli tzw. głośniki komputerowe bez zasilania, które do działania potrzebują naładowanych akumulatorów lub popularnych baterii AA czy AAA.

Jakie głośniki komputerowe bez zasilania wybrać?

Wśród głośników komputerowych bez zasilania spotkać można zarówno konfiguracje 2.0, 2.1, 5.1, jak i pojedyncze kolumny przenośne. Nie ma co ukrywać, że najłatwiej dostępne są te ostatnie, które kupić można praktycznie w każdym sklepie ze sprzętem RTV. Co prawda głośniki komputerowe bez zasilania 2.0, 2.1 oraz 5.1 należą do rzadkości, jednak oferują o wiele lepsze brzmienie, dlatego warto przybliżyć ich parametry i możliwości.

  • Głośniki 2.0 – są lekkie, nie zajmują wiele miejsca na biurku, a dodatkowo można je ustawić dokładnie tam, gdzie się chce. Dzięki wbudowanym akumulatorom lub zasilaniu bateryjnemu nie ma tutaj ograniczeń wynikających z długości kabla zasilającego. W składzie głośników komputerowych bez zasilania 2.0 znajdują się dwie kompaktowe kolumny. Warto mieć jednak na uwadze, że w ich przypadku stosuje się kompromis pomiędzy wielkością a jakością brzmienia.
  • Głośniki 2.1 – składają się z dwóch kolumn wysokotonowych oraz jednej niskotonowej tzw. subwoofera. Głośnik niskotonowy odpowiedzialny jest za wyraźniejsze emitowanie basów, przez co odtwarzana muzyka zyskuje na jakości. Zestawy 2.1 podobnie jak wymienione wyżej konfiguracje 2.0 zasilane mogą być bateryjnie lub akumulatorowo. Żywotność baterii w tego typu rozwiązaniach pozwala na kilkunastogodzinne funkcjonowanie. Warto jednak wiedzieć, że im głośniej grają głośniki, tym krótsza żywotność baterii.
  • Głośniki 5.1 – tego typu rozwiązania należą do rzadkości, jednak ze względu na oferowaną jakość odtwarzanego dźwięku warto poświęcić im nieco uwagi. Głośniki komputerowe bez zasilania w konfiguracji 5.1 składają się z pięciu kolumn satelitarnych oraz jednego subwoofera. Najczęściej głośniki te umożliwiają zasilanie zarówno sieciowe – wyposażone są w porty USB, jak i akumulatorowe/bateryjne. Zastosowane w nich pojemne akumulatory litowo-jonowe często pozwalają na kilkugodzinną pracę bez dostępu do zewnętrznego źródła zasilania. Niekiedy zasilanie realizowane jest bateryjnie, poprzez baterie AA lub AAA. Zastosowanie pięciu głośników wysokotonowych oraz jednego niskotonowego pozwala uzyskać wysokiej jakości przestrzenne brzmienie. Tego rodzaju rozwiązania doskonale sprawdzają się w przypadku oglądania filmów na komputerze, a także toczenia wirtualnych potyczek. Sprawiają, że można poczuć się jak pośrodku wielkiej bitwy czy w przytulnym przydomowym ogrodzie wśród szumiących drzew i śpiewających ptaków.
  • Pojedyncza przenośna kolumna bez zasilania – może mieć charakter słabej jakości pojedynczego głośnika lub potężnego trójdrożnego urządzenia. Pojedyncze głośniki odpowiadają za emitowanie każdego rodzaju dźwięku – od wysokiego po niski, przez co nie są to rozwiązania pozwalające w pełni oddać oryginalne brzmienie. Nieco inaczej rzecz wygląda w przypadku kolumn trójdrożnych. Tutaj stosuje się zarówno głośniki wysoko-, jak i niskotonowe, dzięki czemu odtwarzane dźwięki są wyraźne i bogate. Poszukując pojedynczego głośnika komputerowego bez zasilania o budowie wielodrożnej, warto zwrócić uwagę na oferowany czas pracy oraz tryb energooszczędny, który pozwala nieco go wydłużyć.

Na co zwrócić uwagę kupując głośniki komputerowe bez zasilania?

Mnogość oferowanych przez producentów rozwiązań sprawia, że zakup dobrej jakości głośników komputerowych bez zasilania to nie taka prosta sprawa. Zarówno wśród łatwo dostępnych pojedynczych kolumn, jak i bardziej zaawansowanych konfiguracji spotkać można produkty o słabej jakości. Jak ich uniknąć? Czym kierować się podczas zakupu dobrych głośników komputerowych bez zasilania?

  • Moc głośników. To jeden z najważniejszych parametrów wyboru dobrej jakości kolumn. Wielkość ta może być podawana przez producentów jako moc PMPO lub moc RMS. Pierwsza z wymienionych to tzw. moc chwilowa, która nie wnosi żadnych (z punktu widzenia skuteczności oraz wydajności) istotnych informacji. Uwagę należy za to zwrócić na moc skuteczną. Jest to parametr określający, jak potężnie będą mogły grać głośniki. Im większa moc skuteczna, tym głośniejsze brzmienie można uzyskać.
  • Pasmo przenoszenia głośników komputerowych bez zasilania. Oznacza najniższą oraz najwyższą częstotliwość, jaką są w stanie wytworzyć głośniki komputerowe. Górna granica odpowiada za tony wysokie, z kolei dolna za tony niskie. Przyjmuje się, że dobrej jakości głośniki komputerowe powinny charakteryzować się pasmem przenoszenia w zakresie 20-20000 Hz. Najczęściej jednak spotkać można rozwiązania o nieco węższym paśmie na poziomie 35-18000 Hz.
  • Obudowa. Istotna jest zarówno dla wyglądu głośników komputerowych, jak i dla jakości oferowanego dźwięku. Wykorzystywane do produkcji głośników tanie tworzywo sztuczne może generować ciche, niechciane dźwięki, które skutecznie zniekształcą oryginalny strumień. Według specjalistów najlepszymi materiałami na obudowy głośników komputerowych są drewno oraz produkty drewnopochodne np. sklejka lub płyta MDF.
  • Dodatkowe złącza. Głośniki komputerowe bez zasilania wyposażone są często w złącza umożliwiające ładowanie wbudowanych w nie akumulatorów, a także porty, które pozwalają na zmianę trybu pracy z bezprzewodowego na przewodowy. Jakie złącza można znaleźć w głośnikach komputerowych bez zasilania? Są to głównie wejścia słuchawkowe oraz porty USB i HDMI.
  • Czas pracy na baterii/akumulatorze. Ma zasadnicze znaczenie dla funkcjonalności danego rozwiązania. Dobre głośniki komputerowe bez zasilania są w stanie pracować na baterii lub akumulatorze nawet przez 24 godziny. Najczęściej oferowane urządzenia wyróżniają się nieco krótszym czasem pracy, bo na poziomie 12-15 godzin. Ciekawym rozwiązaniem jest dodatkowy tryb energooszczędny stosowany w droższych modelach.

Głośniki komputerowe bez zasilania – producent

Wybór wysokiej jakości głośników komputerowych bez zasilania nie jest prosty i pod uwagę – poza najważniejszymi parametrami, warto wziąć również producenta danego rozwiązania. Dlaczego należy zwracać uwagę na markę? Przede wszystkim ze względu na jakość oferowanych produktów. Znani i cenieni producenci tacy jak choćby głośniki Creative, głośniki Logitech, głośniki Trust czy głośniki Genius od lat cieszą się doskonałą opinią zarówno wśród ekspertów, jak i użytkowników. Zakup produktu sprawdzonej marki to gwarancja niezawodności i solidności.

5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:37
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.