Jakie owoce do sokowirówki?
Spis treści:
Jeśli zdecydowałeś się włączyć świeży, dietetyczny sok do swojej diety odchudzającej, wybierz owoce mniej kaloryczne. Pomyśl też o dodawaniu do swojego napoju wody z cytryną, zielonej herbaty lub substancji ułatwiających redukcję wagi. Świeżość wykorzystywanych do produkcji soków owoców jest bardzo ważna. Istotne jest też, aby nie korzystać z mrożonek, ponieważ mogą one uszkodzić sokowirówkę lub wyciskarkę, a duża ilość wody spowoduje zbytnie rozrzedzenie soku, przez co traci on swoje wartości odżywcze.
Polecane sokowirówki
Jakie owoce i warzywa do sokowirówki?
Sprzęt elektryczny do samodzielnego robienia soków, bez względu na to, czy jest szybkoobrotowy, czy wolnoobrotowy, może wycisnąć sok z prawie każdego owocu lub warzywa. Najlepiej jednak nadają się do tego twarde gatunki takie jak jabłka, gruszki, marchew, buraki czy seler. Natomiast jeśli używasz sokowirówki, nie zrobisz soku z owoców miękkich, czyli bananów, awokado, mango, gdyż delikatne sitko może zatkać się miąższem i nie uda się pozyskać czystego soku. Łatwy i szybki sposób na zrobienie napoju z tych warzyw i owoców to użycie wyciskarki lub blendera. Powinieneś też zwrócić uwagę na to, aby wybierać produkty mające w sobie naturalnie dużą ilość soku.
Dobrze też używać owoców sezonowych, co da Ci pewność, że nie były długo przechowywane. Jeśli produkty są długo magazynowane, sprawia to, że mają one mniej wody i nie nadają się do robienia soków. Popularnym rozwiązaniem jest sok jabłkowy. Tu ważna jest odmiana jabłek, ponieważ z owoców o miękkim miąższu sokowirówka nie wyciśnie pożądanej ilości soku. Jeśli zdecydujesz się na wytwarzanie soków z innych produktów niż polskie, wybieraj te z naszej strefy klimatycznej, gdyż nie spędzają one zbyt długiego czasu w transporcie.
Czy obierać owoce do sokowirówki?
Nie wszystkie warzywa i owoce muszą być obrane przed wyciśnięciem z nich soku. Przede wszystkim należy pozbawić skórki wszystkie produkty twarde, które mają niejadalną powłokę takie jak ananasy, melony, arbuzy, cytryny czy pomarańcze. Sprawa ma się trochę inaczej, jeśli chodzi o marchew. Świeże korzenie możesz po prostu umyć, natomiast starsze trzeba obrać. Jednak za każdym razem należy odciąć górna i dolną część warzywa. Te części marchewki mogą sprawić, że sok będzie gorzki. Tak samo postępujemy z burakiem niezależnie od rodzaju.
Ciekawostką jest kiwi. Niektórzy obierają je ze skórki, ponieważ teoretycznie jest niejadalna, jednak ułatwia ona wyciskanie soku, a w wyciskarkach zapobiega zapchaniu wałka ślimakowego. Zawiera ona też bardzo dużo witamin. Oczywiście przed wrzuceniem owoców i warzyw do sokowirówki lub wyciskarki należy je umyć. Nie zaleca się mycia produktów ani w zimnej, ani we wrzącej wodzie. Najlepsza jest woda o temperaturze neutralnej. Aby dokładnie wyczyścić warzywa rosnące pod ziemią, możesz użyć szczoteczki.
Jak łączyć warzywa i owoce w sokach z sokowirówki?
Przygotowując swój własny sok w warunkach domowych, możesz postawić na wyrób jednoskładnikowy, czyli jabłkowy, marchwiowy, z buraka, pomidorowy, pomarańczowy lub z natki pietruszki. Jednak dla urozmaicenia smaku możesz też połączyć warzywa z owocami. Dobrze sprawdzają się duety: grejpfrut i natka pietruszki; jabłko, brzoskwinia oraz mięta; gruszka, jabłko plus korzeń pietruszki; burak z jabłkiem; marchew z pomarańczą; marchew, dynia, jabłko; pomidor, czosnek plus liście bazylii; pomidor i seler naciowy; szpinak, natka pietruszki i pomarańcza.
Sok warzywny można dodatkowo wzbogacić przyprawami, które wspomogą odchudzanie. Dobrze sprawdzają się zioła prowansalskie, cynamon, chili, kurkuma lub pieprz. Przed połączeniem warzyw z owocami zastanów się nad przyswajalnością. Połącz je tak, aby współgrały ze sobą pod względem właściwości i zamiast redukować swój dobroczynny wpływ na organizm, wzajemnie się uzupełniały. Dlatego też nie poleca się połączenia pomidora i ogórka. Ogórek posiada askorbinazę, czyli enzym, który rozpuszcza witaminę C zawartą w pomidorach.
Jeśli jednak lubisz takie połączenie, możesz dodać do swojego napoju trochę naturalnego soku z cytryny, który zakwasza wyrób i neutralizuje działanie enzymu. Podczas łączenia warzyw z owocami dobrze sprawdza się duet pomidor i brokuł. Likopen zawarty w tych pierwszych blokuje działanie wolnych rodników, natomiast składniki znajdujące się brokułach pomagają usuwać je z organizmu.
Co zrobić z pulpą z sokowirówki?
Produkt uboczny wyciskania owoców i warzyw nazywany jest pulpą, czyli miazga rozgniecionych owoców i warzyw, pozbawiona większości składników odżywczych, jednak bogata w błonnik. Nie jest on wchłaniany przez organizm, jednak wpływa zbawiennie na zdrowie człowieka. Reguluje procesy trawienne, zapewnia uczucie sytości, reguluje metabolizm oraz wspomaga pracę układu pokarmowego. Zanim zaczniesz czyścić pojemnik z odpadami i wyrzucać resztki z owoców zastanów się, ile rzeczy można jeszcze z nimi zrobić.
Dobrym pomysłem jest smoothie, czyli gęsty koktajl z owoców. Zapewnia on nawodnienie oraz sytość. Wystarczy, że do pulpy dodasz sok i zmiksujesz wszystko razem. Możesz też dodać nasiona chia, kefir lub substancje słodzące, aby dodatkowo zapewnić sobie zwiększoną ilość składników odżywczych. Pulpę możesz zblendować i dodać inne składniki oraz ulubione przyprawy, aby przygotować zupę krem. Pulpa owocowa sprawdza się też jako składnik „kulek mocy”, które z powodzeniem zastępują batony i pralinki; z pozostałości warzyw można też zrobić kotlety wege z dodatkiem soi, ciecierzycy lub jajek. Jednak samą pulpę możesz też użyć jako eko nawóz do swoich roślin, który w żadnym stopniu nie zagraża środowisku naturalnemu. Wszelkie odpady po wyciskaniu mogą posłużyć również jako pokarm dla zwierząt. Myszy, króliki czy szynszyle z pewnością będą chciały zjeść taki rarytas.
WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia, zaleca spożywanie 400 gramów owoców i warzyw dziennie. Dobry sposób to włączenie do twojej diety własnoręcznie wytworzonych soków i robienie ich z takich owoców, które lubisz i których picie sprawia Ci satysfakcję. Do przetwarzania produktów oczywiście najlepsze są wyciskarki wolnoobrotowe lub sokowirówki. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które możesz kupić, w tym sokowirówki Bosch lub sokowirówki Philips.
Samodzielnie zrobiony napój to najlepsza alternatywa dla kolorowych i sztucznie słodzonych produktów dostępnych w sklepach. Domowe wyroby mają o wiele więcej witamin i dużo mniej cukru, a robiąc je samodzielnie, dokładnie wiesz, co do nich dodajesz. Wiadomo, że owoce i warzywa są bardzo zdrowe. Dzieje się tak dzięki dużej zawartości potrzebnych człowiekowi witamin. Dlatego też wpływają one zbawiennie nie tylko na twoje zdrowie fizyczne oraz psychiczne, lecz także na wygląd. Jednak pamiętaj, żeby produkty były najwyższej jakości i ze sprawdzonego źródła. Ciekawy przepis możesz znaleźć w internecie lub opracować go samodzielnie. Kupienie odpowiedniego sprzętu, który jest mocny i wydajny, ułatwią opinie innych użytkowników oraz ranking sporządzany przez niezależnych testerów.
Znajdziesz w Morele
Wyciskarki do cytrusów - Suszarki do grzybów i owoców - Multicookery - Blendery kielichowe - Roboty kuchenne
Komentarze (0)