Jakie podłoże dla ptaków do klatki wybrać? Wióry, trociny, siano?

| 0 Komentarzy
Jak wybrać najlepsze podłoże dla ptaków? Czy sięgnąć po piasek, trociny, a może po papier?

Odpowiednie podłoże dla ptaków umożliwia komfortowe czyszczenie klatki, usuwanie zanieczyszczeń i odchodów. Choć z pozoru jego wybór nie wydaje się trudnością, to jednak w sprzedaży można znaleźć kilka rodzajów podłoży dla ptaków. Jesteś hodowcą papug, kanarków lub innych ptaków? Koniecznie sprawdź, jakie są dostępne opcje. W naszym poradniku znajdziesz cenne porady.

Klatki dla ptaków – jak powinny być wyposażone?

Decyzja o przygarnięciu pod swój dach pierzastego lokatora wiąże się z wieloma wyrzeczeniami i kosztami, których musimy być świadomi, zanim zakupimy zwierzę. Sama papuga czy inny egzotyczny ptak zazwyczaj okazują się najmniej kosztowne, podczas gdy wyposażenie, jakie musimy im zapewnić, może kosztować bardzo dużo.

Podstawowym elementem wyposażenia jest klatka, którą należy dopasować do rozmiaru ptaka, a także jego rodzaju. Na przykład dla papug najbardziej odpowiednie są szerokie klatki, ponieważ ptaki te latają w poziomie. Im większa klatka, tym lepszy będzie to wybór dla ptaka, ponieważ oznacza to dla niego więcej przestrzeni.

W klatce powinny znaleźć się poidełko, zabawki czy huśtawki, ale przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na podłoże. Wybór odpowiedniego podłoża dla ptaków to niezwykle istotna kwestia, której nie powinniśmy lekceważyć. Od właściwości podłoża zależy zdrowie i bezpieczeństwo ptaka, a przede wszystkim higiena i czystość w klatce.

Do wyboru mamy kilka różnych rodzajów podłoża. Najpopularniejszym jest piasek, z którym jednak mogą wiązać się pewne problemy – w przypadku klatek ze słabym zabudowaniem, kryształki piasku będą się potem znajdować w całym pomieszczeniu. Decydując się na takie podłoże, pamiętajmy także, aby zakupić w tym celu specjalny piasek w sklepie zoologicznym, nie zaś zabierać ten pochodzący z plaży czy piaskownicy. Piasek tego rodzaju może bowiem zawierać w sobie różnego rodzaju zanieczyszczenia, które mogą poważnie zaszkodzić ptakom.

Do popularnych podłoży zaliczamy także żwirek, trociny i wióry. Tego rodzaju artykuły jednak również niosą ze sobą ryzyko zabrudzenia całego pomieszczenia. Z kolei utrzymaniu odpowiedniego poziomu higieny w klatce najlepiej sprzyja wyłożenie podłoża papierem. W ten sposób łatwo wyczyścimy dno klatki. Pamiętajmy jednak, że nie powinien to być papier kredowy ani gazetowy.

Rodzaje podłoża dla papug i dla kanarków

Kluczową kwestią przy wyborze właściwego podłoża dla ptaków jest jego nieszkodliwość. Zastosowane podłoże nie powinno silnie pylić, alergizować i działać toksycznie na ptaki. W sklepach zoologicznych można znaleźć:

  1. Podłoże z wiórów i trocin – lepszym wyborem byłyby wiórki drewna, które nie są tak drobne, jak trociny, a do tego zdecydowanie mniej pylą. Zasadniczo nie są to jednak najlepsze propozycje dla wyścielenia klatki ptaków. Zarówno wióry, jak i trociny mogą zostać połknięte, co może prowadzić do zatruć. Wióry i trociny z niektórych gatunków drzew (na przykład cedrowe) są trujące i drażniące dla ptaków.

Wióry i trociny do klatki dla ptaków – zalety i wady

ZALETY

  • niska cena.

WADY

  • mogą pylić, podrażniać śluzówki i spojówki,
  • mogą być toksyczne,
  • występuje ryzyko ich połknięcia,
  • monitorowanie odchodów na tym podłożu jest trudne.
  1. Słoma i siano – to kolejne niezbyt udane podłoże do klatki. Może pylić i powodować podrażnienia, a w razie połknięcia powodować dolegliwości zdrowotne.

Słoma i siano do klatki dla ptaków – zalety i wady

ZALETY

  • łatwa dostępność,
  • atrakcyjna cena.

WADY

  • to materiały, które pylą,
  • połknięcie słomy i siana może być bardzo dotkliwe dla ptaków,
  • monitorowanie odchodów na tym podłożu jest bardzo trudne.
  1. Piasek – jest bardzo popularny w zewnętrznych wolierach, a także w niektórych klatkach wewnętrznych. Niestety jest bardzo silnie rozsypywany przez papugi i inne ptaki egzotyczne więc nastręcza wiele kłopotów.

Jaki piasek wybrać? Najlepiej rzeczny, który ma obłe krawędzie. Piaski powstające podczas kruszenia mogą mieć ostre krawędzie, które będą kaleczyły przewód pokarmowy ptaka. Warto podkreślić, że piasek dla ptaków służy nie tylko jako podłoże, lecz jest też zjadany w celu poprawy procesów trawienia.

Piasek do klatki dla ptaków – zalety i wady

ZALETY

  • jest tani,
  • łatwo go kupić,
  • nie pyli.

WADY

  • jest zjadany przez ptaki, co wpływa pozytywnie na procesy trawienia, ale w nadmiarze może powodować groźne schorzenia,
  • jest łatwo rozsypywany przez ptaki.

Warto wiedzieć!

Piasek bywa zjadany przez papugi i inne ptaki. Należy więc uważać na to, czy ptak nie spożywa go w nadmiarze, ponieważ może to prowadzić do zatkania przewodu pokarmowego, a nawet do śmierci ptaka. Piasek można stosować w klatce dla ptaków egzotycznych, ale należy robić to ostrożnie.

  1. Papier – bardzo popularna wyściółka klatek dla ptaków. Ten rodzaj podłoża do klatki jest bardzo wygodny i ekonomiczny. Ułatwia monitorowanie odchodów oraz utrzymanie klatki w higienicznym stanie. Papier dla ptaków to może być zwykły ręcznik papierowy (najlepiej biały, bez nadruku).

Papier do klatki dla ptaków – zalety i wady

ZALETY

  • to ekonomiczne rozwiązanie,
  • ułatwia monitorowanie odchodów,
  • ułatwia czyszczenie klatki,
  • jest bezpieczny i wygodny w użyciu.

WADY

  • papier bywa traktowany przez ptaki jako zabawka – niektóre papugi szarpią go na strzępy,
  • jeśli jest zjadany przez ptaki, nie należy go stosować, bo może powodować kłopoty trawienne.

W sprzedaży można znaleźć także gotowe ściółki dla ptaków (drewniane, w formie pelletu, zbrylające się lub pochłaniające wilgoć). To rozwiązania wygodne, ale jeśli ptaki mają tendencję do zjadania podłoża, należy zrezygnować z tego rozwiązania i zastosować inną z opisanych opcji.

Co ile należy wymieniać podłoże w klatce dla ptaków?

Wymiana podłoża stanowi podstawę zachowania higieny w ptasiej klatce. Klatka z pustym dnem przysparza bowiem wiele problemów z utrzymaniem czystości – wszelkie zanieczyszczenia trudno jest wówczas usunąć. Klatkę bez podłoża trzeba często myć i szybciej brudzi się też sam ptak.

Prawidłowo dobrane podłoże pomaga utrzymać w klatce czystość, jeśli tylko jest odpowiednio często wymieniane. Jak często jednak należy wymieniać podłoże w klatce? Wszystko zależy w większości od dwóch czynników:

  1. Rodzaj podłoża

Jeśli dno klatki decydujemy się wyścielić papierem lub ręcznikiem papierowym, zmieniać go trzeba będzie bardzo często, ponieważ odchody i zanieczyszczenia nie są pochłanianie przez żadne substancje i pozostają „na wierzchu”. To może szybko wpłynąć na pogorszenie higieny ptaka oraz roznoszenia się nieprzyjemnego zapachu. Z kolei, jeśli na dnie klatki rozsypiemy specjalny żwirek lub drewno, zabrudzenia będą przynajmniej częściowo wchłaniane, dzięki czemu na dłużej nie powinno dojść do większych zabrudzeń i wydzielania brzydkich zapachów.

  1. Gatunek ptaka

Częstotliwość wymiany podłoża zależy również od indywidualnych upodobań i potrzeb danego gatunku. Im większa papuga, tym oczywiście większe zabrudzenia, jednak nie tylko o tę kwestię tu chodzi. Ważne jest także to, że niektóre gatunki mają większą tendencję do spacerowania po dnie klatki i rozgrzebywania powierzchni. Tak jest na przykład w przypadku papug królewskich, które należą do gatunku papug grzebiących i poświęcają wiele czasu na rozgrzebywanie podłoża.

Pamiętajmy, że zaniedbanie higieny w klatce może doprowadzić do rozwoju groźnych pasożytów, a co za tym idzie – czynników chorobotwórczych. Dbajmy zatem o regularne czyszczenie klatki i usuwanie zabrudzeń, dzięki czemu odpowiednio zadbamy o zdrowie i dobry stan naszego pierzastego pupila.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:12
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.