Jakie słuchawki z przewodnictwem kostnym wybrać?

| 1 Komentarz
Obecnie coraz większą popularnością cieszą się słuchawki z przewodnictwem kostnym. Jaki model wybrać?

Słuchawki kostne to dobra alternatywa dla bardziej tradycyjnych modeli. Większość nausznych lub dousznych modeli to produkty bardzo dobrej, które w większym lub mniejszym stopniu izolują szumy i zakłócenia. Producenci oraz projektanci sprzętu elektronicznego starają się wprowadzać na rynek nowe rozwiązania tak, by zadowolić nawet najbardziej wymagających klientów. Od jakiegoś czasu sporym zainteresowaniem cieszą się słuchawki, które wykorzystują kości czaszki jako rezonatory.

Polecane słuchawki bezprzewodowe kostne

Jakie słuchawki z technologią przewodnictwa kostnego kupić?

Te małe modele wyglądem przypominają sprzęty douszne. Jest jednak spora różnica nie tylko w wyglądzie, ale także w sposobie nakładania produktu na ucho. Douszne produkty wkłada się bezpośredni do kanału słuchowego. Kostne odpowiedniki należy natomiast nałożyć na ucho (ale nie są to nakładki, jak słuchawki nauszne) i zamocować je w miejscu styku małżowiny z głową użytkownika. Oznacza to, że słuchawki z technologią przewodnictwa kostnego nie zasłaniają całego ucha. Tym samym nie powodują pocenia żadnej części ciała.

Na co zwrócić uwagę wybierając słuchawki z przewodnictwem kostnym?

Kostne modele, tak samo jak ich tradycyjne odpowiedniki, oferują słuchaczom konkretne parametry. To właśnie one odpowiadają za dobrą jakość generowanego dźwięku. Przed zakupem konkretnego produktu warto dowiedzieć się, na jakie czynniki zwrócić uwagę. Jeden z elementów to pasmo przenoszenia. Wartość ta wyrażana jest w Hercach. Standardowe słuchawki oferują zakres w granicach od 20 do 20 000 Hz. Przedział ten idealnie mieści się w paśmie, jakie słyszy ludzkie ucho.

Oczywiście na rynku są dostępne produkty o większym zakresie. Przeciętny użytkownik nie usłyszy jednak zbyt wielkiej różnicy. Ucho człowieka nie jest bowiem w żaden sposób dostosowane do wyższych wartości. Dlatego dobrej klasy słuchawki z pasmem przenoszenia od 20 do 20 000 HZ w zupełności wystarczą.

Dużą rolę odgrywa głośność słuchawek. Profesjonalnie nazywa się ona wartością cienia akustycznego, jaką emituje konkretny model. Najczęściej parametr ten zaczyna się od 90 decybeli wzwyż. Taki sprzęt sprawdzi się w przypadku osób, które nie lubią słuchać muzyki zbyt głośno. Jeśli zależy Ci na większych możliwościach Twojego urządzenia, wybierz mocniejsze słuchawki. Równie ważna okazuje się impedancja. Termin ten oznacza odporność na szumy i zniekształcenia. Im wyższa wartość, tym płynniejszy dźwięk otrzymasz.

Obecnie na rynku dostępne są modele przewodowe i bezprzewodowe. Przy produktach bez kabla zwróć uwagę na czas ładowania oraz wytrzymałość baterii. Najczęściej informacje te znajdują się na opakowaniu lub w opisie sprzętu. Oczywiście każdemu zależy na tym, aby akumulator był solidny i pozwalał na kilka godzin użytkowania. Jeśli wolisz tradycyjne rozwiązania, wybierz słuchawki z kablem. Sprawdź przy tym, czy kabel jest wystarczająco długi. Krótkie przewody mogą znacznie ograniczać Twoje możliwości ruchowe.

Producenci sprzętu elektronicznego dokładają wszelkich starań, aby klienci wybrali właśnie ich urządzenia. Dlatego na rynku regularnie pojawiają się nowoczesne sprzęty z zaawansowanymi opcjami. Decydując się na zakup słuchawek kostnych lub tradycyjnych, sprawdź, w jakie udogodnienia wyposażono dany model. Jeżeli szukasz modelu, który generuje najwyższej klasy dźwięk bez zakłóceń, wybierz produkt z opcją bezpośredniego kierowania odgłosów do ucha. W ten sposób ograniczone zostaną bariery, jakie mogą zniekształcać muzykę lub głos rozmówcy. Funkcja nazywa się Ergonomic Acoustic Refinement (E.A.R.). Do podobnych udogodnień należy funkcja redukcji szumów, czyli ANS (z ang. Active Noise Cancelling).

Jak działa technologia przewodnictwa kostnego?

Znasz już najważniejsze parametry, dlatego czas dowiedzieć się, jak działają słuchawki wykorzystujące przewodnictwo kostne. Metoda ta nie jest nowością. Już od wielu lat wykorzystuje się ją między innymi w medycynie. Zainteresowali się nią także producenci sprzętu elektronicznego. Słuchawki douszne kostne w trakcie swojej pracy wytwarzają drgania, które są przewodzone przez kości policzkowe i w ten sposób trafiają do ucha wewnętrznego.

Zmieniając model z tradycyjnego, można się w pierwszym momencie zdziwić. Owe wibracje są bowiem w minimalnym stopniu odczuwalne dla słuchacza. Nie jest to jednak zakres, który w jakiś sposób powoduje dyskomfort. Właściwie człowiek bardzo szybko się przyzwyczaja i po kilku dniach już ich praktycznie nie czuje. Na początku ma się także wrażenie, że muzyka nie dobiega z zewnątrz, tylko z wnętrza głowy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie odczucia mają inne osoby korzystające z tego rozwiązania, to wpisz w wyszukiwarkę „słuchawki z przewodzeniem kostnym — opinie”. W ten sposób zweryfikujesz czy zastosowanie takiej metody przesyłania dźwięki będzie dla Ciebie komfortowe, czy nie.

Dla kogo słuchawki z przewodzeniem kostnym?

Słuchawki z kostnym przewodzeniem dźwięku to idealne rozwiązanie dla osób uprawiających sporty. Takie modele są przede wszystkim małe, tak że możesz je schować np. do nerki zapiętej w talii. Są zatem praktyczniejsze niż sporych rozmiarów słuchawki nauszne. Dodatkowo wyróżniają się lekką wagą, dzięki czemu nie obciążają głowy podczas wykonywania ćwiczeń.

Części zakładane na ucho połączono ze sobą specjalnym pałąkiem, ale nie takim, jaki oferują wspomniane już modele nauszne. W kostnych produktach podczas słuchania łącznik opiera się o tył głowy. Znajduje się właściwie na szyi. Nie wbija się przy tym w ciało człowieka, dzięki czemu nie powoduje uczucia dyskomfortu nawet przy wysokim stopniu eksploatacji przez kilka godzin z rzędu.

Słuchawki z kostną metodą przekazywania dźwięku to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które z jednej strony chcą słuchać muzyki, a z drugiej muszą mieć kontakt z otoczeniem. Sprawdzą się przede wszystkim w trakcie treningów. Brak kabla nie ograniczy ruchów, a podczas biegania cały czas masz świadomość tego, co dzieje się wokół Ciebie. Jadąc rowerem po ścieżce rowerowej lub poboczu jezdni, usłyszysz, gdy pojawi się inny użytkownik ruchu drogowego. Warto zatem wybrać słuchawki bezprzewodowe. Przewodnictwo kostne zapewni Ci bezpieczeństwo.

Wiele osób podkreśla, że zakup słuchawek kostnych to także strzał w dziesiątkę, jeśli pracujesz w dużym biurze. Z jednej strony masz szansę wypełniać obowiązki zawodowe, słuchając ulubionych i odprężających utworów muzycznych, z drugiej strony wiesz, gdy ktoś się do Ciebie zwraca. Jest to idealny sposób na usprawnienie komunikacji między współpracownikami.

Czy warto kupić słuchawki z przewodzeniem kostnym?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy warto kupić słuchawki działające na zasadzie przewodnictwa kostnego. Jak każdy produkt takie sprzęty mają swoje wady i zalety. Oczywiście istotne jest dopasowanie urządzenia do potrzeb użytkownika. Jeżeli szukasz słuchawek idealnie wygłuszających szumy i pozwolą Ci się całkowicie odciąć od otaczającej rzeczywistości, to metoda kostna nie będzie dla Ciebie odpowiednia. W takiej sytuacji lepiej zainwestować w tradycyjny model, np. słuchawki bezprzewodowe nauszne. Osoby, które chcą wiedzieć, co się dzieje wokół nich, na pewno docenią nowoczesne sprzęty kostne.

Przy wyborze konkretnego modelu zwróć uwagę na dodatkowe udogodnienia. Zastanów się, czy często prowadzić rozmowy telefoniczne z użyciem zestawu słuchawkowego. Na rynku dostępne są słuchawki kostne z wbudowanym mikrofonem. Warto także kupić urządzenie ze specjalnym etui, które pozwoli zabezpieczyć sprzęt podczas transportu. Istotną rolę odgrywają także materiały, z jakich wykonano konkretne modele. Solidny plastik lub inne tworzywa sprawią, że artykuł wykaże się wytrzymałością nawet przy wysokim stopniu eksploatacji.

A jak wygląda kwestia ceny nowoczesnych słuchawek kostnych? Najbardziej podstawowe produkty kupisz już za 150 zł. Za lepszą jakość dźwięku trzeba jednak trochę zapłacić. Koszt dobrej klasy urządzeń zaczyna się od około 300 zł. Wszystko oczywiście zależy od producenta, parametrów oraz dodatkowych udogodnień oraz funkcji.

Udostępnij
5,0
3 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Fantastyczna technologia! Używam AfterShokz Trekz Air i jestem mega zadowolony. To że dźwięk nie idzie przez ucho jest rzeczywiście początkowo dziwne, ale po przyzwyczajeniu się nie zamieniłbym już słuchawek na przewodnictwo kostne na inne. Jednocześnie słucham muzyki i jestem połączony ze światem zewnętrznym.
Specjalista Morele | 10:42
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.