Jakie wybrać 3D? Pasywne czy aktywne? Czy warto kupić?

| 0 Komentarzy
Wybieramy standard 3D w telewizorze

Choć telewizory 3D jeszcze na dobre nie zagościły w domach, producenci wciąż opracowują nowe technologie, które mają zwiększyć komfort oglądania filmów kręconych w trójwymiarze.

Duża część widzów podchodzi nieufnie do tego typu efektów ze względu na niewielki wybór filmów i bardzo często naciągane przez twórców produkcje. Pomimo to warto już teraz zainteresować się jak działa ta technologia i jakie rozwiązania są już dostępne, a jakie będzie można spotkać w najbliższej przyszłości.

Jak działa 3D?

Pomimo wykorzystania różnych technologii w telewizorach (czy monitorach), ich działanie wykorzystuje jedną, wspólną zasadę. Każde oko odbiera inny obraz, a mózg porównuje je i łączy w całość. Najprostszym sposobem odbierania obrazu w ten sposób jest wykorzystanie okularów, w których „szkła” pełnią rolę filtra.

3D aktywne

Jest to technologia bardzo mocno wspierana przez producentów sprzętu elektronicznego ze względu na konieczność wprowadzenia niewielkich modyfikacji do obecnych modeli telewizorów. Za wyświetlenie trójwymiarowego obrazu odpowiadają przede wszystkim okulary, które są zbudowane z filtra polaryzacyjnego oraz ciekłych kryształów. Pod wpływem przyłożonego napięcia (dlatego też potrzebne są baterie), „szkło” przyciemnia się, a tym samym nie przepuszcza obrazu przeznaczonego dla drugiego oka. Migawki otwierają się i zamykają naprzemiennie. Dzięki takiemu rozwiązaniu, jedną z niewielu modyfikacji, jakie należy wprowadzić, jest konieczność podwojenia minimalnej częstotliwości odświeżania (z 60 Hz na 120 Hz). Jednak ze względu na dość częste zjawisko migotania, producenci podwyższają tą wartość nawet do 480 Hz.

3D pasywne

W przypadku technologii pasywnej, okulary nie muszą mieć zaawansowanej budowy ani źródła napięcia. Mają dość prostą budowę, dzięki czemu ich cena jest przystępna. Producenci stosują różne rodzaje okularów:

  • anaglifowe – mają „szkła” w różnym kolorze. Spotyka się dwa warianty: czerwono-zielone oraz czerwono-niebieskie. Na ekran rzucane są dwa warianty wyświetlanego obrazu, każdy w innym odcieniu, a tym samym przeznaczony dla innego oka. Prostota wykonania niesie niestety pewne ograniczenia – jednym z największych jest słaba wierność w odwzorowaniu kolorów.
  • polaryzacyjne – dwie wersje obrazu spolaryzowane kołowo są rzucane na ekran. „Szkło”, do którego dotrze światło spolaryzowane w przeciwnym kierunku, zatrzyma je. Oznacza to, że do każdego oka dotrze inna wersja obrazu. Polaryzacja kołowa umożliwia przechylenie głowy bez utraty obrazu trójwymiarowego. W tego typu okularach nie występuje problem z nasyceniem kolorów.

Jednak, tak jak modyfikacja telewizorów wykorzystujących technologię aktywną, nie niosła ze sobą wysokich kosztów, tak technologia pasywna wymaga wykonania specjalnego typu ekranu. Ma to niestety przełożenie na koszt produkcji, który w tym przypadku jest dużo wyższy.

Warto wiedzieć!

Sposób wyświetlania obrazu trójwymiarowego wykorzystano do uzyskania innego efektu. Dzięki konieczności wyświetlania dwóch wersji tego samego obrazu jednocześnie, możliwe jest również wyświetlanie dwóch różnych programów/filmów. Wystarczy, że dwie siedzące obok siebie osoby, założą okulary odbierające konkretny rodzaj obrazu. Innymi słowy, jedna z nich może obejrzeć komedię romantyczną, druga film sensacyjny.

Które 3D wybrać: pasywne czy aktywne?

3D pasywne

ZALETY

  • tanie okulary (koszt ok. 30 zł)
  • brak efektu migotania ekranu
  • nie wymagają źródła energii (np. baterii)

WADY

  • obraz gorszej jakości
  • niższa rozdzielczość obrazu

3D aktywne

ZALETY

  • obraz wysokiej jakości (możliwe Full HD dla każdego oka)

WADY

  • drogie okulary (mogą kosztować nawet kilkaset złotych)
  • pojawia się migotanie ekranu
  • wymagają baterii, przez co są cięższe, należy również pamiętać o ich naładowaniu
  • zdarzają się problemy z synchronizacją z telewizorem

Przyszłość 3D

Być może telewizja 3D zyska na popularności w momencie wprowadzenia do masowej sprzedaży autostereoskopii, czyli oglądania obrazu trójwymiarowego bez konieczności zakładania okularów. Na razie technologia jest cały czas dopracowywana, gdyż jakość obrazu nie jest taka sama dla każdej oglądającej osoby (mowa tu o oglądaniu filmu w większej grupie).

Jaka rozdzielczość w 3D?

Ze względu na konieczność wyświetlania dwóch wersji obrazu przez jeden ekran w technologii pasywnej, każda z nich ma udostępnioną połowę pikseli w pionie lub w poziomie. W praktyce oznacza to, że obraz zamiast 1920 x 1080 px, zostanie wyświetlony w rozdzielczości 1920 x 540 px. Ratunkiem dla technologii pasywnej są telewizory 4K, które pozwolą na obejrzenie filmu 3D w rozdzielczości HD dla każdego oka – bez starty jakości.

W technologii aktywnej nie ma tego problemu. Obraz dla każdego oka zostanie wyświetlony w rozdzielczości HD – 1080p.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:12
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.