Jakie wybrać buty do wody i na plażę? Które będą najlepsze?

| 0 Komentarzy
Aby nie dać się zaskoczyć nad wodą, warto sięgnąć po buty do wody. Czym są? Po co i kiedy je nosić?

Przy okazji wyjazdów i wczasów coraz więcej osób sięga po obuwie do wody. Buty plażowe jeszcze do niedawna były uznawane za niepotrzebną ekstrawagancję, ale obecnie bywają użytkowane na plażach, nad rzekami czy jeziorami. Plażowanie w obuwiu? Chodzenie brzegiem morza w jakichś specjalnych butach? W wielu osobach takie działanie budzi zdumienie, ale faktem jest, że na plaży, nad jeziorem czy nad brzegiem rzeki nie jest trudno o uraz stopy. Niestety, plaże, rzeki i jeziora są zanieczyszczone. Na brzegu łatwo potknąć się o butelkę, puszkę czy ostry kamień. Chwila nieuwagi może skończyć się uderzeniem lub skaleczeniem, równie łatwo można poślizgnąć się na śliskich kamieniach w rzece czy na kamienistej plaży. Właśnie z myślą o zapobieganiu takim sytuacjom powstało obuwie plażowe.

Buty do wody – co to takiego i po co je nosić?

Jeszcze jakiś czas temu pod pojęciem butów plażowych rozumiano co najwyżej klapki lub lekkie sandały. Obecnie istnieje szeroka kategoria butów do wody, które idealnie sprawdzają się zarówno na plaży, jak i nad jeziorem czy rzeką. Po co to wszystko?

Wybrzeża morskie, brzegi rzek czy jezior bywają czyste i komfortowe, ale prawda jest taka, że nie raz można na nich natrafić na ostrzejszy kamień czy szklany odłamek. Po co ryzykować skaleczenia i urazy? Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wyposażenie się w odpowiednie buty do wody.

Obuwie do wody zostało specjalnie zaprojektowane z myślą o plażowiczach i wczasowiczach wypoczywających nad wodą. W obuwiu tego typu można nie tylko przechadzać się wzdłuż linii brzegowej, ale także chodzić po kamienistych plażach i wchodzić do wody. W odróżnieniu od klasycznego obuwia, doskonale znoszą zanurzanie w wodzie i nie ulegają zniszczeniu od wilgoci. Przy okazji jest to świetna osłona stóp i ochrona przed:

  • Ostrymi kamykami.
  • Kłującym żwirkiem.
  • Zanieczyszczeniami (na przykład częściowo zakopaną w piasku puszką czy szkłem).
  • Śliskimi nawierzchniami.
  • Glonami i jeżowcami.

Kiedy warto stosować buty do wody?

Obuwie do wody można stosować bez ograniczeń – przydaje się zarówno nad morzem, jak i nad jeziorem czy rzeką. Z całą pewnością warto po nie sięgnąć, gdy:

  • Wybieramy się na kamienistą plażę – obuwie plażowe zabezpieczy stopy przed ostrzejszymi kamieniami oraz przed poślizgnięciem się na mokrej nawierzchni.
  • Wybieramy się na żwirowe wybrzeże – kłujące kamyczki pod stopami są przyjemne, ale tylko przez moment. Później nieznośnie gniotą i kłują. Obuwie do wody sprawdzi się podczas spacerów po żwirowym wybrzeżu oraz podczas brodzenia w wodzie o kamienistym dnie.
  • Wybieramy się na wyjazd zagraniczny – na plażach w Chorwacji można natknąć się na jeżowce. Nadepnięcie na jedno z tych zwierząt jest nie tylko bolesnym doznaniem (jak sama nazwa wskazuje, jeżowce przypominają jeże – są pokryte długimi kolcami), ale także kłopotami zdrowotnymi, ponieważ jeżowce produkują groźne toksyny, które mogą doprowadzić do kłopotów oddechowych, utraty przytomności, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Odpowiednie obuwie w tej sytuacji jest więc jak najbardziej wskazane – grubsza podeszwa ochroni stopę przed kolcami.

Obuwie plażowe ma wielu zwolenników, ale także przeciwników. Obuwie tego rodzaju nie należą do najpiękniejszych akcesoriów, ale ich zadaniem jest przede wszystkim ochrona stóp przed urazami.

Zalety i wady obuwia plażowego

ZALETY

  • Dobrze chronią stopy przed urazami.
  • Zabezpieczają przed ostrymi kamieniami, muszlami, kawałkami szkła i innymi przeszkodami.
  • Są przewiewne i dość ażurowe.
  • Wiele modeli jest antypoślizgowych i nadaje się również do pływania.
  • Oferta obuwia plażowego i do wody jest bardzo szeroka i zróżnicowana – dostępne w wielu wzorach i kolorach.

WADY

  • Chodzenie boso po piasku jest przyjemniejsze niż w butach, nawet najwygodniejszych.
  • Tańsze modele z gumy nagrzewają się i nie są tak przewiewne i komfortowe, jak mogłoby się wydawać.
  • Wchodzenie do wody bez butów jest jednak nieco przyjemniejsze.

Decyzja o stosowaniu obuwia plażowego jest kwestią indywidualną. Warto rozważyć wszelkie plusy i minusy oraz zastanowić się, czy jesteśmy pewni, że w miejscu, do którego się udajemy na wakacje, takie buty się przydadzą (na przykład w kurorcie z prywatną plażą, która jest regularnie sprzątana ryzyko nastąpienia na odłamek szkła jest znacznie mniejsze niż na publicznej plaży w zatłoczonym miejscu).

Polecane buty do wody

Jakie są rodzaje butów plażowych?

Obuwie ochronne na plażę można podzielić z uwagi na wiek i płeć użytkowników. W sklepach sportowych można znaleźć:

  • Buty plażowe męskie – dostępne w wielu rozmiarach, wzorach i kolorach. Buty do wody męskie działu bywają nie tylko większe, ale często także nieco szersze od damskich.
  • Buty plażowe damskie – dostępne w wielu kolorach, często dość wzorzyste i rzucające się w oczy. Buty damskie do wody są dostępne w większych oraz mniejszych rozmiarach, poszczególne modele mogą być też zauważalnie węższe od butów męskich do wody.
  • Buty plażowe dla dzieci – najmniejsze rozmiary butów tego typu to właśnie buty do wody dziecięce. Bywają kolorowe, ozdobione wzorami i detalami dekoracyjnymi.

Obuwie na plażę i do wody można podzielić także ze względu na materiał, z jakiego zostało wykonane. Warto zwrócić uwagę na tę kwestię podczas zakupu, ponieważ poszczególne rozwiązania dobrze sprawdzają się w określonych sytuacjach. Do wyboru mamy:

  • Gumowe – najtańsze, najbardziej elastyczne i dość popularne obuwie plażowe. Buty tego typu są w całości gumowe. Ich powierzchnia jest ażurowa, by zapewnić stopie wentylację. Obuwie tego typu bardzo dobrze chroni przed otarciami od kamieni. Ich mankamentem jest fakt, że mocno się nagrzewają i nie są aż tak przewiewne, by gwarantować pełen komfort podczas upałów.
  • Plastikowe – kolejne rozwiązanie w niskiej cenie. Buty tego typu są również ażurowe i dziurkowane, ale nie należą do zbyt komfortowych rozwiązań. Stopy w butach z plastiku pocą się, obuwie tego typu może odparzać i obcierać.
  • Piankowe – lepszy wariant butów gumowych. Buty do wody z pianki (neoprenowe) są wygodniejsze i bardziej elastyczne od butów z plastiku czy innego typu tworzywa. Obuwie neoprenowe jest odporne na wilgoć, wytrzymałe i wygodne.
  • Z miękką podeszwą – specjalne buty sportowe o miękkiej podeszwie. Nadają się nie tylko do plażowania, ale również do uprawiania sportów wodnych (na przykład do windsurfingu). Ogromną zaletą butów tego typu jest zwiększona przyczepność do podłoża – dlatego są to buty polecane do spacerów po kamieniach, do pływania na desce oraz do chodzenia po dnie pełnym kamieni, wodorostów i glonów.
  • Z twardą podeszwą – najbardziej solidne i konkretne buty do wody. Można w nich pływać, uprawiać inne sporty wodne, spacerować po plaży (szczególnie tej kamienistej). Ich zaletą jest solidnie wykonana i wzmocniona podeszwa, która dobrze niweluje nierówności podłoża. Buty do wody z twardą podeszwą najlepiej amortyzują wszelkie nierówności terenu i najlepiej chronią podeszwy stóp przed urazami.

Obuwie plażowe można podzielić również ze względu na zastosowane zapięcie. Możliwości jest kilka:

  • Buty wsuwane, bez zapięcia – tak, zazwyczaj, wyglądają najprostsze buty plażowe z gumy. Obuwie tego typu musi być dość elastyczne, by możliwe było jego zakładanie i zdejmowanie oraz by buty nie spadały ze stopy podczas chodzenia. Buty tego typu sprawdzą się raczej podczas spacerów niż podczas uprawiania sportów wodnych czy pływania – większe ryzyko zsunięcia się buta tego typu.
  • Buty na zamek – zapięcie na zamek sprawdza się o tyle dobrze, że szybko działa i umożliwia wygodne zakładanie i zdejmowanie buta.
  • Buty na rzep – lepsze rozwiązanie, które sprawia, że but dobrze trzyma się stopy, a jednocześnie jest dość wygodne w zapinaniu i odpinaniu. Mankamentem rzepów jest fakt, że mogą się szybko zużyć, gdy buty będą często zakładane i zdejmowane.
  • Buty sznurowane – umożliwiają najlepsze dopasowanie butów do stopy, jednak zakładanie obuwia sznurowanego i jego zdejmowanie zajmuje najwięcej czasu.

To jeszcze nie wszystkie rozwiązania, jakie możemy znaleźć w sklepach. W kategorii butów do wody nie brak rozwiązań nietypowych i dość specyficznych, jak choćby:

  • Buty do wody z palcami – najczęściej są wykonywane z neoprenu, mają specyficzny kształt, ale dzięki niemu dobrze trzymają się stopy.
  • Buty do wody przezroczyste – najczęściej są wykonane z plastiku lub gumy.

Jak wybrać buty do wody? Na co zwrócić uwagę?

Przy wyborze obuwia do wody najistotniejszy jest wybór odpowiedniego rozmiaru i rodzaju butów. Jeśli zdecydowaliśmy już o zakupie konkretnego typu butów (na przykład z twardą podeszwą), warto skupić się na wyborze dobrego rozmiaru. Jak go dobrać?

  • Obuwie do wody nie może być luźne, wówczas spadnie po tym, gdy wejdziemy do wody.
  • Powinny dobrze przylegać, a lekki luz może znajdować się z przodu buta (przed palcami).
  • Buty warto dobierać popołudniu, gdy stopy są lekko spuchnięte po całym dniu. W gorące dni, na plaży też będą zmęczone i spuchnięte. Jeśli kupimy buty w chłodny dzień z samego rana, raczej nie założymy ich podczas wczasów w tropikach – będą za ciasne.

Zakup obuwia do wody warto poprzedzić zgłębieniem informacji o miejscu, w które się wybieramy. Zupełnie inne buty sprawdzą się na plażach w Chorwacji, inne nad rzeką w polskich górach, a inne w Egipcie czy Grecji. Można pokusić się o obuwie o uniwersalnym charakterze, ale warto to zrobić świadomie.

  • Na plażach kamienistych i żwirowych najlepsze będą buty o twardej podeszwie.
  • Do uprawiania sportów wodnych dobrze sprawdzają się buty o miękkiej podeszwie.
  • Na chorwackich plażach nietrudno natknąć się na jeżowce, a najlepsze buty na jeżowce to te mocniej zabudowane, z twardą i grubą podeszwą.
  • Plaże w Egipcie są piaszczyste i w związku z tym nie ma potrzeby zakładania butów z twardą podeszwą. W tych okolicznościach doskonale sprawdzą się buty do wody z pianki.
  • W Grecji trzeba liczyć się z dość dużym zróżnicowaniem na wybrzeżu. Choć nie brak tam plaż piaszczystych, po których można spacerować na bosaka, to są też plaże kamieniste, na których przydadzą się buty z neoprenu, gumy lub z twardą podeszwą.

Buty plażowe a klapki – czym się różnią?

Wiele osób, wybierając się na plażę, sięga po klapki męskie, klapki damskie, japonki męskie lub sandały. Czy takie obuwie nie wystarczy, by ochronić stopy przed urazem?

Odpowiedź jest prosta – niestety nie. Obuwie standardowe (zwykłe klapki lub sandały) nie mają specjalnie wyprofilowanych podeszw i nie trzymają się stóp tak niezawodnie, jak buty do plażowania. Jednak to nie koniec różnic pomiędzy tymi dwoma rodzajami obuwia.

Buty zwykłe

  • Mogą mieć cienką podeszwę i odsłaniać dużą część stopy. Nie będą więc dostatecznie chronić nas przed otarciami i skaleczeniami.
  • Klapki czy letnie sandałki nie trzymają się stopy na tyle, by móc w nich brodzić w rwącej rzece czy wchodzić w nich do morza.
  • Mogą ulec uszkodzeniom pod wpływem wilgoci i wody.
  • Mogą być bardziej przewiewne.
  • Bywają bardziej estetyczne od plażowych.

Buty plażowe

  • Są zabudowane, otulają stopę, chronią przed otarciami i skaleczeniami.
  • Idealnie sprawdzą się zarówno podczas spacerów, jak również przy wchodzeniu do wody, a nawet podczas pływania.
  • Obuwie plażowe jest wykonane z materiałów odpornych na wodę i wilgoć. Można w nich wchodzić do wody i pływać i nic nie powinno im się stać.
  • Odpowiednio dobrane zapewnią wentylację stopom.
  • Dostępne w wielu wzorach i kolorach, ale nie są tak ozdobne, jak klapki z cyrkoniami czy skórzane sandały.

Buty do pływania – gdzie kupić? Czy warto?

Obuwie do wody można znaleźć w wielu sklepach. Zdecydowanie nie warto sięgać po buty do pływania od nieznanych producentów. Najlepiej wybrać ofertę sprawdzonych marek w dobrych sklepach sportowych.

Zakup obuwia do wody to dobra inwestycja – buty tego typu poprawiają komfort na plaży, nad rzeką czy nad jeziorem i sprawiają, że nie musimy martwić się każdym krokiem. Dzięki dobrym butom do wody niestraszne są kamienie i żwir. To rozwiązanie, które można polecić osobom w każdym wieku.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:33
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.