Jakie wybrać oświetlenie rowerowe? Które będzie najlepsze?

| 0 Komentarzy
Bezpieczeństwo rowerzysty w dużej mierze zależy od odpowiedniego oświetlenia, które rozjaśni drogę, ale także uczyni rowerzystę widocznym dla innych uczestników ruchu.

Bezpieczna jazda na rowerze to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów ruchu drogowego i ostrożność podczas przemieszczania się. Jak wybrać dobre oświetlenie rowerowe? Jakie są dostępne możliwości i na jakie lampki do roweru się zdecydować?

Najlepsze oświetlenie rowerowe

Czy oświetlenie roweru jest obowiązkowe?

Lampa rowerowa jest absolutnie niezbędna, jeśli zamierzamy poruszać się na rowerze nie tylko w samo południe, ale także podczas mglistych poranków lub ciemnych wieczorów. Lampa rowerowa zapewnia bezpieczeństwo i widoczność na drodze podobnie jak odpowiednie kurtki rowerowe.

Obecne przepisy nie nakładają na rowerzystów bezwzględnego obowiązku posiadania oświetlenia rowerowego. Jak to możliwe? Otóż obowiązek posiadania przynajmniej jednej lampy przedniej oraz odblaskowej lampy tylnej obowiązuje tylko po zmroku, w tunelu, podczas mgły i ograniczonej widoczności na drodze. To oznacza, że w piękny, słoneczny dzień nie jest wymagana jazda z lampą rowerową, ale czy warto zawracać sobie głowę montażem i demontażem lamp, gdy warunki pogodowe i widoczność niespodziewanie się zmienią?

Znacznie lepszym wyjściem jest montaż na stałe solidnego oświetlenia rowerowego oraz odblasków. Wówczas nie musimy się martwić zbyt nadgorliwą kontrolą drogową albo tym, że wracamy do domu później niż zwykle i zaczyna zmierzchać, a lampkę zostawiliśmy w garażu.

Jaka lampa do roweru?

Posiadanie i użytkowanie przedniej lampy rowerowej to kwestia komfortu użytkownika oraz jego bezpieczeństwa. Wybór odpowiedniego modelu lampy rowerowej nie jest łatwy – oferta jest szeroka i trudno szybko wskazać najlepszy model.

LED czy halogen do roweru?

Lampki LED do roweru są bardziej ekonomiczne i energooszczędne od halogenowych. Dają one mocny strumień światła, a przy tym nie są tak energochłonne jak halogeny. Wynika z tego, że zasilanie lampy LED skutkuje znacznie wolniejszym zużyciem akumulatorów. Za wyborem oświetlenia LED przemawia wyższa energooszczędność i wolniejsze zużywanie się akumulatorów, ale zarówno lampki LED, jak również halogenowe, mogą zapewnić równie dobre oświetlenie drogi.

Jakie oświetlenie do roweru?

Chcąc zakupić wymagane oświetlenie do roweru, należy przeanalizować podstawowe cechy, jakimi powinny się charakteryzować te niewielkie, aczkolwiek ważne urządzenia.

Dobre oświetlenie rowerowe powinno zapewnić optymalną widoczność oraz sprawić, że sam rowerzysta będzie dobrze widoczny na drodze. Na jakie kwestie należy zwrócić uwagę?

  • Moc światła – w zasadzie to im wyższa, tym lepsza. Moc jest zazwyczaj podawana w lumenach (szczególnie w przypadku lampek LED). Standardem są lampki od kilkudziesięciu do kilkuset lumenów (na przykład 400 lumenów). Przy analizowaniu tego parametru należy uwzględnić, w jakich warunkach będzie na ogół użytkowany rower. Do jazdy po dobrze oświetlonych ulicach wystarczy słabsza lampka, ale do poruszania się po zmroku po leśnej drodze warto zainwestować w znacznie mocniejsze światło.
  • Kolor światła – przednia lampa powinna świecić na biało lub żółto. Tylna powinna świecić na czerwono.
  • Kąt świecenia – szerszy będzie wygodniejszy dla rowerzysty – polepszy widoczność otoczenia (pobocza, chodnika) podczas jazdy.
  • Sposób zasilania – na ogół są to baterie lub akumulator, znacznie rzadziej dynamo.
  • Montaż – część lampek montuje się raczej na stałe, ale niektóre modele mogą być łatwe w montażu i demontażu – te sprawdzą się wówczas, gdy użytkownik chciałby zmieniać rodzaj oświetlenia. Lampa przednia powinna być zamocowana na odpowiedniej wysokości (nie niżej niż 250 mm od powierzchni jezdni i nie wyżej niż 1500 mm od tego poziomu), co oznacza, że nie można zastąpić lampki rowerowej lampą czołową. Oczywiście jeżdżenie z lampką czołówką jest dozwolone i możliwe, ale po zmroku mamy obowiązek posiadać zamontowaną lampę na rowerze, a nie tylko na sobie.
  • Tryby świecenia – niektóre lampki mają zróżnicowane tryby świecenia (nie tylko jednostajny, ale także pulsujący).
  • Jakość wykonania – warto zwrócić uwagę na to, jak wykonana została obudowa lampki, czy jest odporna na czynniki zewnętrzne.

Oświetlenie dodatkowe do roweru

Lampa przednia, tylny odblask oraz lampa tylna to obowiązkowe oświetlenie roweru podczas jazdy po zmroku, w tunelu i w kiepskich warunkach drogowych. Jednak warto sięgnąć także po dodatkowe rodzaje oświetlenia, by poruszać się po drodze bezpieczniej i być lepiej widocznym.

  • Odblaski na koła – oświetlenie kół powinno być w kolorze żółtym. Warto zastosować kilka odblasków na każdym kole.
  • Odblask biały na przód roweru – dodatkowy akcent odblaskowy, który dobrze uwidoczni rowerzystę na drodze.
  • Lampa czołowa – warto z niej korzystać, gdy brak jakiegokolwiek oświetlenia zewnętrznego w danym terenie, na przykład podczas poruszania się po lesie i w tym podobnych okolicznościach.
  • Odblaski na pedałach (barwa żółta) – dodatkowe, niewielkie odblaski, które na dodatek są w ruchu więc odbijają światło w zróżnicowany sposób i uwidaczniają rowerzystę na drodze.

Bezpieczeństwo podczas jazdy na rowerze powinno być priorytetem przy wyborze obowiązkowego oświetlenia, odblasków i innych akcesoriów rowerowych. Na oświetleniu do roweru z pewnością nie warto oszczędzać. Najtańsze lampki szybko się zepsują, a podczas działania będą emitowały słabe światło. By kupić dobre oświetlenie przednie, trzeba przygotować się na wydatek rzędu ponad 100 złotych. To niewielka cena za bezpieczeństwo i pewność, że rowerzysta zauważy na drodze przeszkodę oraz będzie dobrze widoczny dla przechodniów i kierowców samochodów.

 
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:35
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.