Jemioła w święta – co oznacza? Gdzie zawiesić jemiołę?

| 0 Komentarzy
Jemioła to jedna z częściej pojawiających się dekoracji świątecznych. Co oznacza i gdzie ją powiesić?

Boże Narodzenie to czas, w którym nie może zabraknąć pięknie udekorowanej choinki, wieńca, a także suto zastawionego stołu. Bardzo często w domach spotkać można również zieloną niebanalną ozdobę, jaką jest jemioła. W niektórych domostwach i regionach Polski dekorowanie mieszkania jemiołą jest tradycją kultywowaną od wieków. Po co jemioła na święta? Jak ją przechowywać?

Jak udekorować dom na święta?

Niepowtarzalny klimat Bożego Narodzenia to rodzinne spotkania, tradycyjne potrawy, które tak wspaniale smakują jedynie na święta oraz pięknie udekorowany dom. Wspólnie ubrana choinka, wieniec na drzwiach, świąteczny obrus oraz zastawa to tylko niektóre z dekoracji pojawiających się w domach.

Popularne dekoracje świąteczne

W okresie świątecznym w mieszkaniach króluje przede wszystkim zieleń, czerwień, biel, srebro oraz złoto. Zielone dekoracje stanowią najczęściej pięknie ozdobione drzewko, gałązki iglaste ułożone w stroik lub zaplecione w wieniec, a także niebanalna jemioła. W święta nie może zabraknąć również kolorowych lampek zdobiących nie tylko choinkę, ale często dekorujących balustradę przy schodach, futrynę drzwi, okna albo meble.

Nic nie wprowadza do domu tak przytulnej i ciepłej atmosfery jak blask zapalonych świec. Decydując się na przystrojenie nimi świątecznego stołu, warto wybrać świece zapachowe, które zapalone wprowadzą do wnętrza aromat cynamonu, pomarańczy lub jabłek, tak bardzo kojarzących się z Bożym Narodzeniem. Świece ustawić można nie tylko na stole, ale również na meblach. W tym przypadku doskonale sprawdzi się duży lampion, który pomieści dwie lub trzy świece.

Jemioła na święta – znaczenie

Od wieków jedną z częściej spotykanych ozdób świątecznych na całym świecie jest również jemioła – tworzy się z niej stroiki lub wiesza w różnych częściach domu. Jemioła na święta większości kojarzy się ze zwyczajem całowania. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że roślina ta to również symbol szczęścia, miłości, bogactwa, płodności, a także wieczności. Jemioła ceniona jest od wieków. Uważa się ją za roślinę magiczną, gdyż rozwija się oraz owocuje w zimie, a ponadto rośnie na drzewach pozbawionych liści i kwiatów. Dawniej jemiołę dawano niepłodnym zwierzętom, aby te mogły doczekać się młodych, stawały pod nią także przyszłe panny młode, które pragnęły licznego potomstwa.

Początkowo wieszanie jemioły w święta miało zapewnić mieszkańcom domu szczęście oraz zdrowie. Tradycyjne całowanie pod jemiołą w święta zostało zapoczątkowane w XVIII wieku w Anglii. Roślinę wieszano u sufitu i całowano się pod nią, a po każdym pocałunku ściągano jedno nasionko. Jemioła wisiała do czasu, aż krzew miał owoce. Zrywaniem owoców z jemioły zajmował się mężczyzna, jeśli udało mu się zebrać je wszystkie, mógł liczyć na owocny w miłość rok, a także na rychłe pojawienie się na świecie potomka.

Gdzie zawiesić jemiołę?

Dziś jemioła w święta to przede wszystkim niebanalna dekoracja, która wprowadza do wnętrza magiczny klimat Bożego Narodzenia. Można z niej zrobić nietuzinkowe stroiki oraz wieńce, które ułożone na stole, kominku, komodzie lub zawieszone na drewnianych karniszach przy oknie będą doskonale prezentować się w każdym wnętrzu.

Kulę jemioły ozdobić można czerwonymi, srebrnymi lub złotymi dodatkami – wstążką, bombkami choinkowymi, szyszkami, a także orzechami włoskimi. Zawieszona na długiej czerwonej wstążce może zostać ulokowana nad stołem wigilijnym, w kuchni, a także nad drzwiami wejściowymi lub nad kominkiem.

Symbolika jemioły związana jest nieodłącznie z miejscem, w którym wiesza się magiczną roślinę. Zawieszona w kuchni – nad źródłem ognia lub w pokoju nad kominkiem, ma chronić dom przed pożarem oraz piorunami. Z kolei zielone gałązki jemioły usytuowane nad wigilijnym stołem mają zapewnić domownikom szczęście i dostatek. Jemioła strącona z drzewa i umieszczona nad drzwiami wejściowymi do domu, powinna chronić przed niechcianymi gośćmi, a także przyciągać dobrych i uczciwych ludzi.

Jak przechowywać jemiołę?

Gałązki jemioły same w sobie stanowią doskonałą ozdobę. Można ją przyciąć, umieścić w wąskim i wysokim wazonie, a następnie postawić na stole wigilijnym. Warto pamiętać, iż jemioły nie wstawia się do wody. Gałązki jemioły nie tylko atrakcyjnie się prezentują, są też bardzo trwałe, dlatego doskonale sprawdzają się w roli dekoracji świątecznych.

Według tradycji – po świętach, jemiołę należy ususzyć i przechowywać do następnego roku. Można ją również schować, a następnie spalić w święto Trzech Króli, czyli 6 stycznia. Ze względu na to, iż roślina długo zachowuje swój dekoracyjny wygląd, warto wykorzystać jej potencjał i pozostawić w domu na dłużej jako nietuzinkową ozdobę wnętrza.

Jemioła na święta – cena

Przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia jemiołę można kupić na większości targów, bazarów, punktów z choinkami, a także u ulicznych handlarzy. Pojedyncze gałązki rośliny – dodatkowo dekorowane np. brokatem można nabyć również na internecie, w sklepach oferujących elementy wyposażenia wnętrz, artykuły do domu oraz dekoracje. Ceny jemioły uzależnione są przede wszystkim od jej wielkości – roślina ta sprzedawana jest w całości jako duży pęk, a także w postaci oddzielonych gałązek związanych w mniejszy bukiet. Pojedyncze gałązki jemioły można kupić na internecie za kilkanaście złotych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:06
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.