Kabel D-SUB – D-SUB. Jak wybrać najlepszy kabel? Na co zwrócić uwagę?
Spis treści:
Przewód D-Sub – co to jest? Do czego służy?
Przewody D-Sub, zwane także VGA, są powszechnie stosowane do połączeń pomiędzy komputerem a monitorem lub telewizorem. Przewód tego typu umożliwia jednak wyłącznie transmisję analogową, dlatego w miarę możliwości warto korzystać z nowszych rodzajów złącz (na przykład HDMI, DVI).
Kabel D-Sub służy do podłączenia monitora lub telewizora bezpośrednio do złącza na karcie graficznej. Pomimo bezpośredniego podłączenia, transmisja w tym standardzie nie zachwyca jakością obrazu, ale w przypadku starszych monitorów i telewizorów, które nie posiadają nowocześniejszych złącz, może to być jedyne dostępne rozwiązanie. Warto jednak pamiętać o tym, że:
- Przewód D-Sub nie zapewni tak wysokiej jakości obrazu, jak DVI lub HDMI. Największe wątpliwości budzi rozdzielczość D-Sub i przepustowość. Maksymalna obsługiwana rozdzielczość to QXGA (2048 x 1536) przy odświeżaniu 85 Hz, jednak raczej nowocześniejsze monitory o wyższej rozdzielczości powinny dysponować złączami cyfrowymi.
- Przewód D-Sub nie przesyła dźwięku, a wyłącznie obraz. Jeśli chcemy przesyłać także dźwięk, to konieczne będzie zastosowanie dodatkowego połączenia.
Polecane kable D-SUB
Co warto sprawdzić jeszcze przed zakupem kabla D-Sub?
Choć przewody tego typu nie są ekstremalnie drogie, to i tak nie warto sięgać po nie bez zastanowienia i zweryfikowania, czy aby na pewno jest to odpowiednie rozwiązanie. Zanim zaczniemy szukać przewodu tego typu, warto sprawdzić złącza w urządzeniach – czy aby na pewno w obu sprzętach, które chcemy połączyć, są gniazda D-Sub? Jeśli tak, to wystarczy zakup przewodu D-Sub-D-Sub, a jeśli nie, to musimy rozejrzeć się za innym rozwiązaniem.
- Adapter – to niewielka przejściówka, która umożliwia połączenie urządzeń przy pomocy przewodu obustronnego D-Sub nawet wówczas, gdy jedno z nich nie posiada złącza D-Sub. Adapter DVI-D – D-Sub to popularne rozwiązanie, gdy karta graficzna i monitor są wyposażone w inne standardy złącz.
- Kabel z odpowiednimi końcówkami i konwerterem – innym rozwiązaniem, jakie można zastosować, kabel D-Sub – DVI-D/HDMI z konwersją sygnału. Przewód tego typu posiada 2 różne końcówki, dzięki czemu może być podłączony do nowszej karty graficznej z HDMI/DVI oraz do starszego monitora z gniazdem VGA. Warto jednak pamiętać o tym, że takie połączenie pozwoli jedynie na przesyłanie obrazu oraz o tym, że nie każdy przewód posiada wbudowany konwerter, który jest niezbędny do zamiany sygnału cyfrowego na analogowy lub odwrotnie (HDMI-D-Sub lub D-Sub-HDMI). Jeśli przewód nie posiada wbudowanego konwertera, to będzie trzeba dokupić go oddzielnie.
Jak wybrać przewód D-Sub? Na co zwrócić uwagę?
Oferta kabli tego typu jest bardzo szeroka. Pomimo dostępności nowocześniejszych rozwiązań, wciąż wiele osób sięga po kable D-Sub i stąd tak szeroki asortyment w tej kategorii. By wybrać odpowiedni przewód, warto zwrócić uwagę na kilka elementarnych kwestii:
- Długość przewodu – to podstawowy parametr, na który należy zwrócić uwagę. Odległość między złączem na karcie graficznej oraz w monitorze warto wymierzyć z zapasem, by przewód, po podłączeniu, nie był napięty i nie uniemożliwiał lekkiego manewrowania monitorem. Oferta kabli D-Sub jest jednak na tyle szeroka, że bez problemu znajdziemy odpowiednią długość.
- Wtyczka kątowa – jest to rozwiązanie ułatwiające podpięcie kabla i jego wygodne ułożenie, gdy monitor lub obudowa PC znajduje się blisko ściany. Wtyczka kątowa nie odstaje tak bardzo do tyłu, a przez to kabel lepiej się układa, nie jest to jednak zbyt częste rozwiązanie dla przewodów D-Sub.
- Kolor przewodu – przewody D-Sub można kupić nie tylko w czarnym wariancie, ale też w szarym, a nawet beżowym lub niebieskim. Dzięki takiej różnorodności, można dopasować kolor kabla do kolorystyki innych przewodów.
- Filtr redukujący zakłócenia – nie każdy przewód go posiada, a jest to rozwiązanie, które minimalizuje ewentualne zakłócenia i poprawia jakość transmitowanego obrazu.
- Ekranowanie – także pozwala minimalizować ewentualne zakłócenia.
- Marka – przewody D-Sub są obecne w asortymencie wielu różnych marek i na ogół najlepszym wyborem okazują się te od rozpoznawalnych i cenionych producentów. Jest to zarówno kwestia wyższej jakości wykonania, jak również lepszych parametrów przewodu.
- Cena – jest uzależniona od długości kabla, renomy producenta, zastosowanego ekranowania, jak również od innych parametrów. Warto wybierać przewody z co najmniej średniej półki, gdyż najtańsze bywają mniej trwałe.
Choć analogowa transmisja obrazu pozostawia wiele do życzenia, to wciąż są użytkowane monitory i telewizory, których nie wyposażono w złącza cyfrowe i w ich wypadku to właśnie zastosowanie przewodu D-Sub będzie dobrym rozwiązaniem.
Komentarze (0)