Kabel DisplayPort – DisplayPort. Jak wybrać? Który najlepszy?

| 3 Komentarze
Czym się kierować przy zakupie przewodu DisplayPort-DisplayPort? O czym pamiętać? Na co zwrócić uwagę?

Jak wybrać kabel DisplayPort?

Oferta przewodów DisplayPort-DisplayPort jest bardzo szeroka. W swojej ofercie mają je liczne marki, a poszczególne kable mogą różnić się pod względem detali. Oto kwestie, na które warto zwrócić uwagę:

  • Standard przewodu – jest to kwestia bardzo istotna, jeśli zależy nam na obsłudze wysokich rozdzielczości przy wysokim tempie odświeżania obrazu. Różnice pomiędzy poszczególnymi standardami są przedstawione w tabeli powyżej.
  • Obsługiwana rozdzielczość – producenci często podają także informację o maksymalnej obsługiwanej rozdzielczości, co pozwala szybko zorientować się, czy wybrany przewód będzie odpowiedni do wybranego ekranu.
  • Długość kabla – to kwestia elementarna, gdyż przewód musi mieć optymalną długość. Nie warto kupować go ze zbyt dużym zapasem, a szczególnie gdy mowa o przewodach kilkunastometrowych, gdyż powyżej 15 metrów możemy mieć do czynienia z obniżeniem rozdzielczości obrazu.
  • Kolor przewodu – większość kabli DisplayPort to przewody w czarnym kolorze, ale jeśli zależy nam na innym odcieniu, to uda się znaleźć pojedyncze propozycje w innych kolorach.
  • Filtr redukujący zakłócenia i ekranowanie przewodu – dodatkowe rozwiązania zapobiegające zakłóceniom.
  • Marka – DisplayPort kabel można znaleźć w asortymencie wielu różnych marek. Doświadczenie wielu kupujących potwierdza, że najlepiej wybierać przewody znanych producentów, a nie najtańsze propozycje nieznanych marek, które mogą okazać się słabszej jakości.

Zaraz po zakupie warto wykonać test DisplayPort kabel, by upewnić się że działa, a przy preferowanej rozdzielczości i tempie odświeżania obrazu nie ma żadnych niepożądanych efektów (drgania ekranu, smużenia). Jeśli wszystko jest w porządku, wybraliśmy dobry kabel.

Polecane kable DisplayPort

Standard DisplayPort – informacje ogólne

DisplayPort to stosunkowo nowy standard cyfrowy, który został zatwierdzony w 2006 roku. Został opracowany przez organizację VESA. Oto najważniejsze informacje na jego temat:

  • Jest to uniwersalny interfejs cyfrowy, który może być wykorzystywany, na przykład, do połączenia karty graficznej z monitorem albo telewizorem, ale też do podłączania projektorów, wyświetlaczy i innego typu urządzeń.
  • DisplayPort umożliwia bezstratne przesyłanie sygnału nawet do 15 metrów. Dłuższy przewód powoduje obniżenie parametrów obrazu, a szczególnie rozdzielczości.
  • Kabel DisplayPort jest zdecydowanie cieńszy od kabli HDMI lub DVI, a jego wtyczki także są niewielkie i nie wymagają dokręcania śrubkami.
  • W sprzedaży znajdziemy przewody DisplayPort w różnych standardach: 1, 1.2, 1.3, a nawet 1.4.

Czym się różnią poszczególne standardy DisplayPort?

Wszystkie standardy są ze sobą kompatybilne, ale warto zdawać sobie sprawę, że im nowszy standard, tym większe możliwości, jeśli chodzi o przesyłanie sygnału. Różnice pomiędzy standardem DisplayPort 1, 1.2, DisplayPort 1.3 oraz 1.4 przedstawiono w poniższej tabeli.

DisplayPort 1 vs 1.2 vs 1.3 vs 1.4

Jak widać, kolejne standardy DisplayPort stwarzają zupełnie nowe, lepsze możliwości przesyłania wideo w coraz wyższych rozdzielczościach przy coraz lepszym maksymalnym odświeżaniu. Jeśli więc szukamy kabla do dobrej karty graficznej i monitora o wysokiej rozdzielczości (na przykład 4K) i wysokiej częstotliwości odświeżania, to wersja standardu DisplayPort powinna być jedną z kluczowych kwestii, na które zwrócimy uwagę. Oczywiście nie zawsze warto inwestować w kabel DisplayPort 1.3. Jeśli połączenie ma dotyczyć przeciętnego monitora Full HD o odświeżaniu 75 Hz, to nie ma sensu przepłacać.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Adaptery AV - Huby USB - Kable AV

Udostępnij
4,4
8 ocen
3 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

Nie ma kliku standardów kabli Dipaly Port ( 1.1, 1.2) to tylko chwyt marketingowy, standard to dotyczy softwaru a kabel pozostaje taki sam.
Standardy kabli nie wynikają z numerka specyfikacji Display Port lecz z budowy. Występują dwie różnice.
Pierwsza: Pin 20 zasilający w kablu. W kablach łączących kartę graficzną z monitorem musi być nie podłączony. Podłączenie może spowodować różne problemy: od nieuruchamiania monitora lub komputera, problemów z wyjściem z uśpienia po tak drastyczne jak zniszczenie monitora lub karty graficznej.
Druga: Dotyczy prędkości transmisji (obecnie od RBR do HBR3). VESA certyfikuje kable do odpowiedniej prędkości transmisji. Przy zakupie gorszego kabla może okazać się, że nasza wspaniała karta i monitor obsługująca 4K lub więcej nie będzie w stanie z tego skorzystać.
Szczególnie dla rozdzielczości 4k (3840x2160 lub 3840x1440) i wyższego niż standardowe odświeżania wymagany jest dobry kabel, te tańsze, gorzej wykonane albo nie zastartują albo pojawią się problemy typu urwanie transmisji w czasie oglądania filmu (pulipt windows może działać dobrze). Spotkałem się z tym w przypadku monitora Samsunga 34" (3840x1440 x 100Hz) gdzie problematyczny okazał się kabel DP dodany fabrycznie, na innym (ale takim solidnym) działa dobrze.
Specjalista Morele | 15:44
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.