Kabel DVI-D-DisplayPort – jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę?
Spis treści:
Polecane kable i konwertery
DVI-D a DisplayPort – co to za złącza? Czym się różnią?
Zanim zaczniemy rozglądać się za odpowiednimi przewodami i adapterami, warto zorientować się, czym w ogóle różnią się oba typy złącz i dlaczego przejście z DVI-D na DisplayPort jest trudniejsze niż z DisplayPort na DVI-D.
- DVI-D co to jest? DVI-D to jeden ze standardów interfejsu DVI. Złącze DVI-D służy wyłącznie do przesyłania sygnału cyfrowego. Sam standard DVI jest obecny w użyciu od 1999 roku. Złącza DVI, a szczególnie DVI-D, są wykorzystywane na przykład do podłączania monitora do karty graficznej. Warto jednak pamiętać o tym, że interfejs DVI pozwala tylko na przesyłanie obrazu, a dźwięk musi być przesyłany oddzielnie.
- DisplayPort – nowszy rodzaj interfejsu cyfrowego. Jest obecny na rynku od 2006 roku i służy do podłączania ekranów i monitorów do kart graficznych i innego typu urządzeń. DisplayPort pozwala na przesyłanie zarówno obrazu, jak i dźwięku (podobnie jak interfejs HDMI).
Ponieważ interfejs DisplayPort jest nowszy i opracowano go z myślą o wstecznej kompatybilności z HDMI oraz DVI, połączenie karty graficznej posiadającej wyjście DisplayPort do monitora DVI wymaga jedynie zastosowania niedrogiego kabla z adapterem. Oczywiście przesyłany będzie jedynie obraz.
Problem pojawia się dopiero wówczas, gdy sytuacja jest odwrotna – to znaczy wtedy, gdy karta graficzna posiada złącze DVI-D, a monitor DisplayPort. Zdarza się to rzadko, najczęściej w obu urządzeniach są jeszcze inne porty, które łatwiej ze sobą połączyć, ale w nielicznych sytuacjach może pojawić się potrzeba połączenia DVI-D -> DisplayPort. Czy to możliwe?
DVI-D -> DisplayPort – jak wykonać połączenie?
Sytuacje w których zachodzi konieczność przejścia z DVI-D na DisplayPort nie należą do zbyt częstych, ponieważ rzadko zdarza, by w karcie graficznej nie było innego złącza niż DVI-D, aczkolwiek drugie złącze może być zajęte przez dodatkowy monitor lub uszkodzone. Jeśli jednak z taką sytuacją mamy do czynienia, musimy pamiętać o kilku kwestiach:
- Najpopularniejsze kable i adaptery DisplayPort-DVI-D nie zadziałają w odwrotnym kierunku. Służą one do połączenia grafiki ze złączem DisplayPort do monitora z DVI-D, a nie na odwrót.
- By przejść z DVI-D na DisplayPort potrzebny będzie aktywny konwerter sygnału. Niestety nie jest to rozwiązanie na każdą kieszeń i czasami okazać się może nieopłacalne (wiele konwerterów tego typu to koszt kilkuset złotych).
- Aktywna przejściówka DVI-D -> DisplayPort może posiadać jeszcze dodatkowe porty (na przykład USB) oraz najczęściej wymaga jeszcze dokupienia kabla DisplayPort-DisplayPort ze względu na to, że w adapterze znajduje się gniazdo żeńskie DisplayPort.
Jak widać, podłączenie monitora DisplayPort do komputera ze złączem DVI-D jest trudniejsze niż sytuacja odwrotna, a z pewnością bardziej kosztowne. Z tego względu warto rozważyć rozwiązanie alternatywne – wymianę monitora lub grafiki tak, by uzyskać w pełni kompatybilne rodzaje złącz. Opłaca się to jedynie wówczas, gdy są to urządzenia niedrogie i łatwe do zastąpienia.
D-Sub, HDMI, DVI-D czy DisplayPort? Wszystkie te złącza to interfejs służący do łączenia komputera z monitorem lub telewizorem. Najlepszym wyborem, jeśli mamy taki wybór, jest stosowanie interfejsu cyfrowego i to w najnowszych standardach. Złącza D-Sub (VGA) służą do transmisji analogowej. Złącze DVI-D obsługuje interfejs cyfrowy, ale nie umożliwia przesyłania dźwięku. Najnowszym rozwiązaniem jest właśnie DisplayPort, który umożliwia cyfrowe przesyłanie dźwięku i obrazu. Każdy rodzaj interfejsu ma swoje mankamenty, dlatego przed zakupem nowego monitora lub karty graficznej, warto zweryfikować dokładne informacje na ten temat i postawić na ten rodzaj interfejsu, który będzie najlepiej odpowiadał oczekiwaniom użytkownika.
Komentarze (2)