Kabel DVI na SCART - jaki wybrać? Który będzie najlepszy?
Spis treści:
Popularny niegdyś standard SCART (eurozłącze) został wdrożony w jeszcze w latach 70-tych ubiegłego stulecia. Był to podstawowy i zdecydowanie najwygodniejszy wtedy sposób łączenia ze sobą urządzeń audio-wideo, takich jak: telewizory, magnetowidy, odtwarzacze DVD, tunery satelitarne i konsole do gier. Standard ten został opracowany w Brukseli i wdrożony później przez francuskie Stowarzyszenie Konstruktorów Urządzeń Radiowych i Telewizyjnych (fr. Syndicat des Constructeurs d’Appareils Radiorécepteurs et Téléviseurs). W krótkim czasie SCART zdobył miano eurozłącza i pod taką nazwą jest kojarzony przez większość użytkowników domowej elektroniki. Zastosowanie standardu pozwalało na uzyskanie niespotykanej wcześniej jakości sygnału analogowego. Dodatkową zaletą był fakt, że telewizory „potrafiły” same przełączać się na źródło sygnału ze złącza SCART – co znacznie upraszczało obsługę ówczesnych urządzeń.
Transfer analogowy DVI na SCART
Z uwagi na analogowy charakter SCART i to, że DVI wspiera zarówno transfer analogowy i cyfrowy, można zastosować kabel lub adapter do przesłania sygnału pomiędzy np. tunerem telewizji satelitarnej z wyjściem SCART, a monitorem lub projektorem wyposażonym w interfejs DVI. Podobnie sprawa wygląda w przypadku wyłącznie analogowego złącza VGA (DSUB), które na szeroką skale wykorzystywano przed cyfryzacją sygnału audio-wideo. Przy czym należy pamiętać, że sprzęt z DVI musi mieć funkcję rozpoznawania sygnału i przełączania się na analog. Kupując odpowiednie przewody warto zadbać o wysoką jakość komponentów. Długość i jakość materiałów, z których wykonane są przewody ma bezpośredni wpływ na jakość sygnału analogowego. Warto także zadbać o dobrze wykonany wtyk SCART, który będzie dobrze znosił wielokrotne przepinanie kabla w pośpiechu.
Polecane kable AV
Adapter DVI – SCART
Jeżeli kabel przejściówka z jakiś względów nie jest najlepszym rozwiązaniem, warto rozważyć adapter DVI – SCART. Podobnie jak kable, adaptery mogą występować w wersji pasywnej i aktywnej. Zastosowanie tanich złącz pasywnych wymaga sprzętu z funkcją rozpoznawania sygnału i przełączania się na aktualnie dostępne źródło. Adaptery są z reguły wykonane w sposób identyczny jak kable z tym, że kabel ma najwyżej kilkadziesiąt cm długości. Dzięki temu zyskujemy możliwość osadzenie wtyku DVI w gnieździe i zabezpieczenie połączenia typowymi dla tego interfejsu śrubami. Kilu centymetrowy przewód sprawi, że gniazdo SCART będzie stosunkowo łatwo dostępne w celu przepinania pomiędzy źródłami sygnału. Jest to szczególnie wygodne, gdy weźmie się pod uwagę specyficzną budowę i rozmiar gniazd oraz wtyków SCART, których spięcie wymaga dość precyzyjnego ustawienia względem siebie obu elementów.
Polecani producenci kabli i adapterów SCART
Chociaż eurozłącze traci na popularności, cały czas interfejsy te montowane są we współczesnych urządzeniach elektronicznych. Na rynku dostępnych jest wiele produktów o pochodzeniu trudnym do określenia, ale cały czas można także liczyć na wsparcie liderów w produkcji akcesoriów dla elektroniki i okablowania, takich jak Hama.
Ta niemiecka firma, zajmująca się współcześnie produkcją akcesoriów do urządzeń elektronicznych i komputerów oraz wysokiej jakości elektroniki użytkowej, została założona przez fotografa Martina Hanke prawie 100 lat temu w Dreźnie. Aktualnie przedsiębiorstwo oprócz okablowania, adapterów, przewodów do transferu sygnału w instalacji do odbioru tv sat produkuje szereg urządzeń w następujących segmentach:
- Hifi, tv & kino domowe,
- Mobile entertainment,
- Nawigacja mobile,
- Car entertainment,
- Home & Living,
- Gameing, fotografia i video
Z pewnością warto rozważyć inwestycję w przewody i komponenty do integracji urządzeń elektronicznych oznaczone logo Hama.
Komentarze (0)