Kabel głośnikowy – jak wybrać przejściówkę? Kable głośnikowe.

| 0 Komentarzy
Kabli głośnikowych jest w sklepach tak wiele, że przeciętny użytkownik może mieć ogromny problem z wyborem. Różnice polegają nie tylko na możliwościach deklarowanych przez konkretnych producentów, ale również na cenie. W sprzedaży są przewody głośnikowe kosztujące zaledwie 1 zł na metr oraz takie, których cena jest kilkadziesiąt razy większa. Jak w tym gąszczu możliwości wybrać naprawdę dobre kable głośnikowe?

Czym są kable głośnikowe?

Kable głośnikowe to potoczna nazwa przewodów głośnikowych. Są to przedłużacze, które mają na obu końcach wtyki RCA. Z jednej strony 2 x RCA, natomiast z drugiej 2 x RCA Stereo. Kable głośnikowe służą do przedłużania gniazd chinch w urządzeniach audio.

 

Jak wybrać kabel głośnikowy?

Najlepszy kabel głośnikowy jest kablem, który nie zniekształca sygnału wychodzącego ze wzmacniacza ani też nie stwarza żadnych oporów. Znalezienie takiego kabla graniczy niemal z cudem, ale producenci coraz bardziej dopracowują swoje kable. W konsekwencji opory są z modelu na model mniejsze, a zniekształcenia ograniczone. Błędem jest ocenianie kabli głośnikowych po kolorze ich izolacji. Gdzieniegdzie można usłyszeć lub przeczytać, że powinno się wybierać przedłużkę, która ma czarną izolację. To absolutnie nie jest prawdą, gdyż kolor izolacji nie ma najmniejszego wpływu na jakość dźwięku. Czynnikami, które wpływają w tym przypadku na dźwięk, są tylko jakość izolacji i miedzi, przekrój żyły, a także rodzaj styków.

 

To właśnie stykom powinniśmy poświęcić najwięcej uwagi. Idealnie byłoby, gdyby kable głośnikowe były wyposażone w pozłacane styki. Złoto ma bardzo dobrą zdolność przewodzenia prądu i nie ulega korozji. Gwarantuje to nie tylko doskonały przepływ sygnału, ale również trwałość kabli. Pozłacane styki zapewniają bezstratną komunikację między dwoma urządzeniami. Jeszcze lepszymi przewodnikami elektryczności jest miedź i srebro, ale mają one tę wadę, że ulegają zjawisku śniedzenia, więc złoto jest w tym przypadku lepszym rozwiązaniem.

 

Najlepsze kable mają podwójną izolację, prostokątny przekrój przewodników i zawierają cynowaną miedź. Kosz takiego kabla wynosi kilkadziesiąt złotych za metr. Zwykle kable głośnikowe to cena kilku złotych za metr. Różnicę naprawdę słychać. Droższe, lepiej skonstruowane kable pozwalają na przekazanie większej ilości szczegółów dźwięku, a pasmo przenoszenia się rozszerza. Wybór powinien być więc podyktowany naszymi wymaganiami. Jeden użytkownik nie zwraca uwagi na szczegóły, inny jest audiofilem, któremu przeszkadzają wszystkie mankamenty dźwięku. Każdy powinien w kable głośnikowe zainwestować tyle, ile od nich wymaga. Więcej przy dużych wymaganiach i mniej przy zwyczajnych.

Niezwykle istotne jest, żeby kable głośnikowe posiadały oplot. Najlepiej miedziany i podwójny. To znacząco podnosi ich trwałość. Istotna jest także średnia samych kabli. Do sprzętu o mocy do 70 W stosujemy kable o średnicy 1,4 mm2, dla mocy 70-120 W przewody 2,5 m2, a dla 120-200 W – 4 mm2. Ogólnie rzecz biorąc, im większa moc kolumn, tym większa musi być średnica przedłużki.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:04
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.