Kamera do samochodu – jak wybrać? Jaka najlepsza?
Spis treści:
Pozwalają one nagrać trasę, po której się poruszamy i wszelkie zdarzenia, jakie mają miejsce na drodze, co może pomóc w ustaleniu sprawcy wypadku czy kolizji. Jaką kamerę do samochodu wybrać, aby spełniała ona swoje funkcje?
Kamera do samochodu – czy warto?
Wideorejestrator to nie lada wydatek. Chociaż obecnie kosztują one i tak o wiele mniej niż jeszcze kilka lat temu, za sprzęt dobrej jakości trzeba zapłacić nawet w granicach 1500 złotych, a i tak żaden producent nie da nam 100% gwarancji, że w każdych warunkach drogowych zapis z kamery będzie umożliwiał nam odczytanie tablic rejestracyjnych sprawcy kolizji. Pojawia się zatem pytanie, czy warto montować urządzenia tego typu.
Kamery samochodowe to nie tylko gadżety, za pomocą których możemy nagrywać kuriozalne sytuacje na drogach, a następnie publikować filmy w Internecie, zdobywając tym samym popularność wśród przyjaciół i nieznajomych. Jest to sprzęt przydatny w wielu innych sytuacjach, szczególnie podczas:
- wycieczek – jeśli jesteśmy miłośnikami podróżowania samochodem, wideorejestrator umożliwi nam nagrywanie naszej trasy i wszelkich mniej lub bardziej przyjemnych niespodzianek w trakcie podróży.
- wypadku/kolizji – dzięki nagraniu będziemy mogli odtworzyć przebieg wypadku lub kolizji na drodze, ustalić jego sprawcę i potwierdzić naszą niewinność przed funkcjonariuszami policji czy też w sądzie (o prawdziwości zapisu decydować będzie wówczas sądowy biegły). Nagranie te może być również użyteczne, gdy będziemy starali się o odszkodowanie lub odwrotnie, gdy ktoś będzie chciał wyłudzić odszkodowanie od nas.
- bezpodstawnego zatrzymania przez funkcjonariuszy policji – jeśli funkcjonariusz policji chce nam wystawić mandat za wykroczenie, którego nie popełniliśmy, zawsze możemy odmówić jego przyjęcia, tym samym kierując sprawę do sądu. Dysponując nagraniem z kamery samochodowej, o wiele łatwiej dochodzić swojej niewinności przed organami sądownictwa.
Wyposażenie samochodów w wideorejestratory może okazać się szczególnie przydatne właścicielom firm przewozowych i transportowych. Mogą oni bowiem monitorować przebieg trasy i to, jak ich kierowcy zachowują się na drodze, zwłaszcza że niektóre modele kamer mają tak wiele funkcji, że bywają określane czarnymi skrzynkami pojazdów. Rejestrują nie tylko trasę, ale również prędkość czy też nagłe hamowanie.
Dzięki temu, iż coraz więcej kierowców decyduje się na zamontowanie wideorejestratorów w samochodach, rośnie kultura i bezpieczeństwo jazdy na drogach. Świadomość tego, że inni użytkownicy drogi mogą zarejestrować nieprzepisową, a czasem wręcz brawurową jazdę, na wielu kierowców działa bardziej pouczająco niż mandat od funkcjonariuszy policji.
Jaka kamera do samochodu najlepsza?
Miniaturyzacja technologii nagrywania sprawiła, że obecnie produkowane wideorejestratory mają niewielkie rozmiary i są niezwykle poręczne, co ułatwia ich montaż w samochodzie. Powyższe cechy to jednak nie jedyne aspekty, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru dobrej jakości urządzenia, który spełni swoje funkcje.
Szeroki asortyment kamer samochodowych wcale nie ułatwia zadania. Oto podstawowe parametry, na jakie musimy zwrócić uwagę, jeśli chcemy, aby sprzęt działał bez zarzutu:
1. ROZDZIELCZOŚĆ – ogólna zasada mówi, że im wyższa rozdzielczość, tym lepszą jakością obrazu będzie mogła się pochwalić nasza kamera, co w praktyce oznacza, że więcej szczegółów zarejestruje, w tym na przykład tablicę rejestracyjną innego pojazdu (pod warunkiem określonej widoczności powietrza i odległości pomiędzy samochodami).
Sprzętem rejestrującym obraz w rozdzielczości HD (1280x720 pikseli) czy 720p na 1080p nie warto nawet się interesować – przy gorszej pogodzie odczytanie szczegółów z zapisu może być utrudnione. Na rynku dostępne są bardziej zaawansowane technicznie wideorejestratory w podobnej cenie – i to na nie powinniśmy zwrócić uwagę.
W większości urządzeń dobrej jakości rozdzielczość na poziomie Full HD (1920x1080 pikseli) to standard. Warto jednak sprawdzić, czy faktycznie jest to Full HD, a nie przypadkiem interpolowane FHD, które daje obraz gorszej jakości.
Coraz częściej na sklepowych półkach pojawiają się wideorejestratory z jeszcze wyższą rozdzielczością – Super Full HD (2304x1296) czy 2K (2560x1440). Po sprzęcie tego typu możemy spodziewać się nagrywania filmów bardzo dobrej jakości.
W tym wypadku warto pamiętać o tym, że im wyższa rozdzielczość filmów, tym więcej miejsca będą one zajmować. Należy wówczas liczyć się z tym, iż będziemy mogli przechowywać jedynie ograniczoną liczbę filmów. Wyjściem z tej sytuacji jest zakup zewnętrznego źródła pamięci, na którym zapisywać będziemy pliki.
2. PRĘDKOŚĆ KLATKOWA – to kolejny parametr techniczny wpływający na jakość zapisu. I tu, podobnie jak w przypadku rozdzielczości – im wyższa prędkość klatkowa, tym lepszą jakość obrazu uzyskamy. W kamerach samochodowych w zupełności wystarczy 20/30 klatek na minutę, choć dostępne są również urządzenia o prędkości 60-klatkowej, które dają niezwykle realistyczny obraz.
Na rynku dostępne są również modele, które nie są aż tak zaawansowane technicznie. Podczas analizy tego parametru musimy zachować szczególną ostrożność. Zdarza się bowiem tak, iż na opakowaniu wideorejestratora widnieje informacja o 30-klatkowej prędkości, gdy jednak sprawdzimy specyfikację produktu, okazuje się, że prędkość ta osiągana jest w niższej rozdzielczości, a przy wyższej jest to już jedynie 10 klatek na sekundę. Warto zatem mieć się na baczności i dokładnie sprawdzić, czy oferowana prędkość klatkowa to nie jedynie chwyt marketingowy.
3. PRZETWORNIK OBRAZU – podstawowym zadaniem przetwornika obrazu, inaczej nazywanego sensorem lub matrycą, jest przetwarzanie obrazu rzeczywistego w zapis cyfrowy. Funkcja ta sprawia, że jest to jeden z najważniejszych elementów w kamerze samochodowej, dlatego warto przeanalizować jego parametry techniczne zanim podejmiemy decyzję o kupnie danego wideorejestratora. Przetwornik obrazu odpowiada bowiem za to, jak będzie wyglądał nagrany film.
4. OBIEKTYW I WARTOŚĆ PRZESŁONY – zanim światło dotrze do przetwornika obrazu, gdzie zostanie zamienione w zapis cyfrowy, przechodzi przez obiektyw. Jest to kolejny element wideorejestratora, który wpływa na jakość obrazu. Rzadko jednak zdarza się tak, iż w specyfikacji danej kamery samochodowej znajdziemy szczegółowe parametry obiektywu, chyba że jest to obiektyw wysokiej klasy. Wówczas producenci chętnie dzielą się tymi informacjami.
Analizując parametry techniczne obiektywu, należy zwrócić uwagę na:
- materiał, z jakiego wykonany jest ten element – zazwyczaj jest to szkło lub plastik,
- przesłonę – im niższa wartość tego parametru, tym lepiej. Oznacza to bowiem, że na matrycę pada więcej światła. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza nocą. Dzięki niższej wartości przysłony uzyskujemy bowiem jaśniejszy obraz, na którym widać więcej szczegółów. Nie musimy wówczas zwiększać czułości ISO, dzięki czemu uzyskujemy lepszy jakościowo obraz, z mniejsza ilością szumów. Najlepsze jakościowo kamery wyposażone są w przysłony f/1.6. Warty zakupu jest również trochę gorszy sprzęt, którego wartość przesłony sięga f/1.8 i f/2.0.
5. KĄT WIDZENIA OBIEKTYWU – większy kąt widzenia obiektywu w praktyce oznacza, że kamera obejmie szerszą przestrzeń przed pojazdem. Warto wybierać wideorejestratory, które wyposażone są w obiektyw o kącie widzenia 120-140 stopni. Wówczas na nagraniu widoczne będą oba pasy jezdni, co pozwoli dobrze uchwycić różne zdarzenia drogowe i ułatwi, na przykład funkcjonariuszom policji, ocenę kolizji czy stłuczki.
Najtańsze modele, oferujące kąt widzenia 90 stopni, pokazują jedynie obszar sprzed maski. W takim wypadku odtworzenie przebiegu wypadku może być niezwykle trudne. Z kolei kąt widzenia obiektywu w najdroższych modelach może sięgać nawet 170 stopni, co pokazuje jak niejednorodną grupę produktów stanowią wideorejestratory.
6. CHIPSET – czyli inaczej mówiąc procesor. Ma on zasadniczy wpływ na jakość nagrań, gdyż jednym z jego podstawowych zadań jest przetwarzanie sygnału cyfrowego z sensora. Odpowiada on również za jakość zapisu filmu w postaci pliku na karcie pamięci, jeśli takowej używamy.
Podobnie jak w przypadku procesorów komputerowych, na rynku procesorów do wideorejestratorów istnieje kilku głównych producentów tej części. Są to firmy, takie jak Zoran, AIT, iCatch czy też Ambarella i Novatek, przy czym te dwa ostatnie cieszą się największym zaufaniem wśród użytkowników kamer samochodowych.
7. KODEK VIDEO – przy zakupie kamery samochodowej warto zwrócić uwagę także na rodzaj kodeku, jakim materiał video jest kompresowany przed zapisem na kartę pamięci. Co do zasady, rezygnujemy z zakupu wideorejestratora z kodekiem MJPEG, a wybieramy urządzenia wykorzystujące kodek H.264. Zapewnia on bowiem lepszą jakość obrazu i charakteryzuje się większą wydajnością.
8. WYŚWIETLACZ – w przypadku tanich wideorejestratorów nie jest on montowany. Warto jednak wybierać sprzęt, który jest wyposażony w wyświetlacz o przekątnej 2-3 cale. Takie rozmiary w zupełności wystarczą, aby wprowadzać zmiany w ustawieniach kamery.
Bez ekranu jest to o wiele trudniejsze. Nie mamy bowiem pewności, iż dobrze ustawiliśmy parametry obrazu. Niektóre urządzenia wyposażone są w jeszcze większe wyświetlacze, jednak powinniśmy je rozpatrywać w kategoriach dodatkowej funkcjonalności a nie niezbędnego wyposażenia.
Pamiętajmy jednak, że urządzenie wyposażone w ekran (zwłaszcza duży) będzie zajmowało więcej miejsca, przez co może zasłaniać jezdnię lub deskę rozdzielczą. Dla niektórych kierowców duży wyświetlacz to jednak niezbędny element. Są zatem w stanie zaakceptować te niedoskonałości.
9. PAMIĘĆ I OBSŁUGA KART SD – jeśli chcemy nagrywać jazdę podczas długich tras, niezbędna jest „duża” pamięć wewnętrzna, która posłuży nam do zapisywania materiałów wideo. Rzadko jednak zdarza się, by wideorejestratory były na tyle „pojemne”, abyśmy nie musieli kupić zewnętrznej karty pamięci SD. Warto upewnić się zatem, czy kamera obsługuje tego typu karty.
Na rynku dostępne są karty pamięci o pojemności od 8 GB do nawet 128 GB. Wybierając optymalny model, musimy mieć na uwadze nie tylko liczbę plików, ale także rozdzielczość, w jakiej zamierzamy nagrywać filmy. Im jest ona większa, tym więcej pamięci będziemy potrzebowali, aby ich jakość nie uległa pogorszeniu.
Przy wyborze karty pamięci musimy mieć świadomość, że wideorejestratory obsługują karty tylko do konkretnej pojemności – na przykład do 32 GB. Jeśli kupimy „większą kartę”, jedynie wyrzucimy pieniądze w błoto. Urządzenie bowiem nie będzie jej obsługiwać.
Część dostępnych na rynku wideorejestratorów wyposażonych jest w funkcję pętli, co w praktyce oznacza, iż nowe filmy rejestrowane są na starych. Takie rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Z jednej strony nie musimy się obawiać, iż brak dostępnej pamięci będzie skutkował nienagraniem ważnego zdarzenia, z drugiej jednak w ten sposób możemy utracić jakiś ważny plik. Z tego względu ważne jest przenoszenie istotnych nagrań na inny nośnik, na przykład komputer, kartę SD czy też pendrive.
10. RODZAJ ZASILANIA – część droższych rejestratorów wyposażona jest w akumulator, który pozwala na pracę urządzenia bez konieczności podłączania go do zewnętrznego źródła zasilania. Zazwyczaj akumulatory starczają na godzinę lub dwie samodzielnej pracy, więc w przypadku dłuższych tras wideorejestrator i tak będzie wymagał podłączenia do gniazda zapalniczki.
Akumulator pozwoli nam jednak na odłączenie sprzętu w każdym momencie, na przykład gdy zmuszeni jesteśmy podłączyć inny sprzęt, taki jak nawigacja czy smartfon. Jeśli nie chcemy mieć takich problemów, możemy zdecydować się na zakup przejściówki, która pozwoli na podłączenie do instalacji elektrycznej samochodu kilku urządzeń na raz.
11. NAGRYWANIE NOCNE – szczegółowe nagrywanie filmów nocą to domena wideorejestratorów z najwyższej półki cenowej. Nie musimy jednak decydować się na takie modele. Wystarczy bowiem, że wybierzemy sprzęt, który po zmroku będzie rejestrował wydarzenia przebiegające w pobliżu pojazdu.
Aby jednak było to możliwe kamera musi być wyposażona w diody podczerwieni. Powinna również wykazywać odporność na światło latarni ulicznych i reflektorów samochodowych.
12. FUNKCJA AUTOSTARTU – kiedy ruszamy w trasę, tak wiele się dzieje, że czasem możemy zapomnieć o włączeniu wideorejestratora. Jeśli jednak wyposażony jest on w funkcję autostartu, nie musimy tym się przejmować. System bowiem po podłączeniu do zasilania (uruchomieniu silnika) automatycznie włączy kamerę i rozpocznie rejestrowanie obrazu.
13. SPOSÓB MONTAŻU – najpopularniejszym rozwiązaniem jest po prostu zastosowanie przyssawki do przedniej szyby. Zaletą tego sposobu montażu wideorejestratora jest to, że w każdej chwili możemy zdjąć kamerę. Wadą zaś to, że rozwiązanie to zabiera sporo miejsca, ograniczając pole widzenia lub przysłaniając deskę rozdzielczą. Może być to szczególnie problematyczne, jeśli zamierzamy zamocować w pobliżu nawigację lub smartfon.
Kamerę możemy zamontować także za pomocą taśmy klejącej. Chociaż rozwiązanie to zajmuje mniej miejsca, również jest problematyczne. Przede wszystkim konstrukcja ta jest niestabilna. Ponadto z czasem klej traci swoje właściwości mocujące, przez co wideokamera jest narażona na upadek.
Ciekawym rozwiązaniem jest kamera do samochodu na lusterko. W takim wypadku lusterko ma większe rozmiary i wbudowaną z tyłu kamerę. Konstrukcja wyposażona jest zazwyczaj także w niewielkich rozmiarów ekran, znajdujący się z przodu lusterka. Montaż takiego systemu może być nieco problematyczny. Jego zaletą jest jednak stabilność.
14. DODATKOWE FUNKCJE – wideorejestratory mogą być wyposażone w różnorodne dodatkowe funkcje, takie jak:
- G-Sensor – czyli czujnik wstrząsów. Jego podstawowym zadaniem jest wykrywanie przeciążeń i wstrząsów, które są następstwem uderzenia, kolizji, gwałtownego manewru, hamowania czy wjechania w dziurę. Gdy G-Sensor wykryje przeciążenie, automatycznie zabezpiecza dane nagranie przed nadpisaniem. Dzięki temu mamy pewność, że ważny materiał filmowy nie zostanie usunięty podczas rejestrowania kolejnych nagrań w pętli. Rozwiązanie to pozwala na bezpieczne przeniesienie filmu na inny nośnik, na przykład po przejechaniu całej trasy.
- przycisk SOS – jeśli na drodze zdarzy się coś interesującego, co jednak nie prowadzi do uruchomienia G-Sensora, dzięki przyciskowi SOS możemy sami zabezpieczyć nagranie przed nadpisaniem.
- tryb detekcji ruchu – tego typu funkcję oferuje kamera do samochodu z czujnikiem ruchu. Jej działanie polega na stałej obserwacji przestrzeni znajdującej się w jej polu widzenia, jednak zapis nagrania następuje tylko wtedy, kiedy czujnik wykryje zmianę w obrazie, czyli ruch. Warto pamiętać, że funkcję tę należy uruchamiać w trakcie postoju.
- tryby parkingowe – jeśli chcemy, aby kamera samochodowa monitorowała sytuację, gdy pojazd znajduje się na parkingu, powinniśmy wybrać model wyposażony w tryb parkingowy. Wówczas po wyłączeniu silnika urządzenie przejdzie w stan uśpienia, wciąż jednak będzie odbierało bodźce od czujnika wstrząsów, czyli G-Sensora. Jeśli dojdzie do kolizji sprzęt automatycznie włączy się i rozpocznie nagrywanie filmu. Ten tryb parkingowy często jest określany mianem pasywnego z detekcją wstrząsów, ponieważ nagrywanie materiału filmowego następuje dopiero po wykryciu kolizji. Natomiast inne wydarzenia, które mają miejsce w pobliżu samochodu, nie są rejestrowane. Inaczej działa tryb parkingowy aktywny, który samoczynnie rozpoznaje, że zaparkowaliśmy samochód, a następnie automatycznie funkcję wykrywania ruchu w polu widzenia kamery. Obraz nagrywany jest 24h/7, przy wykorzystaniu funkcji pętli.
- GPS – wideorejestrator wyposażony w system GPS pozwala śledzić lokalizację geograficzną pojazdu oraz, co budzi wiele kontrowersji, monitorować bieżącą prędkość pojazdu. Z jednej strony bowiem taki materiał może nas uchronić przed mandatem, gdy policyjny radar nieprawidłowo wskaże prędkość, po której się poruszaliśmy, z drugiej zaś zapis prędkości może przekształcić nas z ofiary w sprawcę wypadku. Z tego względu większość kamer samochodowych wyposażonych w GPS umożliwia wyłączenie funkcji wyświetlania prędkości. Z kolei inne pokazują wskazania prędkościomierza za pomocą wygaszacza ekranu. To, jaki ostatecznie system wybierzemy, zależy od nas.
- odbiornik Wi-Fi – pozwala na bezprzewodowe połączenie się z wideorejestratorem za pomocą smartfonu lub tabletu, dzięki czemu zyskujemy możliwość podglądu obrazu z kamery, zmiany ustawień obrazu oraz mamy dostęp do nagrań zapisanych na karcie pamięci.
Która kamera do samochodu najlepsza?
Wybierając dobrej jakości wideorejestrator, musimy zwrócić uwagę także na materiał, z jakiego zostało wykonane urządzenie. Musi być on odporny na wstrząsy i ewentualne upadki z niskiej wysokości, co może się zdarzyć na przykład podczas kolizji lub w trakcie jazdy, jeśli niewłaściwie zamontowaliśmy kamerę.
Istotne są również gabaryty urządzenia. Zbyt duży wideorejestrator, w połączeniu z innym sprzętem, na przykład nawigacją, będzie zajmował większą przestrzeń na przedniej szybie auta, co może skutkować zasłonięciem deski rozdzielczej, a nawet ograniczeniem widoczności. Okazałe kamery przyciągają również wzrok złodziejów.
Kamera do samochodu – jaka firma?
Mnogość firm produkujących wideorejestratory wcale nie ułatwia wyboru kamerki. Z jednej strony jest to korzystne dla klientów. Konkurencja między producentami sprawia bowiem, że stale udoskonalają oni kamery zarówno pod względem parametrów technicznych, jak i designu czy walorów estetycznych. Z drugiej jednak strony na rynku dostępnych jest wiele podróbek, które mogą służyć jedynie do rekreacyjnego nagrywania trasy, gdyż rejestrują zbyt mało szczegółów.
Warto zatem wybierać markowe produkty, gdyż zazwyczaj oferują one lepszą jakość. Czasem jednak zdarzają się sytuacje, że wideorejestrator nieznanego producenta ma takie same parametry techniczne, jak produkt uznanej na rynku firmy. Wówczas nie warto przepłacać i wybrać to urządzenie, które oferuje optymalny stosunek ceny do jakości.
Wśród najbardziej popularnych producentów kamer samochodowych wymienić można Xblitz, Prestigio, Manta, Media-Tech czy też Overmax. Dużym uznaniem wśród klientów cieszą się także wideorejestratory marki Navitel, Navroad, MIO, Vico oraz Genius
Kamera do samochodu – cena
Jak już zostało wspomniane, kamery samochodowe to produkty, które charakteryzują się dużą dywersyfikacją cenową. Wpływ na to ma przede wszystkim zróżnicowanie parametrów technicznych. Najtańsze wideorejestratory można kupić podczas różnego rodzaju promocji oferowanych w wielu supermarketach. Jeśli jednak cena takiego urządzenia jest niższa niż 150-200 złotych, zazwyczaj mamy do czynienia z kiepską jakością.
Za kamery, które rejestrują więcej szczegółów i mają stosunkowo dobre parametry techniczne, należy zapłacić w granicach 200-300 złotych. Jeśli jednak zależy nam na bardzo dobrej jakości, warto sięgnąć po produkty, których cena kształtuje się na poziomie 400-500 złotych. Za markowe wideorejestratory zapłacimy nawet powyżej 1000-1500 złotych.
Komentarze (0)