Kamera sferyczna - Jak wybrać kamerę 360 stopni? Jaka najlepsza?
W klasycznych nagraniach widać jedynie jakiś wycinek rzeczywistości, a co się dzieje poza kadrem? Dzięki kamerom 360 stopni będzie się można o tym przekonać. To urządzenia rejestrujące obraz wokół własnej osi. Takie nagranie sprawia, że widz może poczuć się, jak bezpośredni obserwator lub uczestnik wydarzeń. Technologia nagrywania filmów w 360 stopniach może posłużyć nie tylko pasjonatom. Nagrania tego typu znajdują i będą znajdowały zastosowanie w biznesie, mediach, a nawet w medycynie. Jak wybrać kamerę 360 stopni? Na co zwrócić uwagę i czy warto ją mieć?
1. | Kamera DJI Osmo | |
2. | Kamera Ricoh Theta S (910720) | |
3. | Kamera Ricoh Theta M15, Żółty (910702) |
Kamera 360 stopni – jak to działa?
Kamera tego typu nagrywa film 360 stopni, czyli rejestruje obraz wokół własnej osi. W klasycznym filmie to kamera wędrowała, przesuwała się i ukazywała coraz to inne elementy otoczenia. W filmach nakręconych za pomocą kamer 360 stopni to widz przesuwa się po ekranie i odsłania kolejne fragmenty kadru. Dzięki temu użytkownik może zwrócić uwagę na różne detale, postacie i elementy tła, które w klasycznym filmie byłyby dla niego niedostępne.
Rodzaje kamer 360 stopni
Na chwilę obecną produkowane są dwa typy kamer 360 stopni:
- Kamery z jednym obiektywem. To inaczej kamery sferyczne. Kamera sferyczna jest wyposażona w jeden obiektyw, który rejestruje obraz w postaci sfery (okrągły), który jest następnie spłaszczany do takiej postaci, by był możliwy jego obrót.
- Kamery z kilkoma obiektywami. To urządzenia znacznie bardziej zaawansowane, które rejestrują wiele ścieżek filmowych jednocześnie. Nagrania te są ze sobą scalane i łączone w jedno, które daje możliwość obrotu. Urządzenia te są bardziej zaawansowane, mogą rejestrować obraz w wyższej jakości, ale kosztem wyższej ceny i większych gabarytów urządzenia.
Jaką kamerę 360 stopni kupić? Na co zwrócić uwagę?
Wybór kamery amatorskiej, profesjonalnej lub sportowej zależy od wielu czynników. Kluczową kwestią są oczywiście parametry urządzenia, a często także cena kamery. Przed zakupem urządzenia warto wziąć pod uwagę poniższe parametry:
- Rozdzielczość – nawet najbardziej wymyślne nagranie w niskiej jakości nie będzie zachwycało. Sięgając po tak zaawansowany gadżet, jak camera 360 stopni, warto wybrać model rejestrujący nagranie w rozdzielczości co najmniej Full HD. Opcją dla bardziej wymagających będą kamery 360 stopni rejestrujące nagranie w jakości 4K.
- FPS – ten skrót oznacza ilość klatek na sekundę, jaka jest rejestrowana przez kamerę w określonej rozdzielczości. Od tego parametru zależy płynność ostatecznego nagrania. Minimum, jakie powinna mieć przyzwoita kamera to 30 FPS, ale im więcej klatek na sekundę, tym lepiej.
- Możliwość wykonywania zdjęć – to częsta funkcjonalność w kamerach sportowych. Opcja ta przydaje się w wielu zastosowaniach. Kamera 360 stopni, która będzie jednocześnie umożliwiała wykonywanie zdjęć to świetny wybór na czas podróży i do zastosowań ekstremalnych. Urządzenie potrafi rejestrować obraz w wysokiej jakości. Warto zwrócić uwagę na jakość otrzymywanych fotografii – w niektórych kamerach może to być nawet 25 Mpx.
- Obudowa odporna na zarysowanie, wiatr, kurz i wilgoć – kamera 360 stopni bywa najczęściej użytkowana w plenerze. Nie tylko sporty wodne i ekstremalne wymagają zastosowania wysokiej jakości urządzeń rejestrujących. Nawet zwykły wiatr, pył i deszcz są zagrożeniem dla kiepsko wykonanych urządzeń. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, z jakich materiałów wykonano kamerę, czy obudowa jest szczelna i odporna na wilgoć.
- Łączność bezprzewodowa – kamery 360 stopni mogą wykorzystywać do łączności zarówno sieć Wi-Fi, jak również Bluetooth oraz NFC. Warto wybrać urządzenie, które będzie pod tym względem kompatybilne z pozostałymi sprzętami, z jakimi chcemy połączyć kamerę.
- Czas pracy na baterii – to parametr mający w wielu wypadkach kluczowe znaczenie. Warto sięgnąć po kamerę, która umożliwi nieustanną rejestrację obrazu w jakości Full HD przez minimum 3 godziny lub dłużej.
Kamery sferyczne w morele.net
Kamera 360 stopni – czy warto? Ile kosztuje?
Amatorskie filmowanie kamerami 360 stopni to w zasadzie dość świeży temat. Kamery tego typu stopniowo pojawiają się w sklepach i spotykają się z dużym zainteresowaniem wśród odbiorców. Nic dziwnego – w końcu można znaleźć dla nich tak wiele zastosowań.
Koszt zakupu przeciętnej kamery 360 stopni to wydatek rzędu kilkuset złotych. Za urządzenia oferujące wyższe parametry pracy trzeba zapłacić ponad 1000 złotych, a za najlepsze w tej kategorii nawet kilka tysięcy. Są to ceny bardzo rozbieżne więc trudno jednoznacznie orzec o opłacalności takiego zakupu. Prawdą jest jednak fakt, że kamera 360 stopni może częściowo zastąpić aparat na wycieczkach oraz przydać się w wielu zastosowaniach biznesowych. Przykłady są liczne:
- Nieruchomości – wirtualne wycieczki po obiektach przeznaczonych na wynajem lub sprzedaż. Nagranie z kamery 360 stopni umożliwi potencjalnemu klientowi dokładne obejrzenie obiektu.
- Wydarzenia kulturalne, imprezy i tym podobne – dzięki nagraniom z kamery 360 stopni widz poczuje się, jak uczestnik koncertu, wydarzenia plenerowego, pikiety czy zawodów sportowych.
- Sporty ekstremalne, wspinaczka, rejestrowanie przyrody – film 360 stopni przedstawiający plenery, spływy, skoki, zwierzęta i inne zjawiskowe obiekty robi niezwykłe wrażenie.
Podsumowując – kamery 360 stopni mają ogromny potencjał, który warto wykorzystać w życiu codziennym i w biznesie. Dobre urządzenia z tej kategorii można nabyć w przyzwoitej cenie, a są także modele tańsze do zastosowań amatorskich. By jeszcze łatwiej dokonać wyboru najlepszej kamery 360 stopni warto zapoznać się z polecanymi modelami urządzeń, przeczytać recenzje i komentarze użytkowników, które są najlepszą i najpewniejszą rekomendacją.
Komentarze (0)