Kamień szlifierski - jak wybrać? Jaki najlepszy?

| 0 Komentarzy
Kamienie szlifierskie wykonane z tlenku glinu są jednymi z najwydajniejszych materiałów ściernych.

W zależności od wersji mogą być wykorzystywane jako akcesoria do wiertarek lub szlifierek. Ich podstawową zaletą w stosunku na przykład do papierów lub taśm ściernych jest możliwość wyboru kształtu dostosowanego do charakterystyki obrabianego elementu.

Kształty kamieni

Kamienie szlifierskie dostępne są w różnych wielkościach i kształtach. Pozwala to dobrać końcówkę roboczą idealną do obróbki konkretnego elementu:

  • kamienie ścierne tarczowe: duże tarcze korundowe przystosowane są do pracy ze szlifierkami stołowymi. Używa się ich przede wszystkim do obróbki zgrubnej oraz ostrzenia noży i narzędzi;
  • kamienie ścienne garnkowe: w przeciwieństwie do kamieni tarczowych ich powierzchnia ścierna ma kształt pierścienia, a w centralnej części znajduje się charakterystyczne wgłębienie. Bardzo często nie są wykonywane z korundu, tylko z węglików spiekanych lub pyłu diamentowego;
  • mniejsze kamienie o różnych kształtach: cylindryczne, stożkowe, w kształcie kuli itd. Zwykle używa się ich jako końcówek roboczych wiertarki, a ze względu na kształt i wielkość można je zaliczyć do narzędzi precyzyjnych. Najczęściej są to kamienie szlifierskie trzpieniowe, a więc wyposażone we własny trzpień, co pozwala na ich montaż w wielu urządzeniach bez dodatkowego osprzętu i akcesoriów.

Na sucho czy na mokro?

W zależności od składu mineralnego kamienie szlifierskie mogą służyć do szlifowania na mokro lub na sucho. W pierwszym przypadku należy zapewnić odpowiedni przepływ cieczy, która zatrzymuje pyły powstające przy szlifowaniu oraz zapobiega przegrzaniu się obrabianej powierzchni, natomiast jeśli chodzi o kamienie używane do obróbki suchej, najczęściej są one przeznaczone do szybkiej obróbki końcowej.

Zastosowania

Kamienie szlifierskie różnią się między sobą nie tylko wielkością i kształtem, ale przede wszystkim gradacją (wielkością ziaren materiału ściernego) oraz składem mineralnym. Te dwie cechy decydują o przeznaczeniu danego kamienia.

Kamienie szlifierskie, wbrew temu, co sugeruje nazwa, mogą być używane również do polerowania oraz precyzyjnego kształtowania i ten podział uwzględnią jako kryterium przede wszystkim gradację (im mniejsze ziarna, tym dokładniejsza obróbka), natomiast w zależności od składu można podzielić umownie kamienie szlifierskie na takie grupy:

  • kamienie szlifierskie do aluminium;
  • kamienie szlifierskie do betonu i kostki brukowej;
  • kamienie szlifierskie do cegieł;
  • kamienie szlifierskie do drewna;
  • kamienie szlifierskie do tworzyw sztucznych.

Oczywiście ten podział nie jest wyczerpujący i producent na etykiecie kamienia nanosi odpowiednie oznaczenia. Warto przy tym zwrócić uwagę, że choć zasadniczo twarde materiały szlifuje się na mokro, to można znaleźć też kamienie służące np. do suchego szlifowania twardej stali.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:24
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.