Karta muzyczna do laptopa? Jaką wybrać?
Spis treści:
W przypadku laptopów podzespół ten często jest traktowany po macoszemu, dlatego trudno jest wybrać sprzęt, który spełni oczekiwania audiofila. Oczywiście nie oznacza to wcale, że jest to niemożliwe. Podczas zakupu musimy jednak zwrócić szczególną uwagę na to, na jaką kartę dźwiękową zdecydował się producent. To ona ma największy wpływ na to, jak nasz laptop będzie radził sobie podczas odtwarzania rozmaitych materiałów dźwiękowych.
Polecane karty dźwiękowe
Karta dźwiękowa w laptopie – rodzaje
Zanim przejdziemy do omawiania najważniejszych parametrów technicznych, które decydują o tym, czy dana karta rzeczywiście jest warta zainteresowania, warto wymienić trzy rodzaje omawianych sprzętów.
- Karta muzyczna zintegrowana – rozwiązanie zdecydowanie najczęściej stosowane w laptopach, zwłaszcza w tych do użytku domowego i biurowego. Tego typu podzespoły wyróżniają się dość podstawowymi parametrami technicznymi, są również pozbawione wielu technologii, które są w stanie zwiększyć jakość dźwięku. Wszystko to sprawia, że okażą się przydatne wyłącznie w ramach standardowego użytkowania.
- Karta muzyczna dedykowana – podobnie jak w przypadku jednostek graficznych, także tu mamy do czynienia ze sprzęt znacznie wydajniejszym niż modele zintegrowane. Użytkownicy mogą liczyć nie tylko na lepsze parametry techniczne, ale również implementację wielu przydatnych rozwiązań.
- Karta muzyczna zewnętrzna – problem z laptopami jest taki, że niewiele modeli może pochwalić się wysokie jakości kartą dedykowaną. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może okazać się urządzenie zewnętrzne, montowane najczęściej przez port USB. W zależności od modelu, są to mniej lub bardziej rozbudowane sprzęty, które pozwalają znacznie zwiększyć jakość generowanego dźwięku – zarówno podczas słuchania muzyki, jak i oglądania filmów czy tez grania w gry komputerowe.
Jaka karta dźwiękowa do laptopa – najważniejsze parametry
Oczywiście w przypadku każdej karty muzycznej musimy przyjrzeć się istotnym parametrom technicznym, które powiedzą nam, jak wiele potrafi dane urządzenie, a także w jaki sposób możemy je wykorzystać.
- System dźwięku. Na rynku najczęściej spotykane są rozwiązania 2.0, 5.1 oraz 7.1. Co oznaczają te cyfry? To, ile maksymalnie głośników będziemy w stanie podłączyć do karty dźwiękowej. Do tego dochodzi jeszcze subwoofer (chyba że karta go nie obsługuje). Wybierając sprzęt, warto więc zastanowić się, jak duży będzie nasz zestaw. Jeśli bowiem wykorzystujemy wyłącznie dwa głośniki, zakup karty dźwiękowej 5.1 lub karty dźwiękowej 7.1 będzie nie opłacalny. Nie będziemy bowiem w stanie wykorzystać pełni jej potencjału.
- Pasmo przenoszenia. Określa ono częstotliwość dźwięków, jakie dana karta jest w stanie obsłużyć. Dolna granica wskazuje dźwięki niskie, natomiast górna wysokie. Jeżeli więc zależy nam na dobrym basie, pierwsza wartość pasma powinna być jak najniższa. Warto podkreślić, że zintegrowane karty dźwiękowe są pod względem tego parametru mocno ograniczone, dlatego zazwyczaj obsługują wyłącznie podstawowe wartości, które wynoszą od 20 do 20 000 Hz. Na szerszy zakres możemy liczyć przede wszystkim przy modelach dedykowanych i zewnętrznych.
Przez niektóre osoby pasmo przenoszenia jest bagatelizowane. Jeśli jednak nie będzie ono odpowiednie szerokie, nasz laptop nie poradzi sobie z obsługą tonów bardzo niski i wysokich, nawet jeśli podłączymy do niego wysokiej klasy sprzęt grający.
- Częstotliwość próbkowania. Parametr ten określa liczbę próbek na sekundę, jaką wykorzystuje karta w procesie konwersji sygnału analogowego na cyfrowy. Im więc jest ich więcej, tym lepiej. Dobrej jakości karty wyróżniają się częstotliwością próbkowania powyżej 150 kHz.
- Głębia bitowa. Przez wielu producentów określana jako po prostu próbkowanie. Określa ona liczbę bitów używanych do opisu wspomnianych wyżej próbek. Ponownie, powinno być jak najwięcej, ponieważ umożliwi to zredukować ewentualne szumy. Przyzwoita głębia wynosi 24 bity.
- Szumy. W parametrach technicznych określane są one na dwa sposoby – pierwszy to poziom szumów (noise level), który powinien być jak najmniejszy, a drugi stosunek sygnału do szumu. W tym przypadku mamy do czynienia z parametrem SNR, który również powinien być jak najwyższy. Jeśli wynosi około 100 dB lub więcej, mamy do czynienia z kartą dobrej jakości.
- Zniekształcenie harmoniczne. Parametr THD, którego wartość powinna być jak najbliższa 0. Do czynienia mamy również z tak zwanym zniekształceniem intermodulacyjnym (IMD), które pojawia się, gdy generowane są jednocześnie dwa sygnały. Ponownie, im bliżej zera, tym lepiej.
- Zakres dynamiczny. Wyznacza różnicę między dźwiękiem najcichszym a najgłośniejszym. Zakres ten jest mocno uzależniony od zastosowanego przetwornika. Dobrej jakość karty wyróżniają się zakresem dynamicznym na poziomie 90-100 dB.
- Pozostałe parametry. Podczas zakupu karty dźwiękowej, powinniśmy zwrócić uwagę również na posiadane przez nią złącza cyfrowe oraz liniowe, obsługiwane formaty (np. Digital Theater), a także obsługiwane systemy operacyjne, jeśli zamierzamy wybrać kartę zewnętrzną.
Jaką kartę wybrać? Oczywiście wiele zależy od tego, w jaki sposób laptop będzie przez nas wykorzystywany. Jeśli ma być to sprzęt uniwersalny, służący między innymi do słuchania muzyki i oglądania filmów, a nasze wymagania nie są zbytnio wygórowane, możemy spokojnie ograniczyć się do jednostek zintegrowanych.
Modele dedykowane i dobrej jakości karty zewnętrzne kierowane są do osób, które zwracają szczególna uwagę na jakość generowanego dźwięku. W ich przypadku modele zintegrowane okażą się po prostu niewystarczające.
Karta muzyczna do laptopa – cena
Oczywiście wszystko zależy od rodzaju i parametrów karty. Jednostki zintegrowane, jak sama nazwa wskazuje, są fabrycznie umieszczane w laptopach. Jeśli jednak chodzi o urządzenia dedykowane oraz zewnętrzne, przedział cenowy wynieść może od kilku złotych (są to standardowe karty zewnętrzne niewielkich rozmiarów) do nawet ponad tysiąca złotych. Najważniejsze jest to, aby dobrać urządzenie pod względem zastosowania i najważniejszych parametrów technicznych.
Znajdziesz w Morele
Laptopy gamingowe - Laptopy Lenovo - Laptopy Apple - Laptopy HP - Laptopy Dell
Komentarze (2)