Kawa ziarnista – Jak wybrać? Jaka najlepsza? Polecane kawy ziarniste

| 4 Komentarze
Jaką kawę ziarnistą wybrać? Sprawdź, na co zwrócić uwagę, aby cieszyć się jej smakiem i aromatem.

Nie wyobrażasz sobie dnia bez charakterystycznego smaku i zapachu kawy? Jeśli tak, to zapewne wiesz, że jakość napoju jest uzależniona nie tylko od tego, jak parzysz kawę, ale też od tego, jakich składników używasz. Bariści nie mają wątpliwości, że najlepszą kawą jest kawa ziarnista, którą mielimy tuż przed parzeniem. Wiele osób, głównie ze względu na wygodę i brak chęci do używania młynka, wybiera jednak gotową kawę mieloną. Oczywiście oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, nad którymi warto się pochylić.

Ważną kwestią jest także gatunek kawy, ponieważ w znaczący sposób wpływa on na doznania smakowe. Jaką kawę ziarnistą wybrać? Odpowiedzenie sobie na to pytanie nie jest proste, choć wiadomo, że decyzja powinna być uzależniona od własnych preferencji smakowych. Wszystkie przydatne informacje na temat kawy ziarnistej znajdziesz w tym artykule.

Jaką kawę ziarnistą wybrać? Gatunki kawy

Choć wymienić można wiele typów kawy ziarnistej – ogólnie istnieje ponad 500 rodzajów kawowców – to jednak 3 z nich są zdecydowanie najbardziej powszechne. Głównymi gatunkami kawy, które uprawia się na świecie, są Arabika, Robusta i Liberica. To właśnie na nich się skupimy, próbując je pokrótce scharakteryzować. Najlepsza kawa powinna wpasowywać się w indywidualne gusta smakowe, które każdy z nas ma przecież inne.

  • Kawa Arabika – ten gatunek kawy uważany jest za najszlachetniejszy. Ziarna Arabiki mają charakterystyczny wydłużony kształt, a napar z nich jest delikatniejszy w smaku – kakaowy, a czasami lekko orzechowy. Nazwa pochodzi od tego, że ten gatunek kawy ziarnistej został rozpowszechniony przez arabskich kupców.
  • Kawa Robusta – to gatunek o intensywnym, mocno wyczuwalnym smaku. Niektóre odmiany mogą smakować wręcz korzennie. Robusta ma więcej kofeiny niż Arabika i dla większości kawoszy jest po prostu zbyt charakterystyczna w smaku. Często jednak występuje w mieszankach z tego względu, że podkreśla mocny charakter kawy (ma kwaskowaty, dość ostry smak), a do tego podczas jej parzenia powstaje ładna i charakterystyczna pianka.
  • Kawa Liberica – ten gatunek kawy jest najmniej aromatyczny ze wszystkich, ale za to daje większy plon i jest odporniejszy na szkodniki. Liberica uprawiana jest w Cejlonie, na Madagaskarze, na Jawie i w Afryce. Wykorzystuje się ją przede wszystkim w produkcji kawy rozpuszczalnej. Sama w sobie nie ma zbyt wielu zwolenników, ale jest za to cennym dodatkiem do mieszanek. Co więcej, warto podkreślić, że ten rodzaj kawy jest zdecydowanie mniej popularny na rynku (90% globalnej produkcji to Arabika i Robusta, natomiast Liberica, to zaledwie 2%).

Poszczególne gatunki mogą być sprzedawane w postaci ziarnistej, mielonej lub jako kawa rozpuszczalna. Do tego istnieje jeszcze inna alternatywa, jaką są ekspresy na kapsułki.

  • Kawa w ziarnach – to palone ziarna kawy, które po zmieleniu uwalniają intensywny smak i aromat. Kawa w ziarnach jest wybierana przez smakoszy, dla których liczy pełny smak, pozwalający na rozpoznanie drobnych akcentów smakowych, charakterystycznych dla konkretnych kompozycji i mieszanek.
  • Kawa mielona – palone i zmielone przez producenta ziarna kawy. Taką kawę przygotowuje się szybciej, ale prawie zawsze ma ona gorszą jakość niż kawa ziarnista. Smak nie jest tak intensywny, a poszczególne tony nie zawsze są wyczuwalne.
  • Kawa rozpuszczalna – właściwie napój kawowy, sporządzony na bazie wyciągu z kawy. Wersja rozpuszczalna posiada dwa razy mniej kofeiny niż kawa mielona. Co więcej, wieloetapowy proces przetwarzania kawy, daje producentom możliwość modyfikowanie składu w postaci wprowadzania sztucznych ulepszaczy.
  • Kawa w kapsułkach – specjalne pastylki do ekspresów kapsułkowych to alternatywna opcja na szybkie przygotowanie kawy. Kapsułki zawierają zazwyczaj mieloną, rozpuszczalną lub zbożową kawę. Warto jednak dokładnie czytać ich skład, ponieważ producenci czasem dodają też cukier, mleko w proszku, a nawet sztuczne aromaty i inne ulepszacze. Jest to ciekawa opcja, choć dla prawdziwych kawoszy zdecydowanie wygrywać w smaku będzie dobra kawa ziarnista.

Jaka kawa do ekspresu: ziarnista czy mielona?

Większość smakoszy podkreśla, że prawdziwa kawa to ta w ziarnach, którą mielimy własnoręcznie, tuż przed zaparzeniem. W przypadku kawy ziarnistej doskonale wiemy, co pijemy, podczas gdy w kawach mielonych znajdowano niejednokrotnie domieszki innych składników, np. mielonego grochu. Skupiasz dużą uwagę na jakość tego, co spożywasz? Nie chcesz za każdym razem zastanawiać się i weryfikować, czy producent nie dodał czegoś jeszcze? Dobra kawa ziarnista uwalnia nas od tego typu wątpliwości.

Druga kwestia to świeżość dobrej jakości kawy ziarnistej. Mieląc ziarna samodzielnie, odkrywamy ich prawdziwy smak. Kawa mielona nie pachnie tak samo jak ziarnista, którą dopiero zmieliliśmy. W związku z tym decydując się na kawę już wcześniej przygotowaną do parzenia, obniżamy jakość kawowego naparu. Oczywiście wiele zależy także od naszej wygody. Kawa mielona jest od razu gotowa do użycia. Nie musimy sięgać po młynek i czekać, aż ziarna ulegną zmieleniu. W ten sposób tracimy wiele walorów smakowych i zapachowych, ale zyskujemy czas.

Kawa mielona to rozwiązanie nie tylko wygodne, ale i tańsze. Przeglądając półki sklepowe, łatwo zauważyć, że w większości przypadków kawa ziarnista będzie kosztować więcej, aniżeli wersja mielona (tej samej marki). Do tego nie musimy martwić się o wyższej jakości sprzęt w postaci oddzielnego młynka czy automatycznego ekspresu, który sam mieli kawę. Wystarczy tańszy model kolbowy lub makinetka.

Nie ma wątpliwości, że dla prawdziwych kawoszy kawa ziarnista będzie najlepsza. Wynika to z bogactwa smaku, a także z mocniejszych właściwości pobudzających i wzmacniających koncentrację. Mało tego, świeżo zmielona kawa ziarnista uwalnia znacznie więcej cennych wartości odżywczych. Kawa mielona pozostaje jednak alternatywą, która od renomowanych producentów potrafi dobrze dorównywać poziomem.

Najlepsza kawa ziarnista – jak ją odpowiednio zmielić?

Sposób przemiału powinien zależeć od tego, w jaki sposób będziemy parzyć kawę. Jeżeli wykorzystujemy ekspres przelewowy lub parzymy kawę po turecku, to ziarna powinny być bardzo drobno zmielone. Jeśli używamy kawiarki, to przemiał może być grubszy.

Oczywiście chcąc odkryć smak kawy ziarnistej, musimy dysponować własnym młynkiem lub ekspresem z funkcją mielenia. I choć na w pełni zautomatyzowany ekspres do kawy nie każdy może sobie pozwolić, tak sam młynek nie jest urządzeniem drogim. Zakup takiego sprzętu nie musi się wiązać z nadmiernymi wydatkami.

W sprzedaży jest kilka rodzajów młynków do kawy. Możemy spotkać młynki udarowe i żarnowe. Udarowe są tańsze, ale działające w nich ostrza nagrzewają kawę, przez co jej jakość ulega pogorszeniu. Traci ona nieco na aromacie i smaku – w ten sposób tracimy również pewne składniki odżywcze. Najlepiej byłoby mielić ziarna w młynku żarnowym, ponieważ nie grzeje on kawy podczas mielenia i pozwala na uzyskanie drobniejszego przemiału.

W przypadku ekspresów funkcjonuje również podział na urządzenia ręczne oraz elektryczne. Uwagę warto zwrócić także na ich pojemność, moc oraz jakość wykonania. Kawa do mielenia w odpowiednio dobranym młynku nie tylko uzyska pożądany aromat i smak, ale również nie straci na swoich właściwościach.

W jaki sposób przechowywać kawę?

Nawet najlepsza kawa ziarnista po pewnym czasie może okazać się nie do wypicia, jeśli będzie przechowywana w złych warunkach wpływających na jej właściwości oraz kondycję. Wiele osób o tym zapomina, przez co pierwszy kubek nowo zakupionej kawy często znacząco różni się w smaku, od napoju, który spożywamy po kilku tygodniach.

Kawa nie powinna być przechowywana w wilgotnym środowisku ani pod „ostrzałem” promieni słonecznych. Najlepiej byłoby wsypać ją do hermetycznie zamykanego pojemnika i ustawić w suchym miejscu. Do przechowywania kawy najlepiej nadają się szklane pojemniki. Te wykonane z metalu mogą wpłynąć negatywnie na smak i zapach kawy. W przypadku kawy w szklanym słoiku należy pamiętać, aby tak czy inaczej, przechowywać ją np. w szafce kuchennej. Choć przesypane do słoika ziarna niewątpliwie wyglądają efektownie, to trzeba mieć na uwadze wspomniane promienie słoneczne, które negatywnie na nie oddziałują.

Producenci najlepszych kaw ziarnistych i mielonych często dbają o kwestie związane z późniejszym przechowywaniem – w taki sposób, że sprzedają produkt w specjalnie dostosowanych puszkach ze szczelnymi pokrywami. Dzięki temu nie musimy się martwić, że nasza kawa zwietrzeje i straci aromat.

Wiele osób zastanawia się, czy można na zapas zmielić więcej kawy ziarnistej. Nie jest to zalecane, ponieważ już w ciągu kilku minut po tym procesie z produktu ulatniają się cenne aromaty. W związku z tym wcześniejsze zmielenie ziaren w zbyt dużej ilości mija się z celem – zwłaszcza jeśli zależy nam na kawie najlepszej jakości. W tej kwestii zdecydowanie warto być cierpliwym i na bieżąco mielić tyle kawy, ile nam potrzeba.

Dobra i tania kawa ziarnista to jedno, ale jaki ekspres wybrać?

Najlepsza kawa ziarnista nie tylko pobudza, ale również zachwyca pełnym smakiem i zapachem, który jest wyczuwalny w całej kuchni. Właśnie dlatego jest ona bardziej ceniona od kaw już zmielonych. Zwłaszcza gdy mamy posiadamy odpowiedni ekspres.

Na jakie urządzenie warto się zdecydować w sytuacji, gdy chcemy korzystać z kawy ziarnistej? Najlepiej w takie, które zostało wyposażone we wbudowany młynek. Oczywiście możemy dokupić go osobno, jednak ekspres automatycznie mielący kawę okaże się niezwykle wygodny w użyciu. Pozostaje nam bowiem tylko wsypać kawę i wybrać odpowiedni program. Sprzęt już bez naszej pomocy zajmie się wszystkim.

Wbudowane młynki znajdziemy w ekspresach ciśnieniowych. Najczęściej pojawiają się w modelach automatycznych, choć niektórzy producenci montują je także w ekspresach kolbowych. Dobra kawa ziarnista w wysokiej jakości ekspresie uwolni swój aromat i pełny smak. W związku z tym podczas zakupu urządzenia warto zwrócić uwagę na konkretne parametry techniczne. Jakie dokładnie?

  • Moc. Im jest wyższa, tym szybciej zachodzi proces parzenia kawy. Warto przy tym pamiętać, że ekspresy o dużej mocy pobierają również więcej prądu. W sklepie znaleźć można ekspresy ciśnieniowe automatyczne i kolbowe o mocy od 950 W do 2650 W.
  • Ciśnienie. Parametr jest wyrażany w barach. Na rynku oferowane są ekspresy niskociśnieniowe (ciśnienie do 9-10 barów) i wysokociśnieniowe (ciśnienie powyżej 10 barów). Ta druga grupa ekspresów działa zdecydowanie szybciej, a także pozwala na odpowiednie przygotowanie mocnej kawy, na przykład espresso.
  • Pojemność. Wskazuje na to, ile wody możemy wlać do zbiornika. Ekspresy ciśnieniowe przeważnie wyróżniają się pojemnością od 0,8 do około 3-3,5 l.
  • Funkcje. Może być ich naprawdę sporo, zwłaszcza jeśli mówimy o ekspresach automatycznych. Obsługują one między innymi spienianie mleka, programatory czasowe, regulację mocy kawy, czy też funkcje czyszczące.

Kawa ziarnista do ekspresu powinna oczywiście być dobierana w taki sam sposób, jak produkty do młynków ręcznych bądź elektrycznych. Liczy się przede wszystkim smak i aromat. W końcu nawet najlepszy jakościowo sprzęt nie sprawi, że tania i słaba gatunkowo kawa ziarnista będzie dobra dla podniebienia prawdziwego kawosza. Wobec tego warto zastanowić się nad tym, jaką kawę ziarnistą najlepiej wybrać.

Jaka kawa ziarnista jest najlepsza? Jaką wybrać?

Skoro mamy za sobą wszystkie informacje wprowadzające, a także traktujące o mieleniu, przechowywaniu kawy i ekspresach, możemy w końcu przejść do wyboru samej kawy ziarnistej. Opcji jest naprawdę wiele – każda marka kawy sprzedaje różne rodzaje, które cechują się smakiem, aromatem, intensywnością itp. Na rynku znajdziesz zarówno ziarna do przygotowania mocnej i cierpkiej kawy, jak i delikatną kawę ziarnistą, która sprawdzi się dla osób o bardziej subtelnych preferencjach smakowych. Jest kilka istotnych kwestii, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie najlepszej kawy do ekspresu.

  • Rodzaje kawy ziarnistej. Mowa oczywiście o gatunkach, o których mowa była na początku tekstu. Najczęściej spotykana jest delikatna kawa ziarnista Arabica, jednak zwolennicy intensywnego smaku powinni celować w kawę Robusta. Gatunek Liberica jest bardzo rzadko spotykany.
  • Kraj pochodzenia. Wiele osób uważa, że najlepsza kawa ziarnista na świecie jest uprawiana w wysokich partiach gór. Na jakość ziaren wpływa zawsze klimat, poziom nawodnienia i nasłonecznienia gleby, a także sposób uprawy. W górach noce są chłodniejsze, co wydłuża czas dojrzewania owoców. Według specjalistów najlepsze gatunki kaw to te pochodzące z Kostaryki, a także z kawa ziarnista Brazylia. Oczywiście nie znaczy to, że należy wybierać wyłącznie kawę z tych rejonów. W innych miejscach świata uprawiane są równie dobre odmiany, ale to w Brazylii i Kostaryce warunki klimatyczne sprzyjają uzyskaniu najlepszych jakościowo ziaren.
  • Świeżość. Dobre kawy ziarniste są specjalnie oznaczane. Na opakowaniach znajdziemy przede wszystkim informację o dacie ich wypalenia i to właśnie ta data pozwala nam na ocenę jakości tego produktu. Kawę powinno się spożyć maksymalnie 2 lata od dnia jej wypalenia. Niektórzy producenci zalecają wykorzystanie zawartości opakowania w czasie jednego roku czy nawet 6 miesięcy, a inni wręcz przeciwnie – produkują kawę, która jak wino, dopiero po czasie rozwija swoje walory smakowe.
  • Cena. Kawę można kupić w postaci mielonej za blisko 20 złotych za opakowanie 500 g, a w ziarnach za ok. 50-90 zł za kilogram. Cena jest w tym przypadku wyznacznikiem jakości. Im tańsza jest dana kawa, tym zazwyczaj gorszy napar z niej uzyskamy. Nie należy się zbyt wiele spodziewać po kawie, której kilogram kosztuje poniżej 30 złotych. W rzeczywistości z prawdziwą kawą ma ona niewiele wspólnego. Uprawa i proces produkcji są drogie, a to automatycznie przekłada się na cenę. Jeśli coś jest tanie, to można łatwo odpowiedzieć sobie na pytanie, jak zostało stworzone.

Warto wiedzieć!

Najdroższa kawa świata, czyli Kopi Luwak, kosztuje w Polsce ponad 2 tys. złotych za kilogram. Jest ona uważana za najlepszą kawę, jaką kiedykolwiek wyprodukowano, ale sposób jej powstawania może być dla wielu osób kontrowersyjny. W produkcji najdroższej i dla wielu najlepszej kawy ziarnistej na świecie pomaga nietypowe zwierzę. Łaskun muzanga, należący do rodziny łaszowatych połyka w całości ziarna kawy, ale nie trawi ich. Enzymy trawienne i bakterie produkujące kwas mlekowy delikatnie nadtrawiają ziarna w jego przewodzie pokarmowym i sprawiają, że tracą one gorzki posmak. Po wydaleniu, ziarna te zbiera się, myje i praży.

Nie ma co się oszukiwać, kawy idealnej nie znajdziemy od razu. Musimy bowiem szukać i próbować różnych produktów, tak aby wyrobić sobie na ich temat opinię. Jest to jedna z zalet żmudnego poszukiwania ulubionego napoju – możemy bowiem poznać wiele smaków, a także wiele różnych technik pozyskiwania ziaren kawy. Pomocne okazać się mogą również opinie o kawie ziarnistej, często publikowane przez klientów sklepu. Kilka konkretnych propozycji podaliśmy też w naszym poradniku: Jaka kawa do ekspresu ciśnieniowego będzie najlepsza? Znajdziesz w nim m.in. krótki ranking kaw ziarnistych.

Oczywiście nie sposób wskazać, jaka kawa ziarnista będzie obiektywnie najlepsza – zależy to bowiem od naszych kubków smakowych, ale też m.in. od kwestii związanych z poprawnym przyrządzeniem napoju. Powyższy poradnik niewątpliwie jednak pomoże zawęzić zakres poszukiwań do bardziej sprawdzonych wariantów kawy. Przy okazji jest to cenna wiedza dla każdego prawdziwego kawosza.

bulb-learn-more-section-icon

Sprawdź w Black Friday 2024

Kawa Black Friday

Udostępnij
5,0
4 oceny
4 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (4)

Ostatnio przerzuciłam się na kawy ziarniste od Fogo. Ta rodem z Kolumbii podbiła całkowicie moje serce i żołądek. Wspaniała, aromatyczna, po prostu smaczna.
Brazyliska kawa jest świetna, delikatna i dobra o każdej porze dnia :) A świeżo zmielona to w ogóle, ah. Sama piję kawę prażoną Coffee for Life, kupioną albo na Biobazarze w Wawie albo przez neta na kawaprazona.pl
Dobra kawa wymaga też dobrego sprzętu, który będzie w stanie wyciągnąć z niej prawdziwą głębie aromatu. Przy okazji nie zaszkodzi zadbać o odrobinę wygody i prostoty serwując kawę sobie czy bliskim za pomocą jedynie kilku przycisków. W tym właśnie najlepsze są ekspresy automatyczne.
http://www.krups.com.pl/types/category/15
Najlepsze kawy, jakie kiedykolwiek miałem przyjemność pić, znalazłem w http://www.coffeenation.pl/ naprawdę warto tam trafić, możecie śmiało spróbować sami.
Specjalista Morele | 12:56
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.