Kickboxing – jak zacząć? Jak się przygotować?

| 0 Komentarzy
Kickboxing to jedna z najpopularniejszych sztuk walki, zarówno w Polsce, jak i na świecie.
Nie wymaga dużej ilości sprzętu, ani specjalnego stroju. Główną inwestycją są rękawice. Pozwala na poprawę kondycji, wyrobienie mięśni, a także samoobronę w sytuacjach zagrożenia.

Kicboxing – co to jest?

Kickboxing to sport łączący kopnięcia z różnymi technikami boksu. Wyróżnia się dwie szkoły:

  • amerykańską – inaczej full-contact karate z wyprowadzeniem ciosów i kopnięć w bardziej typowy sposób do prawdziwej walki
  • japońską – stanowiącą połączenie elementów karate z boksem tajskim

Kickboxing – co daje?

Kickboxing jest sportem holistycznym. Rozwija siłę, wytrzymałość oraz szybkość. Przez wykorzystanie elementów sztuk walki, ćwiczeń siłowych, cardio i interwałów, pozwala na rozwój wszystkich grup mięśni oraz kondycji całego ciała. Ponadto pomaga panować nad stresem i zwiększyć pewność siebie.

Polecane rękawice do sportów walki

Regularne treningi kickboxingu to nie tylko gwarancja lepszej formy fizycznej, ale także zwiększenie bezpieczeństwa. W przypadku napaści osoba trenująca będzie potrafiła się obronić.

Zasady kickboxingu

Wśród podstawowych zasad kickboxingu należy wyróżnić następujące formuły:

  • full contact – walka odbywa się na ringu bokserskim i trwa 3 razy po 2 minuty. Pozwala na wszystkie bokserskie i nożne techniki powyżej pasa. Zakłada minimum osiem kopnięć w rundzie, za co otrzymuje się punkty. Zabronione jest uderzanie łokciem oraz kopanie kolanem.
  • semi contact – przeważnie toczy się na tatami 3 razy po 2 minuty. Charakteryzuje się przerwami po każdym trafieniu przeciwnika i przyznaniem za nie punktu.
  • light contact – pojedynek na ringu, parkiecie bądź tatami trwający standardowo 3 razy po 2 minuty. Ma formę walki ciągłej, gdzie kluczowe są umiejętności techniczne.
  • low kick – to walka na ringu, 3x2 minuty. Daje możliwość zastosowania wszystkich kopnięć i technik bokserskich do wysokości głowy. Zabrania tylko użycia łokcia i kolan oraz nie ma określonej liczby kopnięć w rundzie.
  • light kick – walka ciągła na ringu, parkiecie, albo tatami. Umożliwia kopnięcia od uda w górę, lecz z ograniczoną siłą uderzeń.
  • K-1 – walka na ringu w trwająca 3 razy po 3 minuty, lub 5 razy po 3 minuty. Formuła ta zezwala na wszystkie techniki bokserskie, kopnięcia, a nawet ciosy kolanami, bez względu na ich wysokość. Zabronione są jedynie uderzenia łokciami.
  • thai boxing – walka na ringu będąca łagodniejszą wersją klasycznego muay thai. Pozwala na wszelkie techniki bokserskie, a dodatkowo na ciosy kolanami, rzuty, obrotowe uderzenia pięścią, walkę w klinczu oraz podcięcia. Nie wolno tylko używać łokcia do uderzeń.

Kickboxing – jak się przygotować?

Przygotowanie do kickboxingu obejmuje:

  • ćwiczenia wzmacniające
  • zakup sprzętu
  • wytrenowanie właściwej postawy

Przed rozpoczęciem przygody z tym sportem warto wzmocnić wszystkie mięśnie, a szczególnie rąk i nóg. Dobrze sprawdzą się do tego ćwiczenia siłowe na maszynach wolnostojących.

Kolejną istotną kwestią jest zakup rękawic, kasku, szczęki i ochraniaczy. Odnośnie ubioru wystarczy jedynie przewiewna koszulka i krótkie spodenki. Buty najlepiej wybrać z typu bokserskich, czyli bardzo lekkie, wysokie i z gumową podeszwą.

Punktem wyjścia w sztukach walki jest dobra postawa. Obejmuje ona nogi ugięte w kolanach, zaciśnięte w pięści dłonie osłaniające podbródek i łokcie dość blisko ciała. Ponadto podbródek powinien być osłonięty lewym ramieniem. Stopy w zależności od dominującej ręki – w przypadku prawej ręki, lewa stopa z przodu.

Kickboxing – jaki sprzęt?

Podstawowy sprzęt do kickboxingu to:

  • bandaże i rękawice bokserskie
  • kask
  • ochraniacz zębów i warg (szczęki)
  • ochraniacz podbrzusza (susponsoria)

Ponadto zaleca się także stosować ochraniacze:

  • nagolenników
  • stóp

Jaki kask?

Kask w kickboxingu powinien być wykonany z elastycznej skóry, lub innego tworzywa i zakrywać czoło, skroń, górę głowy, górną część szczęki, uszy oraz tył głowy. Ważne jest także by zapięcie do kasku umieszczone było pod brodą i na tyle głowy. Zapięcia do podtrzymywania kasku nie mogą posiadać metalowych bądź plastikowych części.

Jakie rękawice bokserkie?

Wybierając rękawice do kickboxingu powinno pamiętać się o:

  • wytrzymałym materiale
  • odpowiedniej wentylacji
  • amortyzacji
  • zabezpieczeniu kciuka

Poza powyższymi elementami kluczowy jest rozmiar i waga rękawic. Wagę podaję się w uncjach i najbardziej uniwersalnym rozmiarem jest 12 OZ.

Warto wiedzieć

Pod rękawice należy zakładać zawsze bandaże bokserskie, które zapobiegają kontuzjom palców i nadgarstka oraz wchłaniają pot, zwiększając komfort użytkowania.

Jaka szczęka?

Ochraniacz dla zębów powinien być wykonany z bardzo mocnej i giętkiej warstwy gumy chroniącej podczas uderzeń zarówno szczękę, jak i zęby. Ponadto przy zakupie należy zwrócić uwagę na dobrze wyprofilowaną powierzchnię, minimalizującą ryzyko przesuwania się ochraniacza. Ważne by ochraniacz umożliwiał swobodne oddychanie.

Kickboxing czy boks?

Kickboxing wzmacnia więcej mięśni niż boks, lecz stwarza też większe ryzyko kontuzji i urazów. Ze względu na jego urozmaicenie ciosów o kopnięcia, cieszy się coraz większą popularnością. Z racji zbieżności sprzętu, niektórych ćwiczeń, czy zasad wybór między boksem a kickboxingiem zależy od osobistych preferencji.

Podsumowując, kickboxing jest sportem holistycznym, wzmacniającym zarówno ciało, jak i charakter. Podstawą przed rozpoczęciem treningów jest zakup sprzętu – rękawice, owijki, ochraniacze na zęby oraz kask. Dyscyplina ta przyczynia się także do zwiększenia bezpieczeństwa poprzez większą umiejętność samoobrony.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:42
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.