Kilof - jak wybrać? Jaki najlepszy?

| 0 Komentarzy
Chcąc w sposób skuteczny rozkruszyć i rozdrobnić elementy skalne lub ziemię, potrzebny jest kilof.

Kilof jest narzędziem wyposażonym w rękojeść oraz ostrze, które swoim kształtem przypomina zakrzywiony klin. Poszczególne modele kilofów różnią się między sobą budową, a także rodzajem zastosowanych materiałów. Wszystko to przekłada się na fakt, iż posłużyć mogą one do realizacji bardzo zróżnicowanych zadań z uwzględnieniem różnych materiałów i warunków pracy. Biorąc to wszystko pod uwagę, wymieniane są:

  • kilof górniczy – służy głównie do rozbijania skał, a także szczególnie twardego podłoża ziemnego. Występuje w kilku rodzajach dostosowanych do intensywności wykonywanych prac. Na rynku znaleźć można więc kilof do wykonywania wrębów, rozdrabniania miękkich skał, a także do rozbijania tworzyw najtwardszych – tego typu kilofu mogą być wykorzystywane również jako młoty,
  • kilof ogrodowy – przeważnie urządzenia z nie tak twardych materiałów, jak kilofy górnicze. Służą przede wszystkim do wycinania korzeni i chwastów, usuwania pni drzew, kamieni czy chociażby do kopania. Bardzo często stosowane są także podczas przygotowywania oczka wodnego lub tak zwanego ogrodu skalnego,
  • kilof budowlany – stosowany do realizacji standardowych prac na utwardzonej bądź zmrożonej ziemi, którą następnie można przetransportować przy użyciu łopaty i taczek. Podobnie jak odmiana górnicza, również może posłużyć jako młot – po jednej stronie ostrza posiadają specjalny obuch.

Kilof – jak wybrać?

Skoro wiadomo już, na jakie konkretnie odmiany kilofów możemy trafić na rynku, warto zastanowić się nad poszczególnymi parametrami, które mają wpływ na ich możliwości.

LICZBA OSTRZY. Determinuje zakres wykorzystania narzędzia. Możliwości są dwie:

  • oskard – czyli kilof wyłącznie z jednym ostrzem. Występuje w wielu rozmiarach, dzięki czemu może być wykorzystywany w ogrodnictwie, archeologii, górnictwie, kamieniarstwie i budownictwie. Jest to narzędzie bardzo poręczne i zdecydowanie łatwiejsze w użyciu niż tradycyjny kilof,
  • kilof dwustronny – posiada dwa ostrza, dlatego może być wykorzystywany do prac cięższych. Dwa ostrza przekładają się również na dłuższa żywotność narzędzia. W sytuacji, gdy jedno z nich zostanie uszkodzone, zawsze możemy go obrócić i pracować dalej,

RODZAJ OSTRZY. W przypadku kilofów dwustronnych, zakupić możemy modele o tych samych bądź różnych ostrzach. Wymieniane są przede wszystkim:

  • kilof spiczasto-spiczasty – obie końcówki ostrza są spiczaste,
  • kilof płasko-spiczasty – jedna z końcówek jest spłaszczona, dzięki możemy wykorzystać kilof do skuwania,
  • kilof-młot – czyli wspomniany już wcześniej rodzaj kilofa, który za sprawa odpowiednio wykonanego obucha może posłużyć nam również jako solidny młot.

OSADZENIE TRZONKA. Na rynku znaleźć można kilofy, których drewniane trzonki można wymienić bądź takie, które po uszkodzeniu nadają się wyłącznie do wyrzucenia. Jeżeli bardziej interesuje nas ta pierwsza opcja, decydujmy się na kilof oprawny. Dzięki temu będziemy zabezpieczeni na wypadek uszkodzenia bądź całkowitego rozpadnięcia się elementu drewnianego.

WYMIENNE OSTRZA. Kolejny parametr, który zdecydowanie wydłuża żywotność narzędzia. Dzięki zdecydowaniu się na model z ostrzami wymiennymi, nie będziemy musieli kupować nowego narzędzia w przypadku uszczerbienia ostrza bądź jego złamania. Konieczny w takiej sytuacji okaże się jedynie kilof bez trzonka, który następnie zostanie odpowiednio przez nas osadzony.

MATERIAŁ. Pełni bardzo ważną rolę. Urządzenia dobrej jakości wykonywane są zazwyczaj z odpowiednio wzmocnionej stali hartowanej lub węglowej. Bardzo ważne jest to, aby została ona w sposób prawidłowy zabezpieczona przed wpływem wilgoci, która może doprowadzić to powstania korozji – jest ona najczęstszym powodem zużywania się ostrzy. Dodatkowym zabezpieczeniem może okazać się włókno szklane, które zdecydowanie wydłuży żywotność narzędzia.

WAGA. Istotna ze względu na naszą wygodę, ale również zakres realizowanych prac. Kilofy lekkie posiadają bowiem zazwyczaj niewielkie lub cienkie ostrza, które nie przydadzą się do rozbijania skał. Ich waga zazwyczaj oscyluje wokół granicy 2 kilogramów i są stosowane w ogrodzie. W górnictwie i kamieniarstwie wykorzystywane są dużo cięższe narzędzia.

ROZMIARY. Mowa w tym miejscu zarówno o wymiarach ostrza, jak i rękojeści. Chcąc realizować zaawansowana zadania górnicze, konieczny jest zakup długich kilofów (co najmniej metrowych), dzięki którym będziemy mogli zrobić solidny zamach. Modele niewielkie przydadzą się najwyższej w ogrodzie.

SZEROKOŚĆ ROBOCZA. Związana z wymiarami ostrza. Kilofy niewielkie wyróżniają się szerokością roboczą równą około 50-55 mm – w górnictwie konieczne będzie podwojenie tej wartości.

WYPOSAŻENIE DODATKOWE. Mowa w tym miejscu przede wszystkim o specjalnym elastomerowym tworzywie, którym powlekane są kilofy. Dzięki temu w sposób zdecydowany ograniczony zostaje proces tworzenia się drgań.

Kilof – jaka firma?

Chcąc dysponować wytrzymałym i sprawnym narzędziem, warto decydować się w pierwszej kolejności na wyroby sprawdzonych firm, które stanowią niejako gwarancję jakości. Z pewnością godny polecenia jest kilof Fiskars – kierowany jest on głównie do posiadaczy ogrodów, którzy chcą w sposób szybki pozbyć się korzeni i chwastów, a także dostosować wygląd rabat i trawników.

Jeżeli szukamy kilofów do zastosowania górniczego bądź budowlanego, powinniśmy zainteresować się ofertami taki firm jak: Kuźnia Sułkowice, Mega, Vorel, Modeco oraz Topex.

Kilof - cena

Ostateczny koszt narzędzia uzależniony jest od jego parametrów użytkowych i sposobu wykorzystania. Najtańsze modele 2-kilogramowe zakupimy już za nieco ponad 20 złotych. Solidniejsze odmiany górnicze mogą kosztować nawet około 100 złotych. Najdroższe są natomiast kilofy, które zostały dodatkowo wzmocnione przy użyciu elastomerowego tworzywa – ich cena przekroczyć może granicę 200 złotych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:22
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.