Klawiatura mechaniczna czy membranowa? Która lepsza? Jak wybrać?

| 1 Komentarz
Główny podział dostępnych na rynku klawiatur dotyczy modeli mechanicznych i membranowych. Który z nich wybrać?

Klawiatury membranowe są tanie i ogólnodostępne. Mechaniczne droższe i występujące w mniejszej liczbie modeli. Nie ma wątpliwości co do tego, że klawiatura mechaniczna jest lepsza, ale w niektórych przypadkach wybór membranowej okaże się w zupełności wystarczający. Wszystko bowiem zależy od tego, do jakich zastosowań potrzebna jest nam klawiatura.

Jak działa klawiatura mechaniczna?

Pod każdym przyciskiem modelu mechanicznego znajduje się niezależny przełącznik, który rejestruje naciśnięcie. Klawiatury mechaniczne mogą być wyposażone w różne rodzaje przełączników. W Polsce dostępne są m.in. systemy Cherry MX, Kailh i Topre oraz cenione wśród graczy Gaterony. Należy jeszcze raz podkreślić, że każdy klawiszy posiada osobny przełącznik – jest to szalenie ważne, wpływa bowiem na ich sposób działania oraz wytrzymałość. Dzięki temu, w przypadku wielu urządzeń nie musimy wciskać klawiszy do końca, aby na ekranie pojawiły się odpowiadające im znaki.

Polecane klawiatury mechaniczne

Ten rodzaj klawiatur cechuje się przede wszystkim sporą żywotnością, dużą wagą i wysoką ceną. Spory wydatek rekompensuje jednak wytrzymałość urządzeń, a także ich możliwości. Wszystko to sprawia, że modele mechaniczne są doceniane przede wszystkim przez graczy oraz osoby piszące często i dużo. Oczywiście spore znaczenie ma również rodzaj przełączników – dostępne są modele specjalnie przystosowane dla graczy, zapewniające ciche działanie etc. Na przykład warte uwagi są przełączniki Gateron Red odznaczające się brakiem wyczuwalnego punktu aktywacji i gwarantujące szybkość działania, które możesz znaleźć choćby w modelu PREYON Red Blitz Claw.

Wybierając klawiaturę, trzeba mieć również na uwadze jej rozmiar. Na rynku dostępne są różne układy, np. Full Size, TKL czy Mini. Nie bez znaczenia jest tryb podłączenia klawiatury do komputera. Ciekawymi rozwiązaniami są klawiatury, które mogą pracować zarówno przewodowo, jak i bezprzewodowo, tak jak np. PREYON Red All Claw Gateron Red – warto na nią postawić, tym bardziej że posiada przełączniki How Swap umożliwiające ich wymianę bez koniecznośności wyłączania klawiatury. 

Do tego wszystkiego dochodzą kolejne zalety związane, chociażby z szybkim powrotem klawiszy do pozycji początkowej czy możliwością naciskania wielu klawiszy jednocześnie. Oczywiście klawiatury mechaniczne mają również wady. Wspomnieć należy przede wszystkim o sporym hałasie generowanym przez większość modeli (poza tymi, które zostały wyposażone w ciche przełączniki), sporych rozmiarach urządzeń i wysokich cenach.

Zalety i wady klawiatury mechanicznej

ZALETY

  • Wysoki komfort pisania
  • Żywotność pojedynczego przycisku wynosi nawet 50 mln uderzeń
  • Szybki powrót klawiszy do pozycji początkowej
  • Aktywacja klawiszy już przy wciśnięciu ich na 2 mm
  • Możliwość równoczesnego wciskania wielu przycisków

WADY

  • Hałas podczas pisania
  • Duże rozmiary i duża waga
  • Mała popularność modeli bezprzewodowych i podświetlanych
  • Wysoka cena

Jak działa klawiatura membranowa?

Pod wszystkimi przyciskami rozciągają się 3 membrany, natomiast między klawiszami a membraną znajdują się gumowe kulki, które wywołują nacisk. To ich naciśnięcie powoduje wytworzenie się sygnału, który wysyłany jest do komputera. Przyciski w takiej klawiaturze aktywują się w momencie wciśnięcia ich na 4 mm.

Choć zróżnicowanie w kategorii klawiatur membranowych jest spore, wiele modeli (zwłaszcza tych ze średniej i niskiej półki cenowej) wyróżnia się niską wytrzymałością mechaniczną. Wyjątek stanowią klawiatury nożycowe. W ich przypadku do czynienia mamy z mechanizmem, dzięki któremu nacisk na kopułę jest równomierny. Takie rozwiązanie spotykane są przede wszystkim w klawiaturach laptopów. Warto celować również w modele motylkowe i typu plunger.

Zalety i wady klawiatury membranowej

ZALETY

  • Niska cena i duża dostępność
  • Niewielka waga i małe rozmiary
  • stosunkowo ciche działanie

WADY

  • Mniejszy komfort pisania
  • Konieczność zastosowania większej siły do aktywacji klawisza
  • Mniejsza wytrzymałość (do 10 mln kliknięć)
  • Przyciski wolno powracają do pozycji początkowej

Przeznaczenie klawiatury membranowej i mechanicznej

Modele membranowe polecane są przede wszystkim do codziennego zastosowania. Wtedy, kiedy nie piszemy dużo i nie zależy nam na jakimś niebywałym komforcie. Taką klawiaturę z powodzeniem możemy podłączyć do komputera przeznaczonego do przeglądania Internetu lub w wersji bezprzewodowej używać z telewizorem.

Jak już wspominaliśmy, klawiatury mechaniczne dedykowana są do gamingu oraz dla osób, które piszą zawodowo. Dzięki takiej klawiaturze wprowadzanie tekstu będzie znacznie szybsze i przyjemniejsze. Dodatkowo dłonie i przedramiona nie będą się tak bardzo męczyć. Oczywiście spore znaczenie ma również sama wytrzymałość urządzenia.

Co wybrać – klawiaturę mechaniczna czy membranową?

Nie ulega wątpliwości, że to mechaniczna klawiatura cechuje się znacznie lepszą jakością. Jednakże nie ma sensu w nią inwestować wtedy, kiedy nie obsługujemy klawiszy często. Przeciętny, domowy użytkownik będzie w pełni zadowolony z ergonomicznej klawiatury membranowej – zwłaszcza tej pełnowymiarowej jak PREYON Long Claw Alpha.

Programista, tłumacz, pisarz czy protokolant będą potrzebowali natomiast dobrej klawiatury mechanicznej. To samo tyczy się graczy. Jej koszt będzie co prawda wyższy, ale ta inwestycja i tak się opłaci. Żywotność klawiatur mechanicznych jest tak wysoka, że jedna, dobra klawiatura może wystarczy dosłownie na całe życie. Oczywiście nie będzie ani lekka, ani cicha, ale za to da maksymalne zadowolenie podczas korzystania.

Niezależnie od tego, na jaki model się zdecydujemy, powinniśmy przeanalizować również specyfikacje techniczne interesujących nas klawiatur. Najważniejszymi parametrami będą – sposób komunikowania się z komputerem (klawiatura przewodowa lub klawiatura bezprzewodowa), układ klawiszy, rodzaj przełączników (modele mechaniczne) lub membran, materiał konstrukcyjny oraz ewentualne dodatki (np. podświetlenie).

Udostępnij
4,9
17 ocen
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Zazwyczaj mechaniki padają tuż po gwarancji a niektóre nawet tej nie dozywają.
Specjalista Morele | 19:15
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.