Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Klawiatura przewodowa czy bezprzewodowa? Jaką klawiaturę wybrać?

| 0 Komentarzy
Decydując się na zakup klawiatury, pod uwagę musimy wziąć między innymi sposób jej komunikacji z komputerem.

Obecnie bowiem mamy dwie możliwości wyboru. Zdecydować możemy się na model przewodowy bądź bezprzewodowy. Oba rodzaje mają swoje wady i zalety, które są ważne konkretnych warunkach i w przypadku wybranych sposobów zastosowania tego typu urządzeń.

Polecane klawiatury

Biorąc to wszystko pod uwagę, warto dokładnie przeanalizować zarówno klawiatury przewodowe, jak i klawiatury bezprzewodowe, a następnie wskazać, które z nich okaże się lepszym wyborem. W formie uzupełnienia, wskażemy również najważniejsze kwestie i parametry, jakie należy wziąć pod uwagę podczas zakupu urządzenia do konkretnych zadań.

Przewodowa czy bezprzewodowa?

Na początek jednak sprawa najważniejsza. Biorąc pod uwagę zalety klawiatury bezprzewodowej, podkreślić należy przede wszystkim swobodę jej wykorzystania. Nie musimy bowiem martwić się ograniczającymi nas kablami, co ma znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy komputer jest znacząco oddalony od miejsca, w którym siedzimy.

Modele bezprzewodowe dobrze poradzą sobie także wtedy, gdy podłączymy je do laptopa, który z kolei jest połączony z zewnętrznym monitorem. Oczywiście klawiatury przewodowe także się nadadzą (w końcu laptop w takich sytuacjach leży dość blisko), jednak mniejsza liczba kabli na biurku z pewnością będzie sprzyjała porządkowi i wygodzie.

Co równie ważne, urządzenia bezprzewodowe mogą zostać przez nas wykorzystane także w innych urządzeniach. Wymienić można chociażby telewizor – przewód ciągnący się od kanapy do odbiornika może naprawdę przeszkadzać, dlatego lepiej postawić na nadajnik bluetooth.

Na korzyść klawiatur przewodowych przemawia natomiast często niższa cena, a także gwarancja stabilnego działania w każdych warunkach. W przypadku tani modeli bezprzewodowych liczyć musimy się bowiem z ewentualnymi zakłóceniami połączenia, co w niektórych przypadkach może okazać się niezwykle irytujące.

Kiedy wybrać model przewodowy, a kiedy bezprzewodowy?

Analizując powyższe informacje, ciężko stwierdzić, które rozwiązanie okaże się lepsze. Wiele zależy bowiem od tego, do jakich konkretnie zadań sprzęt będzie przez nas wykorzystywany.

  • Klawiatura gamingowagracze, zwłaszcza ci zawodowi, nie mogą pozwolić sobie nawet na minimalne opóźnienia wynikające z połączenia na linii klawiatura-komputer, dlatego stawiają oni przede wszystkim na modele przewodowe.
  • Klawiatura do pracy w biurze – wiele zależy od naszych indywidualnych preferencji. Jeżeli lubimy mieć porządek na biurku, decydujmy się na urządzenia bez kabli, jeśli natomiast stawiamy przede wszystkim na ograniczenie wydatków, lepszym wyborem okażą się podstawowe modele przewodowe.
  • Klawiatura do użytku domowego – zasady są podobne do tego, z czym mamy do czynienia w biurze. Pamiętać należy, że klawiatury bezprzewodowe są droższe. Jednak w sytuacji, gdy nasz komputer znajduje się w znacznej odległości od biurka, zakup urządzeń z nadajnikiem może okazać się konieczny.
  • Klawiatura do telewizora i urządzeń mobilny – decydowanie lepiej sprawdzą się modele bezprzewodowe. Zagwarantują bowiem znacznie większa swobodę działania.

Jak wybrać klawiaturę?

Decyzja odnośnie wyboru metody łączności omawianych urządzeń z komputerem wcale nie rozwiązuje sprawy. Uwagę należy bowiem zwrócić również na szereg innych parametrów, które też mają spory wpływ na nasz komfort.

Wspomnieć należy przede wszystkim o typie klawiatury. Obecnie panują dwa podziały. Pierwszy z nich odnosi się do urządzeń klasycznych i wyspowych. Pierwsze wyróżniają się dość dużymi, ciasno ułożonymi klawiszami, które zazwyczaj zapewniają wysoki skok. Klawiatura wyspowa to natomiast taka, które klawisze są nieco od siebie oddalone. Ich budowa jest również bardziej płaska, przez podczas pracy generują mniejszy hałas.

Drugi podział dotyczy natomiast klawiatur mechanicznych i klawiatur membranowych. One również różnią się sposobem przygotowania. Modele membranowe posiadają specjalne gumowe kulki (lub grzybki), na których osadzone zostają klawisze. Ich przyciśnięcie generuje nacisk na membranę, dzięki czemu na ekranie pojawia się konkretny symbol. Takie klawiatury są przeważnie tanie i ciche, jednak wymagają użycia większej siły, co wpływa na komfort pisania.

Urządzenia mechaniczne posiadają natomiast specjalne przełączniki, które rejestrują wciśnięcie danego klawisza. Są znacznie głośniejsze, jednak wyróżniają się większą szybkością działania.

Na jakie jeszcze parametry warto zwrócić uwagę podczas zakupu klawiatury?

  • Układ klawiszy – wymienić możemy angielski i amerykański, które dominują w naszym kraju, ale również francuski, węgierski, rosyjski czy też europejski. Poszczególne układy różnią się przede wszystkim znakami i klawiszami dodatkowymi.
  • Wyposażenie – klawiatury często posiadają specjalne podkładki pod nadgarstki, a także dodatkowe klawisze. Zakupić możemy także modele bez bloku numerycznego lub ze zintegrowanym touchpadem.
  • Dodatki – klawiatura może być podświetlana, wyróżniać się obsługą makr czy też posłużyć do obsługi programów multimedialnych.

Oczywiście nie możemy zapomnieć także o jakości wykonania obudowy i cenie, która w wielu przypadkach jest kluczowa.

Jeżeli mamy możliwość dołożenie kilkudziesięciu lub kilkuset złotych, warto rozglądać się również za klawiaturami od Apple (sprawdzą się przede wszystkim podczas pracy biurowej), a także Razer i Corsair – firmy te posiadają wiele wysokiej jakości urządzeń gamingowych.

Jak widać, wybór konkretnej klawiatury w dużej mierze zależy od tego, jak chcemy z niej korzystać i do czego ma nam posłużyć. Poza wyborem między modelami przewodowymi i bezprzewodowymi, istotne są także inne parametry techniczne.

Udostępnij
5,0
6 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:09
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.