Klawiatura qwerty - co warto wiedzieć o najpopularniejszym układzie klawiszy

| 0 Komentarzy
Co to klawiatura qwerty? Oto zbiór najważniejszych informacji o tym najpopularniejszym układzie klawiatury!

Mimo że z urządzeń elektronicznych pokroju laptopów i komputerów korzystają dziennie miliony osób, niewiele z nich posiada jakiekolwiek informacje o używanej codziennie klawiaturze. Najpopularniejszym układem klawiatury, który dominuje wśród dostępnych na rynku urządzeń, jest qwerty. Jaka jest jej historia?

Klawiatura qwerty — co to znaczy? Czym różnią się jej poszczególne układy? Jaki telefon z klawiaturą qwerty? Warto poznać odpowiedź na każde z tych pytań, ponieważ za klawiaturą układu qwerty kryje się wiele ciekawostek, które pomogą zrozumieć historię technologii lub zabłysnąć wśród zakręconych na punkcie elektroniki znajomych. Co warto wiedzieć o najpopularniejszym układzie klawiatury?

Polecane klawiatury

Klawiatura qwerty – co to jest?

Każda klawiatura membranowa, mechaniczna, wirtualna czy klawiatura USB posiada układ klawiszy, który pozwala na jak najbardziej efektywne poruszanie się wśród bogactw alfabetu. Jeśli chodzi o klawiaturę qwerty, układ ten zawdzięcza swoją charakterystyczną nazwę pierwszym sześciu literom, które znajdują się od lewej strony tuż pod klawiszami cyfr. Chociaż układ klawiszy znacznie różni się od porządku alfabetycznego i sprawia duże problemy początkującym użytkownikom urządzeń elektronicznych, układ qwerty nieustannie cieszy się niesłabnącą popularnością i wciąż jest wykorzystywany podczas produkcji nowinek technologicznych.

Różne układy klawiatury qwerty

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że występująca w większości urządzeń najpopularniejszych marek, takich jak Xiaomi czy Samsung klawiatura qwerty została wyposażona w kilka różniących się między sobą układów. Każdy z nich jest wykorzystywany w innym państwie i wyróżnia się umieszczeniem poszczególnych liter oraz znaków specjalnych na klawiaturze, zapewniając możliwość pisania bezwzrokowego wszystkim zaawansowanym użytkownikom. Jak wyglądają najpopularniejsze wersje klawiatur qwerty i gdzie się je wykorzystuje?

Polskie klawiatury

W przypadku polskiej klawiatury najczęściej mamy do czynienia ze standardowym układem klawiatury qwerty, jednak przez pewien czas Polska korzystała z niemieckiej wersji ułożenia liter i znaków diakrytycznych. mimo że nie dostrzeżemy polskich znaków na klawiaturze, użytkownicy naszego ojczystego języka mogą tworzyć charakterystyczne dla języka znaki poprzez kombinację przycisku Alt z odpowiednią literą.

Niemieckie klawiatury

Jeśli chodzi o naszych zachodnich sąsiadów, niemiecki układ klawiatury, na którym przez pewien czas wzorowali się Polacy, nieznacznie różni się od standardowego ułożenia liter i znaków specjalnych. W niemieckiej wersji układ qwerty został zastąpiony przez qwertz, co wskazuje na zamianę położenia litery Z oraz Y. Co więcej, niemieckie klawiatury qwertz są także wyposażone w odpowiednie symbole, między innymi znak umlaut.

Skandynawskie klawiatury

Kraje skandynawskie postanowiły postawić na znacznie większą ingerencję w oryginalny układ klawiatury qwerty. Skandynawska wersja nosi nazwę Nordic i zawiera nie tylko litery alfabetu łacińskiego, ale także znaki diakrytyczne potrzebne podczas posługiwania się językiem duńskim, szwedzkim czy norweskim. Pomimo tych różnic korzystanie z Nordic nie powinno sprawić problemu osobom, które nie posługują się na co dzień jednym z wymienionych języków.

Brytyjskie klawiatury

Brytyjska wersja qwerty nie wprowadza żadnych drastycznych zmian i stawia jedynie na zmianę rozmieszczenia niektórych znaków szczególnych. Tak więc w brytyjskiej wersji tego popularnego układu zamiast płotka znajdziemy znak funta, a znaki takie jak cudzysłów, tylda oraz małpa różnią się rozmieszczeniem w porównaniu z oryginalną wersją układu klawiatury qwerty.

Francuskie klawiatury

Dużo większe zmieszanie wśród użytkowników standardowej qwerty z pewnością wywoła francuska wersja tego układu. W przypadku Francji, mieszkańcy tego kraju zdecydowali się na zmianę qwerty na azerty. Z tego powodu przed zakupem francuskich urządzeń elektronicznych warto dowiedzieć się, w jaki sposób należy zmienić klawiaturę azerty na qwerty. Nie jest to jednak koniec ingerencji Francuzów w oryginalną klawiaturę tego typu. Miejscami zostały zamienione także litera M oraz wiele znaków specjalnych.

Historia powstania qwerty

Dlaczego klawiatura qwerty cieszy się tak dużą popularnością i jaka jest jej historia? Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle intrygujące i może zaciekawić nie tylko miłośników elektroniki. Początki układu qwerty sięgają czasów maszyn do pisania — alfabetyczne ułożenie klawiszy sprawiało liczne problemy, ponieważ umiejscowienie obok siebie często używanych liter doprowadzało do zakleszczania się ramion z czcionkami.

Z tego powodu w 1878 roku opatentowano pierwszą maszynę do pisania wykorzystującą układ qwerty, który został stworzony przez amerykańskiego dziennikarza i wynalazcę Ch’a. Qwerty pozwala na znacznie efektywniejsze i szybsze posługiwanie się klawiaturą, co znacznie poprawia komfort pracy na wszystkich urządzeniach. Z ogromną łatwością znajdziemy zarówno laptop, komputer, tablet jak i telefon z klawiaturą qwerty. Warto jednak zaznaczyć, że mimo popularności ten układ klawiatury nie jest najszybszym rozwiązaniem, ponieważ nie jest zoptymalizowany pod kątem prędkości pisania.

Klawiatura programisty vs maszynisty

Podczas korzystania z klawiatury dostępnej na różnych urządzeniach można natknąć się na jej dwa określenia - klawiatura programisty oraz maszynisty. Czym różnią się poszczególne wersje i co oferują użytkownikom? W przypadku klawiatury programisty układ zostaje wzbogacony o właściwe dla języka polskiego litery diakrytyczne. Klawiatura maszynisty natomiast bazuje na qwertz, ponieważ została stworzona na podstawie wersji niemieckiej wzbogaconej o znaki diakrytyczne języka polskiego. Warto pamiętać o skrócie klawiszowym, który pomoże w szybkiej zmianie obu wersji. Klawiatura qwerty - jak zmienić ją z układu qwertz? Aby to zrobić, musimy wcisnąć równocześnie Ctrl oraz Shift.

Jak włączyć polskie znaki na klawiaturze qwerty?

Aby komfortowo posługiwać się urządzeniem w ojczystym języku, należy upewnić się, że nasz system operacyjny posiada w swojej bazie język polski. Możemy to sprawdzić w ustawieniach w sekcji języka. Następnie należy wybrać pole przypisane klawiaturze oraz wybrać język polski z zamieszczonej listy. Na pasku zadań obok daty i godziny możemy odnaleźć skrót POL, który po najechaniu myszką poinformuje nas o dostępności polskich znaków poprzez dopisek “język polski programisty”.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:56
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.