Klej do gumy – jak wybrać? Jaki najlepszy?
Spis treści:
Jaki klej do klejenia gumy wybrać, aby tworzyć trwałe i estetyczne połączenia?
Jaki klej do gumy wybrać? Liczy się przeznaczenie
Oferta rynkowa klejów do gumy jest bardzo zróżnicowana. Sklejenie gumy z inną gumą nie powinno nam nastręczać większych problemów. Trudności jednak zaczynają się, gdy chcemy połączyć gumę z innym materiałem. Wówczas możemy użyć uniwersalnego kleju, który jednak nie w każdym przypadku zdaje egzamin, bądź zdecydować się na bardziej specjalistyczny preparat. Szukając optymalnego rozwiązania, przeanalizujmy przede wszystkim jego przeznaczenie.
Popularne kleje
1. Jaki klej do gumy i metalu? Guma i metal to wbrew pozorom często występująca para materiałów. Aby utworzone pomiędzy nimi połączenie było trwałe, musimy wybrać odpowiedni klej do gumy i metalu. Najlepiej sprawdzają się produkty na bazie poliuretanu. Tworzą bowiem wytrzymałą, a zarazem elastyczną spoinę. Można go zatem z powodzeniem określić jako glej do gumy elastyczny.
Dodatkowo mogą być wykorzystywane w przypadku elementów narażonych na trudne warunki atmosferyczne. Spoina jest bowiem odporna na wahania temperatur, promieniowanie słoneczne czy też opady atmosferyczne. Nie straszne jej również uszkodzenia mechaniczne.
Klej do gumy i metalu zazwyczaj ma dwuskładnikową formułę. Komplikuje ona nieco sam proces aplikacji i wydłuża go, jednak pozwala manipulować grubością spoiny w zależności od naszych potrzeb. Warto przy tym pamiętać, że im grubsza spoina, tym dłuższy czas jej wiązania.
2. Jaki klej do gumy i drewna? W tym przypadku jednym z zalecanych rozwiązań jest metakrylowy klej strukturalny. Zazwyczaj ma on dwuskładnikową, bezbarwną formułę. Sprawdzi się zatem wszędzie tam, gdzie wymagana jest przeźroczysta spoina. Dzięki gęstej konsystencji nie spływa z powierzchni. Nie wymaga również wcześniejszego przygotowania podłoża. Po całkowitym utwardzeniu jest odporny na:
- roztwory solne,
- rozpuszczalniki,
- mocne kwasy i zasady,
- niskie i wysokie temperatury,
- opady atmosferyczne,
- promieniowanie UV,
- uszkodzenia mechaniczne.
3. Jaki klej do gumy i plastiku? Guma i tworzywa sztuczne (w tym plastik) to kolejna para materiałów, którą można łączyć za pomocą klejów. W tym przypadku dobrym wyborem będzie preparat na bazie cyjanoakrylu. Umożliwia on łączenie z gumą nawet trudno sklejanych tworzyw sztucznych, takich jak:
- polietylen,
- polipropylen,
- teflon (PTFE).
Można go z łatwością stosować jako klej do gumy silikonowej, chętnie wykorzystywanej w wielu branżach. Preparat na bazie cyjanoakrylu zwykle ma jednoskładnikową formułę, przez co nie wymaga mieszania, a jego aplikacja nie nastręcza żadnych trudności. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie konieczny jest bardzo szybki montaż. Czas wstępnego wiązania wynosi około 5-20 sekund! Pełne utwardzenie zaś następuje po 24 godzinach.
4. Jaki klej do gumy i skóry? To połączenie materiałów dosyć często występujące w obuwnictwie. Jeżeli zatem szukamy produktu, który na trwale połączy skóry naturalne bądź syntetyczne z gumą, powinniśmy zdecydować się na klej na bazie żywic poliuretanowych w formule kleju kontaktowego. Sprawdzi się on szczególnie dobrze w przypadku łączenia podeszw z materiałami wierzchnimi obuwia. Znajduje zastosowanie także w:
- meblarstwie,
- budownictwie,
- przemyśle samochodowym.
Nie powinno go również zabraknąć w żadnym gospodarstwie domowym czy też warsztacie majsterkowicza, czyli wszędzie tam, gdzie konieczne jest wykonywanie drobnych napraw. Wśród jego zalet wymienia się:
- długi czas otwarcia,
- brak konieczności stosowania utwardzacza,
- brak konieczności przeprowadzania aktywacji termicznej spoiny,
- wysoka wytrzymałość łączenia,
- prosta aplikacja.
Pamiętajmy jednak, że kleje tego typu zawierają w swym składzie rozpuszczalniki, stąd też ich użytkowanie wymaga zachowania określonych środków ostrożności. Produkty te należy wykorzystywać jedynie w wentylowanych pomieszczeniach. Ponadto nie wolno wdychać ich oparów i unikać kontaktu z oczami i skórą.
5. Jaki klej do gumy i materiału? W przypadku łączenia gumy z tkaninami warto szukać klejów nienasiąkliwych. W przeciwnym razie pozostawią one na materiałach nieestetyczne plamy. Dobrym rozwiązaniem okaże się klej neoprenowy dedykowany branży kaletniczej i obuwniczej. Zwykle ma on jednoskładnikową formułę, dzięki czemu jest prosty w aplikacji.
Powinien on nadawać się do łączenia z gumą nie tyko skór naturalnych i syntetycznych, ale również filcu i różnych tkanin. Zazwyczaj jednak spektrum jego zastosowania jest szersze. Klej neoprenowy można bowiem stosować także w przypadku łączenia drewna, metalu, a nawet betonu.
Jaki dobry klej do gumy?
Wybierając klej do gumy, warto zwrócić uwagę na jakość wybieranego produktu. Dobrej jakości preparat powinien odznaczać się:
- prostą aplikacją,
- bezpieczeństwem użytkowania,
- wodoodpornością, zwłaszcza jeśli ma służyć do klejenia butów,
- elastycznością spoiny, dzięki czemu będzie mogła ona „pracować”, co zapobiegnie jej uszkodzeniom mechanicznym,
- wysoką adhezją, czyli przyczepnością,
- niską lepkością,
- gęstą konsystencją,
- krótkim czasem wiązania,
- bezbarwną formułą.
Jak długo schnie klej do gumy?
W przypadku kleju do gumy, jak zresztą i klejów do innych materiałów, wyróżnić możemy czas wstępnego wiązania i czas osiągnięcia pełnej wytrzymałości. Ten pierwszy oznacza czas, który musi minąć od nałożenia kleju na powierzchnię do jego wstępnego związania. Zwykle nie przekracza on kilkunastu minut, jednak zależy to od indywidualnych właściwości preparatu. W przypadku klejów błyskawicznych wstępne związanie następuje nawet w mniej niż minutę.
Zanim upłynie czas wstępnego związania kleju, mamy możliwość rozdzielenia spoiny – chociaż zwykle potrzeba do tego użycia odpowiedniej siły. Samoczynne rozdzielenie bowiem nie nastąpi. W tym czasie możemy zatem wprowadzić pewne poprawki lub skorygować położenie materiałów. Po upływie tego okresu przeprowadzanie zmian okaże się niemożliwe.
Czas osiągnięcia pełnej wytrzymałości to czas, po upływie którego spoina uzyska wszelkie swoje właściwości – będzie w pełni wytrzymała, odporna na uszkodzenia mechaniczne, wysoką temperaturę, promieniowanie UV czy też opady atmosferyczne. W zależności od kleju, czas te wynosi zazwyczaj od 12 do 24 godzin. Po upływie tego okresu możemy bez żadnych trudności użytkować klejone elementy.
Szybkość utwardzania kleju do gumy w praktyce zależy od trzech czynników:
- rodzaju materiału – jak zostało wspomniane, za pomocą większości klejów do gumy dostępnych na rynku można łączyć także inne materiały, w tym m.in.: stal, aluminium, ABS, PVC, tworzywo fenolowe czy też kauczuk nitrylowy. W przypadku powierzchni trudno sklejanych, takich jak teflon, polipropylen lub polietylen, czas schnięcia wydłuża się,
- wielkości szczeliny – im jest ona większa i grubsza, tym utwardzanie będzie trwało dłużej. Jeżeli zależy nam na krótkim czasie schnięcia, spoina powinna być jak najmniejsza,
- wilgotności względnej otoczenia – najlepsze efekty utwardzania osiąga się, jeśli wilgotność względna otoczenia sięga od 40% do 60% w 22o Celsjusza. Niższe wartości wydłużają czas schnięcia kleju, wyższe zaś go skracają, jednak niosą za sobą niebezpieczeństwo osłabienia końcową wytrzymałość spoiny.
Jeżeli chcemy przyspieszyć czas schnięcia kleju, możemy użyć specjalnego aktywatora. Jego zastosowanie może jednak osłabić końcową wytrzymałość spoiny.
Klej do gumy – jaka marka?
Wybierając klej do gumy, kierować możemy się także renomą producenta. W sieci z łatwością znajdziemy opinie na temat konkretnego preparatu. Im więcej pozytywnych wypowiedzi, tym większe prawdopodobieństwo, że produkt okaże się skuteczny także i w naszym przypadku. Wśród klejów, które cieszą się dużym uznaniem wśród użytkowników wymienić można:
- klej do gumy Butapren – Butapren to popularny klej, którym możemy łączyć elementy gumowe i gumo pochodne. To klej rozpuszczalnikowy, którego bazę stanowi kauczuk chloroprenowy. Tworzy on elastyczne, trwałe i wodoszczelne spoiny, dlatego jest chętnie wykorzystywany w przemyśle obuwniczym, zwłaszcza do łączenia gumy ze skórą sztuczną i naturalną, tkaninami oraz z filcem,
- klej do gumy Technicqll – to elastyczny i rozciągliwy klej do gumy i materiałów gumo podobnych na bazie naturalnego kauczuku, który cieszy się dużą popularnością, a to za sprawą tworzenia mocnej, a zarazem elastycznej spoiny odpornej na trudne warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Pozbawiony jest szkodliwych dla zdrowia i środowiska substancji, takich jak toluen i cykloheksan, dzięki czemu jest bezpieczny w użyciu. Zachowuje swe parametry wytrzymałościowe przez długi czas – i to niezależnie od środowiska. Dlatego polecany jest do stosowania wewnątrz, jak i na zewnątrz. Sprawdza się w naprawie elementów zginających i rozciągających się,
- klej do gumy Loctite – marka Locite ma swej ofercie wiele klejów, które pozwalają na łączenie gumy z innymi materiałami. Są to zarówno produkty uniwersalne, jak i kleje dedykowane konkretnym materiałom lub przedmiotom, na przykład klej do tworzyw sztucznych i gumy, klej metal/guma, klej błyskawiczny, klej do tapicerki i dywaników. To, na jaki się zdecydujemy, zależy od naszych potrzeb. Wszystkie pozwalają na stworzenie trwałej i wytrzymałej spoiny, odpornej na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.
Inne uznane na rynku i chętnie wybierane marki to m.in.: APP, Den Braven, Dragon, Expand, PEM, Savage Gear, Stanger.
Podsumowując, na rynku dostępnych jest wiele klejów, za pomocą których połączymy gumę z innymi materiałami. Wybierając optymalny produkt, upewnijmy się, że jest on dopasowany do rodzaju łączonych tworzyw. Sprawdźmy również, czy jego właściwości, takie jak czas schnięcia czy wytrzymałość, odpowiadają naszym potrzebom i preferencjom.
Komentarze (0)