Klej do metalu – jak wybrać? Jaki najlepszy?

| 0 Komentarzy
Aby połączyć metalowe powierzchnie, wcale nie trzeba decydować się na spawanie czy też nitowanie.

Wystarczy odpowiednio dobrany klej do metalu. Może on nam posłużyć także do łączenia metalowego podłoża z innymi materiałami. Jak wybrać preparat, by sprostał naszym potrzebom i oczekiwaniom?

Zalety stosowania kleju do metalu

W wielu przypadkach wykorzystanie kleju do metalu może zastąpić klasyczne formy łączenia metali, takie jak spawanie, nitowanie czy też mocowanie śrubami. W odróżnieniu od nich zastosowanie kleju jest wygodniejsze, mniej praco- i czasochłonne oraz tańsze. Zanim więc zdecydujemy się na tradycyjne metody, zastanówmy się, czy lepszym rozwiązaniem nie byłoby użycie kleju do metalu.

Polecana chemia budowlana

Sprawdzi się on zwłaszcza w przypadku łączenia zabytkowych i nowoczesnych powierzchni metalowych. Miejsce sklejenia jest bowiem praktycznie niewidoczne. Naprawa nie wpływa zatem w żaden sposób na wygląd przedmiotu. Nie zmienia również jego wagi, zaś dzięki równomiernemu rozprowadzeniu klej nie tworzy punktowych naprężeń. Warto także nadmienić, że naprawiany klejem przedmiot jest mniej podatny na powstawanie ognisk rdzy, gdyż nie ma konieczności tworzenia dziur w przedmiocie, które zwiększają ryzyko korozji materiału, a są niezbędne, jeżeli łączymy metalowe powierzchnie przy pomocy śrub.

Jak sama nazwa wskazuje, klej do metalu może być wykorzystywany do tworzenia trwałych połączeń w przypadku większości metali, w tym m.in.:

  • żelaza,
  • stali,
  • aluminium,
  • mosiądzu,
  • miedzi,
  • tytanu.

Co więcej, kleje do metalu przeznaczone są do wszystkich rodzajów blachy ocynkowanej, a także łączenia metali i ich stopów z materiałami budowlanymi, w tym z betonem, gipsem, płytą wiórową, glazurą, drewnem, PCW czy też podłożami emaliowanymi.

Klejąc metale, musimy jednak mieć na uwadze indywidualne właściwości materiałów. Stal szlachetna na przykład klei się bardzo trudno, aluminium zaś o wiele łatwiej. Niezwykle istotną kwestią jest także odpowiednie przygotowanie powierzchni. Musi być ona czysta, czyli pozbawiona osadów, tłuszczu i brudu. Warto ją delikatnie zeszlifować papierem ściernym, co zwiększy przyczepność kleju.

Jaki klej do metalu wybrać? Istotne przeznaczenie

Oferta rynkowa klejów do metalu jest niezwykle zróżnicowana. To, na jaki się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od tego, czy jest dostosowany do naszych potrzeb. Przeznaczenie kleju to podstawowa kwestia, jaką należy wziąć pod uwagę przy jego wyborze. Większość dostępnych na rynku rozwiązań pozwala bowiem na łączenie nie tylko metalu, ale również i innych materiałów.

Jeżeli szukamy sprawdzonego produktu do użytku domowego, najlepiej wybrać klej uniwersalny. Jakie ma on właściwości?

  • umożliwia on sklejenie nie tylko metalowych powierzchni, ale również tworzyw sztucznych, gumy, drewna, szkła i porcelany, i to w dowolnych kombinacjach,
  • jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i zmiany temperatur, wodę oraz promieniowanie UV,
  • poddaje się dalszej obróbce, na przykład szlifowaniu, gwintowaniu czy wierceniu.

Na rynku dostępne są również bardziej specjalistyczne rozwiązania, co przedstawia poniższa tabela.

Na jaki klej do matali się zdecydować? Podstawowe parametry techniczne i właściwości

Wybierając klej do metalu, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego przeznaczenie, ale również:

1. Sposób aplikacji

Klasycznym rozwiązaniem jest klej w tubce. To poręczne rozwiązanie, które z uwagi na niską cenę jest chętnie wybierane. Ma jednak pewne wady. Jeżeli zbyt mocno naciśniemy tubkę, może dojść do niekontrolowanego wycieku kleju. Co więcej, produkt w tubce stosunkowo łatwo zasycha, co w praktyce sprawia, że staje się on bezużyteczny.

Na rynku dostępne są również kleje do metalu z pędzelkiem. Takie rozwiązanie gwarantuje prostą i precyzyjną aplikację. Jeżeli jednak zależy nam na maksymalnej wygodzie stosowania wybierzmy preparat w sprayu. Wystarczy rozpylić nieco kleju, by połączyć powierzchnie. Jego zaletą jest nie tylko komfort użytkowania, ale również brak konieczności rozrabiania. Co więcej, to produkt wielokrotnego użytku. Wystarczy odwrócić puszkę dnem do góry i nacisnąć dozownik, aby usunąć resztkę kleju z aplikatora, co zapobiegnie jego zaschnięciu i umożliwi ponowne wykorzystanie produktu.

Wybierając klej do metalu w sprayu, sprawdźmy, czy daje on możliwość natrysku w pionie i poziomie. Taka konstrukcja sprawia, że z łatwością dotrzemy z klejem nawet w trudno dostępne miejsca.

2. Formuła

Dużą popularnością na rynku cieszy się klej do metalu dwuskładnikowy. Jest on często stosowany podczas łączenia metalu z innymi materiałami, na przykład z tworzywami sztucznymi. Co w praktyce oznacza, że produkt jest dwuskładnikowy? Otóż to, że bazę i utwardzacz łączy się ze sobą bezpośrednio przed zastosowaniem. Dzięki temu zyskujemy sporą elastyczność, jeżeli chodzi o dobór grubości spoiny. Pamiętajmy jednak, że im będzie ona grubsza, tym dłuższego czasu wiązania możemy się spodziewać.

Na rynku dostępne są również kleje jednoskładnikowe, które nie wymagają żadnych czynności przygotowawczych. Można je od razu nakładać na łączone powierzchnie. To niezwykle praktyczne rozwiązania, jednak po pewnym czasie od otwarcia produkty te mogą zmienić swoje właściwości. Warto zatem zużywać je jak najszybciej.

3. Czas wiązania i czas osiągania pełnej wytrzymałości

Czas wiązania to czas, który musi minąć od aplikacji kleju do jego wstępnego związania. Zwykle wynosi on od minuty do kilku-kilkunastu minut. To okres, w którym można jeszcze rozdzielić spoinę. Potrzeba do tego jednak odpowiedniej siły – nie nastąpi to samoczynnie. Pozwala to na wykonanie ewentualnych poprawek.

Czas pełnej wytrzymałości zwykle wynosi od 12 do 24 godzin. Po jego upływie spoina osiągnie wszelkie stawiane przed nią wymagania – będzie wytrzymała, odporna na uszkodzenia mechaniczne, określoną temperaturę i wodę.

4. Skład

Jeżeli zależy nam na tym, aby klej do metalu był w pełni bezpieczny dla naszego zdrowia i środowiska, wybierzmy produkt pozbawiony rozpuszczalników. Substancje te, a także woda i silikon, nie powinny znaleźć się w składzie kleju, także gdy zależy nam na tym, by produkt nie przyspieszał procesu korozji.

5. Wytrzymałość

Klej do metalu może być używany zamiast spawów, nitów lub śrub, pod warunkiem że osiąga wysoką wytrzymałość przy zerwaniu siłą ścinającą. Jaki mocny klej do metalu wybrać? Według normy ISO 4587 jego wytrzymałość powinna sięgać 12 N/mm2/Mpa lub 120 kg/cm2.

6. Konsystencja

Gęsta konsystencja sprawia, że klej jest wygodny w zastosowaniu. Pozwala na precyzyjne i komfortowe tworzenie spoin. Nie leje się bowiem i nie ścieka.

7. Barwa

Jeżeli chcemy, aby utworzona spoina była jak najmniej widoczna, wybierzmy produkt, którego barwa zbliżona jest do koloru łączonych materiałów. W przypadku ciemnych powierzchni dobrym wyborem może okazać się klej do metalu czarny. Jasne podłoża warto łączyć przy pomocy bezbarwnego preparatu. Na rynku dostępne są także produkty w kolorze białym, słomkowym czy też brązowym.

8. Okres ważności

Zwykle wynosi on od 6-12 miesięcy. Przez ten czas klej należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu po to, by nie stracił swoich właściwości.

Jaki dobry klej do metalu kupić?

Jak zostało wspomniane, oferta klejów do metalu jest niezwykle zróżnicowana. Jakimi cechami powinien zatem wyróżniać się dobry produkt? Przede wszystkim:

  • krótkim czasem schnięcia,
  • szczelnym wypełnieniem rys i ubytków,
  • łatwą aplikacją,
  • wysoką siłą spajania,
  • wysoką wytrzymałością na zrywanie,
  • gęstą konsystencją, która nie spływa,
  • możliwością stosowania do podłoży zarówno gładkich, jaki i chropowatych,
  • odpornością na warunki atmosferyczne, co pozwala na zastosowanie kleju także na zewnątrz.

Klej do metalu – opinie

Wybierając klej do metalu, możemy kierować się także renomą marki. Im więcej pozytywnych opinii ma dany producent, tym większą możemy mieć pewność, że oferuje skuteczne produkty. Nie dziwi zatem fakt, że w sieci można znaleźć wiele zapytań typu „jaki polecacie klej do metalu?”. W odpowiedzi na to można rzec, że dużą popularnością wśród użytkowników cieszy się klej do metalu Poxipol. Inni uznani na rynku producenci to: Atmos, Chemistik, CX-80, Loctite, K2, K-FLEX, MA Professional, MELLE, Pattex, Permatex, Pro-Seal, Technicqll, Tesa, Weyer, Wurth czy też Visbella.

Klej do metalu – cena

Jak zostało wspomniane, kleje do metalu charakteryzują się sporym zróżnicowaniem, także cenowym. To, jak dużo zapłacimy za produkt, zależy między innymi od jego rodzaju, właściwości oraz pojemności. Średnio za 300 ml preparatu przyjdzie nam zapłacić powyżej 20 złotych. Na rynku dostępne są także bardziej opłacalne kleje do metalu o większej pojemności, na przykład 800 ml preparat w cenie 45 złotych. Będzie on szczególnie dobrym rozwiązaniem, jeżeli czeka nas sporo napraw.

Podsumowując, kleje do metalu to niezwykle użyteczne produkty, które warto mieć zawsze pod ręką. Ich oferta rynkowa jest niezwykle zróżnicowana. Nie będziemy mieć zatem problemów w znalezieniu rozwiązania dopasowanego do naszych potrzeb. Dobrej jakości klej do metalu powinien wyróżniać się łatwą aplikacją, szybkim czasem wiązania oraz trwałością. Tylko wówczas spełni swe zadanie, tworząc wytrzymałą i elastyczną spoinę.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:56
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.