Klej do tapet – jak wybrać? Jaki najlepszy?
Spis treści:
Jaki klej do tapet sprawdzi się najlepiej?
Tapeta może stanowić oryginalną ozdobę ścienną. Jej atrakcyjność wizualna zależy jednak nie tylko od wybranego wzoru i kolorystyki, ale również sposobu położenia. Dlatego tak istotną kwestią jest odpowiedni dobór kleju do tapet. Wysokiej jakości produkt to gwarancja optymalnego przylegania materiału do ściany. Na co więc warto się zdecydować, aby mocowanie było skuteczne i estetyczne?
Oferta rynkowa klejów do tapet jest niezwykle zróżnicowana. Wybór właściwego rozwiązania to zatem nie lada wyzwanie. Z poniższym poradnikiem łatwo mu jednak sprostamy. Podstawową zasadą doboru kleju jest w typ przypadku rodzaj tapety, który determinuje jej właściwości. Oto dostępne rozwiązania:
- klej do tapet winylowych – na rynku znajdziemy szeroką gamę tapet winylowych, które różnią się między sobą grubością i twardością, przez co w tym przypadku wybór odpowiedniego produktu nie jest kwestią aż tak oczywistą. Jaki klej do tapet winylowych będzie optymalny? Przede wszystkim dopasowany do parametrów materiału. Im tapeta będzie grubsza i twardsza, tym gęstszy powinien być klej. W praktyce oznacza to, że użyjemy mniej wody do jego rozrobienia. W przypadku cieńszych tapet, na przykład z winylu spienionego, konsystencja kleju powinna być rzadsza,
- klej do tapet papierowych – tapety papierowe są z reguły cienkie i lekkie, dlatego nie potrzebują aż tak gęstych produktów jak warianty winylowe. Jaki klej do tapety papierowej będzie dobrym wyborem? Przede wszystkim stosunkowo rzadki. Jeżeli jednak zdecydowaliśmy się na grubsze tapety papierowe (dwuwarstwowe bądź tłoczone), dużo uwagi musimy poświęcić temu, by czas nasiąkania materiału klejem był właściwy. Zagwarantuje to odpowiednie przyleganie tapety do ściany,
- klej do tapet lateksowych – tapety lateksowe można określić mianem ulepszonej wersji tapet papierowych. Najczęściej występują w formie fototapety. Dzięki lateksowi są wytrzymalsze i odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne. Wiąże się to również z ich zwiększoną grubością. Jaki klej do tapety lateksowej sprawdzi się zatem najlepiej? Nieco gęstszy niż w przypadku cienkich tapet papierowych,
- klej do tapet flizelinowych – w przypadku tapet flizelinowych, czyli z podkładem z włókniny syntetycznej, musimy mieć na uwadze to, że klejem smaruje się nie materiał, a ścianę – i to bezpośrednio przed nałożeniem paska tapety. Wymusza to na preparacie nieco inne właściwości niż w przypadku klejenia na mokro. Jaki klej do tapet flizelinowych sprawdzi się najlepiej? Gęsty i nierozcieńczony z wodą,
- klej do tapet z włókna szklanego – również i ten rodzaj tapet wymaga specjalistycznego kleju. Odpowiednio położone są w stanie wytrzymać nawet 25-30 lat. Jaki klej do tapety z włókna szklanego będzie zatem odpowiedni? Otóż taki, jaki wskazuje producent tapety. Zazwyczaj są to produkty, które można wykorzystać także do klejenia ciężkich tapet strukturalnych, tapet tekstylnych oraz wykonanych z włókien naturalnych i syntetycznych,
Na rynku dostępne są również uniwersalne kleje do tapet. Na produkty tego typu możemy się zdecydować, jeżeli nie mamy pewności, który klej do tapet sprawdzi się w naszym przypadku. Rozwiązanie to pozwala na bezproblemowe przyklejenie do ściany większości dostępnych na rynku materiałów. Ma jednak pewne wady.
Przede wszystkim nie gwarantuje aż tak dobrego dopasowania jak w przypadku produktu dedykowanego, co wpływa na ostateczny wygląd ściany. Co więcej, przed aplikacją kleju musimy uważnie dobrać proporcje po to, by klej odznaczał się odpowiednimi właściwościami. W przeciwnym razie preparat nie spełni swojej funkcji, zaś proces tapetowania znacząco wydłuży się.
Aby nie popełnić błędu w doborze proporcji, należy dokładnie przeczytać wskazania producenta i dostosować się do nich. To gwarancja powodzenia całego przedsięwzięcia. Jeżeli nie wiemy, jaki klej się sprawdzi, dobrym rozwiązaniem będzie wybór produktu zalecanego przez producenta tapety.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze kleju do tapet?
Rodzaj preparatu to najważniejsza kwestia, jaką należy mieć na uwadze przy wyborze kleju do tapet. Warto jednak przyjrzeć się także innym aspektom, takim jak:
- Pojemność. Na rynku dostępne są zarówno niewielkie opakowania klejów do tapet (200 g), jak i całkiem spore (2 kg i więcej). To, na jaką opcję się zdecydujemy, zależy od liczby pomieszczeń, które zamierzamy tapetować, a konkretniej od powierzchni ścian. Chociaż kleje do tapet to preparaty, które (szczelnie przechowywane) nie psują się zbyt szybko, warto dokonać precyzyjnych obliczeń, by nie kupować kleju na zapas.
- To, ile kleju zużyjemy w praktyce, zależy od wydajności preparatu. Przyjmuje się, że w zależności od rodzaju tapety 200 gramowe opakowanie powinno wystarczyć na przyklejenie 4-8 rolek materiału. Pamiętajmy przy tym, że większość klejów wymaga zmieszania z wodą, co zwiększa jego ilość. Może się zatem okazać, że nawet niewielkie opakowanie wystarczy na oklejenie wszystkich pomieszczeń, zwłaszcza jeśli zdecydowaliśmy się na cienką tapetę papierową.
- Skład. Dobrej jakości klej do tapet powinien zawierać:
- substancje grzybobójcze,
- żywice,
- metylocelulozę,
- dodatki uszlachetniające,
- środki zmniejszające rozpryskiwanie preparatu podczas nanoszenia go na tapetę/ścianę.
Dzięki tym składnikom klej będzie skuteczny i trwały. Jeżeli szukamy produktu bezpiecznego dla środowiska i zdrowia człowieka, wybierzmy eko-klej do tapet. Preparaty tego typu nie mają w swym składzie rozpuszczalników, co czyni je całkowicie bezpiecznymi w użytkowaniu.
- Jakość. Jeżeli szukamy kleju najwyższej jakości, warto zdecydować się na preparat z atestem Ośrodka Badawczo-Rozwojowego – placówki prowadzącej badania nad surowcami i technologiami produkcji wyrobów malarskich. Atest oznacza, że tapeta spełniła Tymczasowe Warunki Techniczne. W badaniu pod uwagę bierze się aż 18 czynników, a najważniejsze z nich to:
- czas schnięcia kleju,
- łatwość jego aplikacji,
- wytrzymałość na oddzieranie,
- wytrzymałość na oddzieranie po próbie z parą wodną i po starzeniu termicznym,
- odporność na szorowanie,
- zdolność przepuszczania pary wodnej.
- Paroprzepuszczalność. Klej do tapet musi pozwalać ścianom oddychać. Dlatego tak ważna jest jego paroprzepuszczalność. W przeciwnym razie pod warstwą tapety utworzy się środowisko sprzyjające rozwojowi grzybów i pleśni, a tego na pewno chcemy uniknąć.
- Sposób przygotowania kleju. Jak zostało wspomniane, większość dostępnych na rynku klejów wymaga wymieszania z wodą. Nie jest to skomplikowane, jednak należy zachować odpowiednie proporcje wskazówką niech będą informacje zawarte przez producenta preparatu na opakowaniu. Kupić możemy również klej do tapet gotowy, który nie wymaga rozrabiania.
- Sposób aplikacji. W zależności od rodzaju tapety, klej możemy nanosić na materiał lub na ścianę. Żadna z metod nie powinna nam nastręczać zbyt wielu trudności, o ile będziemy mieć odpowiedni sprzęt do tapetowania, czyli pędzel lub wałek malarski. Pamiętajmy, że dobrej jakości klej nie będzie powodował kurczenia lub rozciągania tapety.
FAQ – najczęściej zadawane pytania związane z tapetowaniem
Chociaż tapetowanie nie jest trudne, może rodzić wątpliwości, zwłaszcza jeśli wykonujemy je na własną rękę i nie mamy zbyt dużego doświadczenia. W tabeli zgromadziliśmy najczęściej zadawane pytania związane z przygotowaniem, aplikacją i przechowywaniem kleju do tapet wraz z odpowiedziami na nie. Będą one stanowić użyteczną wskazówkę dla wszystkich osób, które planują tapetowanie.
- Czy klej do tapet jest szkodliwy? Większość dostępnych na rynku klejów do tapet zawiera rozpuszczalniki, które w dużej ilości mogą być szkodliwe dla zdrowia. Dlatego przy ich aplikacji należy zachować wskazane przez producenta środki ostrożności. Zdecydować możemy się również na eko-kleje, które nie zawierają szkodliwych substancji.
- Czy klej do tapet jest szkodliwy dla kobiet w ciąży? Zawarte w klejach do tapet rozpuszczalniki są szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży. Powinny one zatem bezwzględnie unikać przebywania w świeżo wytapetowanym pomieszczeniu. Okres karencji zwykle podawany jest na opakowaniu kleju. Po jego upływie można korzystać z wnętrza bez przeszkód. Dobrym rozwiązaniem będzie także zakup eko-kleju. Pozbawiony jest on rozpuszczalników.
- Czy klej do tapet śmierdzi? Podczas aplikacji i tuż po niej klej do tapet może wydzielać intensywny, nieprzyjemny i nieco duszący zapach, który jednak po upływie okresu karencji powinien zniknąć. Aby szybciej zneutralizować niechciany aromat, warto długo wietrzyć remontowane pomieszczenia lub zastosować specjalny neutralizator brzydkiego zapachu. Zwykle ma on postać w żelu. Całkowicie bezzapachowe są zaś eko-kleje.
- Czy klej do tapet brudzi? Klej do tapet jak najbardziej może pobrudzić ścianę, podłogę, a nawet nasze ubrania. By uniknąć plamy, należy usunąć klej z danej powierzchni zanim ten zdąży zaschnąć. Robimy to za pomocą wilgotnej gąbki lub ścierki.
- Co rozpuszcza klej do tapet? Klej do tapet możemy rozpuścić wodą. Zdaje to egzamin zarówno przy rozrabianiu preparatu w celu położenia tapety, jak i podczas usuwania materiału – wówczas wystarczy zwilżyć materiał, odczekać aż zmięknie, a następnie oderwać go od podłoża.
- Jaka woda do kleju do tapet? Woda do kleju do tapet musi być zimna.
- Jak wymieszać klej do tapet? Zawartość opakowania należy wsypać do zimnej wody, zachowując proporcje wskazane przez producenta. Następnie silnie mieszać przez minutę i pozostawić na 3-5 minut. Po upływie tego czasu ponownie zamieszać.
- Jaką konsystencję powinien mieć klej do tapet? Konsystencja kleju uzależniona jest od rodzaju tapety. W przypadku cienkich tapet papierowych zwykle jest ona rzadsza w porównaniu z tapetami flizelinowymi.
- Czy klej do tapet można nakładać wałkiem? Tak.
- Czy klej do tapet flizelinowych nadaje się do papierowych? Klej do tapet flizelinowych z zasady musi być gęsty. Możemy spróbować przykleić na nim tapetę papierową, jednak uzyskany efekt nie będzie estetyczny. Pojawić mogą się brzydkie wybrzuszenia.
- Czy klej do tapet można przechowywać? Tak. Nierozrobiony klej można przechowywać w suchym miejscu.
- Czy rozrobiony klej do tapet można przechowywać? Rozcieńczony klej do tapet również można przechowywać – w szczelnie zamkniętym pojemniku aż do momentu zaschnięcia. Jeżeli na powierzchni pojawi się pleść, klej należy wyrzucić.
- Klej do tapet – ile może stać? Wiele zależy od indywidualnych cech danego produktu. Zwykle jest to kilka miesięcy.
- Czy klej do tapet nadaje się do decoupage? Tak. W takim przypadku warto jednak zakupić niewielkie opakowanie produktu.
- Co zamiast kleju do tapet? Aby przykleić tapetę, użycie specjalistycznego kleju jest niezbędne, zwłaszcza jeśli zależy nam na estetycznym i długotrwałym efekcie. W sieci znajdziemy sposoby na przygotowanie domowego kleju (na bazie mąki ziemniaczanej), jednak polecany jest on do przyklejania plakatów. Używając niewłaściwych preparatów, możemy jedynie zniszczyć materiał.
Klej do tapet – cena
Ceny klejów do tapet nie są wygórowane. Za niewielkie opakowanie dobrej jakości preparatu zapłacimy około 10 złotych. Bardziej opłaca się jednak kupić większe wiaderko produktu. Kosztuje ono średnio powyżej 30 złotych. Zwykle jednak jest bardziej wydajne. Będzie to bardzo dobry wybór, zwłaszcza jeśli planujemy tapetowanie kilku pomieszczeń.
Podsumowując, przy wyborze kleju do tapet najważniejszą kwestią jest odpowiednie dobranie go do rodzaju materiału. Dopiero w następnej kolejności należy zwrócić uwagę na aspekty, takie jak wydajność, skład, sposób przygotowania preparatu czy też pojemność. Jeżeli nasze możliwości finansowe na to pozwalają, wybierzmy produkt renomowanej marki. Wówczas liczyć możemy na klej wysokiej jakości.
Komentarze (0)