Klocki do jogi – jakie wybrać? Które najlepsze?
Chociaż jogę można z powodzeniem praktykować bez jakichkolwiek akcesoriów, klocki do jogi cieszą się dużym zainteresowaniem ćwiczących. Nie dziwi zatem fakt, że na rynku znaleźć można bogaty asortyment tych produktów. Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego wariantu.
Po co klocek do jogi?
Klocki do jogi są wykorzystywane zarówno przez osoby początkujące, jak i zaawansowanych trenujących. Tym pierwszym służą przede wszystkim jako podpórka w przypadku ćwiczeń, które wymagają większych predyspozycji niż te, którymi trenujący aktualnie dysponuje. Tym drugim pozwalają zintensyfikować trening oraz pełniej wykorzystać możliwości ciała.
Dzięki klockom do jogi wykonywanie ćwiczeń jest łatwiejsze oraz bardziej komfortowe. Doskonale stabilizują one ciało podczas treningu i sprawiają, że jest on bezpieczniejszy. Zapobiegają one bowiem kontuzjom, które mogłyby powstawać w wyniku nadmiernego rozciągania mięśni. Co więcej, za ich pomocą można stopniowo zwiększać intensywność treningu i wykonywać coraz trudniejsze asany.
Najlepsze akcesoria do jogi
Jakie klocki do jogi?
Wbrew pozorom klocki to niezwykle zróżnicowane akcesoria do jogi. Dzięki temu ćwiczący może z łatwością wybrać rozwiązanie, które w pełni odpowiada jego potrzebom. Z drugiej jednak strony mnogość dostępnych na rynku rozwiązań utrudnia podjęcie właściwej decyzji. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze klocków do jogi?
Materiał, z którego wykonano klocek
To właśnie on w największej mierze przesądza o trwałości i stabilności klocka do jogi. Biorąc pod uwagę rodzaj użytego tworzywa, wyróżnić można następujące rozwiązania:
- klocki drewniane – spośród wszystkich dostępnych możliwości to właśnie one odznaczają się największą twardością, ale i trwałością oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, zapewniają doskonałą stabilność. Nic więc dziwnego, że są wykorzystywane zarówno przez użytkowników indywidualnych, jak i szkoły jogi.
Ich głównym mankamentem jest stosunkowo duża waga, która sprawia, że są mniej wygodne w transporcie niż klocki piankowe.
Decydując się na zakup klocków drewnianych, warto zwrócić uwagę, z jakiego drewna zostały wykonane. Wpływa to bowiem na ich parametry użytkowe. Klocki dębowe wyróżniają się doskonałą stabilnością, jednak są twarde i mają ostre kanty, co sprawia, że nie są odpowiednim wyborem dla początkujących adeptów jogi. Nie mając doświadczenia, łatwo nimi uszkodzić powierzchnię podłogi.
Dla osób początkujących odpowiednim wyborem będą klocki bukowe. Choć również zalicza się je do kategorii klocków twardych, mają zaokrąglone krawędzie, dzięki czemu nawet osoba bez doświadczenia może się nimi bez obaw posługiwać.
Na rynku dostępne są również klocki do jogi wykonane z drewna sosnowego. Są zdecydowanie lżejsze niż warianty dębowe i bukowe, a przy tym mają niższą cenę. Co więcej, zapewniają wystarczającą stabilność podczas treningu. Niestety z uwagi na fakt, iż drewno sosnowe jest miękkie, są one bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne w trakcie intensywnej jogi. Wgniecenia te nie wpływają jednak w żaden sposób na walory użytkowe sprzętu, a jedynie obniżają jego estetykę,
- klocki korkowe – do ich produkcji wykorzystuje się skompresowany korek. Znajdują one zastosowanie głównie wśród użytkowników indywidualnych. Są trwałe i zapewniają dobrą stabilność.
Za ich największy atut uznaje się jednak niewielką wagę. To właśnie ona sprawia, że można je bez trudu przenosić i transportować. Dzięki temu klocki korkowe często wykorzystuje się podczas praktyki w plenerze i sesji wyjazdowych. Stanowią one idealny wybór dla osób szukających naturalnych produktów,
- klocki piankowe – to rozwiązanie, które są chętnie wykorzystywane zarówno przez indywidualnych użytkowników, jak i szkoły jogi. Odznaczają się dużą trwałością i twardością. Są wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, stabilne i wygodne. Nic więc dziwnego, że zdobyły szerokie grono zwolenników.
Na podkreślenie zasługuje również ich niewielka waga. Sprawia ona, że są one łatwe w transporcie, przez co wykorzystuje się je również podczas sesji plenerowych. Dzięki odpowiedniej konstrukcji – wyraźnie odciętym krawędziom – nadają się nie tylko dla osób zaawansowanych, ale i początkujących. Wyczucie klocka dłonią jest bowiem łatwiejsze.
Stabilność klocka
Klocek do jogi zapewnia podparcie i pozwala na przeniesienie na niego części masy ciała, stąd też tak istotną kwestią jest to, aby był stabilny. Umożliwia to właściwa konstrukcja akcesorium – równe ścianki, które zachowują między sobą kąty proste. Jeśli któryś z tych warunków nie jest spełniony, klocek może stanowić niebezpieczeństwo dla użytkownika. Przyjmuje się również, że im cięższy klocek, tym większą stabilność oferuje.
Ciężar klocka
W tym przypadku to, na jak ciężki klocek zdecyduje się użytkownik, zależy od jego indywidualnych preferencji. Jeżeli przenoszenie cięższego klocka nie stanowi dla użytkownika problemu, warto wybrać właśnie taki model. Jak bowiem zostało wspomniane, zapewni on większą stabilność podczas treningu.
Gdy zaś użytkownikowi zależy na lekkości akcesorium, należy zdecydować się na klocek wykonany z korka lub pianki. Z powodzeniem spełni on swoją rolę, jednak wymaga ostrożniejszego zajmowania pozycji.
Wymiary klocka
Tak naprawdę mają drugorzędne znaczenie. Większość dostępnych na rynku klocków ma bowiem zbliżone wymiary. Oscylują one wokół w przypadku długości 21-23 cm, szerokości – 11-12 cm oraz wysokości – 6-7 cm. Klocki o mniejszych lub większych wymiarach są jak najbardziej dostępne na rynku, jednak występują o wiele rzadziej.
Kolorystyka klocków
Klocki do jogi różnią się między sobą nie tylko rodzajem zastosowanego materiału, ciężarem czy też wielkością, ale i kolorystyką. Nie wpływa ona w żaden sposób na walory użytkowe akcesorium, warto jednak ją dopasować względem indywidualnych oczekiwań użytkownika.
Jak używać klocki do jogi?
Klocki do jogi mogą być używane na wiele sposobów. Wykorzystuje się je m.in. do balansów na rękach, wygięć do tyłu czy też wykonywania pozycji siedzących. Sprawdzają się doskonale także podczas ćwiczeń wymagających znacznego rozciągania. Mogą również pełnić rolę podpórki. Co więcej, odpowiednio przygotowany trening z klockami do jogi pomaga wymodelować sylwetkę i doskonale wzmacnia mięśnie.
Oto przykładowe ćwiczenia, które można wykonać przy użyciu klocka/klocków do jogi:
- skłon do przodu,
- pozycja ryba,
- pozycja klasyczny trójkąt,
- pozycja odwrócony trójkąt,
- równowaga boczna,
- pozycja parśvottanasana.
Podsumowując, oferta rynkowa klocków do jogi jest bardzo zróżnicowana. Dzięki temu ćwiczący może z łatwością wybrać model, który w stu procentach odpowiada jego umiejętnościom, doświadczeniu i preferencjom. Kupując optymalny wariant, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał, z którego klocek został wykonany. Istotna jest również jego waga i stabilność konstrukcji.
Znajdziesz w Morele
Rollery i piłki do masażu - Maty i materace gimnastyczne - Ekspandery i gumy do ćwiczeń - Akcesoria fitness - Stepy do ćwiczeń
Komentarze (0)