Klucz udarowy - jaki najlepszy? jak wybrać?
Spis treści:
Jak działa i do czego służy klucz udarowy?
Większości osób klucze udarowe kojarzą się głównie z wyposażeniem warsztatów wulkanizacyjnych. To skojarzenie jest o tyle słuszne, że dobrze pokazuje podstawowe ograniczenie tego rodzaju narzędzi: służą one do wykręcania lub przykręcania śrub w miejscach łatwo dostępnych, a ich podstawową zaletą jest możliwość zminimalizowania niemal do zera potrzebnej do tego siły fizycznej. Klucze udarowe dostępne są w różnych wariantach, różnią się od siebie siłą działania (a precyzyjniej rzecz ujmując momentem obrotowym).
Prąd czy powietrze?
Klucze udarowe mogą działać na prąd (zasilanie sieciowe, z gniazda zapalniczki lub akumulator) albo współpracować ze sprężarką. Pod względem momentu obrotowego i funkcjonalności mogą się bardzo różnić.
Klucze udarowe należy dobierać do przewidywanych zastosowań – zarówno szczegółowa charakterystyka, jak i cenniki są dość zróżnicowane, natomiast należy pamiętać o tym, że w przypadku kluczy elektrycznych zwykle nie potrzeba dodatkowych inwestycji, a klucz pneumatyczny musi współpracować z kompresorem o wydajności ok. 500 l/min i zbiornikiem, co wymusza pewne dodatkowe inwestycje.
Klucze pneumatyczne do samochodów ciężarowych czy tzw. busów powinny mieć nieco większy moment obrotowy, do samochodów osobowych mniejszy, ale to oczywiście tylko bardzo ogólna porada, bo ważne jest też to, czy sprzęt będzie używany profesjonalnie, czy amatorsko, bo większy moment obrotowy oznacza też większą wytrzymałość. Klucze udarowe o niedużym momencie elektrycznym mogą być przydatne również do wykręcania świec zapłonowych.
Zupełnie odrębną kategorię stanowią klucze pneumatyczne hydrauliczne – te wymagają drogiego sprzętu dodatkowego, są drogie i nie mają żadnego znaczenia w zastosowaniach amatorskich, dlatego zostały pominięte w tym zestawieniu.
Jaki klucz udarowy wybrać - ważne opcje dodatkowe
- Klucze udarowe kątowe – pozwalają na pracę w miejscach niedostępnych dla typowych kluczy. Przydają się jednak przede wszystkim w zastosowaniach profesjonalnych, natomiast dla amatorów zwykle nie są szczególnie atrakcyjne między innymi ze względu na mniejsza dostępność i wyższą cenę.
- Klucz udarowy z regulacją – zakup klucza bez regulacji często mija się z celem. W przypadku najsłabszego klucza udarowego oczywiście ma to mniejsze znaczenie, natomiast przy kluczach o wyższym momencie obrotowym, jeśli mają być one naprawdę uniwersalne, operator musi mieć możliwość ograniczenia momentu obrotowego, jako że różne połączenia wymagają użycia różnej siły.
- Klucz udarowy z dynamometrem – większość połączeń musi być wykonana przy określonym momencie obrotowym, aby zapewnić pełną funkcjonalność i bezpieczeństwo. Przy wykonywaniu różnych prac tym samym kluczem ważna jest nie tylko możliwość regulacji momentu obrotowego, ale także opcja dokładnego określenia efektywnej siły, w związku z czym dynamometr, szczególnie w kluczach profesjonalnych, może być bardzo praktycznym rozwiązaniem.
- Klucz udarowy należy kupować łącznie z nasadkami. Większość producentów zapewnia dostępność bitów w zestawie od razu z kluczem, ale jeśli w konkretnym przypadku jest inaczej, należy od razu kupić również końcówki robocze.
- Walizka – szczególnie przydatny „gadżet” w kluczach amatorskich. Profesjonalne zwykle są odwieszane w dorobionych specjalnie uchwytach, żeby nie trzeba było rozłączać zestawu, ale klucze udarowe zabierane do samochodu czy choćby przechowywane w garażu warto pakować do walizki, aby nie uszkodzić ich obudowy i ułatwić przenoszenie.
A co z prędkością obrotową?
Prędkość obrotowa jest jednym z podstawowych parametrów określanych dla kluczy udarowych, natomiast nie należy traktować jej jako parametru najważniejszego. Teoretycznie większa prędkość obrotowa pozwala na szybsze wykręcenie lub przykręcenie śrub, ale po pierwsze, różnice i tak nie są w większości przypadków na tyle znaczne, aby się nimi przejmować, a po drugie nominalna prędkość obrotowa jest określana dla klucza nieobciążonego (pracującego „na pusto”) – w praktyce niemal zawsze klucz pracuje wolniej, a użytkownik i tak z różnych względów nie zawsze pracuje z wykorzystaniem pełnych możliwości klucza.
Znajdziesz w Morele
Klucze udarowe i pneumatyczne - Klucze udarowe akumulatorowe - Klucze udarowe elektryczne - Klucze udarowe Dewalt - Klucze udarowe Milwaukee
Komentarze (0)