Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Kocioł elektryczny - jak wybrać? Jaki najlepszy?

| 0 Komentarzy
Kotły elektryczne są alternatywą dla gazowych oraz na paliwo stałe, pod warunkiem, że zostały właściwie dobrane.

Czy jednak w ogóle kocioł elektryczny jest dobrym pomysłem?

Najsprawniejszy możliwy kocioł

Żadne inne kotły nie osiągają tak wysokiej sprawności, nawet jeśli ich moc jest porównywalna. Tylko kocioł elektryczny może przekroczyć 95%, a i powyżej 90% niewiele jest innych. To oznacza, że choć prąd jest drogi, będzie przynajmniej efektywnie wykorzystywany. Poza tym kotły tego rodzaju są bezpieczne, małe i tanie. To argumenty, z którymi nie da się polemizować – są jeszcze inne, bardziej dyskusyjne, ale te większości osób już wystarczają.

Polecane bojlery elektryczne

Instalacja kotłów elektrycznych nie jest skomplikowana, zajmuje mało miejsca, a kocioł może stać w dowolnym miejscu w domu – nie wytwarza żadnych popiołów, więc nie potrzebuje komina, znika ryzyko zaczadzenia, nie powoduje żadnych zabrudzeń. Jest wygodny i czysty w użyciu. Ponadto,  mówi się, że ogrzewanie elektryczne jest ekologiczne. Nie emituje żadnych zanieczyszczeń, ale wyłącznie na poziomie ogrzewania domowego, bowiem sposoby pozyskiwania energii elektrycznej oraz jej produkty uboczne wzbudzają wiele kontrowersji. Dla porównania – prywatny użytkownik pieca węglowego przepala w ciągu roku około 5 ton węgla, z kolei średni kocioł w elektrowni, by dostarczyć prąd, w ciągu godziny może spalić nawet 27 ton. Większość jednak skupia się na pozytywach – ogromną sprawnością oraz wygodzie użycia.  Elektryka jest też, można powiedzieć, podstawą w każdym domu. O ile nie wszędzie musi być podłączona instalacja gazowa, o tyle nie ma żadnych wątpliwości, że dostęp do elektryczności mają wszyscy. Kotły elektryczne mogą być więc wykorzystane wszędzie. W zależności od dostawcy prądu, mogą się także zmieniać koszty ogrzewania. Często można liczyć na korzystniejsze taryfy nocne czy weekendowe.

Jak działa kocioł elektryczny?

Kotły elektryczne mają dość prosta budowę, a ich działanie także nie jest zbyt skomplikowane. Dla wyobrażenia – wystarczy spojrzeć na czajnik elektryczny – zasady są niemalże takie same.  Źródłem ciepła w kotłach, podobnie jak w czajnikach, jest grzałka – metalowy drut w stalowej (może być też w mosiężnej lub miedzianej )osłonie, która zabezpiecza grzałkę przed kontaktem z wodą. Nagrzana grzałka podgrzewa wodę, która następnie jest rozprowadzana po instalacji. Warto zaznaczyć, że przekazywanie ciepła odbywa się szybciej niż w przypadku kotłów gazowych czy węglowych.

W zależności od mocy, kocioł może mieć jedną lub więcej grzałek. Im więcej – tym moc jest większa. Sterowanie grzałkami zależne jest ustawień – mogą być zaprogramowane automatycznie lub też sterowane według preferencji użytkowników. Kocioł może mieć bowiem programator, umożliwiający ustawienie zróżnicowanej mocy pracy, np. by ustawić wyższą temperaturę na noc, a niższą w dzień lub też nastawić na automatyczne włączanie, gdy temperatura spadnie poniżej wyznaczonego poziomu. Większa automatyzacja kotła wiąże się też z wyższą ceną, ale należy w nią wliczyć także komfort użytkowania i możliwości swoistego personalizowania ustawień temperatury i momentów ogrzewania.

To, co najważniejsze w działaniu kotła, to fakt, że nie produkuje on żadnych szkodliwych substancji, jest wygodny i prosty w obsłudze oraz… czysty. Nie potrzeba żadnego dodatkowego paliwa, by wytworzył ciepło. Choć nadal najbardziej dyskusyjną sprawą podczas wyboru sposobu ogrzewania domu są koszty instalacji grzewczej i eksploatacji, coraz więcej osób skupia się na bezpieczeństwie (tutaj warto sprawdzać tzw. grupę bezpieczeństwa, o czym będzie wspomniane później), łatwości i wygodzie obsługi, szybkości działania oraz jej bezinwazyjności – by ogrzać dom z pomocą kotła elektrycznego, nie jest wymaga żadna specjalistyczna wiedza, czas „rozruchu” jest krótki i w zasadzie nie ma konieczności ciągłej kontroli. Pod tym względem ogrzewanie elektryczne znacznie przewyższa inne.

Rodzaje kotłów elektrycznych

  • Większość kotłów elektrycznych to małe kotły wiszące bez zbiornika, ale mogące współpracować ze zbiornikami. To podstawowe, jednofunkcyjne kotły elektryczne o kompaktowych wymiarach i niewielkiej wadze. Stąd też wygoda użytkowania i poniekąd wyższość kotłów elektrycznych nad innymi – to właśnie małe rozmiary i swoista prostota tak w użytkowaniu, jak i wyglądzie pozwala na umieszczenie ich w niemal każdym pomieszczeniu w domu. Oczywiście, nie stanowią ozdoby, ale też nie są aż tak – można powiedzieć – inwazyjne, jak np. kotły olejowe, które wymagają dodatkowego pomieszczenia.
  • Większe kotły dwufunkcyjne ze wbudowanym zasobnikiem są najczęściej urządzeniami stojącymi. Mają dużą moc i niemałą sprawność. Zajmują więcej miejsca, ale nadal nie wymagają osobnego pomieszczenia.
  • Niektóre duże kotły elektryczne stojące nie mają zasobnika – nie mogą dostarczać c.w.u., ale za to efektywnie ogrzewają wodę z instalacji c.o.
  • Wybór kotła powinien być także uwarunkowany oczekiwaniami względem mocy. Inna moc będzie potrzebna do ogrzania domu jednorodzinnego, a inna do wielorodzinnego, warto więc zwracać uwagę na parametry wybranego modelu i orientacyjnie obliczyć potrzebną moc kotła.

Często przyszli użytkownicy kotłów, szczególnie ci, którzy mają jeszcze możliwość odpowiedniego miejsca dla niego, zastanawiają się nad dobrym wkomponowaniem go w całą aranżację domu. Jest to sprawa oczywiście drugorzędna – najważniejszy jest dobór odpowiedniego sposobu ogrzewania i efektywność, ale mimo wszystko coraz większą uwagę zwraca się także na wygląd, szczególnie w przypadku takich kotłów, jak elektryczne, które mogą być w każdym pomieszczeniu. Wiedzą o tym także producenci, którzy starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom i tworzą modele o prostym, ale eleganckim designie. Taki kocioł będzie wyglądał minimalistycznie i estetycznie, a co najważniejsze – nie będzie „rzucał się w oczy”, co dla wielu ma ogromne znaczenie, szczególnie wtedy, kiedy są na etapie urządzania swojego wymarzonego domu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Kryteria oceny przydatności kotła elektrycznego mogą być bardzo różne. Sam fakt, że są to zwykle nieduże urządzenia, też ma znaczenie, ale przecież nie rozwiązuje większości problemów. To, jaki wybierze się model, o jakiej mocy i z jakimi innymi parametrami, zależy nie tylko od rodzaju i wielkości domu, ale przede wszystkim od jego zapotrzebowania na ciepło. Ono z kolei jest uwarunkowane materiałami, z jakiego dom został zbudowany, jego izolacją, położeniem geograficznym, lokalizacją względem innych zabudowań (a także lasów, pól, gór czy zbiorników wodnych), a wreszcie zależy głównie od preferencji mieszkańców. Co powinno zwrócić uwagę w kotle?

  • Ilość grzałek i moc kotła: elementem grzejnym jest grzałka, czyli po prostu drut oporowy w stalowej obudowie. W małych kotłach może znajdować się tylko mała grzałka, większe kotły mają całe zespoły grzałek, które uruchamiane są kolejno w celu zaspokojenia zapotrzebowania na ciepłą wodę. Większa ilość grzałek to oczywiście większa moc maksymalna, ale też większa elastyczność i nieco większa oszczędność energii elektrycznej.
  • Sterowanie: podstawowym elementem jest automatyka, która może reagować albo na temperaturę na zewnątrz, albo w pomieszczeniu kontrolnym. Drugim ważnym elementem jest programator czasowy, który pozwala dopasować parametry pracy do trybu życia domowników. Rozbudowana automatyka to drogi kocioł, ale też większe możliwości dostosowania jego pracy do własnych oczekiwań, a także możliwość ograniczenia wysokości rachunków.
  • Zasilanie: to sprawa podstawowa, ale przecież bardzo ważna. Niewielkie kotły są zasilane z sieci, natomiast te większe wymagają trzeciej fazy, a więc zasilania napięciem 380 V.
  • Marka: dwie najchętniej wybierane marki to Elterm i Kospel, ale rywali na tym polu jest więcej. Przy wyborze kotła nie warto porównywać marek, ale raczej właściwości poszczególnych urządzeń.
  • Ze spraw bardziej skomplikowanych warto zainteresować się grupą bezpieczeństwa. Jest to zestaw manometru, naczynia wzbiorczego i zaworu bezpieczeństwa. Są na rynku kotły, które mają niepełną grupę bezpieczeństwa i trzeba je wówczas rozbudować.

Zanim zapadnie decyzja o wyborze pieca, warto także przeanalizować sobie wady i zalety danego sposobu ogrzewania. Jak to wygląda w przypadku kotła elektrycznego?

To, czy zalety przewyższają wady, jest kwestią indywidualną każdego potencjalnego użytkownika kotła. Z pewnością warto się zastanowić nad każdym aspektem.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:46
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.