Parametr techniczny
Charakterystyka
Specyfikacja kołowrotka morskiego
Typ hamulca
Hamulec to jeden z najistotniejszych elementów każdego kołowrotka wędkarskiego, nie tylko morskiego. Pozwala bowiem na zatrzymanie żyłki/plecionki w dowolnym momencie. Zapobiega również zerwaniu się ryby.
W przypadku kołowrotków morskich możemy zdecydować się na modele wyposażone w hamulec przedni lub tylny. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety. Pierwsze warianty charakteryzują się wysoką skutecznością i precyzją działania. Ich popularność wynika jednak nie tylko z tego. Wędkarze upodobali sobie je za możliwość łatwej regulacji podczas holu ryby. Drugie warianty cechuje niezawodność działania i wytrzymałość. Choć cieszą się mniejszą popularnością, zdobyły uznanie wśród wędkarzy łowiących duże ryby. W przypadku połowów morskich dobrym wyborem będzie kołowrotek wyposażony w hamulce przedni. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny wariant, sprawdźmy jego jakość. Musi on bowiem działać szybko, precyzyjnie i niezawodnie. Tylko wówczas sprawdzi się on w trudnych morskich warunkach.
Typ szpuli
To kolejny element konstrukcyjny kołowrotka, który jest istotny. To właśnie na szpulę nawijana jest żyłka.
Uwzględniając typ szpuli, wyróżnić możemy kołowrotki morskie ze szpulą stałą i modele ze szpulą obrotową. Te pierwsze są dodatkowo wyposażone w specjalny kabłąk, który nawija żyłkę/plecionkę na nieruchomą szpulę. Z kolei w drugim wariancie, jak sama nazwa wskazuje, szpula obraca się i samodzielnie nawija na siebie żyłkę/plecionkę. Do kołowrotków wędkarskich ze szpulą ruchomą zalicza się tzw. multiplikatory. Dosyć często używa się ich na morzu. Są bowiem wytrzymałe, niezawodne i odporne na przeciążenia.
Nie w każdym jednak przypadku się sprawdzają. Jeśli szukamy odpowiedniego kołowrotka morskiego na dorsza, zamiast multiplikatorów lepiej wykorzystać klasyczny model ze szpulą stałą lub ruchomą (to zależy od naszych indywidualnych preferencji). Rozwiązania te szybciej bowiem zwijają zestaw, co w przypadku połowów dorsza jest niezwykle istotną kwestią.
Wielkość
Im większy kołowrotek, tym lepiej będzie znosić przeciążanie, na które jest narażony podczas morskich połowów.
Optymalny rozmiar kołowrotków morskich wynosi ok. 6000. W zależności od indywidualnych potrzeb wędkarza parametr ten może być nieco niższy lub wyższy. Na rynku dostępne są produkty, których rozmiary wynoszą nawet 10000.
Waga
Jest nierozerwalnie związana z wielkością. Im bowiem większe rozmiary kołowrotka morskiego, tym jest on cięższy. Wpływ na nią mają również materiały użyte do produkcji modelu oraz zastosowane usprawnienia.
Najlżejsze kołowrotki morskie nie przekraczają swą wagą 350 g. Dostępne są również cięższe warianty, które pomimo swej sporej masy, charakteryzują się bardzo dobrym wyważeniem. To, jaką opcję ostatecznie wybierzemy, zależy od naszych indywidualnych preferencji.
Przełożenie
Informuje o szybkości, z jaką szpula nawinie żyłkę.
W przypadku kołowrotków morskich zaleca się, by przełożenie wynosiło 4.6:1 i więcej.
Pojemność szpuli
Wartość tego parametru należy ustalić w oparciu o gatunek ryby, jaki zamierzamy łowić. Im agresywniejsze okazy, tym pojemność szpuli powinna być większa.
Jeżeli szukamy odpowiedniego kołowrotka morskiego na suma, pojemność szpuli powinna wynosić 200-300 metrów. Jest to bowiem waleczna ryba. Warto więc zapewnić jej możliwość dalekiego odpływania, dzięki czemu szybciej się zmęczy. Kołowrotki morskie o dużej pojemności szpuli sprawdzą się również doskonale, jeśli szukamy wariantów idealnych do dalekich rzutów.
Liczba łożysk
Nie determinuje bezpośrednio jakości kołowrotka morskiego, jednak zwiększa jego skuteczność.
Od samej liczby łożysk ważniejsza jest ich jakość. Wybierając model do 200 złotych, czasem możemy spotkać plastikowe elementy. Należy się ich wystrzegać. Nie są bowiem trwałe. Istotny jest także rozkład łożysk. Powinny one być umiejscowione nie tylko w kole głównym, ale i rotorze, rolce kabłąka czy też mechanizmie posuwu.
Usprawnienia dodatkowe
Podobnie jak łożyska zwiększają funkcjonalność sprzętu.
W przypadku kołowrotków morskich do 200 złotych liczyć możemy np. na wzmocnioną obudowę. Czasem pojawia się również hamulec walki oraz system powolnej oscylacji szpuli.
Marka
Im większą renomą cieszy się dany producent, tym zazwyczaj lepszy sprzęt wędkarski ma w swej ofercie.
Na wyróżnienie zasługują tacy producenci kołowrotków wędkarskich jak: Penn, Okuma, Shimano, Ryobi czy też Robinson. Marki te słyną z produkcji niezawodnych, skutecznych i płynnie działających modeli.
Komentarze (0)