Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Kompresor do malowania - jak wybrać? Jaki najlepszy?

| 0 Komentarzy
Kompresor do malowania jest podstawowym elementem zestawu i eksperci radzą, żeby na nim nie oszczędzać.

Kompresory do wszystkiego i do zastosowań wybranych

Trudno byłoby znaleźć kompresor, który równie dobrze sprawdzi się do malowania mebli, do malowania samochodu i drewna dekoracyjnego. Są wprawdzie takie urządzenia, ale wykonanie tak różnych prac wymaga nie tylko dobrego kompresora, ale także wielu różnych akcesoriów dodatkowych – filtrów, pistoletów, węży itd., bo różnice są znaczne. Warto jednak przyjrzeć się specyfice kompresorów przydatnych w określonych pracach.

  • Kompresor do malowania drewna: jeśli do pomalowania jest jedna ościeżnica albo niewielki element dekoracyjny, można użyć nawet niewielkiego kompresora bezolejowego ze zbiornikiem 24 litry. Czy 24 litrowy kompresor wystarczy do pomalowania całych drzwi? Z tym już może być różnie. Będzie to zależało od wprawy obsługującego oraz kilku innych czynników.
  • Kompresor do malowania auta: nawet jeśli do wykonania są drobne poprawki lakiernicze w kilku miejscach, warto zainwestować w kompresor nieco większy. Czy do malowania auta kompresor 50 litrów wystarczy? Dopóki nie będą to zbyt duże powierzchnie, to tak, jednak w przypadku gruntownych prac lakierniczych najlepiej od razu zainwestować w jeszcze większy zbiornik.
  • Kompresor do malowania natryskowego: powinien być duży, ponieważ tutaj już raczej nie ma mowy o niewielkich powierzchniach, zatem 100 litrów pojemności zbiornika to konieczność.
  • Kompresor do malowania aerografem: ten, żeby nie utrudniać prac, powinien być lekki i poręczny, a takie będą przede wszystkim kompresory bezolejowe. Tutaj jednak pojawia się problem, bo malowanie aerografem jest dość żmudną czynnością, a niewielki zbiornik szybko się wyczerpuje, zresztą sam kompresor też ma ograniczoną żywotność, więc do zastosowań profesjonalnych również trzeba będzie zainwestować w kompresor olejowy z nieco większym zbiornikiem, skupiając się jednak na tym, aby całym zestawem dało się w miarę wygodnie posługiwać.

Polecane pistolety malarskie

Czy kompresor olejowy nadaje się do malowania?

Tak, nadaje się, trzeba jednak pamiętać o dwóch rzeczach – sam kompresor to za mało. Oczywiście należy odpowiednio o niego dbać, napełniać właściwym olejem i regularnie czyścić, a wtedy niewiele oleju przedostanie się dalej, a poza tym do malowania używa się też odpowiedniego zestawu filtrów. Gdyby do malowania można było używać tylko małych kompresorów bezolejowych, to malowania ścian ta metoda byłoby najmniej wygodne i najmniej efektywne. Można więc użyć kompresora olejowego, tak samo, jak większość profesjonalistów, nie wolno jednak skąpic na filtry.

Jaki duży kompresor do malowania? Od czego to zależy?

W najprostszym układzie pożądana pojemność kompresora do malowania zależy od powierzchni, jaka jest do pomalowania. Jest jednak jeszcze jeden czynnik, który jest równie istotny, a jest nim wydajność. Amatorskie kompresory bezolejowe mogą pracować z wydajnością rzędu 160-180 litrów/ minutę, natomiast zestawy profesjonalne osiągają ponad 2 razy większa wydajność. W praktyce im mniejszy kompresor, tym bardziej staje się mobilny i wygodny, ale najczęściej 24 litry pojemności nie wystarczą, żeby wykonać prace na jednym napełnieniu, więc większość osób z większym doświadczeniem radzi jednak celować w kompresory 50 litrów – nie są jeszcze zbyt ciężkie, ale wystarczają na dłużej.

  • Czy kompresor 24 l wystarczy do malowania? Dla modelarza, wykonawcy detali zdobniczych czy do najmniejszych, pojedynczych poprawek lakierniczych – tak. Ogólnie jednak rzecz biorąc, w pracach przydomowych najczęściej będzie nieco za mały.
  • Czy kompresor 50 l wystarczy do malowania? W większości zastosowań tak – z kompresorów tej pojemności chętnie korzystają i amatorzy, i zawodowcy, ponieważ taka pojemność pozwala już na pokrycie farbą czy lakierem dość dużej powierzchni (choć nie do malowania ścian), a to pozwala na szybsze prowadzenie prac. Dodatkową zaletą jest też fakt, że tej wielkości kompresory mają już mocniejsze, a więc i trwalsze silniki.
  • Czy kompresor 100l wystarczy do malowania? Nie tylko wystarczy – w większości przypadków będzie nawet nieco za duży. Nadaje się świetnie do malowania mebli pistoletem, do malowania auta na większych powierzchniach i innych prac na dużej przestrzeni. Jako kompresor do malowania w garażu będzie jednak nie wygodny już ze względu na samą wielkość, dlatego 100-litrowe kompresory można uznać za zarezerwowane dla profesjonalistów.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 04:05
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.