Kompresor - jak wybrać? Jaka sprężarka najlepsza?

| 0 Komentarzy
Napompowanie kół w samochodzie czy materaca na przyjazd gości zwykłą pompką może nastręczyć problemów.

Dlatego też idealnym rozwiązaniem wydaje się być kompresor, który przyda się nie tylko w tak prozaicznych czynnościach, ale także wielu innych, bardziej wymagających zadaniach.

Na co zwracać uwagę przy zakupie kompresora?

Pojemność

Pojemność kompresora powinna zostać dobrana do wykonywanych prac. Zbyt mała będzie zmuszać do ciągłego napełniania butli, zbyt duża wpłynie znacząco na wagę urządzenia. Do domowych prac powinien wystarczyć kompresor o pojemności około 10 litrów. Do malowania czy piaskowania będzie potrzebny kompresor o pojemności około 50 litrów.

Maksymalne ciśnienie robocze

Ponownie – powinno być dostosowane do typu wykonywanych zadań. Standardowo wynosi 8-10 barów.

Wydajność

Im wyższa, tym sprawniej (szybciej) będzie wykonywana dana praca. Wydajność może mieścić się w przedziale od 50 do nawet 1000 l/min.

Poziom hałasu

Kompresor warsztatowy generuje bardzo wysoki poziom hałasu zbliżony do dźwięku wydawanego przez kosiarkę. Dlatego też ciche urządzenia (hałas poniżej 80 decybeli) w przystępnej cenie są na wagę złota. Na rynku można znaleźć kompresory, które generują hałas na poziomie 50 decybeli, czyli akceptowalnym dla ludzkiego ucha.

Czas nabijania butli

Wartość ta informuje użytkownika, po jakim czasie zostanie napełniony zbiornik. Niestety, podobnie jak w przypadku innych parametrów, producenci rzadko podają taką informację.

Zasilanie

Można wyróżnić dwa rodzaje kompresorów:

  • tłokowy – nie jest obecnie szczególnie popularny ze względu na szybkie nagrzewanie się i długie chłodzenie. Ponadto skraplająca się pod wpływem temperatury para wodna może spowodować zrobienie kleksa na malunku (gdy wykorzystywany jest razem z aerografem).
  • membranowy – dzięki wyeliminowaniu tłoków, w urządzeniu znajduje się mniejsza ilość części mechanicznych. Powietrze jest pompowane za pomocą półprzepuszczalnej membrany. Urządzenie pozwala na kilkukrotnie dłuższą pracę bez przegrzania.

Polecane kompresory samochodowe

Kompresor olejowy czy bezolejowy?

Kompresory można podzielić na dwie kategorie:

  • kompresor olejowy – pompa sprężarki musi być nasmarowana odpowiednim olejem (do tego celu przeznaczonym) wymienianym regularnie. Nadaje się do intensywnych i częstych prac z narzędziami, w których często załącza się sprężarka. Wykorzystywany jest przez profesjonalistów np. do narzędzi pneumatycznych lub też warsztatu lakierniczego/samochodowego.
  • kompresor bezolejowy – urządzenie nie wymaga smarowania olejem ze względu na zastosowanie tłoków z plastikowymi pierścieniami. Jednak podczas intensywnego użytkowania pompa mocno się nagrzewa, co uniemożliwia długotrwałą pracę. Idealne do sporadycznie wykonywanych zadań w domu/garażu takich jak malowanie płotu, pompowanie kół samochodu/roweru, wyczyszczenie trudno dostępnych miejsc zabrudzonych urządzeń np. w kosiarce.

Kompresor do aerografu

Kompresor podłączany do aerografu nie musi mieć dużej pojemności butli. Należy pamiętać, by dopasować go do średnicy dyszy aerografu, a jego wydajność pozwala na komfortowe malowanie.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:45
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.