Kompresor – jak wybrać? Jaki najlepszy?

| 0 Komentarzy
Odpowiednie ciśnienie w oponach jest niezwykle ważne ponieważ wpływa na wiele czynników.

Są nimi między innymi: zużycie paliwa oraz trwałość opon, a także komfort i bezpieczeństwo jazdy. Na szczęście, możemy samodzielnie kontrolować jego poziom i uzupełniać ewentualne niedobory. Przydatny będzie w tym względzie kompresor samochodowy. Jaki model sprzętu wybrać, aby spełnił on pokładane w nim oczekiwania?

Do czego służy kompresor?

Kompresor pozwala nam na szybkie i bezproblemowe uzupełnienie niedoborów powietrza w oponach, dzięki czemu możemy cieszyć się jazdą w komfortowych warunkach, niezależnie od tego, po jakiej nawierzchni się poruszamy. Optymalny poziom ciśnienia gwarantuje również odpowiednią przyczepność opon, co bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo jazdy, gdyż zmniejsza ryzyko utraty kontroli nad pojazdem.

Kompresor może także posłużyć do innych celów. Za jego pomocą z łatwością napompujemy materac, kiedy oczekujemy większej liczby gości. Urządzenie to jest przeznaczone nie tylko do stosowania w przydomowym garażu czy też warsztacie wulkanizacyjnym. Często spotykamy je na stacjach benzynowych, a bardziej zaawansowany technicznie sprzęt wykorzystywany jest również w zakładach lakierniczych. Służy on również do zasilania różnego rodzaju narzędzi pneumatycznych.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru kompresora?

Mnogość zastosowań kompresora sprawia, że wybór optymalnego sprzętu to nie lada wyzwanie. Pod uwagę powinniśmy wziąć między innymi nasze indywidualne preferencje oraz to, w jakim celu będziemy stosować urządzenie. Nie bez znaczenia są również parametry techniczne, które przesądzają o tym, czy zakupiony przez nas model może poszczycić się bardzo dobrą jakością. Analiza poniższych kwestii pozwoli nam na wybór optymalnego rozwiązania:

  • pojemność – dobieramy ją w zależności od rodzaju prac wykonywanych przy pomocy kompresora. Pamiętajmy przy tym, że zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża pojemność sprzętu nie jest wskazana. W pierwszym wypadku będziemy bowiem zmuszeni do ciągłego napełniania butli, w drugim zaś urządzenie może okazać się na tyle ciężkie, iż jego transport, zwłaszcza w warunkach domowych, będzie problematyczny. Jeśli zatem szukamy urządzenia, które będzie stosowane do uzupełniania braków powietrza w oponach samochodu i roweru czy też okazjonalnego napompowywania materacy, zdecydujmy się na kompresor o pojemności około 30 litrów. W zupełności wystarczy on do domowych prac i z uwagi na swoją stosunkowo niewielką wagę i kompaktowe rozmiary będzie go można z łatwością przenosić i przechowywać. Jeśli jednak zależy nam na szybkim napompowaniu koła zdecydujmy się na kompresor 50l. Jeśli zależy nam na bardziej zaawansowanym sprzęcie, który posłuży do bardziej skomplikowanych prac, wybierzmy kompresor powyżej 300 litrów. Szczególnie dobrze sprawdzi się on w warsztatach wulkanizacyjnych, a także podczas malowania czy piaskowania. Pamiętajmy jednak o tym, że im większa pojemność, tym więcej będzie ważyć urządzenie, co nie wpływa pozytywnie na jego mobilność.
  • maksymalne ciśnienie robocze – podobnie jak w przypadku pojemności, maksymalne ciśnienie urządzenia powinno być dostosowane do rodzaju wykonywanych prac. W warunkach domowych może ono być niższe niż w przypadku, jeśli kompresor posłużyć ma na przykład do malowania czy też piaskowania. W standardowych urządzeniach maksymalne ciśnienie robocze wynosi 8-10 barów.
  • poziom hałasu – ma duże znaczenie dla komfortu wykonywanych prac. Standardowe produkty generują wysoki poziom hałasu, który można porównać do natężenia dźwięku wydawanego przez kosiarkę. Nie jest to zatem sprzęt przyjazny dla narządu słuchu, zwłaszcza jeśli jest to nasze podstawowe narzędzie pracy. W przypadku sporadycznego użytkowania kompresora zdecydować możemy się na tańsze rozwiązania, które zazwyczaj generują większy hałas. Cichy urządzenia, do których zalicza się modele poniżej 80 decybeli, zazwyczaj są droższe, jednak nie aż tak głośnie podczas użytkowania. Na rynku dostępne są nawet kompresory, które generują hałas poniżej 50 decybeli. Są one odpowiednie zwłaszcza dla osób, które często i długotrwale korzystają z sprzętu tego typu podczas wykonywania swojej pracy. Do ich zakupu zniechęca jednak stosunkowo wysoka cena.
  • czas nabijania butli – to kolejny ważny aspekt, jaki warto wziąć pod uwagę podczas wyboru kompresora. Niestety, producenci rzadko podają informację o tym, ile czasu zabiera urządzeniu napełnienie zbiornika. Niemniej, warto szukać danych o tym, na przykład przeglądając fora internetowe, zwłaszcza jeśli szukamy modelu do zastosowania przemysłowego, gdzie czas przygotowywania urządzenia do pracy jest istotną kwestią.
  • długość przewodu zasilającego – podobnie jak większość parametrów kompresora, także i ten należy zestawić z przeznaczeniem urządzenia. Jeśli szukamy poręcznego sprzętu, który będzie można zabrać ze sobą w podróż i podłączyć do gniazda zasilania, warto wybrać model wyposażony w przewód zasilający, który umożliwi bezproblemowe napompowanie każdego z kół. W przypadku kompresorów, które mają być stosowane w garażu lub warsztacie samochodowym, nie jest to aż tak ważny aspekt. Zawsze bowiem możemy skorzystać z przedłużacza. Niemniej, warto wybierać modele z przewodem zasilającym o długości kabla zasilającego sięgającej około 3m i przewodzie ciśnieniowym o długości około 1-2 metrów, i więcej. Wówczas nie będziemy musieli stale przenosić kompresora, by wykonać prace.
  • manometr – znakomita większość kompresorów dostępnych na rynku wyposażona jest w manometr. Problemem jest jednak to, iż w przypadku taniego sprzętu jego wskazania mogą być nieprecyzyjne. Warto zatem wybierać droższe urządzenia. Są one zazwyczaj wyposażone w manometry, u których różnica pomiędzy wskazaniem a rzeczywistym ciśnieniem sięga 0,1 bara.
  • kompatybilność z innymi urządzeniami – jak zostało wspomniane, kompresor służy nie tylko do uzupełniania ubytków powietrza w oponach czy też pompowania materaca, ale także wspomaga pracę wielu maszyn produkcyjnych, łącząc się z narzędziami pneumatycznymi. Z tych względów musi być kompatybilny nawet ze sprzętem o dużej mocy, zwłaszcza jeśli szukamy modelu do profesjonalnych prac. Warto wówczas najpierw sprawdzić parametry już posiadanego sprzętu, który ma współpracować z kompresorem i do nich dopasować optymalny model.
  • gwarancja – większość renomowanych producentów oferuje 24-miesięczną gwarancję i atrakcyjny serwis naprawy. Warto zatem sięgnąć po produkty z takimi bonusami, zwłaszcza jeśli kompresor ma być intensywnie eksploatowany.
  • obudowa – większość kompresorów dostępnych na rynku posiada plastikową obudowę. Dzięki niej konstrukcja zyskuje na lekkości, a sama obudowa dosyć dobrze chroni kompresor przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także redukuje hałas emitowany przez urządzenie. Przed zakupem warto jednak sprawdzić, czy na jej powierzchni nie ma żadnych pęknięć i wgnieceń, które mogłyby osłabić jej trwałość i wytrzymałość. Na rynku znajdziemy również kompresory z obudową metalową. Cechuje je większa żywotność, jednak za taki produkt zazwyczaj musimy zapłacić o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych więcej niż w przypadku zakupu kompresora z obudową wykonaną z plastiku. Pamiętajmy jednak, że niezależnie od tego, na jaką obudowę się zdecydujemy, kluczowe elementy kompresora powinny być metalowe. Gwarantuje to stabilność podczas pracy i trwałość urządzenia.

Kompresor – jaka wydajność?

Wydajność urządzenia wpływa przede wszystkim na sprawność wykonywanych za pomocą kompresora prac. Im jest ona wyższa, tym szybciej będziemy w stanie napompować oponę czy materac. Jedną z cech charakterystycznych kompresorów jest to, iż charakteryzują się one zróżnicowaną wydajnością, mieszczącą się w przedziale od 50 do nawet 1000 litrów na minutę.

Podobnie jak w przypadku innych parametrów technicznych kompresorów, wydajność urządzenia warto dopasować do rodzaju wykonywanych prac. W przydomowym garażu spokojnie wystarczy sprzęt o mniejszej wydajności, jednak w tym wypadku możemy kierować się także naszymi preferencjami i wybrać bardziej wydajne urządzenia.

Kompresor – jaka moc?

Decydując się na zakup kompresora, warto zwrócić uwagę także na moc urządzenia. W przypadku domowych prac w zupełności wystarczy kompresor o mocy około 1-1,5 KM. Do wykonywania profesjonalnych zadań potrzebne będą mocniejsze urządzenia – 2-3 KM to minimum, a najlepiej powyżej 4 KM. Wówczas wszelkie prace przebiegną sprawnie. To właśnie kompresory o pojemności powyżej 200 litrów i mocy elektrycznej 4 KM są najczęściej wykorzystywane w warsztatach wulkanizacyjnych i samochodowych.

Warto jednak przy tym pamiętać, iż moc silnika, w który został wyposażony kompresor, ma znaczenie pośrednie. Silnik to niezbędny element konstrukcji urządzenia, którego podstawowym zadaniem jest poruszanie tłokami w trakcie procesu sprężania powietrza. Nie zawsze jednak jest tak, iż większa moc silnika to równoznacznie większa ilość sprężonego powietrza, a tym samym sprawniejsze działanie urządzenia.

Moc trzeba zatem zestawić z innymi parametrami urządzenia, zwłaszcza tymi opisującymi pompę. Dzięki temu będziemy w stanie określić, czy urządzenie charakteryzuje się optymalną dla nas wydajnością. Warto również zwrócić uwagę na to, że część producentów podaje o wiele wyższą wartość szczytową sprzętu, a nie moc silnika podczas pracy, co może nas wprowadzić w błąd.

Mobilność kompresora

Przed podjęciem ostatecznej decyzji odnośnie wyboru modelu kompresora, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom, warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. A mianowicie to, czy chcemy, aby sprzęt był stacjonarny czy przenośny.

Ten pierwszy sprawdzi się w warsztatach samochodowych i wulkanizacyjnych. Musi być jednak wyposażony w kabel zasilający i przewód ciśnieniowy odpowiedniej długości. Tylko wówczas spełni swoje funkcje. W warunkach domowych oraz w sytuacjach, gdy kompresor wykorzystywany jest na przykład do malowania, lepiej postawić na wersje mobilną, co ułatwi wykonywanie wszelkich prac.

Kompresor przenośny powinien być lekki i poręczny, a także wyposażony w dwa lub cztery koła jezdne, które ułatwią transport urządzenia, nawet jeśli wybraliśmy cięższy model. W ten sposób zyskamy uniwersalny sprzęt, który można wykorzystać do wielu celów.

Klasyfikacja kompresorów

Wybierając kompresor, warto wziąć pod uwagę także jego rodzaj. Na rynku dostępne są dwa warianty:

  • kompresor olejowy – w tym wypadku do prawidłowej pracy pompy sprężarki wymagane jest smarowanie odpowiednim olejem, który jest przeznaczony do tego celu. Olej musi być systematycznie wymieniany.
  • kompresor bezolejowy – jak sama nazwa wskazuje, w przypadku tego urządzenia nie ma potrzeby smarowania pompy sprężarki olejem. Wszystko dzięki wykorzystaniu specjalnych tłoków wyposażonych w plastikowe pierścienie.

Który kompresor lepszy – olejowy czy bezolejowy?

Oba dostępne na rynku rozwiązania mają swoje wady i zalety. To, na jaki sprzęt się zdecydujemy, zależy w głównej mierze od tego, do czego zamierzamy używać kompresora.

Zalety i wady kompresora olejowego

ZALETY

  • nie nagrzewa się zbyt szybko, może być zatem długo i intensywnie eksploatowany

WADY

  • wymaga systematycznego wymieniania oleju

Doskonale nadaje się do warsztatów samochodowych i lakierniczych, a także do wszelkich profesjonalnych prac, które wymagają zastosowania narzędzi pneumatycznych

Zalety i wady kompresora bezolejowego

ZALETY

  • nie wymaga systematycznego wymieniania oleju

WADY

  • szybko nagrzewa się, co sprawia, że nie może być wykorzystywany do długotrwałych prac

Sprawdza się doskonale podczas sporadycznego użytku. Dzięki niemu pomalujemy płot, napompujemy piłkę, czy też opony w rowerze i samochodzie, a także wyczyścimy z zabrudzeń urządzenia, takie jak wertykulator czy też kosiarka.

Który kompresor najlepszy?

Kompresor można uznać za najlepszy tylko wtedy, jeśli jest on optymalnie dopasowany do warunków i częstotliwości użytkowania, a także do rodzaju wykonywanych nim prac. Wówczas zyskamy pewność, iż nie przepłacimy, kupując drogi sprzęt, którego możliwości nie będą wykorzystywane lub nie stracimy poprzez konieczność zakupu kolejnego kompresora, gdyż szukając oszczędności, wybraliśmy tańsze rozwiązanie, które nie sprostało naszym potrzebom.

  • Jaki kompresor do samochodu? W tym wypadku warto się zastanowić, czy chcemy wozić kompresor ze sobą w bagażniku. Jeśli tak musi on być przede wszystkim wyposażony w końcówkę pasującą do gniazda zapalniczki oraz dostosowany do napięcia 12V. Powinien on charakteryzować się kompaktowymi rozmiarami, przez co jego pojemność i wydajność będzie mniejsza, jednak z powodzeniem poradzi on sobie z napompowaniem opony w samochodzie w krótkim czasie. Jeśli szukamy urządzenia, które wykorzystamy w przydomowym garażu do napełniania powietrzem opon w samochodzie i rowerze, najlepiej zdecydować się na kompresory bezolejowe. Nie wymagają one systematycznej konserwacji i są wydajne.
  • Jaki kompresor do wulkanizacji? Warsztat wulkanizacyjny wymaga bardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń do pompowania powietrza. W tym wypadku dobrze sprawdzi się kompresor śrubowy olejowy o maksymalnym ciśnieniu mieszczącym się w granicach 7,5-10 bar. Musi być również wyposażony w specjalny układ chłodzenia, który pozwoli na długotrwałą eksploatację. Nie bez znaczenia jest również poziom emitowanego przez urządzenie hałasu. Warto zadbać o to, aby nie przekraczał on 60-70 decybeli (maksimum 80), gdyż podczas długotrwałej pracy większa wartość noże być szkodliwa dla naszego narządu słuchu.
  • Jaki kompresor do malowania auta? Jeśli jesteśmy amatorami i chcemy lakierować jedynie wybrane fragmenty karoserii, dobrym rozwiązaniem będzie kompresor o pojemności około 50 litrów i wydajności 200 litrów na minutę. Do pomalowania całego samochodu sprzęt ten może okazać się jednak nie wystarczający, gdyż trzeba będzie co kilka minut przerywać pracę i czekać, aż urządzenie „dobije” ciśnienie, co jest uciążliwe. Z powyższych względów jeśli zależy nam na tym, aby w stosunkowo krótkim czasie pomalować cały samochód, wybierzmy kompresor o większej pojemności i wydajności. Sprzęt ze zbiornikiem 100 litrowym i wydajnością na poziomie 400-500 litrów na minutę to rozwiązanie optymalne.

Kompresor – jaka firma najlepsza?

Na rynku działa wielu producentów kompresorów, którzy oferują różne rozwiązania techniczne w zależności od potrzeb klienta. Wiele osób zastanawia się jednak, czy marka kompresora ma znaczenie dla jego sprawności działania, wydajności oraz trwałości.

Renomowani producenci oferują zazwyczaj 24-miesięczną gwarancję, serwis pogwarancyjny i atrakcyjne warunki naprawy ewentualnych awarii. Ich kompresory wykonane są z materiałów dobrej jakości i mają na tyle optymalne parametry techniczne, iż oferowany przez nich sprzęt może pracować w różnych warunkach.

Zazwyczaj jednak są to urządzenia z wyższej półki cenowej, na które nie każdego stać. Mnogość sprzętu tego typu sprawia, że każdy znajdzie korzystny dla niego stosunek ceny do jakości. Wśród produktów, które cieszą się największym uznaniem klientów wyróżnić można kompresory: Stanley, Black&Decker, Dedra, Eurotek, Tagred, Erman, Kraft&Dale, Metabo, Hagen, Scheppach czy też Hecht.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:31
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.