Kompresor olejowy czy bez olejowy - który wybrać?

| 0 Komentarzy
Kompresor olejowy czy bezolejowy, zastanawiałeś się, który z nich będzie lepszy? Poznaj odpowiedź!

Kiedy słyszy się nazwę kompresor olejowy lub kompresor bezolejowy, można się zastanawiać, czym jest ten kompresor, co to może być. Kompresor jest niezwykle przydatnym narzędziem w przypadku przeprowadzania różnych drobnych prac warsztatowych. Dzięki niemu możliwe jest np. dopompowanie koła w samochodzie, żeby nasze opony miały odpowiednie ciśnienie. Możemy też za pomocą kompresora polakierować karoserię, co jest szczególnie przydatne, kiedy chcemy pomalować nasz samochód na nowy kolor, albo chcemy zakryć wszelkie zarysowania, które mogły powstać np. w wyniku uszkodzeń.

Wiedząc o tym, jak kompresor jest przydatny, można się zastanawiać, który z wyborów będzie lepszy, czy lepiej zakupić kompresor olejowy, czy bezolejowy. Taki mały kompresor to świetny kompresor do domu, który pomoże nam w wielu pracach, lecz w zależności od upodobań wersja olejowa, albo bezolejowa będzie lepsza od drugiej. Istnieją także różne części do kompresora olejowego i z tego powodu zakup nawet droższej bezolejowej wersji może w praktyce okazać się tańszy. Jaki kompresor do malowania lub innych prac wybrać?

Kompresor olejowy czy bezolejowy? Charakterystyka i różnice działania

Myśląc nad tym, jaki kompresor olejowy czy bezolejowy wybrać, trzeba przede wszystkim dowiedzieć się, czym jest taki kompresor i czym się charakteryzują dwie wymienione odmiany. Oba urządzenia, kompresor olejowy i bezolejowy, charakteryzują się niemal identyczną zasadą działania. Główna różnica pomiędzy nimi jest taka, że tłok kompresora olejowego wymaga regularnego smarowania, w przeciwieństwie do tłoku kompresora bezolejowego.

Może się wydawać, że to jest z pozoru jedna, nic nieznacząca różnica, gdyż cena oleju nie jest taka wysoka, żeby ta różnica wydawała się tak znacząca, ale nic bardziej mylnego. Kompresor olejowy cechuje się również tym, że ma znacznie większe rozmiary, przez co trudniejsze jest jego przenoszenie. Na szczęście większość takich kompresorów jest wyposażonych w kółka, dzięki czemu przemieszczanie całego sprzętu nie jest takie uciążliwie, jak mogłoby być w przypadku, gdyby takich kółek zabrakło.

Kompresor olejowy

Kompresor do malowania ścian czy karoserii, czyli kompresor olejowy, możemy bardzo często zobaczyć, wjeżdżając do warsztatu samochodowego lub zakładu wulkanizacyjnego. Kompresor olejowy bardzo dobrze się sprawdzi do zasilania przeróżnych urządzeń pneumatycznych, ale także do pompowania kół. Nasz kompresor olejowy sprawdzi się również do pistoletów w zakładach blacharskich i lakierniczych, gdyż dzięki swojej dużej mocy będzie mógł sobie poradzić z licznymi pracami.

Kompresor bezolejowy

Bezolejowa wersja kompresora świetnie się sprawdzi w takich miejscach, gdzie nie możemy sobie pozwolić, żeby wydostała się choćby najmniejsza zawartość oleju. Nie jest to jednak żaden problem, gdyż sprężarka bezolejowa świetnie sobie radzi i posiada bardzo podobne właściwości jak sprężarka olejowa. Dzięki takim właściwościom, to jest świetny kompresor domowy, a problematyczny olej do kompresora tłokowego już nie będzie straszny. Kompresor bezolejowy świetnie się sprawdzi na przykład w przemyśle dentystycznym albo spożywczym – bez ryzyka przedostania się oleju na zewnątrz, co może być zagrożeniem w przypadku kompresorów olejowych.

Zastosowanie kompresorów – do czego się przydają?

Kompresory przydają się w przypadku prac domowych, a także przy różnych czynnościach warsztatowych. Dzięki swojej mocy potrafi bardzo odciążyć pracę pracowników, a do niektórych zadań jest wręcz niezbędny. Przemysł wulkanizacyjny i lakierniczy bez zakupionych kompresorów olejowych lub bezolejowych by sobie nie poradził. W przypadku prowadzenia takiej firmy nie ma zatem innej opcji, niż zakup sprawnego kompresora.

Zalety i wady kompresorów olejowych oraz bezolejowych

Jeżeli zastanawiasz się, jaki kompresor do garażu, albo jaki kompresor do warsztatu będzie lepszy, to w większości przypadku wystarczy kompresor 25 L, gdzie jest możliwa dość łatwa wymiana oleju w kompresorze. Mimo wszystko czasami można po prostu nie chcieć oleju w swoim otoczeniu, jeżeli chcemy mieć przede wszystkim mały i sprawny kompresor domowy, dlatego w takich przypadkach zaleca się bardziej zakup modelu bezolejowego.

Zalety i wady kompresorów olejowych

Choć oczywiście może się zdarzyć, że gwałtownie działająca sprężarka do kompresora sprawi, że do sprężonego powietrza dostanie się niewielka ilość oleju, to nie będziemy musieli się obawiać, że zabrudzimy naszą powierzchnię. Nawet jeżeli przeszkadza nam taka sprężarka, kompresor da sobie z tym radę i wydostanie się tak mało oleju, że natychmiast ta warstwa zostanie zakryta większą warstwą lakieru.

Zalety i wady kompresorów bezolejowych

Kompresor bezolejowy przede wszystkim nie będzie potrzebować oleju do swojej pracy, dzięki czemu jest bardziej estetyczny i wygodniejszy niż kompresor olejowy. W dodatku kompresor olejowy jest mniejszy i wygodniejszy w działaniu, gdyż nie musimy się martwić o zawartość oleju w sprężarce czy ewentualne zabrudzenie olejem którejś z powierzchni. Nie musimy się też martwić o nasz sprzęt pod kątem naoliwienia, bo choć można się zastanawiać, czy kompresor a sprężarka bez oleju to skuteczne połączenie na wiele lat, to nic bardziej mylnego. Producenci kompresorów bezolejowych dzięki swojemu bogatemu doświadczeniu wykształcili już takie rozwiązania, że nawet nienaoliwione kompresory mogą działać bez zarzutu przez wiele lat.

Parametry techniczne kompresorów olejowych i bezolejowych

Przede wszystkim kompresory bezolejowe, choć są bardzo sprawne, to są mniej trwałe niż modele olejowe. Mimo iż rozwój technologii sprawił, że kompresory bezolejowe potrafią wytrzymać coraz dłużej, to nic nie zastąpi dobrze naoliwionego kompresora. Poza tym kompresory bezolejowe są odradzane w przypadku pracy zawodowej i regularnej, gdyż z racji swojej mniejszej wydajności i mniejszego zbiornika nie są w stanie pracować przez cały czas. Tym samym w większości zawodów kompresor olejowy będzie lepszym wyborem niż bezolejowy, ale to wszystko jest kwestią, do czego taki kompresor ma służyć i czym się zajmujemy.

Jaki kompresor do garażu lub domowego warsztatu? Który rodzaj wybrać?

Jeżeli zajmujemy się zawodem związanym z lakiernictwem albo wulkanizacją, jedyną rozsądną opcją będzie zakup kompresora olejowego. Ten kompresor, choć jest większy, cięższy i potrzebuje oleju do działania, może pracować przez cały czas i jest wydajny. Jeżeli jednak prowadzimy mały domowy garaż, albo pracujemy w zawodach, gdzie nie może się dostać olej na zewnątrz np. w przemyśle dentystycznym, spożywczym czy farmaceutycznym, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie zakup kompresora bezolejowego. Poza swoimi właściwościami ten kompresor jest przede wszystkim mniejszy i łatwiejszy w użyciu, niż kompresor, do którego regularnie musielibyśmy dolewać olej.

Kompresor a sprężarka – w czym tkwi różnica?

Kompresor jest często nazywany jako jeden z trzech rodzajów sprężarek opok dmuchawek i wentylatorów. Mimo wszystko to nie jest sprężarka, gdyż sprężarka jest wykorzystywana do uzyskania wysokiego ciśnienia sprężonego gazu bądź wymuszania jego przepływu. Kompresor olejowy, a także kompresor bezolejowy działa trochę inaczej, gdyż jak sama nazwa wskazuje, kompresuje zawartość. Tym samym, jeżeli chcemy w przemyśle lakierniczym lakierować samochód za pomocą wybranej farby, to ona nie wydostaje się, kiedy nie naciśniemy spustu. W przypadku sprężarki nie mamy takiej dowolności, kiedy chcemy zawartość powietrza wypuszczać, albo nie.

Jak konserwować kompresor domowy?

Kompresor domowy, który najczęściej będzie kompresorem bezolejowym, jest bardzo łatwy do konserwacji, gdyż nie potrzeba wiele, żeby o niego zadbać. Wystarczy, że nie będziemy go przeciążali nadmiernym używaniem, a po dokonanych pracach należy regularnie czyścić sprzęt z kurzu, a także dbać o zawartość wnętrza naszego kompresora.

4,9
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:28
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.