Komputer bez karty graficznej lub z kartą zintegrowaną – jak wybrać?

| 0 Komentarzy
Czy warto kupić komputer ze zintegrowaną kartą graficzną? Jak go wybrać?

W niektórych sytuacjach zakup komputera bez karty graficznej lub z kartą zintegrowaną jest bardzo korzystnym rozwiązaniem, ale nawet wówczas trzeba kierować się wieloma konkretnymi kryteriami, by zakup był udany. Na co zwrócić uwagę wybierając komputer bez karty graficznej lub z kartą zintegrowaną?

Co to zintegrowana i dedykowana karta graficzna? Jak wybrać?

Pod pierwszym z przywołanych terminów kryje się system przetwarzania sygnałów wizualnych scalony z innym podzespołem elektronicznym komputera (najczęściej chodzi o płytę główną). Jego zadanie nie polega więc wyłącznie na generowaniu obrazów, obejmuje również wiele innych funkcji związanych z pracą samego procesora. Z kolei dedykowana karta graficzna stanowi całkowicie odrębny układ rozszerzeń instalowany zwykle za pomocą specjalnego złącza PCI-Express (Peripheral Component Interconnect Express). Działa niezależnie od pozostałych elementów i można ją dowolnie konfigurować oraz w razie potrzeby modernizować.

Polecane karty graficzne

Zalety i wady zintegrowanej karty graficznej

Jednym z największych atutów zintegrowanych układów graficznych jest przystępna, atrakcyjna cena. Komputery stacjonarne i laptopy wyposażone we wspomniane rozwiązania są na ogół dużo tańsze niż urządzenia z oddzielną kartą. Nie obciążą więc zbyt mocno domowego budżetu, nie generują też dużych kosztów eksploatacyjnych. Pobierają stosunkowo niewielkie ilości prądu, co w dłuższej perspektywie czasu pozwala obniżyć rachunki za energię elektryczną. Ponadto nie ulegają mocnemu nagrzewaniu, nawet przy intensywnym użytkowaniu, więc ryzyko ewentualnych awarii również jest mniejsze.

Opisywane sprzęty doskonale spełniają swoje funkcje w codziennych, standardowych pracach biurowych, takich jak na przykład: wyszukiwanie informacji na stronach internetowych, tworzenie prezentacji multimedialnych, dokumentów tekstowych czy arkuszy kalkulacyjnych. To wspaniała propozycja dla uczniów i studentów, którym komputer służy przede wszystkim do nauki bądź niezbyt wymagającej rozrywki (oglądanie filmów i seriali, surfowanie po sieci, rozmawianie ze znajomymi za pośrednictwem portali społecznościowych, itp.).

Zintegrowana karta graficzna do laptopa lub jednostki stacjonarnej ma jednak pewne ograniczenia. Dzieli zasoby pamięci RAM z innymi podzespołami, co wywiera negatywny wpływ na jej wydajność, a w konsekwencji komfort korzystania z komputera. Istnieje spore ryzyko, że nowoczesne programy nie będą działać prawidłowo. Dojdzie do znacznego spowolnienia poszczególnych operacji, zacięć, zakłóceń oraz rozmazywania obrazu.

Zalety i wady dedykowanej karty graficznej

Do najważniejszych zalet dedykowanych kart graficznych zaliczyć należy dużą produktywność. Układ wspaniale poradzi sobie z obsługą nawet najbardziej wymagających programów lub gier komputerowych. Problemy z zacinaniem wirtualnej rozrywki, rozmazywaniem obrazu czy wolno działającymi aplikacjami odejdą w zapomnienie, a wszystkie operacje będą przebiegały znacznie szybciej. Ta informacja z pewnością ucieszy zagorzałych miłośników gamingu oraz osoby, dla których komputer stanowi narzędzie pracy: architektów, projektantów wnętrz, ilustratorów, fotografów czy grafików.

Odpowiednio dobrana dedykowana karta graficzna zmienia przestarzałe urządzenie w niezwykle wydajny sprzęt przystosowany do realizowania wielu różnych zadań jednocześnie w stosunkowo krótkim czasie. Dość często stosowaną praktyką, zarówno wśród gamerów, jak i profesjonalistów, jest łączenie podzespołu zintegrowanego z dedykowanym. Przywołane rozwiązanie pozwala zmaksymalizować moc obliczeniową komputera i poszerzyć zakres oferowanych przez niego możliwości.

Niestety przedstawiony zabieg bywa dość kosztowną inwestycją. Dedykowana karta graficzna nie należy do najtańszych akcesoriów. Jej cena oscyluje zazwyczaj w granicach kilku (czasem kilkunastu) tysięcy złotych. Trzeba się też liczyć z wyższymi opłatami za energię elektryczną. Układ pobiera dużo prądu, co skutkuje szybszym wyładowaniem baterii (w przypadku laptopów). Poza tym intensywna eksploatacja obniża żywotność prezentowanych elementów i zwiększa ryzyko awarii (choć wiele zależy od jakości zakupionego modelu).

Na co zwrócić uwagę wybierając komputer bez karty graficznej?

Wybierając komputer ze zintegrowaną grafiką musimy z góry założyć, czy w przyszłości będziemy chcieli rozbudować PC o dedykowaną kartę graficzną. To kluczowa kwestia, gdyż wybrane podzespoły będą miały wpływ na to, jaką kartę będzie można zastosować – to kwestia kompatybilności.

Poza tym, przy zakupie komputera bez dedykowanej grafiki, należy zwrócić uwagę na szereg poniższych kwestii:

  • Sugerowane przeznaczenie komputera –gotowe komputery PC są tworzone z myślą o konkretnym zastosowaniu. Można kupić gotowy komputer dla gracza albo komputer do domowego użytku lub do zastosowań biurowych. Taki podział urządzeń ułatwia szybkie zorientowanie się w ofercie.
  • Procesor – warto zwrócić uwagę na jego poziom taktowania (im wyższy, tym lepiej), liczbę rdzeni oraz wątków, a także generację. Warto wybierać nowsze układy, które są lepiej przystosowane do współczesnych i przyszłych wyzwań i wyposażone w nowsze, udoskonalone technologie.
  • Płyta główna – jeśli zamierzamy w przyszłości dokupić kartę graficzną lub podłączyć model, który już posiadamy, to elementarną kwestią jest jej kompatybilność z płytą główną. Zweryfikować można ją w prosty sposób – należy sprawdzić, jakie złącza do podłączenia GPU posiada płyta główna.
  • Pamięć RAM – w każdym komputerze odgrywa ważną rolę, dlatego powinniśmy sięgnąć po, co najmniej, 4 GB, a może więcej – w zależności od przeznaczenia komputera. Warto pamiętać o tym, że pamięć można będzie dokupić, a przy jej wyborze należy zwrócić uwagę nie tylko na jej pojemność, ale także na jej taktowanie.
  • Dysk – niezbędny do przechowywania większych ilości danych. Możemy wybierać spośród dysków HDD o dużej pojemności lub dysków SSD o szybszym działaniu.
  • Złącza i łączność – warto upewnić się, w jakie porty i złącza wyposażono wybrany komputer oraz czy będzie on wyposażony fabrycznie w łączność bezprzewodową Wi-Fi oraz Bluetooth, czy też trzeba będzie dokupić odrębne adaptery.
  • Napęd – bywa przydatny, ale nie jest niezbędny. Jeśli korzystamy z płyt, to warto posiadać PC z napędem.
  • Karta dźwiękowa – w komputerze budżetowym lub biurowym wystarczającym rozwiązaniem będzie karta zintegrowana z płytą główną, ale jeśli zależy nam na jakości dźwięku oraz możliwości podpięcia lepszego zestawu głośników, to należy zainwestować w komputer z odrębną kartą dźwiękową.
  • Cena –nie jest bez znaczenia, a często decyduje o zakupie. Warto pamiętać o tym, że czasami lepiej odłożyć w czasie część zakupu (dodatkowy dysk SSD zawsze można dołożyć później), ale postawić na dobre podzespoły o optymalnych parametrach.

Zakup komputera bez karty graficznej będzie tym łatwiejszy, o ile lepiej określimy własne oczekiwania i wymagania, jakie powinien spełniać kupowany sprzęt. Warto też od razu określić dostępny budżet, bo to pozwoli zawęzić obszar poszukiwania do tych sprzętów, na które można sobie w danym momencie pozwolić.

Czy warto kupić komputer ze zintegrowaną grafiką lub bez karty graficznej?

Zakup komputera bez dedykowanej karty graficznej może mieć uzasadnienie w różnych przypadkach, ale do najczęstszych sytuacji tego typu należą poniższe:

  • Chęć zakupu komputera do podstawowych zastosowań– do pracy biurowej, przeglądania stron Internetowych i wykonywania innego typu prostych działań nie potrzeba odrębnej i wydajnej grafiki. W przypadku komputera, na którym nie będzie edytowana grafika, nie będą użytkowane gry i inne zaawansowane multimedia, w zupełności wystarczy zintegrowana karta graficzna.
  • Chęć zakupu komputera o dobrych parametrach, do którego karta zostanie dokupiona oddzielnie lub w późniejszym czasie – złożenie dobrego komputera do gier lub do pracy graficznej to duży wydatek i nie zawsze można sobie na niego pozwolić za jednym zamachem. Dobrym rozwiązaniem bywa więc wybór sprzętu ze zintegrowaną kartą, który w przyszłości zostanie rozbudowany o kartę graficzną z wyższej półki.
  • Chęć zakupu komputera do posiadanej już karty graficznej –jeśli mamy już dobrą kartę graficzną o optymalnych parametrach, można do niej dokupić całą resztę sprzętu PC i wówczas najlepiej kupić komputer bez karty graficznej.
Warto wiedzieć!

Karta graficzna może być zintegrowana zarówno z procesorem, jak i z płytą główną, ale część procesorów, a także część płyt głównych nie posiada zintegrowanego GPU. Jeśli kupujemy PC do posiadanej już karty graficznej, to nie musimy przejmować się tą kwestią, ale w przeciwnym razie warto dobrać podzespoły tak, by komputer dysponował jakąkolwiek kartą grafiki zintegrowanej.

Kompletowanie komputera do gier, szczególnie sprzętu do najnowszych i najbardziej wymagających produkcji, to nie lada wyzwanie finansowe. Za najwydajniejsze układy można zapłacić nawet tyle samo, co za cały komputer PC. Nic dziwnego, że wiele osób decyduje się na kupno komputera o dobrych parametrach ze zintegrowaną grafiką, który po jakimś czasie zostanie uzupełniony tą lub o inną dobrą karte graficzną do gier.

Udostępnij
5,0
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:04
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.