Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Komputer dla architekta – jakie dobrać podzespoły? Co wybrać?

| 3 Komentarze
Jaki komputer jest potrzebny do pracy architekta? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Architekci potrzebują komputera PC wysokiej klasy i o odpowiednio wysokiej wydajności. Tego wymaga od nich, po prostu, specyfika pracy i konieczność użytkowania dość zaawansowanych programów do projektowania. Komputer stacjonarny musi być, przede wszystkim, wydajny i posiadać grafikę z wyższej półki jakościowej. To zagwarantuje płynną pracę i wygodę korzystania z urządzenia.

Polecane komputery

Jaki komputer dla architekta? Od czego zacząć?

Nie każdy architekt posługuje się tymi samymi programami do projektowania, nie każdy ma więc identyczne wymagania, co do komputera do pracy. Zanim zagłębimy się w detalach poszczególnych podzespołów, warto zastanowić się raczej nad tym, jaka wydajność i konfiguracja komputera jest niezbędna do pracy. By się o tym przekonać, warto zweryfikować wymagania sprzętowe do jednego z najpopularniejszych programów, z jakiego korzystają architekci – ArchiCAD.

ArchiCAD – wymagania sprzętowe

By zapewnić sobie swobodę użytkowania oprogramowania ArchiCAD, należy dysponować wydajnym komputerem PC. Oto wymagania sprzętowe, jakie są sugerowane przez producenta programu (dotyczą pełnej wersji programu ArchiCAD 22):

  1. Wymagania sprzętowe rekomendowane do programu ArchiCAD:
  • System operacyjny: Windows 10, macOS 10.13 High Sierra lub macOS 10.12 Sierra.
  • Procesor: 64-bitowy o 4 rdzeniach lub lepszy.
  • Pamięć RAM: do większości projektów 16 GB, do projektów złożonych 32 GB.
  • Dysk SSD: minimum 15 GB wolnej przestrzeni (5 GB na instalację programu oraz 10 GB dla aktywnego projektu).
  • Karta graficzna: dedykowana karta obsługująca OpenGL3.2 z minimum 1024 MB pamięci własnej lub lepsza.
  • Monitor: rekomendowana jest rozdzielczość nie niższa niż 1440 x 900 pikseli.
  1. Wymagania sprzętowe minimalne do programu ArchiCAD:
  • Procesor: 64-bitowy o 2 rdzeniach lub lepszy.
  • Pamięć RAM: 8 GB.
  • Dysk SSD: minimum 5 GB do instalacji programu.
  • Karta graficzna: dedykowana karta obsługująca OpenGL3.2 z minimum 1024 MB pamięci własnej lub lepsza.
  • Monitor: rekomendowana jest rozdzielczość nie niższa niż 1366 x 768 pikseli.

Znając powyższe parametry łatwiej będzie dobrać odpowiedni komputer do projektowania. Warto pamiętać o tym, że zawsze lepiej wybrać urządzenie o lepszych parametrach niż rekomendowane, gdyż poradzi sobie lepiej w trakcie pracy oraz nie będzie wymagało tak szybkiej modernizacji sprzętowej.

Komputer dla architekta – jak wybrać? Jakie podzespoły?

  • Procesor tworzenie wizualizacji projektów graficznych wymaga posiadania procesora wielordzeniowego. Najlepiej spiszą się tutaj wydajne procesory Intel Core. W komputerze budżetowym może to być procesor i3 ósmej generacji (na przykład i3-8100) lub i5 siódmej generacji (na przykład i5-7400), a przy wyższym budżecie warto rozejrzeć się za procesorem i5 ósmej generacji (na przykład i5-8400), a nawet za procesorem i7 lub AMD Ryzen. Takie procesory odczuwalnie podnoszą cenę komputera, ale dają gwarancję, że sprzęt będzie wydajny i poradzi sobie z każdym, nawet bardzo wymagającym programem. Wybierając procesor do komputera dla architekta, warto zwrócić uwagę na liczbę rdzeni oraz wątków, jak najwyższe taktowanie oraz na pamięć podręczną L3 (im wyższa, tym lepiej).
  • Karta graficzna– wydajna karta graficzna to kolejna ważna kwestia. Większość zadań będzie się opierało na tworzeniu i edycji grafiki. Nie bez powodu architekci decydują się często na to, by kupić komputer z kartą graficzną, która dedykowana jest graczom. Karta graficzna musi posiadać odpowiednią moc obliczeniową, obsługiwać OpenGL 3.2 oraz dysponować pamięcią własną na poziomie, co najmniej, 1 GB. Jednak warto celować w nieco lepszy model, jak GTX 1050 z 2 GB pamięci RAM lub w jeszcze lepszą jednostkę – to kwestia dostępnego budżetu.
  • Dysk – programy do projektowania architektury, wnętrz i przestrzeni zewnętrznych zajmują sporo miejsca. Dużo przestrzeni zajmują również gotowe projekty i różnego typu materiały dodatkowe. Do sprawnego działania oprogramowania typu ArchiCAD przyda się dysk SSD, a do magazynowania gotowych projektów można polecić pojemny dysk HDD lub dysk zewnętrzny SSD.
  • Monitor jakość monitora jest kluczowa w momencie, kiedy wybieramy komputer dla architekta. Przede wszystkim monitor powinien być dość duży tak, by umożliwić komfortowe działanie nawet w kilku oknach – nie warto sięgać po monitory mniejsze niż 24 cale, ale większe sprawdzą się bardzo dobrze. Jeśli chodzi o rozdzielczość, to polecana jest Full HD, a ekran powinien mieć proporcje 16:9.
  • Złącza – warto wybrać komputer, który dysponuje kompletem złącz: USB (najlepiej 2 lub 3 gniazda), DVI, DisplayPort, HDMI.

Na co zwrócić uwagę?

Jeżeli kupujemy gotowy zestaw komputerowy, to jego podzespoły będą zgrane tak, by ze sobą działać najlepiej, jak jest to możliwe. Inaczej jest wtedy, gdy składamy zestaw samodzielnie. Wtedy istotne jest przede wszystkim to, żeby konkretne podzespoły nie różniły się znacznie jakością, a także to, by były ze sobą kompatybilne. Błędem byłoby wybranie mocnej karty graficznej i zestawienie jej z mało wydajnym procesorem lub odwrotnie. Żeby komputer działał naprawdę dobrze, konieczne jest zastawienie podzespołów o podobnych możliwościach. Program ArchiCAD, na którym pracują architekci, wymaga rozdzielczości ekranu minimum 1360×768, a najlepiej wyższej. Oprogramowanie Sketchup wymaga natomiast minimum 8 GB pamięci RAM. Dlatego przed zakupem komputera warto się zastanowić, na jakich programach mamy zamiar pracować i jakie są ich wymagania.

Ile kosztuje komputer dla architekta?

Nie sztuką jest wydać wiele tysięcy złotych na komputer PC, ale raczej taki dobór podzespołów, by za ceną szła wydajność oraz wysoka jakość. Komputery do projektowania architektury oraz wnętrz nie są tanie, gdyż muszą dysponować podzespołami z, co najmniej, średniej półki. Za jednostkę PC dla architekta trzeba więc zapłacić od około 4 tysięcy wzwyż, a do tego dochodzi jeszcze cena monitora. Jeśli budżet nie pozwala na tak duży wydatek od razu, warto wstrzymać się z zakupem monitora, a także pomyśleć bez których komponentów można będzie obejść się na początku (może na start wystarczy 16 GB RAM a kolejne 16 można dokupić później). Alternatywą może być również zakup ratalny, wybór podzespołów lub całego komputera z outletu oraz wyszukiwanie ofert specjalnych.

Udostępnij
4,9
6 ocen
3 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (3)

Jako architekt ogólnie zgadzam się z treścią artykułu. Dodam tylko od siebie, że bardzo ważne jest również, z jakiego programu zamierza się korzystać. Czy to ArchiCAD, Revit Architecture, a może EliteCAD - ich wymagania sprzętowe są odmienne. Jeżeli ktoś chce pracować na ArchiCAD, to bez i7 nie ma co podchodzić, tak więc rzeczywiście trzeba się liczyć z wydatkiem 10-15 tys. na zestaw komputerowy. Z drugiej strony, jeżeli ktoś posiada EliteCAD to procesor i5 lub nawet phenom x4 powinny wystarczyć, jako że program ma działa płynnie nawet na starszy maszynach. Więcej takich artykułów. :)
W wyborze sprzętu i7 rozumiem iż jest jednym z lepszych wyborów a co z kartą graficzną?
Do poważnej pracy należy się zastanowić nad skonfigurowaniem stacji roboczej na procesorze (lub procesorach, bo są płyty obsługujące więcej niż jeden procesor, drugi slot się przyda w przyszłości jeżeli będziemy chcieli podwoić moc obliczeniową) Xeon. Bardzo dobrym wyborem będzie np. E5 2699 v.4. Co do karty graficznej zdania są podzielone. Niektórzy preferują GTX 1080 ale inni są zdania, że lkepiej się spisze coś z rodziny Quadro np. P 4000 (moim zdaniem półka średnia/wyższa) I7 to raczej dla studenta architektury i to też jako zestaw startowy. To już lepiej pomyśleć o i9 albo o jakimś wielordzeniowym AMD. No i RAM - minimum to 16 GB a i to jeszcze bywa czasem za mało.
Specjalista Morele | 13:39
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.