Komputer dla gracza do 1300 złotych

| 4 Komentarze
Zastanawiamy się, czy możliwy jest zakup komputera gamingowego za maksymalnie 1300 złotych.

Przyjęty budżet dla wielu osób możemy okazać się żartem, jednak tak się składa, że dynamiczny rozwój rynku komputerowego i wciąż malejące ceny sprzętu pozwalają złożyć przyzwoitą maszynkę za wydawać by się mogło śmieszne pieniądze.

Polecane komputery gamingowe

Od razu należy oczywiście zaznaczyć, iż takie maszyny nie pozwolą nam rozkoszować się najnowszymi produkcjami typu AAA. Poradzą sobie wyłącznie z grami niezależnymi, wyróżniającymi się niskimi wymaganiami sprzętowymi, a także tytułami wiekowymi, które swoją premierę miały kilka lat temu. To, rzecz jasna, nie oznacza, że na naszej liście nie znajdą się interesujące gry PC, gwarantujące wiele godzin niezapomnianej zabawy. Wręcz przeciwnie.

Jaki komputer dla gracza do 1300 złotych?

Wróćmy jednak do naszego sprzętu. Ze względu na dość spore ograniczenia budżetowe, podczas składania maszyny musimy iść na pewne kompromisy. Przede wszystkim rezygnujemy z systemu operacyjnego, który znacząco zwiększa cenę urządzenia – w ten sposób zaoszczędzamy kilkaset złotych, co pozwoli nam wybrać nieco lepsze podzespoły.

Zrezygnować musimy również z wszelkiego rodzaju dodatków, takie jak specjalne chłodzenie czy też napędy optyczne. Skupiamy się przede wszystkim na elementach, które mają wpływ na obsługę gier komputerowych.

Komputer dla gracza do 1300 złotych – podzespoły

Wróćmy jednak do naszego sprzętu. Ze względu na dość spore ograniczenia budżetowe, podczas składania maszyny musimy iść na pewne kompromisy. Przede wszystkim rezygnujemy z systemu operacyjnego, który znacząco zwiększa cenę urządzenia – w ten sposób zaoszczędzamy kilkaset złotych, co pozwoli nam wybrać nieco lepsze podzespoły.

Zrezygnować musimy również z wszelkiego rodzaju dodatków, takie jak specjalne chłodzenie czy też napędy optyczne. Skupiamy się przede wszystkim na elementach, które mają wpływ na obsługę gier komputerowych.

Komputer dla gracza do 1300 złotych – podzespoły

Skoro wiemy już, na co możemy sobie pozwolić, a z czego musimy zrezygnować, możemy rozpocząć składanie maszyny.

  • Procesor. Gry, w które celujemy raczej nie wyróżniają się szczególnie rozbudowaną oprawą graficzną, dlatego główny nacisk powinniśmy położyć na wydajny układ CPU. W komputerze do 1300 złotych znaleźć może się procesor dysponujący nawet czterema rdzeniami – doskonałym na to przykładem jest model Intela ósmej generacji, dostępny w bardzo przystępnej cenie. Mowa o układzie Intel Core i3-8100 , za 589 złotych.

Polecane procesory

Ten czterordzeniowy i czterowątkowy układ wyróżnia się częstotliwością taktowania na poziomie 3.6 GHz i 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Wszystko to są wartości pozwalające na obsługę wielu ciekawych gier. Na podobnym poziomie znajduje się układ Intel Core i3-7100 (dwa rdzenie, cztery wątki, taktowanie 3.9 GHz i 3 MB pamięci podręcznej L3) – jest on jednak nieco tańszy, ponieważ kosztuje 485 złotych.

  • Pamięć RAM. Stawiając na więcej niż przyzwoity procesor, musimy ograniczyć się do nieco mniejszej ilości pamięci RAM. Chcąc zmieścić się w przyjętym budżecie, postawiliśmy na kość ADATA Premier DDR4 4GB, o taktowaniu wynoszącym 2666 MHz. Jej koszt wynosi 156,56 złotych.

Polecane pamięci RAM

  • Karta graficzna. Największy nacisk położyliśmy na wybór układu CPU, a dodając do tego fakt, iż nasz budżet wynosi zaledwie 1300 złotych, musimy ograniczyć się do jednostki zintegrowanej, którą w przypadku układu i3-8100 jest Intel UHD Graphics 630.
  • Dysk twardy. Oczywistym jest, że wybrać możemy wyłącznie dysk talerzowy (HDD), o dość ograniczonej pojemności. 500 GB to jednak wartość, która spokojnie pozwoli na instalację kilkunastu gier.

Polecane dyski twarde

Model Toshiba DT01ACA050 z interfejsem SATA III, 32 MB pamięci podręcznej i prędkością obrotową na poziomie 7200 obr/min wydaje się być dobrym wyborem. Kosztuje 153,99 złotych.

  • Płyta główna. Pamiętać trzeba przede wszystkim o tym, że wybierana przez nas płyta główna musi być kompatybilna z pozostałymi podzespołami. Sprawdzić należy więc gniazdo procesora, obsługiwany standard i ilość pamięci RAM, a także gniazdach napędów. Nie zapominajmy również o zamontowanych złączach.

Polecane płyty głowne

W naszym przypadku dobrze sprawdzi się płyta ASRock H310CM-DVS z gniazdem procesora Socket 1151 Coffee Lake, dwoma slotami pamięci RAM typu DDR4, czteroma portami USB 2.0 i dwoma USB 3.1. Jej cena wynosi 235 złotych.

  • Zasilacz. Skupić powinniśmy się przede wszystkim na jego mocy, tak aby był w stanie obsłużyć wszystkie zamontowane podzespoły. Do naszego komputera wybraliśmy model Antec VP 500W (0-761345-06485-9) za 169 złotych.

Polecane zasilacze

  • Obudowa. Na koniec trzeba wszystko to pomieścić w dobrej jakości obudowie. Musi być ona zgodna ze standardem płyty głównej. My wybraliśmy model Micro ATX, dlatego też należy znaleźć obudowe, w której płyta się pomieści. Na szczęście możemy zdecydować się na konstrukcje o średnich rozmiarach, na przykład formatu Midi Tower.

Polecane obudowy

Warto po raz kolejny pójść na ustępstwa i zdecydować się na konstrukcję z niskiej półki cenowej. Obudowa Akyga AKY28BL to dobry wybór przede wszystkim ze względu na fakt, iż kosztuje zaledwie 61,65 złotych. Pozwoli nam to sporo zaoszczędzić.

W ten sposób zbudowaliśmy maszynę z czterordzeniowym procesorem Intel i3-8100, zintegrowaną kartą graficzną, 4 GB pamięci RAM oraz dyskiem twardym HDD o pojemności 500 GB. Cała konfiguracja kosztuje 1275,51 złotych. Zostało nam więc niecałe 25 złotych na myszkę lub klawiaturę.

Co ważne, zestaw ten pozwala na dalsze modyfikacje, związane na przykład z dokupieniem dedykowanej karty graficznej, pojemniejszego dysku czy też dodatkowej pamięci RAM.

Jakie gry na komputerze do 1300 złotych?

Jak już wspominaliśmy, w przypadku konfiguracji w przyjętym budżecie nie będziemy w stanie uruchomić gier najnowszych. Musimy ograniczyć się do produkcji starszych oraz takich, które wyróżniają się niskimi wymaganiami sprzętowymi. Za przykład mogą uchodzić takie tytuły jak Dota 2 Reborn, CS: GO, , Diablo III, The Elder Scrolls V: Skyrim czy chociażby The Sims 4.

Nie są to więc gry złe, wręcz przeciwnie. Jeśli dodatkowo zdecydujemy się na zainwestowanie 200-300 złotych więcej, liczyć możemy na większą ilość pamięci RAM lub dedykowaną kartę graficzną.

Udostępnij
5,0
5 ocen
4 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Szukam części do 1500 zł
Płyta główna, procek, grafika i dysk
Chciał bym na tym pograć w Wiedźmina 3 co byście doradzili?
Kup Xbox One z grą i po temacie
http://www.morele.net/inventory/info/VLrJx5/
coś w tym stylu
Na zestawie, który zaproponował Błażej dałoby się pograć w W3 (sam posiadam niemal identyczny), jednak będziesz musiał użyć programu BES aby wyeliminować "stuttering". Zalecam reż ograniczenie FPS do 30 Riva Tunerem. Bez tego będziesz miał skoki 20-40 fps. Zmieniłbym jednak płytę główną, bo G3258 trzeba podkręcić! :)
Specjalista Morele | 15:35
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.