Komputer dla ucznia – wybieramy zestaw komputerowy dla najmłodszych
Spis treści:
Pierwszy komputer to jeden z najważniejszych zakupów w życiu dziecka. To współcześnie jeden z symboli większej samodzielności i wejścia w wiek szkolny. Ciężko bowiem wyobrazić sobie naukę bez pomocy multimedialnych dostępnych w internecie. Wybór komputera dla dzieci, wbrew pozorom, wymaga chwili zastanowienia. Czy może to być starsze urządzenie, z którego w domu nikt już nie korzysta? Niekoniecznie. Oprogramowanie do nauki zdalnej, wbrew pozorom, wymaga od zestawu komputerowego rozwiniętych możliwości multimedialnych i wydajności na przynajmniej akceptowalnym poziomie.
Komputer dla dzieci to również dobry komputer stacjonarny do domu. Należy bowiem założyć, że z nowej maszyny korzystać będzie nie tylko uczeń, ale również pozostali domownicy. Czym kierować się składając komputer do nauki? Jaki komputer stacjonarny sprawdzi się w zastosowaniach ucznia szkoły podstawowej i liceum? Na te pytania odpowiemy w niniejszym materiale.
Jaki komputer dla ucznia wybrać?
Komputer do nauki zdalnej powinien być wystarczająco wydajny, by bez najmniejszego problemu poradzić sobie z takimi zadaniami, jak przeglądanie internetu, korzystanie z pakietu biurowego, obsługa oprogramowania do wideokonferencji czy rozmowy przez popularne komunikatory internetowe. Nie może to zatem być typowy, prosty komputer biurowy. Komputer dla użytkownika domowego, niezależnie od wieku, musi być maszyną multimedialną w pełnym tego słowa znaczeniu.
Nie oznacza to jednak, że zestaw komputerowy dla ucznia musi być drogi. Owszem, nie będzie to typowy, tani komputer stacjonarny, jednak z całą pewnością jego cenę uda się utrzymać na rozsądnym poziomie. Tym, co może znacząco zwiększyć wydatek na nowy komputer, jest karta graficzna. Mamy jednak dobrą wiadomość – wcale nie trzeba jej kupować. Wystarczy wybrać procesor ze zintegrowanym układem graficznym. Jego moc będzie w zupełności dobra do zastosowań edukacyjnych. Jeżeli jednak budujemy komputer do nauki i gier, zakup wydajnej karty graficznej będzie nieodzowny.
Komputer do nauki – na co zwrócić uwagę?
Jak pisaliśmy wyżej, wybierając komputer dla dziecka do nauki, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na to, jakie podzespoły znajdą się w jego wnętrzu. Zdecydowanie zalecamy odpuszczenie sobie podstawowych komponentów na rzecz rozwiązań ze średniej półki cenowej. Taki komputer ma dysponować wystarczającą wydajnością do wielu zadań multimedialnych. Poza tym byłoby dobrze, gdyby posłużył przynajmniej kilka lat. Kupowanie komputera bez wystarczającego zapasu wydajności może okazać się nietrafionym, a przede wszystkim nieekonomicznym rozwiązaniem.
O czym jeszcze warto pamiętać? Szczególnie w przypadku, gdy zdecydowaliśmy się na gotowy zestaw komputerowy dla ucznia, najlepszym wyjściem będzie zakup w jednym z renomowanych sklepów, takich jak Morele. Niejednokrotnie zdarzyło się, że komputer kupiony w popularnym serwisie aukcyjnym czy elektromarkecie okazał się rozczarowaniem. Kuszące slogany reklamowe typu dysk tysiąc, czy komputer gamingowy albo czterordzeniowy procesor wcale nie muszą świadczyć o wydajności takiego zestawu.
Dostępne w sklepie internetowym morele.net komputery Game X to zestawy komponowane i składane przez specjalistów. Ręczymy za ich wysoką jakość i zgodność z założonymi wymaganiami.
Komputer stacjonarny dla ucznia – kluczowe podzespoły
Jakie podzespoły powinny znaleźć się wewnątrz komputera dla najmłodszych? Jeśli ma to być komputer do nauki, musi cechować się odpowiednio wysoką wydajnością. Procesor, który dostarczy mocy obliczeniowej naszemu zestawowi, nie powinien być konstrukcją o niższej wydajności niż AMD Ryzen 3 czy Intel Core i3. To właśnie te CPU należy uznać za absolutne minimum. Naturalnie, jeszcze lepszym wyborem byłyby AMD Ryzen 5 czy Intel Core i5, jednak to już zauważalnie wyższy wydatek.
Pamięć RAM w komputerze do nauki? Absolutne minimum to 8 GB, jednak nie rekomendujemy takiego zakupu. 16 GB to obecnie wartość optymalna, a różnica w cenie nie będzie odczuwalna w perspektywie całego okresu eksploatacji komputera.
Kolejnym komponentem, który trzeba wybrać z rozwagą, jest dysk. Odpuśćmy sobie powolne i głośne dyski twarde HDD na rzecz współczesnych rozwiązań półprzewodnikowych. Dysk SSD pracuje bezgłośnie, a jego wydajność dalece przekracza to, co oferują dyski HDD. Jaka pojemność? 512 GB, w przypadku komputera multimedialnego, to absolutne minimum.
Jaka karta graficzna do komputera dla dziecka? Jeśli komputer nie będzie służył do gier, bądź zadowolimy się wyłącznie starszymi produkcjami, w zupełności wystarczy karta graficzna zintegrowana z procesorem. Zarówno procesory Intel Core, jak i AMD Ryzen występują w wersjach ze zintegrowanymi GPU, które nie są dużo droższe od wersji pozbawionych tego układu.
Jeżeli jednak zdecydujemy się na dedykowaną kartę graficzną, wybierzmy jedną ze współczesnych konstrukcji. Rozsądne minimum to NVIDIA GeForce RTX 3050 albo AMD Radeon RX 6600.
Komputer dla dziecka do nauki – na to trzeba uważać
Jak wspomnieliśmy wcześniej, zdecydowanie najpoważniejszym zagrożeniem w przypadku zestawu komputerowego dla dziecka jest zakup tzw. gotowca z nieznanego źródła. Może się okazać, że komputer, który przyniesie nam kurier, nie spełni oczekiwań. We wnętrzu takich komputerów niejednokrotnie znajdowano podzespoły używane i wyeksploatowane. Sprzedawcy takich zestawów nierzadko, dla sztucznego zbicia ceny, stosują również niemarkowe zasilacze.
Co zrobić, by uniknąć zagrożenia? Można wybrać jeden z komputerów Game X dostępnych w ofercie Morele. Dobrym rozwiązaniem będzie również samodzielny dobór komponentów zestawu. Jeśli boimy się samodzielnie złożyć je w całość, zawsze możemy zamówić je wraz z usługą złożenia czy zainstalowania systemu operacyjnego.
Dobry komputer stacjonarny dla ucznia, czyli jaki?
Dobry komputer stacjonarny dla ucznia to komputer do nauki zdalnej, ale nie tylko. Wybierając komponenty odpowiedzialne za wydajność, należy pamiętać o tym, że po godzinach nauki taki zestaw posłuży również do rozrywki. Właśnie z tego powodu nie należy ograniczać się do wydajności podstawowych komponentów. Warto również zadbać o jakość urządzeń peryferyjnych, zwłaszcza monitora.
Monitor przeznaczony do użytkowania przez dziecko powinien charakteryzować się rozsądną przekątną, a także rozdzielczością minimum Full HD. Może to być standardowy monitor z częstotliwością odświeżania 60 Hz, jednak warto pamiętać o tym, by sięgnąć po konstrukcję wyposażoną w technologię flicker free, która redukuje migotanie obrazu. Przyda się również tryb ograniczonej emisji światła niebieskiego, zwłaszcza wtedy, gdy z komputera będziemy korzystać również po zmroku.
Zestaw komputerowy dla ucznia – niezbędne akcesoria
Komputer do nauki dla dzieci nie będzie kompletny, jeśli zapomnimy o akcesoriach. To komputer stacjonarny dla ucznia, dlatego wszystko, co niezbędne, musimy kupić oddzielnie. Poza monitorem warto zdecydować się również na głośniki, słuchawki i mikrofon, ewentualnie zestaw słuchawkowy z mikrofonem. Trzeba również pamiętać o kamerce internetowej. Bez słuchawek, mikrofonu i kamerki uczestnictwo w zdalnych lekcjach nie będzie możliwe.
Warto również pokusić się o ergonomiczną myszkę i wygodną klawiaturę. Tutaj, podobnie jak w przypadku jednostki centralnej, lepiej odpuścić sobie najtańsze modele na rzecz sprawdzonych, rekomendowanych rozwiązań.
Wszystkim uczniom życzymy samych sukcesów w zdobywaniu wiedzy. Powodzenia!
Komentarze (0)