Komputer do animacji 3D - jak wybrać? Jaki najlepszy?

| 4 Komentarze
Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze komputera do animacji 3D? Jak wybrać PC do animacji?

Tworzenie animacji 3D to działania, które wymagają dużej mocy obliczeniowej, sporej przestrzeni dyskowej i odpowiednich umiejętności. Wybór komputera do animacji 3D to spore wyzwanie i konieczność dobrego rozeznania się w ofercie. Można założyć, że osoba kupująca PC do animacji 3D wiąże z kupowanym urządzeniem długofalowe plany zarobkowe, dlatego jest to rodzaj inwestycji, którą należy dobrze przemyśleć.

Polecane komputery

Jaki komputer do animacji 3D? Od czego zacząć?

Animacja komputerowa 3D to jedno z tych działań, które bardzo mocno obciążają komputer. Do animowania nie nada się sprzęt niskiej klasy lub z dobranych przypadkowo podzespołów. Zanim jednak skupimy się na wyborze kluczowych komponentów komputera, warto zacząć od:

  • Ustalenia dostępnej kwoty na zakupy – warto realnie oszacować budżet, jakim się dysponuje. Jeśli okaże się, że kwota nie wystarczy na wystarczająco wydajny komputer, zawsze można rozważyć opcje awaryjne, jak zakup ratalny, płatność kartą kredytową albo rozłożenie inwestycji w czasie (na przykład dokupienie części elementów później). Tym, czego raczej nie warto robić, jest obniżanie parametrów urządzenia, bo tworzenie animacji 3D jest wymagające, a z czasem pojawią się nowsze programy, inne techniki działania i efekty do uzyskania, których potrzebna będzie duża moc obliczeniowa.
  • Zastanowienia się nad tym, czy interesuje nas zakup gotowego komputera czy samodzielna konfiguracja z poszczególnych podzespołów. To bardzo ważna decyzja, gdyż od razu będzie można skupić się na konkretnym rozwiązaniu. Zakup gotowego PC ma tę zaletę, że jest szybszy (konfiguracja jest gotowa, ustalona, zmontowana i gotowa do użytku), ale za to nie zawsze uda nam się znaleźć gotowy PC o preferowanych parametrach. Z kolei zakup samodzielnie skonfigurowanego zestawu wymaga więcej wiedzy o podzespołach, a także czasu na ich dobór i ewentualny montaż.

Jak wybrać komputer do animacji 3D? Na co zwrócić uwagę?

Dość oczywistą kwestią jest fakt, że tworzenie animacji 3D na komputerze wymaga sporej wydajności i odpowiedniej karty graficznej. Wszystko zależy, oczywiście, od rodzaju animacji, jakie się przygotowuje i od stopnia ich zaawansowania. By wybrać dobry komputer do animacji 3D, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii:

Procesor do grafiki i animacji

Procesor to kluczowy element zestawu PC do animacji 3D. Nie warto iść na kompromisy pod względem jego wydajności, gdyż to CPU odpowiada za obliczenia i symulacje grafiki. Warto wybrać jednostkę o przynajmniej sześciu rdzeniach lub lepszą, która będzie posiadała wysoki poziom taktowania oraz możliwość podkręcania. Jakie procesory są polecane do animacji? Przede wszystkim jednostki profesjonalne, dedykowane do projektowania, animacji i grafiki, ale też topowe jednostki konsumenckie, po które często sięgają również najbardziej wymagający gracze. Mowa o jednostkach takich, jak:

  • Intel Xeon – szczególnie godne polecenia są jednostki z serii W, jak Intel Xeon W-2125 albo Intex Xeon W-3235 (dla profesjonalnych stacji roboczych) najnowszej lub poprzedniej generacji, ale mogą to być również procesory z serii E. Są to jednostki kosztowne (od kilku tysięcy złotych w górę), ale za to oferujące zarówno odpowiednią liczbę rdzeni oraz wątków, jak również dużą pojemność pamięci podręcznej. Ich ogromną zaletą jest także obsługa pamięci RAM z ECC (z korektą błędów), obsługa modułów RDIMM oraz LRDIMM.
  • Intel Core i9 – szczególnie godne polecenia będą jednostki z serii X oraz Extreme, jak Intel Core i9-9820X (za około 3900 zł), który dysponuje 10 rdzeniami i 20 wątkami, posiada odblokowany mnożnik i 16.5 MB pamięci podręcznej L3. Może to być również jedna z droższych jednostek, jak Intel Core i9-9980XE (za niespełna 9000 zł), która dysponuje 18 rdzeniami i 36 wątkami, odblokowanym mnożnikiem oraz 24.75 MB pamięci podręcznej L3. Oczywiście przy mniejszym budżecie sięgnąć można również po procesory z podstawowej serii i9 lub nawet i7 – wszystko jest kwestią dostępnych środków oraz oszacowania realnych potrzeb użytkowych. Warto celować w jednostkę o wysokim zakresie taktowania, z wysoką liczbą rdzeni i dużą pojemnością pamięci podręcznej.

Przy naprawdę zaawansowanych projektach 3D, które wymagają maksymalnej mocy obliczeniowej, można rozważyć również stację roboczą z układem wieloprocesorowym (na przykład z dwoma jednostkami Intel Xeon), ale to zdecydowanie podnosi koszty urządzenia.

Karta graficzna

Już komputer do animacji 2D wymaga bardzo wydajnej jednostki graficznej (na przykład jednego z modeli konsumenckich, gamingowych), ale sprzęt do profesjonalnych animacji 3D oznacza jeszcze wyższe wymagania względem tego podzespołu. W tym wypadku warto sięgnąć po profesjonalną kartę graficzną, która zapewni stabilną i wydajną pracę nad animacjami. Mowa o jednostkach takich, jak:

  • NVIDIA Quadro – wybór jednostek graficznych dla profesjonalistów jest szeroki. Warto przyjrzeć się bliżej modelom takim, jak NVIDIA Quadro z serii RTX albo NVIDIA Quadro z serii P. Jednostki te są przystosowane do profesjonalnych zastosowań, a często również certyfikowane przez dostawców oprogramowania graficznego. Przy większym budżecie warto sięgnąć po kartę NVIDIA Quadro RTX (na przykład RTX 4000). Modele NVIDIA Quadro z serii P są tańsze, ale też okrojone pod względem parametrów.
  • AMD Firepro lub AMD Radeon Pro – czyli jednostki graficzne do profesjonalnego użytku, które są przystosowane do projektowania w zaawansowanych programach graficznych (także do grafiki 3D i animacji). To ważne, gdyż jednostki tego typu są certyfikowane i posiadają odpowiednie sterowniki do optymalnego wykorzystania zasobów w konkretnym rodzaju oprogramowania. Przykładem kart z tego segmentu będą jednostki AMD Radeon Pro WX 5100 albo WX 7100.

Oczywiście w wielu przypadkach sprawdzi się też opcja łączenia kart graficznych, o ile pozostałe komponenty, a szczególnie płyta główna, na to pozwalają.

Płyta główna

To kolejny ważny element w zestawie. Przy wyborze płyty głównej do komputera służącego do animacji, trzeba zwrócić uwagę na wiele kwestii. Kluczowa jest nie tylko jej wielkość i oferowane porty oraz złącza, ale też to, czy umożliwia podłączenie więcej niż jednej karty graficznej (jeśli chcemy takie rozwiązanie zastosować), a także czy umożliwi podkręcenie procesora, co jest uzależnione od chipsetu (na przykład dla procesorów Coffee Lake powinno się wybrać chipset Z370, jeśli procesor ma być podkręcany). Zwrócić należy uwagę także na to, ile slotów M.2 oferuje wybrana płyta, gdyż najpewniej to właśnie one będą potrzebne użytkownikowi do podłączenia dysków SSD. Ważną kwestią jest także to, jak wiele slotów na pamięć RAM oferuje płyta i jakie taktowanie pamięci obsłuży. Nie można zapomnieć również o kwestii kompatybilności płyty z wybranym procesorem.

Pamięć RAM

Kompletując komputer do grafiki i animacji nie można zapomnieć o odpowiednim zapasie pamięci RAM. O ile w komputerach do zastosowań amatorskich można zgodzić się na pewne kompromisy, o tyle komputer do tworzenia animacji powinien dysponować minimum 32 GB pamięci RAM. Powinna to być pamięć o wysokim poziomie taktowania i niskim poziomie opóźnień. Jeśli dysponujemy odpowiednią kwotą, a procesor wspiera to rozwiązanie, to sięgnąć możemy także po pamięć RAM z ECC, co pozwoli na uniknięcie drobnych błędów na poziomie pojedynczych bitów.

Pojemny dysk HDD i szybki dysk SSD

W komputerze do animacji 3D powinien znaleźć się dysk SSD i to najlepiej podłączany do slotu M.2 PCIe – jeśli wybrana płyta główna posiada 2 lub więcej slotów pod SSD M.2 PCIe, to warto sięgnąć po więcej niż jeden dysk od razu albo po czasie rozważyć modyfikację sprzętu. Na dysku SSD warto zainstalować system, oprogramowanie i pracować nad bieżącymi projektami, co będzie wymagało sporo miejsca, ale już przechowywanie danych archiwalnych i ukończonych projektów można zaplanować na pojemnym dysku HDD.

Zasilacz

Tak mocny zestaw PC wymaga równie solidnego zasilacza. Warto dobrze skalkulować zapotrzebowanie PC na energię i dobrać zasilacz o wyższej mocy (komputer będzie przecież pracował pod sporym obciążeniem) i wysokiej sprawności, by straty energii i koszty eksploatacji PC były niskie. W tym wypadku zdecydowanie warto zainteresować się zasilaczami z certyfikatem 80 Plus, które mają jasno określoną sprawność i niskie straty energii.

Jaki program do animacji na komputer wybrać?

Jednym z najpopularniejszych programów do animowania w 3D jest Blender, ale Autodesk Maya czy Autodesk 3DS Max też mają swoich zwolenników. Pierwszy stawia wysokie wymagania sprzętowi, dlatego spora część grafików – obniżając koszty i dążąc do zwiększenia wydajności – przesiada się z komputerów wyposażonych w Windows na te, które pracują pod kontrolą Linuxa. Systemy z tej rodziny z zasady są bardziej uproszczone, aczkolwiek wybór oprogramowania jest w ich przypadku ograniczony.

Kwestię oprogramowania poruszamy nieprzypadkowo, jako że finansowane z jednego budżetu programy i sprzęt mogą zdecydowanie obciążyć dostępny budżet. Komputer do renderowania grafiki ze 128 GB RAM, trzema kartami graficznymi, czterordzeniowym procesorem i chłodzeniem wodnym może na tyle wyczerpać budżet, że pozwoli tylko na zakup najtańszego programu, który tych możliwości w pełni nie wykorzysta. Z tego względu przy wyborze komputera do grafiki i animacji 3D warto od razu uwzględnić kwestię zakupu oprogramowania oraz zerknąć na sugerowane wymagania sprzętowe dla wybranych programów.

Jaki komputer do animacji 3D do 10 000 zł?

Początkujący w branży i osoby o małym budżecie mogą spróbować zmieścić się nawet w 7 czy 6 tysiącach złotych, ale często oznaczać to będzie pewne kompromisy, które z czasem będą ograniczały możliwości sprzętowe. Animacja 3D jest wymagającym wyzwaniem dla komputera, ale gdy bywa sposobem na zarobkowanie, warto więcej zainwestować w sprzęt. Można zadbać o samodzielnie stworzoną konfigurację – na przykład na bazie poniższych podzespołów:

  • Procesor – komputerze do animacji 3D sprawdzić się może model Intel Core i9-9900K z taktowaniem do 5 GHz i z 16 MB pamięci podręcznej L3. Jednostkę można kupić za około 2500 zł.
  • Karta graficzna – by zmieścić się w przyjętym przedziale cenowym, można sięgnąć po kartę NVIDIA Quadro P4000, która dysponuje 8 GB pamięci RAM GDDR5 oraz może być łączona z kolejnymi kartami graficznymi.
  • Płyta główna – w zestawie do 10 tysięcy sprawdzi się wiele modeli płyt głównych, a w tym na przykład MSI MPG Z390 Gaming Plus, która posiada 4 sloty na pamięć RAM o taktowaniu nawet do 4400 MHz, a także 2 sloty M.2 na dyski SSD.

Dobór pozostałych komponentów to już kwestia priorytetów, ale w tej cenie zmieścimy się zarówno z zakupem pamięci RAM o pojemności 32 GB, jak i dysku SSD M.2 PCIe oraz dysku HDD o pojemności 1 lub 2 TB.

Jeśli preferujemy zakup gotowej jednostki, musimy liczyć się z tym, że będziemy mieli nieco mniejszy wybór, ale warto zerknąć na:

  • Komputer AORUS IEM Certified PC 2019 (BC) 32 GB RAM/ 1024 GB M.2 PCIe/ 1 TB SSD/ 4 TB HDD/ Windows 10 Home – choć nie zastosowano tu procesora Intel Xeon ani nawet i7 lub i9, to i tak jest to sprzęt godny polecenia do animacji 3D. Jednostka kosztuje ponad 7 tysięcy złotych, a w jej wnętrzu kryje się procesor Intel Core i5-8600K, grafika GeForce RTX 2070, 32 GB pamięci RAM, pojemny dysk SSD M.2 PCIe oraz dysk HDD o pojemności 4 TB, a także zasilacz 750 W oraz system operacyjny Windows 10.

Jaki komputer do animacji 3D do 20 000 zł?

Dysponując kwotą do 20 000 zł na zakup sprzętu do animacji 3D można sięgnąć po jeszcze bardziej wydajne rozwiązania. Jeśli chodzi o gotową propozycję, to jedną z popularniejszych w tej cenie będzie:

  • Komputer HP Z2 G4 (5HZ89ES) – to komputer kosztujący niespełna 11 000 zł, który zaoferuje nam bardzo dobre parametry do pracy. Urządzenie wyposażono w wydajny procesor Intel Core i7-8700K, profesjonalną kartę graficzną NVIDIA Quadro P4000, a także w 32 GB pamięci RAM. Uzupełnieniem konfiguracji jest dysk SSD o pojemności 512 GB i dysk HDD o pojemności 2 TB. W cenę wliczony jest także system operacyjny Windows 10 Pro. Zestaw ten można uzupełnić jeszcze dodatkowo o dowolne komponenty, by podnieść wydajność tego komputera.

Zdecydowanie większą swobodę daje jednak skompletowanie własnej konfiguracji. W cenie do 20 000 zł, możemy skompletować urządzenie bazujące na poniższych podzespołach:

  • Procesor Intel Core i9-9920X – to jednostka dysponująca 12 rdzeniami i 24 wątkami. Taktowanie bazowe to 3.5 GHz, a w trybie turbo 4.5 – procesor ten ma również odblokowany mnożnik. Jego pamięć podręczna L3 ma pojemność 19.25 MB.
  • Karta graficzna NVIDIA Quadro P5000 – to jednostka dedykowana do profesjonalnych zastosowań. Dysponuje 16 GB pamięci RAM GDDR5.
  • Płyta główna MSI MEG X299 Creation – to wysokiej klasy płyta główna, która będzie świetnym wyborem do procesora i9, a szczególnie w konfiguracji do animacji 3D. Płytę wyposażono w 8 slotów na pamięć RAM (maksymalna pojemność to 128 GB, a maksymalne taktowanie to 4133 MHz). Karta umożliwia łączenie wielu kart graficznych, posiada całą gamę złącz oraz portów, a w tym 3 sloty na dysk SSD M.2 PCIe.

Zestaw ten należy jeszcze uzupełnić o pojemne dyski SSD i HDD, a także o odpowiedni zapas pamięci RAM, zasilacz i obudowę, ale całość powinna zmieścić się właśnie w przedziale do 20 000 zł.

Zakup komputera do animacji 3D to bardzo duże przedsięwzięcie i wyzwanie finansowe. Jeśli musimy ciąć koszty, nie rezygnujmy z profesjonalnych i wydajnych podzespołów, ale odłóżmy zakup części elementów na później (na przykład dodatkowych dysków, drugiej grafiki do połączenia z główną jednostką i tak dalej). Wydajny komputer jest bowiem absolutną podstawą w tej branży i jest niezbędny do działania, a z czasem inwestycja się zwróci i będzie dalej przynosić profity.

>

Udostępnij
4,6
8 ocen
4 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

Artykuł napisany bardziej dla hobbysty niż dla profesjonalisty. Prawdziwi prosi jadą na maszynach za 15-20 tyś zł (netto).
Często jednostki dwuprocesorowe.

Kolejną rzeczą jest literówka. "...ale Autodesk czy 3DS max też mają swoich..." Serio? Autodesk to firma, 3ds Max to program należący do TEJ firmy. Czyli Autodesk 3ds Max. Drugim primo jest fakt, że najpopularniejszym i chyba jedynym sensownym programem do animacji jest Autodesk Maya, potem na drugim miejscu jest kolejno Blender i 3ds Max. Przy czym Maya jest przy tych dwóch jak ciężki karabin maszynowy przy średniowiecznej rusznicy. Mamy jeszcze Houdini od Side FX, słyszeliście o tym?

Moim zdaniem artykuł pisał amator, nie mający pojęcia o czym właściwie pisze. miesza pojęcie raytracingu i obróbki animacji 3D. To są dwie różne ścieżki i do każdej potrzeba innej maszyny. Napisałbym bardziej treściwy artykuł będąc po 3 dniach ciężkiej libacji bez zmrużenia oka, mając do dyspozycji kawałek deski i węgiel drzewny.

Robicie sobie wstyd tym artykułem, drogie Morele...
Panie Patryku, dziękujemy za konstruktywną opinię. Poradnik zostanie niebawem poprawiony aby spełnić oczekiwania.

Pozdrawiam
Wojciech z morele.net
Gadasz głupoty. "Prosi jadą na maszynach" ( co to za slang??) sprofilowanych pod rodzaj/ zakres /charakter/profil czynności związanych z najszerzej rozumianą dziedziną grafiki 3D (CGI), bo jest ich kilka ,mianowicie projektowanie , rigging, animacja te zaś mają również rózne działy/aspekty. Mówiąc jednak bardzo ogólnie, inne są wymagania sprzętowe do pracy artystyczno/kreatywnej - tu często wystarczy komputer nieprzesadnie mocniejszy od biurowego, a więc np. czterodzeniowy procesor, 12 GB Ram , 4-6 GB Grafika i 12 GB Ram , płyta z nieco lepszym chipsetem, zaś liczy się głównie talent. Naprawdę mocne komputery dotyczą wąskich prac związanych z pamięciożernym renderowaniem - i tym zajmują się, za niewielką opłatą , wyspecjalizowane firmy - oraz animacją i technikami trickowymi na poziomie przemysłowym i tym zajmują się również studia. Gadasz bzdury również w związku z softwarem. Tu liczą się głównie osobiste preferencje, bo Maya, 3 DS Max oraz Blender dysponują takimi samymi możliwościami, jednak darmowy dostęp do Blendera sprawia, że animacje , jakie oglądamy głównie w polskich reklamach, to zasługa Blendera właśnie, zaś z płatnych aplikacji używany jest co najzwyżej Render VRaya. Krótko mówiąc, w tej dziedzinie nie sprzęt, czy program czynią mistrza, lecz po prostu talent
Nie no, ale sprzęt skraca czas renderu np. z 2 tyg do 3 dni ładne światło ładna tekstura wymaga mocy
Specjalista Morele | 15:17
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.